Zaplacený svátek

Od: Datum: 05.07.13 16:37 odpovědí: 6 změna: 06.07.13 09:24

Dobrý den chtěl bych se zeptat,když je v měsíci svátek tak mi zaměstanavatel slíbí odměnu za odparacovaný svátek.Potom na výplatnici uvedený svatej je sice zaplacený ale částka je ze základu mzdy stržena.Má na to zaměstanvatel právo protože to vypadá jako že mi svátek nezaplatil.děkuji Doležal


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 05.07.13 17:24

Dobrý den.

Pokud byste odpracoval svátek, např. dnes a máte na tento dnes běžně naplánovanou směnu, pak vám náleží základní mzda za odpracované hodiny + příplatek 100 % za počet odpracovaných hodin ve svátek (placeno hodinovým průměrným výdělkem).
pokud byste pracoval zítra (svátek) a na tento den (sobota) vám běžně připadá volno, tak máte nárok opět na základní mzdu za odpracované hodiny + příplatek 100 % za práci ve svátek + příplatek 50 % za práci v sobotu + příplatek 25 % za práci přesčas.

Předpokládám, že jste se ze zaměstnavatelem nedohodli, že si za odpracované hodiny ve svátek vyberete náhradní volno.

Datum: 05.07.13 17:43
avatar

za práci v sobotu je příplatek 50% opravdu? nebyl by nějaký odkaz? rád se zdokonalím...

já znám jen toto:

§ 118 zákoníku práce: "(1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě.

Datum: 06.07.13 08:30
avatar

Milá Ron, koukám jako jojo na Vaše výpočty. Manžel /ostraha/ je dnes v práci od 6 do 18 hodin. Takže by měl mít běžnou mzdu + 100% svátek + 50% za sobotu + 25% přesčas? *ee* Nemá chudák, nic. Žádné příplatky, přesčasy, jen 49 Kč hodinovou mzdu. Tak s ním asi pěkně vytírají /tedy se všemi, co tam jsou/. Ale protože má půl roku do starobního důchodu a obě kyčle má umělé, jinou práci by asi těžko sehnal či špatně zvládal, drží hubu a krok. Aby to aspoň doklepal. A s tím asi hodně zaměstnavatelů počítá. Práce není, tak si vesele určují podmínky sami. Jaga.

Datum: 05.07.13 18:15
avatar

Za práci ve svátek náleží zaměstnanci dosažená mzda plus náhradní volno ve stejném rozsahu (samozřejmě placené).

Pokud by Vám zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících, náležel by Vám příplatek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku.

Nechcete sem vložit naskenovanou výplatní pásku k posouzení se znečitelněným/i názvem zaměstnavatele a osobními údaji?

doplněno 05.07.13 18:17:

PS: Ron má pravdu, příplatky se sčítají (předpokládám, že 50 % je jenom překlep).

doplněno 07.07.13 00:44:

@Celp, odkudpak čerpáte informace?

___ Příplatky se sčítají.

Zaměstnanci, který pracuje ve svátek, který připadl na sobotu či neděli, náleží dosažená mzda plus příplatek za sobotu/neděli plus náhradní volno za svátek.

Pokud by pracoval v noční směně a přesčas, měl by navíc nárok na příplatek za práci v noci a na příplatek za práci přesčas (pokud není se zaměstnavatelem dohodnut o poskytnutí náhradního volna místo příplatku).

Od: arba®
Datum: 05.07.13 19:01
avatar

Dobrý večer pane Doležal,

samozřejmě, že na to zaměstnavatel nemá právo. Nejste jediný, toto je u některých soukromníků celkem běžné. Nic s tím nenaděláte. Kdyby ste se ozval, tak na druhý den máte výpověď, např. pro nadbytečnost.*cert*

Od: celp®
Datum: 06.07.13 09:24

Zdarec.Příplatky se nesčítají.Zaměstnanci náleží nejvyšší příplatek příslušný k odpracované směně.Ovšem jak bylo řečeno nemusíte dostat nic a naděláte prdlajs.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.