IP adresy

Od: Datum: 12.09.13 09:32 odpovědí: 11 změna: 12.09.13 19:34
avatar

V jedné otázce zde se dozvídám, že tuto poradnu navštěvuje někdo pod mnoha různými nicky. Syslové to poznají z IP adresy.

Mám ohledně IP adres několik otázek. Třeba by mi někdo pomohl se více orientovat.

Před 2-3 roky jsem z nějakého důvodu potřebovala znát svou IP adresu a jiná čísla. Poskytovatel internetu mi to sdělil a já mám v notýsku zapsaná čísla pro: fyzická adresa, IP adresa, maska, výchozí brána, server DNS.

Před pár týdny jsem se jako host ptala na jednom zahradnickém fóru na něco odborného. U dotazu se objevila i část mé IP adresy. Ale úplně jiná čísla než mám zapsaná. Teď jsem si o IP adresách chtěla něco přečíst, zadala do Googlu a otevřela informaci, kde je přímo moje IP adresa - shodná s tou na zahrádkářském fóru, plus hostname, ze kterého dobře identifikuji svého poskytovatele. Znamená to, že se adresa občas mění? Nebo co mi to před pár lety nadiktovali?

x

Na dalším odborném fóru mě před pár měsíci nechtěli registrovat, prý je moje IP adresa na mezinárodním seznamu nějakých spamerů. Samozřejmě nejsem ten viník já.

x

Občas se mohou občané našeho města vyjádřit k problému v internetové anketě. Téměř vždy už systém moje hlasování odmítá, protože "už jsem hlasovala".

x

Velmi teoretická souvísející otázka - když se někdo z mého města se stejným poskytovatelem internetu objeví na této poradně jako škůdce, padnu do podezření i já?

Už jen pro upřesnění, poskytovatelem internetu je malá místní firmička.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.13 11:32

Jsem na tom bohužel podobně. Máme vesnickou wifi. Když jsem se na fórum zaregistroval, tak už byla IP bloklá. Napsal jsem adminovi, pár dní to běželo, ale už je bloklá zase. Zřejmě na dědině bydlí nějaký úchyl a odnesou to všichni. Přitom většina lidí má IP adresu sdílenou a stejně dá snadno obejít, tak to moc nechápu. Je to jako by v Pražské sámošce chytili jednoho zloděje z Libně a dali pak na dveře ceduli "Libeňákům vstup zakázán".. Je to takové slušně řečeno diskriminační.

doplněno 12.09.13 12:17:

Toto je reakce na odpověď, která tu už není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 12.09.13 11:49

Z vnějšku se hlásí tato tvoje IP adresa

http://www.mojeip.cz

Bohužel aplikace Poradte mi na tabletu nejde vkladat odkaz, tak musíš napsat do prohlížeče

doplněno 12.09.13 11:52:

Copak nějaká cenzura. Viděl jsem před sebou dvě odpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.13 13:29
avatar

Ano, první odpověď od Technomana byla plná sprostých výrazů, tak ji zřejmě smázli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh11
Datum: 12.09.13 15:19

Většina wifi sítí dává počítačům svoji vnitřní adresu, která není z venku viditelná.

Odstranit se to dá zakoupením veřejné adresy, ale potom si i bezpečnost PC musí lépe hlídat majitel

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 12.09.13 16:14
avatar

Stručně a zjednodušeně:

1) fyzická adresa: poměrně dlouhé číslo síťové karty, obvykle je považováno za neměnné, ale zpravidla se změnit dá, pro komunikaci jsou potřebná jen čísla karet přímo viděných účastníků sítě (třeba v rámci domácí sítě)

2) IP-adresa: číslo tvaru 1.2.3.4, kterým je identifikován PC, je unikátní v celém síťovém systému, do kterého je PC připojeno, tzn. v celém internetu je každá ip-adresa jen jednou (výjimkou jsou určité ip-adresy (privátní, neveřejné), které se normálně v internetu vyskytnout nesmějí, používají se ale třeba uvnitř domácí sítě (kde také potřebujem počítače "očíslovat"), při komunikaci s internetem se překládájí (přepisují) způsobem nazývaným NAT na veřejnou adresu routeru, nebo až veřejnou adresu poskytovatele; takže doma máte třeba PC s adresami 192.168.1.1, 192.168.1.2 a 192.168.1.3, ale když komunikuje libovolný z nich s internetem, změní jeho adresa vždy např. na 77.75.76.3(nebojte, i když používají stejnou veřejnou adresu, nepopletou se), z venčí jste proto celá rodina vidět jen jako jedna veřejná ip-adresa, a když je místo rodiny takto zapojená celá vesnice přs malého pskytovatele, tak je jako jedna adresa vidět celá vesnice, z toho pak pramení popisované potíže)

3) IP-maska: číslo podobné ip-adrese, podle něj se pozná, jaký rozsah adres se používá (může používat) v podsíti (např. u vás doma), je důležité pro směrování zpráv mezi počítači

4) IP-výchozí_brána: váš domácí PC může přímo komunikovat jen s ostatními PCvaší domácí sítě, ale když mu zadáte "neznámou ip-adresu" (z veřejného internetu; že ip-adresa není z vaší domácí sítě, to pozná podle své vlastní ip-adresy a ip-masky), pak je potřeba předat zprávu/požadavek pro tu neznámou adresu někomu, kdo ví, co s ní dál, a ten někdo, to je právě "výchozí brána" (výchozí brána musí patřit mezi ostatní "PC" vaší domácí sítě, jinak by to nefungovalo).

