Pravomoce policie

Od: Datum: 28.07.13 12:31 odpovědí: 9 změna: 28.07.13 21:32

kdy je policie povinna vas zadrzet o odvest na policii diky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.13 12:38
avatar

Zakon o Policii Ceske republiky:

Zajištění osoby
(1) Policista je oprávněn zajistit osobu, která
a) svým jednáním bezprostředně ohrožuje svůj život, život nebo zdraví jiných osob anebo majetek,
b) v budově útvaru policie úmyslně znečišťuje nebo poškozuje majetek anebo slovně uráží policistu nebo jinou osobu,
c) má být předvedena podle jiného právního předpisu6),
d) utekla z výkonu trestu odnětí svobody, z výkonu ochranného léčení, ústavní výchovy, předběžného opatření nebo ochranné výchovy anebo ze zabezpečovací detence,
e) při předvedení kladla odpor nebo se pokusila o útěk,
f) byla přistižena při jednání, které má znaky správního deliktu, je-li důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat anebo mařit řádné objasnění věci,
g) není trestně odpovědná a byla přistižena při jednání, které má znaky trestného činu, je-li důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat anebo mařit řádné objasnění věci, nebo
h) je nezletilá, je-li to nezbytné pro její navrácení do rodičovské nebo jiné obdobné péče jejímu zákonnému zástupci.
(2) Policista po pominutí důvodu zajištění osobu neprodleně propustí, nestanoví-li tento zákon jinak. Je-li pro to právní důvod, předá osobu příslušnému orgánu nebo zařízení pro výkon ochranného opatření.
(3) Zajištění může trvat nejdéle 24 hodin od okamžiku omezení osobní svobody.
(4) Zajistí-li policista osobu nezletilou nebo osobu, která není trestně odpovědná, je povinen informovat o této skutečnosti neprodleně jejího zákonného zástupce nebo školské anebo výchovné zařízení, ze kterého osoba utekla, nebo jiné obdobné zařízení, ve kterém je tato osoba umístěna na základě rozhodnutí soudu anebo na základě souhlasu zákonných zástupců7). Zákonný zástupce nebo uvedené zařízení jsou povinni bez zbytečného odkladu zajistit odvoz této osoby z útvaru, v němž je osoba zajištěna. Zajistí-li policie výjimečně převezení osoby sama, má tato osoba nebo její zákonný zástupce povinnost uhradit náklady převozu. Policie zajištěnou osobu, která utekla z výkonu ústavní výchovy, ochranné výchovy nebo předběžného opatření, převeze na nejbližší záchytné pracoviště diagnostického ústavu, pokud není školské zařízení, z něhož osoba utekla, blíže než toto záchytné pracoviště.
(5) O zajištění sepíše policista úřední záznam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 28.07.13 15:16
avatar

Ano, výstižná odpověď, ale pokud kopírujeme, měl by být uveden zdroj... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.13 15:49
avatar

Hned v úvodu je psáno, že se jedná o zákon o policii, což by snad mohlo stačit. Jinak zdrojem zákonů je parlament ČR. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.13 14:40
avatar

Pokud se ptáte zda je POVINNA někoho předvést, tak myslím, že nikdy. Pokud se ptáte zda je OPRÁVNĚNA někoho předvést, tak viz příspěvek výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 28.07.13 15:14

Policie má má vůči občanům oprávnění, pak jsou teprve určité povinnosti..., ostatně co a jak viz zákon o policii, to platí i pro OP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: benn
Datum: 28.07.13 19:10

Dále se podívejte do trestního řádu - tam také najdete odpovědi, jelikož se policie neřídí jenom zákonem o PČR.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.13 20:56

Vyjma benna jste zde všichni jako vždy úplně mimo, pletete totiž jablka a hrušky dohromady. Zajištění (§ 26,27 zák.č. 273/2008 Sb). a zadržení (§67-88a zák. č. 141/1961 Sb. konkrétně § 76) osoby je dost podstatný rozdíl!

Nehledě na to, že podle § 10 zák. č. 273/2008 Sb., má policita povinnost, a né že ne, jak tu někteří méně znalý tvrdí.

Takže doporučení pro tazatele: napište sem co konkrétně jste provedl, co udělala policie a co se Vám na tom nelíbilo.

Standardně při provedení přestupku se osoba zajištuje podle § 26 odst. 1 písm. f) zák. č. 273/2000 Sb., při spáchání trestného činu policie osobu zadržuje podle § 76 odst. 1 zák. č. 141/1961 Sb., popř. zadržuje kdokoliv podle § 76 odst. 2 téhož zákona.

Ale např. při útěkářovi z dětského domova, příkazu k zatčení apod. se využívají jiné paragrafy, popř. jejich podpísmena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.13 21:24
avatar

Nemůžu si pomoct, ale v § 10 zák. č. 273/2008 jsem nenašel nic o POVINNOSTI někoho předvést, nebo jak se ptá burzum "odvést na policii". Našel jsem tam maximálně povinnost přijmout vhodné opatření.

doplněno 28.07.13 22:04:

Nechápu co vás tak rozčílilo na tom, že ve vámi zmíněném paragrafu nazvaném "Iniciativa" jsem nenašel nic o v dotaze zmíněném problému. Pokud teda nejste policajt.

Z vašeho příspěvku vyvozuji, že skutečně žádný právní předpis to policii nenařizuje a že jde jen o vnitřní předpisy, školení a komentáře (domnívám se, že minimálně ty předpisy a školení budou neveřejné - ale mohu se mýlit a pak se omlouvám). Nezlobte se, ale o korektnosti vnitřních předpisů celé státní správy mám docela negativní názor.

Takže můj názor se příliš nezměnil - zřejmě není povinen nikdy. Po přečtení vašeho příspěvku ale připouštím, že mu to vnitřní předpisy nebo nadřízení přikazují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.13 21:32

Ano a tou povinnosti může v určitém případě být i předvedení. Když chytnete zloděje, tak co s ním budete dělat? Dáte mu pusu na čelo a pošlete ho domů? V tom případě si podejte ruku s panem Kocábem a běžte se projít s Lajličkou skrz Litvínov, občané Vám jistě zatleskají.

Když o dané problematice evidentně absolutně nic nevíte, tak to prosím Vás nekomentujte. Jsou lidé, kteří to rozebírají, mají na to školení apod. To že jste si přečetl zákon o policii z Vás nedělá advokáta. Ani se nedivím, že v dnešní době je tolik špatných právníků jelikož si něco přečtou a jsou nejchytřejší, ale neznají ani praxi a další stanoviska k paragrafům, školení a komentáře k zákonům si také nečtou.

Sežeňte si proto tedy zákon o PČR s komentářem, např. na beck online popř. v knihkupectví a pak uvidíte, že nemáte pravdu. To co na první pohled pro civilistu je oprávnění policisty, tak je to pro něj povinnost, tohoto oprávnění využít, jelikož v případě, že se něco stane, tak od nařízených dostane výtku typu proč jste nevyužil svého oprávnění? Samozřejmě pádný argument na to není a tak jdou procenta z výplaty dolů. Když už nevěříte mě, tak se zeptejte lidus, její manžel byl policista a tak o tom také něco ví a zajisté se mnou bude za jedno. *pivo*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.