Obětovat život pro ideologii?

Od: Datum: 05.05.13 15:43 odpovědí: 29 změna: 07.05.13 07:31
avatar

Jen si tak trochu přemýšlím nad Palachem, aj. - evokuje mne k tomu seriál - Byl jednou jeden dům. Myslíte, že je dobré obětovat život pro jakoukoliv ideu - když máte možnost poznat, jak to nakonec dopadlo a skoro vždy asi dopadne i v budoucnosti?

Zajímalo by mne, jestli by se Palach (můj vrstevník), znovu upálil, kdyby věděl, co se bude dít? - Jen takový nápad. Nenadávejte mi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.13 15:51
avatar

Taky jsem už o tom přemýšlel. Určitě má cenu obětovat život. Jinak by nebyli ani vojáci aj. Druhá otázka je, jak to dopadne, kdyby tak ale přemýšlel každý, neobjetoval by se nikdo.

doplněno 08.05.13 12:12:

Kdo tam napsal objetoval? Já to snad nebyl? *modla*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pearmonik*
Datum: 05.05.13 18:24

urcite to muze byt dobre, jen malokdo si najde tu spravnou ideu - treba vojaci :) ti jen musi plnit rozkazy druhych at jim reknou temer cokoliv, to mi rozhodne neprijde jako dobra idea

doplněno 05.05.13 18:26:

teda vojaci na vyssich postech co neco rozhoduji,to uz se da vzit, ale tech je hodne malo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 19:12
avatar

Když já mám trochu problém uvěřit, že se Palach upálil pro nějakou ideu, zrovna tak mám tento problém s Fučíkem a dalšími a myslím, že naše děti co budou o Mašínech znát jen lži z médií budou i u nich tápat jak to vlastně bylo. Obětovat život jistě není marné (jdu -li za svým a mám na to kalašnikov musím počítat, že mě někdo zastřelí) ovšem upálit se na náměstí, ať už je důvod cokoli, to je holý nesmysl. A vůbec už jsem řekla, že do otázek co zavání politikou se plést nebudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 05.05.13 19:34
avatar

Obětovat život pro něco, říkejme tomu třeba ideologie, to nevím přesně. Ale zcela určitě je matka schopna chránit své dítě za cenu svého života. Takto bych chránila i svá vnoučátka, abych je zachránila i za cenu svého života. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 20:01
avatar

Pro pt - to je samozřejmé - pro děti by život snad obětovala každá normální matka. Ještě taky uznávám, obětovat se pro bezbranná zvířata (ne asi zrovna život) - ale své pohodlí, peníze, požadavky...

Myslela jsem spíše zda stojí za to obětovat život pro náboženskou, politickou, anebo jinou takovou ideologii. Ale asi je to zase blbá otázka. Ahoj.

Od: pt®
Datum: 06.05.13 10:14
avatar

"culdabulda", prostě máte mužský mozek. Vede mně k tomu Váž způsob myšlení a vyjadřování. Možná je to jen tím, že nemáte děti. Ahoj. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 16:32
avatar

pro pt - děkuju za odpověď - jak jste to poznala? - jste psycholog? - já se s tím, že nejsem "normální ženská" potýkám celý život - ale nejsem ani nic jiného, mám ráda muže a mužskou společnost a nebaví mne role matky a hospodyňky. Taky nemám moc ráda ženy a spíše se jich bojím. Ještě jednou děkuju za odpověď.

Datum: 05.05.13 20:15
avatar

Obětovat život pro něco... spíš pro někoho. Ano, to za určitých okolností má smysl. Ale určitě ne pro politickou (náboženskou) ideologii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 19:56
avatar

Možná budu proti novým mučedníkům.A někomu se to líbit nebude,ale v době,kdy k upálení došlo,byl jsem u zdroje informací,že Palach byl hloupý kluk,s nevalnými studijními výsledky.Pod vlivem marihuany a kamarádů,kteří mu namluvili,že ten oheň je studený,k popálení došlo.Nastupující "Revolucionáři" využili tohoto dění k vytvoření mučednického postoje,podobně jako u řady křesťanských mučedníků.Je zajímavé,že už se nikdo nezajímá o řadu upálených chudáků,kteří se upálili na protest k tomuto zřízení.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 20:10

Kristepane to snad není možné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 20:10
avatar

