Exekuce na účet

Od: Datum: 05.05.13 10:25 odpovědí: 4 změna: 05.05.13 13:41

Dobrý den

mám vedený účet u Volksbank Lobau-Zittau eG kdy tato banka není členem českého clearingového

systému ČNB. Je možné, aby byl obstaven exekutorem?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 05.05.13 10:28

Pokud o něm bude vědět... může.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 11:00

Buss. Já si myslím, že se pleteš. Jedná se o zahraniční banku. Do té český exekutor nesmí, leda že by dlužníka odsoudil německý soud.

doplněno 05.05.13 12:17:

magdon. Německý exekutor se musí řídit německými zákony. to nejde,aby český exekutor Honza oslovil svého německého kolegu Hanse a ten to za něj vzal v Německu jako melouch. Tak to opravdu nefunguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 12:14
avatar

sebod

já myslím, že v rámci EU možná český exekutor do zahraniční banky nemůže, ale nic mu nebrání ve spolupráci se zahraničními exekutory.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mike32*
Datum: 05.05.13 13:41

Účet na jméno klienta (fyzická osoba, OSVČ, ...) vedený u bankovních ústavů v zahraničí Vám tam nemůže český exekutor zablokovat na základě exekučního příkazu (ten platí pouze na území ČR). Takže i v jakékoli zemi v rámci EU by musel k tomu mít povolení od soudu daného státu a navíc exekuce by musela probíhat podle zákonů tamního státu. Např. v Německu neexistuje způsob exekuce zablokováním účtu, tam to jde jedině na plat nebo majetek. Pokud se tedy jedná o občana se státní příslušností a občanstvím ČR, který má v Německu vedený účet na svoje jméno, tak se bude muset český exekutor obrátit na německý soud aby exekuci v Německu schválit a nařídil. To se ale ještě nemusí stát, jelikož německý soud bude argumentovat, že se nejedná o německého státního občana, ale občana ČR, tudíž veškeré kompetence k tomu bude mít český soud a vráti se to celé zpátky a kolotoč začíná od začátku. Navíc aby mohla být provedena exekuce na území cizího státu, i když je členem EU jako ČR musí k tomu mít rozhodnutí soudu daného státu (v tomto případě Německo). Navíc exekuce pak musí proběhnout podle tamních zákonů (ty se někdy i trochu liší podle příslušné Spolkové země (Bundesstaat) a navíc v Německu probíhají exekuce jen zablokováním platu v účtárně u zaměstnavatele (německého), srážek ze mzdy, důchodu, soc. dávek, přikázáním pohledávky a exekuce na majetek a to ještě musí být prokázáno, že majetek skutečně patří dlužníkovi a ne jako u nás, že exekutor může v podstatě vstoupit do jakýchkoli prostor kde se domnívá, že tam je majetek dlužníka a zabavovat třeba i majetek, který dlužníkovi vůbec nepatří. Tam jde většinou podle adresy a když dlužník bydlí v pronajatém bytě, tak tam nemůže zabavit vůbec nic. Nejlepší by bylo, kdyby dotyčný pracoval v Německu a měl tam svého zaměstnavatele. To by pak exekutor mohl u něho provést exekuci na plat, příp. srážky ze mzdy u jeho zaměstnavatele. Pokud pracuje nebo podniká v ČR a má v Německu účet a nechává si tam posílat peníze bude to s exekucí na tento účet složitější. Dalo by se to pak v krajním případě řešit třeba i trestním oznámením jako trestní čin poškozování věřitele. Muselo by se to ale zase prokázat a dotyčný musí mít trvalý pobyt a žít v ČR. Jinak by to zase musela vyšetřovat německá policie. Je to poměrně komplikovaný postup a hlavně realizace bude dost pomalá. Než by se to všechno vyřešilo přes české soudy a pak ještě soudy v Německu, tak to může být i na několik let a hrozí zde riziko, že mezitím může dojít i k promlčení pohledávky a/nebo dlužník může peníze odklonit ještě někam jinak, na někoho převést nebo převést majetek atd. Mohl by také uniknout třeba někam do Jižní Ameriky nebo do zemí mimo EU, kde už by pak byly na něj veškeré zákony krátké a byl by v podstatě nedohledatelný i kdy byl odsouzen za trestný čin. Nejlepší pro tento Váš případ bude asi poradit se s nějakým právníkem. Nutno podotknout, že s právníkem který se specializuje na mezinárodní právo ne české..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.