Jak se posuzuje hlavní a vedlejší příjem?

Od: Datum: 07.07.13 09:52 odpovědí: 2 změna: 07.07.13 16:16

Dobrý den, když mám úvazek 0,5 v jedné státní instituci, DPČ v jedné firmě (vydělám tam cca 6 000/měs) a chtěl bych ŽL, co by se posuzovalo jako hlavní a co jako vedlejší příjem? Jde mi o odvody na soc + zdrav, protože kdyby byla živnost hlavní, musely by být povinně vyšší. Jestli se v tom někdo vyzná, díky za radu. Jakub


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.07.13 13:11
avatar

Jste-li někde zaměstnán (i na základě DPČ), bude záležet na Vašem rozhodnutí, zda budete podnikat jako OSVČ hlavní nebo vedlejší (zaměstnavatel za Vás odvádí zdravotní i sociální pojištění).

Pokud byste nikde zaměstnán nebyl nebo pracoval na základě DPP s odměnou nižší než 10.000 Kč, musel byste hned od začátku odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění (OSVČ vedlejší může pojištění doplatit až po skončení prvního kalendářního roku).

___ Pozor na obor podnikání: Podle § 304, odst. 1 ZP může zaměstnanec vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož je zaměstnán, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

___ PS: Nejsem si ale jista, jestli mohou zaměstnanci státních institucí podnikat.

Viz: Zákoník práce

doplněno 07.07.13 17:38:

Na učitele se to omezení nevztahuje.

Od: no*
Datum: 07.07.13 16:16

no, mam zamestnani na vysoke skole, to by snad nemel byt problem, spousta kolegu ma ZL napr. ucitele jazyku maji ZL na preklady, jini na konzultace, pravnici co uci jako profesori maji i sve pravnicke praxe...

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.