Odstoupení od smlouvy

Od: Datum: 01.07.13 16:37 odpovědí: 3 změna: 01.07.13 19:02

Dobrý den, Chtěl bych pomoct náš zaměstnavatel mění pracoviště na jiné město takže vyplácí odstupné, ale někteří jako já chtěly pokračovat dále s nima. A už jsem podepsal i smlouvu na jiné pracoviště. Po dlouhém uvažování sem se rozhodl, že bych rád odstoupil od smlouvy, ale zaměstnavatel řekl, že již nemám nárok na odstupné. Lze to něják obejít a nebo najít chybu v pracovní smlouvě aby byla neplatná a dostal sem odstupné?

Děkuji za pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.13 16:39
avatar

Ne , mas podepsanou novou smlouvu , zamestnavatel ti to neuznava , tak jedine musis dat vypoved a tim padem ti nic neda , smula ... prvne premyslet , pak podepisovat

Od: ron*
Datum: 01.07.13 17:58

Dobrý den.

Obávám se, že zde je již pozdě, zaváhal jste. Zaměstnavatel si dal jistě pozor, aby ve smlouvě žádná chyba nebyla. Nezbývá nic jiného než ukončit pracovní poměr podáním výpovědi( bez nároku na odstupné) nebo podmínky smlouvy dodržet.

Datum: 01.07.13 19:02
avatar

Co jste přesně podepsal? Jde o novou pracovní smlouvu? Nebo se jenom dodatkem k pracovní smlouvě mění místo výkonu práce?

Jde-li o novou pracovní smlouvu, máte v ní sjednánu "novou" zkušební dobu? Pokud ano, můžete pracovní poměr zrušit ve zkušební době, ovšem bez nároku na odstupné.

Jde-li o dodatek k pracovní smlouvě, platí vše, co jste si sjednal v původní pracovní smlouvě, liší se pouze místo výkonu práce.

V případě dodatku nebo nové pracovní smlouvy bez zkušební doby byste musel dát výpověď s výpovědní dobou (ta činí zpravidla dva měsíce).

Pokud byste zaměstnavateli doručil písemnou výpověď do 31. července t.r. včetně, skončil by pracovní poměr 30. září. Po celou výpovědní dobu byste ještě musel pro zaměstnavatele pracovat.

Další možností je požádat zaměstnavatele písemně o rozvázání pracovního poměru dohodou. Bude-li zaměstnavatel souhlasit (to není jeho povinnost), skončí pracovní poměr dnem uvedeným v písemné dohodě.

Přestože zaměstnanec může pracovní poměr ukončit i bez udání důvodu, doporučuji ve výpovědi nebo v návrhu dohody uvést jako důvod skončení pracovního poměru některý z vážných důvodů podle zákona o zaměstnanosti.

Pokud byste pracovní poměr ukončil bez vážného důvodu, a pokud byste se následně musel evidovat na úřadu práce, krátila by se Vám podpora po celou podpůrčí dobu na 45 %.

Ani v jednom z obou případů (výpověď, dohoda) by Vám nevznikl nárok na odstupné.

___ Pro úplnost: Nárok na odstupné by Vám vznikl pouze v případě, že by Vám zaměstnavatel dal výpověď podle § 52 písm. a) až c).

___ Zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti vážné důvody (§ 5, písm. c)

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.