V té době málokdo věděl. že nějaká marihuana existuje, natož pak, aby jí v Československu sehnal. Tu blbost o tom "studeném" ohni tady komunisti tenkrát šířili. Nevím, jak byl Palach inteligentní, ale myslíte, že by tomu bezhlavě věřil a předem si to nevyzkoušel? A co Jan Zajíc o nějakou dobu po něm? Ten nechal na místě lahve od technického benzínu právě proto, aby nikdo nevymýšlel podobné pitomosti. Tyto činy neschvaluju. Nemají žádnou cenu. Jen se oba přiřadili k ostatním mrtvým z té doby. Jinak ničeho nedosáhli. Pokud si někdo myslí, že sám zastaví rozjetý vlak zoufalým činem, lze o jeho IQ pochybovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 05.05.13 20:34

Magdone:, vím tady v Jablonci o jednom místě a lidech, kde se tráva pěstovala už v roce 1976-78. Takže tráva byla, ne že ne. Jen o ní tolik lidé nevěděli. Jen ti co hulili. Podívej se do časopisu Mladých Svět, někdy začátkem 80tých let v nich byl uveřejněn článek o tom, kterak huliči získávají semena z krmiva pro ptáky, např. Velké překvapení jak snadné bylo získat semena, Hi.

A k tomu dotazu. Obětovat život za nějakou myšlenku, pro někoho, má smysl. Má to smysl v boji, ať už ve válce-v boji, nebo v zázemí-byl tu zmíněn Fučík. Co podle mě nemá smysl, to je sebevražda, třeba upálení. To není žádný boj proti nepříteli. Jen ušetříte nepříteli práci. A k čemu je nám dnes Palachova modla? Jen rozděluje lidi na dvě skupiny: na ty co souhlasí a ti co nesouhlasí. Nikdo(skoro nikdo) neví jak to bylo doopravdy. A těm co vědí, se nevěří. Divná doba. "Dobře" s námi zametají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 21:14
avatar

"se tráva pěstovala už v roce 1976-78..."

Jenže tohle bylo o hezkých pár let dřív. Já tu dobu docela dobře pamatuju. I ty kecy kolem jeho smrti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 20:29
avatar

Obětovat život pro ideologii?
Většina lidí své názory během života mění, což je dobře, protože se nějak vyvíjíme.
Ale proč bychom měli obětovat život? Komu to pomůže? Živý člověk toho může udělat víc než mrtvý.
a k těm vojákům... kdyby se vykašlali na papaláše, byl by konečně klid a mír. Kdo chce válku, ať si za své dogma bojuje sám.
(obrana je samozřejmě zase něco úplně jiného)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.05.13 20:44

A co se vyřešilo? Přišel o život a mohl z něj něco mít. Nemusel se pak ani narodit. Co vyřeší teroristé sebevrazi jednotlivci? Že by si myslel, že tím něco změní? Pak je to naiva. K tomu by se měl vyjádřit psycholog.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 07:40
avatar

Ještě pár úvah a příkladů těch, kteří to udělali, obětovali se, nebudete se vůbec chtít ptát. Na nikom, kdo tohle udělal, lidé nenechají nit suchou. Celý jeho čin otočí naruby, rozcupují a zpsujou tak, že kdyby ten člověk žil, ani pes by si od něho kůrku nevzal. Žádné slovo uznání, snaha pochopení jeho důvodů. Dokonce ani ticho. Jen hlasité pohrdání, nablbané úvahy o důvodech takového činu. *sok* Češi nemají rádi hrdiny a mučedníky. Během chvilky z nich dovedou udělat bezpáteřní, zhulené, vypočítavé hajzly s nulovou inteligencí. *plac* Nejen z hrdinů a mučedníků. Z kohokoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 06.05.13 10:12
avatar

"babkazov", *palec*. Kde se poděla úcta k lidskému životu? - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 11:37

mě nepříjde nic hrdinského na tom se zabít.. at už jsou duvody jake chcou..s nějakym mučedníkem si můžu prdel vytřít.. ten nic nezmění.. akorat po něm bordel zbyde a mastný flek.. člověk který celý život bojuje za správnou věc a má nějaké úspěchy za sebou, něco ve svém životě dokázal.. to je člověk který si zaslouží můj obdiv..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 11:09
avatar

Asi jsem srab, ale pro nějakou ideologii bych rozhodně život neobětovala. Palach je možný jakýs takýs symbol, a dál? Změnilo se něco, je to jinak díky jeho oběti? Nepřijde mi.

