GPS v mobilu - poplatky za přenos dat

Od: Datum: 31.07.13 15:10 odpovědí: 7 změna: 01.08.13 07:19

Dobrý den, dnes jsem si sehnal na Google play gps navigaci do mobilujménem Map factor. Když ji kompletně nainstaluji tak mi aplikace píše, že pro plnou funkci musím v telefonu aktivovat satelity GPS. Jenže když v telefonu kliknu na povolit satelity GPS, tak mi vyskočí toto "Při shromažďování GPS budou shromažďována anonymní data. Mohou být účtovány poplatky za přenos dat"

Ale nemá být náhodou GPS zdarma? Takže co když pojedu v autě, budu mít aktivované ty satelity a puštěnou navigaci tak budu něco platit a nebo ne? Přestávám se v tom totiž orientovat.

Děkuju za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: karelvot
Datum: 31.07.13 15:17

Když tak nad tím přemýšlím. V mobilu mám vypnuté (zakázané) mobilní datové přenosy, takže se telefon nijak kromě wifi nepřipojí na internet, takže by nic vadit nemělo a vše by mělo být zdarma ne?

Datum: 31.07.13 15:21

Podle všech dostupných informací by to mělo být zdarma. Aplikace pravděpodobně upozornňuje, že může dojít k datovému spojení při stahování mapového balíčku, aby se uživatel potom případně nedivím.

Osobní zkušenost zatím nemám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 31.07.13 16:23

V mobilu je tkzv. A-GPS (asistovaná GPS) pro rychlejší synchronizaci se satelity používá napojení na internet, proto ta hláška. Bez internetu nejde spuustit i když některé mobily to umožňují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelvot
Datum: 31.07.13 16:48

Mám Sony Ericsson xperia NEO a podle všeho to tento telefon umí. Protože datové přenosy mám vyplé, wifi taky a navigace funguje přesně tak jak má.

Od: bmbx®
Datum: 31.07.13 17:29

Ale ta hláška se vztahuje k A-GPS ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.13 07:19
avatar
Když to hodně zjednoduším tak navigace v mobilu se dělí na ofline a online navigace. Ofline navigace má v mobilu někde na kartě vlastní databázi map většinou o velikosti až několik set mega. Taková navigace není na přenos dat náročná protože si stáhne pár kilobajtů aktualizací poloh dostupných satelitů. Dokonce i to se dá vypnout ale doba načítání satelitů je pak delší. Obzvĺášť když navigaci pustíš daleko od místa kde to zná.
Navigace onlajnové oproti tomu nemají v mobilu vlastní mapové podklady a všechna data si musí stahovat z netu za jízdy. To samozřejmě poznáš na účtu za telefon. Nejhorší je pustit si takovou navigaci v roamingu. To pak lidi kolikrát projeli i tisíce korun. Dneska sice EU stanovila operátorům maximální měsíční útratu za data v roamingu takže tě to už nemůže úplně zruinovat ale i tak se jedná así o 2000kč.
Mimochodem - stačí mít aktivovaný roaming a pohybovat se 20km od hranic a někdy se ti mobil chytí do ciziny. Taková horská tůra s navigaci tě pak stojí jako nocleh v interkontinentálu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: reni®
Datum: 31.07.13 17:56

jak říká "karelvot" : vypnout datové přenosy a Wi-Fi. Navigace pojede zdarma ale prvotní nalezení satelitů trvá déle, u mě cca 4 min.

Mám xPeria ray.

doplněno 31.07.13 18:01:

Při zákazu všech možností připojení na internet můžete dotaz na data a poplatky odsouhlasit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.