5) server DNS: počítače pro směrování používají IP-adresy, ale lidi by si je nezapamatovali, proto se vytvořily seznamy názvů (domén) a k nim odpovídajících ip-adres a tyto seznamy spravují právě servery DNS; když zadáte do prohlížeče www.seznam.cz, počítač se nejdřív zeptá serveru DNS, jakou má www.seznam.cz ip-adresu a s tou pak komunikuje; seznam.cz má ip-adresu 77.75.76.3 a je jedno, jestli do prohlížeče zadáte www.seznam.cz, nebo 77.75.76.3

doplněno 12.09.13 16:17:

Tak to nakonec stručné nebylo.

Jen podotýkám k bodu 4) že výchozí bránou bývá domácí router, modem apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.13 17:33
avatar

Prosím, vysvětlete mi to pro blbé. Mám PC doma-jedna IP adresa, občas se připojím z noteboku doma-další IP adresa, z chalupy opět jiná-wifi připojení na vesnici? Jak vůbec zjistím jaká je ta moje IP adresa a potřebuji to vůbec vědět? Díky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 12.09.13 17:49

Stačí otevřít odkaz v mém horním příspěvku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.13 19:34
avatar

Jirbar, děkuji jak budu zase doma tak to zkusím i tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 12.09.13 17:53
avatar

Pro základní nejběžnější komunikaci ip-adresy znát nepotřebujete. Dokud to funguje, je všechno nejspíš nastavené dostatečně dobře.

Svou momentální veřejnou ip-adresu zjistíte nejsnáze asi třeba z nějakého měřáku rychlosti připojení; třeba http://rychlost.cz/ , tam je vlevo modrý čtvereček nadepsaný "Moje IP", v něm "IP adresa" je Vaše momentální veřejná adresa (tak Vás vidí svět), "IP za proxy" je neveřejná (ta skutečná, kterou má Váš PC doma za routerem/směrovačem/bránou). Připojujete-li doma notebook a PC na střídačku, tedy ne najednou, nejspíš používají i domácí neveřejnou adresu stejnou. Je to jedno, nezáleží na tom. Notebooka a asi i PC máte nastaveny tak, že po zapnutí si o adresu řeknou a nějakou vhodnou dostanou (od routeru/modemu). Teprve když se spojení nedaří, je potřeba prozkoumat nastavení jednotlivých adres, způsob přidělování, ip-masky apod.

doplněno 12.09.13 17:55:

Z odkazu, který uvedl @jirbar, lze adresy zjistit také.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.13 17:58
avatar

hm - děkuji! Změnu čísel, kterou vysvětlujete v bodu 2, už částečně chápu. Důvod moc ne, ale výsledek, že mám vlastně ty adresy dvě, už mě příště nepřekvapí. S ostatním odborným se zřejmě v praxi nesetkám, ale kdyby přece, budu vědět, kde jste to pěkně vysvětlil.

A stejné adresy v internetové komunikci už tedy budu brát jako nutné zlo, které já neovlivním. Případně bych to zřejmě mohla změnit odchodem od dosavadního poskytovatele, ale to nechci.

Od: hm®
Datum: 12.09.13 18:32
avatar

Důvod překladu (přepisu) adres je jednoduchý: malý počet a vysoká cena adres veřených. Když se v internetu smí každá adresa (veřejná) vyskytnout nejvýše jednou, znamená to omezený počet připojitelných počítačů (a adresy navíc nemají jen koncová PC a tablety a mobily a další hračky uživatelů, ale i všechny servery a směrovače a další zařízení k internetu připojená). Navíc se špatně odhadovalo, kdo kolik adres bude chtít (který poskytovatel bude mít kolik klientů, kerý podnik kolik počítačů atd.).

Takže bylo (a pořád je) šikovné přidělit např. celé firmě jen jednu veřejnou adresu a říct, ať si vevnitř "očíslují" počítače neveřejnými ip-adresami (jejich rozsahy jsou přesně určeny od pradávna) a při komunikaci s internetem používají ten přepis čísel (ip-adres) označovaný jako NAT. A ono to pro běžné věci funguje překvapivě dobře. Poskytovatel musel obětovat jen jednu veřejnou ip-adresu a dál s tímto připojením nemá žádnou práci navíc, firma si přitom může pořídit počítačů, kolik chce a přiděluje jim neveřené adresy podle vlastního uvážení a všichni jsou spokojeni. Jen se občas přece jen vyskytne piha na kráse tohoto systému a tou je třeba zablokování skupiny uživatelů, když jeden ze sdílejících zlobí. Nebo duplikace (nerozeznání) uživatelů v anketách. Ale to je občas i důsledkem toho, že si autor takové ankety zjednodušuje život a rozlišuje jen podle ip-adresy.

doplněno 12.09.13 18:47:

Jen pro úplnost: popsané potíže s ip-adresami by měl řešit nově zaváděný systém adres IPv6. Ale ten se evidentně moc nepovedl a proto přestože se zavádí už mnoho let, stále je rozšířen velmi málo. V nevím jak vzdálené budoucnosti ovšem přece jen nejspíš převáží, protože staré ip-adresy současného systému IPv4 docházejí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.