Diessel agregát a požární kontroly

Od: Datum: 29.07.13 11:45 odpovědí: 4 změna: 29.07.13 20:36

Chtěla bych poradit- jelikož v výškové budově byl zhruba půl roku vlivem oprav sítě nízký tlak vody a zkoušky tlaku v hydrantech ve vyšších patrech nevyhovovaly - namontoval se do techn. stuterénu diessel agregát, který v podstatě měl vypomoci jednak při snížení tlaku požární vody a za 2. v případě výpadku proudu se měl zapnout a požární vodu vytlačit taktéž do všech pater. Do zhruba 15 lel užívání budovy žádný záložní zdroj - nebo diessel prostzě neexistoval. Tlak vody ve veřejné síti se vyrovnal - tudíž do pater už není potřebné tuto vodu tlačit přes diessel , ale toto zařízení zůstalo jako zařízení pro případ výpadku proudu - což je zhruba 5 x za rok. . A nyní dotaz - diessel je kontrolován jednou za půl roku běžně -. tj. údržbářem, dále 1x ročně je vyměněna nafta a popřídapě dolejeme oleje - prostě běžná údržba. Nyní jsme se dostali do sporu s tím, že na toto zařízení by měla běžet pravidelná požární kontrola - ale podle jaké vyhlášky či normy? Děkuji za radu .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 29.07.13 13:24
Typická česká vlasnost - papežtější než papež. Protože agregát napájí i pož. hydranty, určitě potřebuje i požární kontrolu. Pokud bude sloužit jen při výpadku proudu a zásobovat pouze domácnosti, požárníkům do toho nic není. Nenavádím - ale zpětná klapka je vynález ...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: arikarika*
Datum: 29.07.13 20:22

Hmmmmm,,,, nevím sice proč papežtější... ale jen jsem poznamenala, že jsem si v podstatě přidala problém a další kontroly a kdybych ten diesell agregát odpojila a vyřadila z provozu - ušeřím peníze za kontrolu - tak to jsem papežtější než papež?

Od: adolfvonhuberto
Datum: 29.07.13 20:36

Jedná se o bytový dům nebo firemní objekt s kancelářemi, sklady...atd?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: technoman*
Datum: 29.07.13 20:29

Tady jsem něco našel. Jestli je to i jako nouzový zdroj, pro napájení čerpadel...

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=40672
Otázka 1:
Podle čeho, v jakých termínech a jak často vykonávat revizi nouzového zdroje? Jde o nouzový zdroj DA 706 kV·A, typ Cummins 565 FGB.

Odpověď 1:
Podle zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, musí výrobce opatřit výrobek uváděný na trh průvodní dokumentací, tj. nutnými doklady k jeho převzetí a užívání. To znamená, že v dokumentaci výrobce by neměl chybět ani návod na údržbu, kontroly, popř. revize nouzového zdroje. Revize nouzového zdroje by tedy měla vycházet především z návodu dodaného výrobcem.
Není-li návod výrobce s uvedenými údaji k dispozici, doporučujeme při revizi uvedeného nouzového zdroje prověřit provoz soustrojí za účasti toho, kdo je za tento provoz zodpovědný. Přitom vyzkoušet alespoň rámcově základní funkce soustrojí, jak to uvádí ČSN ISO 8528-6:1996 (Střídavá zdrojová soustrojí poháněná pístovými spalovacími motory. Část 6: Metody zkoušení) a doporučuje ND ESČ 33.01.03 (Elektrické instalace v objektech se shromažďovacími prostory pro služby a ve výškových budovách). Pro intervaly mezi revizemi doporučujeme využít údajů z ND ESČ 33.01.03.
Při revizi je třeba ověřit, zda nedošlo k narušení krytí, zda jsou neživé části spojeny s ochranným vodičem, zda je stav izolace vyhovující. Kromě toho by se mělo ověřit, zda jsou v pořádku provozní a kontrolní funkce, zda se při provozu neobjevují nadměrné vibrace, neobvyklý hluk, zda se některé části nadměrně nezahřívají, zda jsou v pořádku spínací, řídicí a kontrolní funkce, zda napětí je v odpovídajících mezích a proud odpovídá zatížení.
ND ESČ 33.01.03 ještě doporučuje prověřit funkčními zkouškami řádné fungování všech částí bezpečnostních zařízení, a to zejména zda tyto části:


  • spustí v pravou chvíli,


  • mají odpovídající dobu přepnutí,


  • pracují po stanovenou dobu,


  • dodávají dostatečný výkon.


Co se týká lhůt pravidelných revizí, tak ty by měly vycházet ze lhůt revizí pro příslušné prostory a objekty.
Kromě pravidelných revizí ND ESČ 33.01.03 dále doporučuje:


  • přezkoušet každý měsíc jednotku motor_generátoru, generátory okamžitého náběhu a rychlého náběhu hodinovým chodem alespoň na 50% výkon,


  • ověřit dobu přepnutí při jmenovitém zatížení, zda odpovídá uváděné době přerušení (podle odd. 352 ČSN 33 2000-3 Elektrotechnické předpisy. Elektrická zařízení. Část 3: Stanovení základních charakteristik),


  • zkontrolovat množství paliva, zda je ho v palivových nádržích dostatek na minimální stanovenou dobu provozu,


  • zkoušet každoročně fungování přepínací jednotky, používá-li se dvojitý napájecí systém.


Funkční zkoušky nouzového zdroje (generátoru) v nemocnici se vykonávají každých čtrnáct dnů (viz čl. 15.3.5 ČSN 33 2140:1986 Elektrický rozvod v místnostech pro lékařské účely). Pro celkovou periodickou revizi elektrických rozvodů v nemocnici uvádí ČSN 33 2140 lhůtu dva roky. Tato lhůta by se podle našeho názoru měla uplatňovat i na nouzový zdroj v nemocnici. Kromě toho je třeba ještě posoudit, zda při provozu soustrojí je zajištěna bezpečnost napájené instalace (impedance smyčky či odpor uzemnění). Do zprávy o revizi je třeba uvést, že motor byl posouzen pouze z hlediska jeho projevů akustických, vibračních a tepelných, a nebyl posouzen odborníkem _ mechanikem.

doplněno 29.07.13 20:36:

Sice to už na napájení čerpadel nepoužíváte, ale jestli to máte vedené jako nouzový zdroj...

A taky by se vá s asi týkalo skladování pohonných látek pro DA, tady něco je:

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=40672

doplněno 29.07.13 20:38:

Pardón, tady. ten předchozí odkaz je omyl*hi*

http://www.guard7.cz/lexikon/…nebo-pozarne-nebezpecne-latky

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.