Konec pracovní smlouvy a nemocenská,

Od: Datum: 27.07.13 17:21 odpovědí: 3 změna: 27.07.13 20:29

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem zaměstnaná na dobu určitou a 30.9. mi končí pracovní smlouva,zaměstnavatel mi ji nemusí prodloužit, to vím, ale jak je to v případě, když budu marodit,př. od srpna do prosince,,30.9 automaticky smlouva zanikne a nebo musí počkat než mu odevzdám konec neschopnosti?jedna se mi o to kdybych marodila v době ukončení smlouvy, jak to pak bude, nebo jestli jsem v nějake te ochrane lhute...

Děkuji za odpoved


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 27.07.13 17:27

Dobrý den.

Pracovní poměr skončí i v době nemoci uplynutím doby určité. Onemocníte -li ještě v době trvání pracovního poměru či do konce ochranné lhůty (7kalendářních dnů po skončení pracovního poměru), budete mít nárok na vyplácení nemocenských dávek. Po skončení pracovního poměru Vám budou nemocenské dávky vypláceny Českou správou sociálního zabezpečení až od 22. kalendářního dne nemoci. Doklady o pracovní neschopnosti odevzdáváte bývalému zaměstnavateli.

Budete-li se chtít zaevidovat na ÚP, učiňte tak až po skončení nemoci. Své zdravotní pojišťovně nahlaste skončení pracovního poměru, nemoc v ochranné lhůtě, později ukončení nemoci, příp. evidenci na ÚP.

doplněno 27.07.13 18:23:

Ano, dá se to tak říci. Nebudete sice po dobu nemoci zaměstnaná, ale budete pobírat nemocenské dávky v ochranné lhůtě. Za tyto měsíce si samozřejmě nemusíte platit zdravotní pojištění a nehlásíte se na ÚP. Na ÚP se nahlásíte až po skončení nemoci. Ukončení dokladu o pracovní neschopnosti odevzdáte bývalému zaměstnavateli, obdržíte od něj Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a můžete se jít zaevidovat na ÚP. Každý měsíc budete zaměstnavateli odevzdávat k poslednímu dni v měsíci potvrzení o trvání pracovní neschopnosti (lístek na peníze) - jako podklad pro výplatu nemocenských dávek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jesterice123*
Datum: 27.07.13 17:36

takže to muzu chapat tak, ze muzu marodit treba do prosince a porad budu jakoby vedena u zamestnavatele? a az ukoncim marozeni tak se mam hlasit rovnou na UP?Mezitim nic delat nemusim?

Datum: 27.07.13 20:29
avatar

Nikoliv, u zaměstnavatele už po skončení pracovního poměru nebudete vedena.

Vy byste jenom zaměstnavateli předávala podklady pro výplatu nemocenského, zaměstnavatel by je musel předávat dále OSSZ.

___ V době pobírání nemocenského v ochranné lhůtě za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát.

Vy si budete muset od OSSZ vyžádat potvrzení o výplatě nemocenského a zajít s ním na svou zdravotní pojišťovnu.

___ Na ÚP se po skončení nemoci registrovat nemusíte. (Nejde o povinnost, nýbrž o právo nezaměstnaných.)

doplněno 27.07.13 20:31:

PS: Potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) je zaměstnavatel povinen vystavit v poslední den pracovního poměru (nemoc se do něj už nepíše).

Zaměstnavatel ale nemusí potvrzení o zaměstnání zaslat poštou. Musela byste se s ním dohodnout, kdy/jak si je můžete převzít.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.