Jaký program na psaní?

Od: Datum: 03.02.14 12:08 odpovědí: 6 změna: 03.02.14 21:40

Ahoj,

už delší dobu se věnuju psaní (povídek, básní, knih,...) a vždy si je nejdřív napíšu na papír a potom je až píšu na počítači. Vždycky jsem to dělala ve Wordu, ale už mě to začíná trochu štvát, neznáte nějaký lepší, propracovanější program na psaní(hlavně aby byl pro Windows nebo Linux)? Slyšela jsem hodně Storybooku, ale prý že je hodně složitý.

Předem díky.

Mandy

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.14 12:19

Že by placený Word nebyl dobrý? Jestli máte nainstalovanou nelegální kopii tak ano mohou být problémy. Zdarma je dobrý a podobný Wordu

http://cs.libreoffice.org/

doplněno 03.02.14 15:53:

http://mujsoubor.cz/tag/poznamkovy-blok

Od: host
Datum: 03.02.14 14:58

Psaní povídek nezáleží na programu, ale na tom co píšete a jak to píšete. Jednoduchý program vás nerozptyluje od myšlenek. Stačí když se snadno ovládá a na konci odstavce odentruje. Konečná grafická úprava a sazba se dá udělat v textovém editoru jako je například vámi používaný.

Mark Twain byl snad první spisovatel, který používal psací stroj, tehdy úplnou technickou novinku. A stačilo mu to. Dnešní počítačové programy vám umožní udělat i sazbu doma na koleně (DTP - desk top publishing), ale tím se nenechte rozptylovat. Nebo jestli máte zálibu v měnění druhů písma, velikostí, barevná písmenka, obrázky, tak hledejte dál.

Datum: 03.02.14 16:26

ZenWriter.

Od: luke237
Datum: 03.02.14 21:28

Psat dneska neco v ruce mi pripada jako nesmysl. Tu lehkost a jednoduchost moznosti zmeny textu v textovem editoru zadny papir nemuze nahradit. Prohazovani vet, odstavcu, zmeny slov, doplnovani vet atd. Stejne tak jako moznost udrzovat ruzne nebo rozpracovane verze textu apod.

Co je nejlepsi editor je stejne spatna otazka jako "ktere boty jsou nejlepsi". Tisic lidi ma tisic nazoru a proto je take k dispozici 1000 ruznych textovych editoru. Budes jich muset nekolik vyzkouset a zustanes u toho, ktery ti vyhovuje nejvice. Casem se tvoje naroky mohou zmenit a treba ti bude vyhovovat jiny editor, stejne jako u bot a na tom neni nic spatneho.

Protoze tisic lidi ma tisic nazoru, "editorove valky", kdy se lidi hadaji, ze jeden editor je lepsi nez druhy, jsou beznou soucasti zivota uzivatelu pocitacu uz od dob jejich vzniku. Hadali se uz pred 40 lety, kdy jeste pocitace obsluhovali jen sami profesionalove a hadaji se i dnes, kdy vetsina uzivatelu jsou laici.

Podivej se na Wikipedii na nektere clanky: text editor, List of text editors, kategorie Text Editors, kategorie Windows text editors.

Word mi opravdu nepripada vhodny na podobne pokusy. Potrebujes neco, do ceho jde zadat jen obycejny text, se kterym jde manipulovat (to umi kazdy editor). Potrebujes jednoduchy editor, ktery te nebude rozptylovat od vlastniho tvurciho procesu psani. Vlastni graficka podoba textu (tedy to, k cemu je Word prevazne urcen), prijde na radu az kdyz mas cely text kompletne napsany a nechces na nem uz nic menit.

Jako dalsi vylepseni uz nad uroven vlastniho editoru bych si dovolil nabidnout nekolik rad:

1. nekterym lidem vadi blikajici kurzor, protoze maji pocit, ze je neco "honi" a nuti, aby uz konecne napsali nejake slovo. Proto nekteri davaji prednost neblikajicimu kurzoru ve tvaru bloku (ctverecku).
  2. Dnes ma vetsina prostredi standardne cerne pismo na bilem pozadi (bile pozadi je udajne kvuli podobe s papirem, na ktery byli lide zvykli, nez presli k pocitacovym obrazovkam). Nekterym lidem to muze pripadat moc jasne a davaji prednost jinym barevnym kombinacim (treba sede pozadi, nebo zelene pismo na cernem pozadi nebo oranzova na cerne apod.).
  3. at uz si vyberes jakykoliv editor, postupne se nauc dobre jeho ovladani (manipulace s textem) - skoky na dalsi slovo, skoky na dalsi radky, odstavce, mazani celych slov, vet, oznacovani celych vet, slov, ... Nesmirne ti to urychli praci v porovnani s tim, kdyz musis neustale prehazovat ruku z klavesnici na mys a zpatky nebo kdyz si vse oznacujes nebo se pohybujes kurzorovymi sipkami po jednom znaku.

Textovy editor je zakladem prace s pocitacem. Veskery text, ktery zadavas do pocitace, zadavas v textovem editoru. Svoje znalosti efektivni prace v textovem editoru pouzijes i jinde nez jen pri psani povidek pro radost.

Na co jsem zapomnel a co se k vlastni volbe editoru nevztahuje, je volba kvalitni klavesnice, zvlastne jestli pises na notebooku, ktere maji malou klavesnici. Pripoj k tomu notebooku beznou klavesnici. Vybirej si klavesnici podle toho, jak dobre se ti na ni pise (sila stisku, delka drahy stisku, hlasitost, kliknuti, ohnuti klavesnice (ty ruzne ergonomicke) atd.

Preji hodne stisknutych klaves.

Od: luke237
Datum: 03.02.14 21:36

Jeste bych doplnil "volba vhodneho fontu (tvaru pisma)" v tom editoru. Chces font, ktery je dobre citelny a dobre vypada, aby vlastni nelibe tvary pismenek neodvadeli tvou pozornost od textu, ktery se snazis vytvorit. Chces se soustredit na ten vlastni text a ne na to, ze kdyz za sebou napises male r, nasledovane malym n, ze to uplne stejne jako male m a podobne veci.

Pocitac a editor ti ma slouzit k vyraznemu zrychleni, zjednoduseni a zlepseni prace tvurciho psani, ne ho delat slozitejsi a frustrujici.

Hodne stesti!

Datum: 03.02.14 21:40

Mrkni se na ten ZenWriter, je to docela zajímavý program, nic podobného jsem ještě neviděl. Na psaní podobných věcí se mi zdá ideální. Nastavíš si hezké pozadí, zvolíš nějakou uklidňující hudbu a píšeš

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.