Jiná věc je obětovat život pro někoho, jak zde bylo napsáno. Pro partnera nebo děti určitě.

doplněno 06.05.13 16:35:

Lado, ja se tedy o Palacha apod. moc nezajímám, takže netuším, jak moc byl údajně inteligentní atd., ale beru to logickým (svým:D) rozumem - upálit se jen tak, aby všichni viděli, může fakt jen blb. Jak je psáno níže, případ Husa nebo Bruna bych nesrovnávala, ti dva byli umučeni za své názory, které hrdinně neodvolali. Palach se upálil bez nátlaku, jen tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 06.05.13 11:27

Ne Marti, nejsi srab, jsi jen normálně uvažující tvor. Za ideologii? Za jakou? Stejně jako za ideologii běhaj muslimové s bombama kolem pasu mezi lidi? Je to úplně to stejné, proč muslimy odsuzujeme a Palacha tady považujeme za poloboha? Souhlasím s tím táborem, který se kloní k názoru, že byl rozhodně na nízké úrovni co se inteligence týče. Diskutovat o nějakém hulení trávy tady rozhodně nehodlám, ale co si budeme říkat. V té době byl boom s čicháním ředidel, píchání všeho, co se považovalo za halucinogenní... atd. ale to by byly opravdu jen fámy a pomluvy.

Za mě - pro ideologii dobrovolně zemře jen idiot, který si neváží vlastního života. Možná by se dnes Palach přidal k Culděbuldě, nebo tenkrát uvažoval podobně - nebyl rád, že se narodil.

Samozřejmě obětování pro blízkou osobu je něco úplně jiného, ale za ideologii je to stejná kravina, jako kdyby se upálil za odtučňování mléka nebo dostavbu jaderné elektrárny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 15:15
avatar

Nemohu vám brát váš názor, ale nikdy bych neoznačil za idiota Jana Palacha, Jana Husa nebo Giordana Bruna. Rovněž Kubiš, Gabčík a jejich kamarádi šli téměř na jistou smrt. Byli to sice vojáci, ale jejich vysazení v protektorátu bylo dobrovolné, mohli to odmítnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 15:29
avatar

bruno *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kacabak
Datum: 06.05.13 17:20

Hus, Bruno odmítli odvolat zásadní celoživotní přesvědčení, Gabčík, Kubiš bojovali proti nepříteli, než položili své životy, co vlastně dokázal Palach? Především svým činem ranil své nejbližší a dobrovolně odešel aniž by dokázal sebemenší užitečný čin.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 06.05.13 12:09

Nevěřím, že obětování jedince má valný smysl pro společnost. Nikdy bych to neudělala, nejen ze zbabělosti, ale z dostatku rozumu. A mám-li se vyjádřit k Palachovi: nevím, jak byl chytrý, ale určitě nemyslel na své blízké. Podívám-li se na dokument z jeho pohřbu, kde za rakví jde jeho maminka, tak mě mrazí. Také mám syna a žádnou podobnou oběť bych nikdy nepřijala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jodo*
Datum: 06.05.13 15:05

Žádná ideologie, náboženství, nebo myšlenkový směr nestojí za obětování života.

Když Turci v 16. století dobyli Maltu, zajali velitele obránců jménem Bragadino. Celé týdny ho mučili a nutili ho, aby přijal islám. Vymýšleli ty nejkrutější způsoby, aby ho přinutili zřeknout se křesťanství. Nepoddal se. Nakonec ho začali stahovat zaživa z kůže - začali od chodidel. Nezřekl se své víry, radši umřel v hrozných bolestech. Co myslíš, že by řekl, kdyby viděl, jak EU vesele tahá do Evropy turky a araby po celých desítkách milonů? "Zbytečně jsem se snažil", by řekl. A tak je to se vším. Nic nemá smysl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: rv
Datum: 06.05.13 18:26

Pro ideu obětují život fanatici. Pokud ti fanatici byli zastánci našich ideí, oslavujeme je. Pokud ne, říkáme jim třeba teroristé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 18:29
avatar

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 06.05.13 19:32

rv:

Perfektní definice.

Jan Palach se ale neupálil ani tak pro ideu, spíš chtěl probudit národ z letargie, zapoměl, že tento národ se dá probudit spíš hokejovým utkáním, než demonstrativním upálením jedince.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.13 07:31
avatar

Celé toto uvažování je hodně smutným čtením. :(

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.