Zplnoletnění v 15

Od: Datum: 04.08.13 20:19 odpovědí: 9 změna: 07.08.13 02:35

Dobrý den, potřebovala bych poradit.

Na Nový rok mi zemřela mamka a od té doby všechny řeší otec.
Sice veškeré pošta chodí na moje jméno, ale všechno bere on. Když řekne, že jede zařídit něco ohledně něčeho a zeptám se jak to dopadlo tak mi nic neřekne.
Chci začít dělat na druhém domě, ale nemám k tomu prostředky, protože mi otec nedá žádné moje peníze.
Je mi 15, takže by stejně všechno muselo jít přes něj. Ale to už nechci. Nikdy to není 100% A stejnak je všechno napsané na mě a čeká se dokud mi nebude 18.
Z toho důvodu se chci nechat zplnoletnit.
Ale nemám tušení, kde o to zažádat. Nedo jestli by to v takovéhle situaci vůbec šlo.
Proto Vás žádám o radu.

Předem děkuji za všechny iformace.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 04.08.13 20:32

Ne, nejde to. V 15ti dědictví nedostaneš. Nechci tě podceňovat, ale co chceš začít dělat na druhém domě? Dokážeš řemeslné práce? Objednat si někoho nemůžeš. V tomto věku také nemůžeš dobře rozhodovat, to se na mě nezlob. Uklidni se, nyní máš pocit křívdy, že VŠE JE TVOJE a nemůžeš si dělat co chceš. Ale je to tak správně. I v 18ti budeš na život hledět jak vyoraná myš.

Od: catherine*
Datum: 04.08.13 20:40

Chci ho zrenovovat a konečně dát do pronájmu, takhle tu jen tak leží a chátrá.
Jo je to moje, a co? Jako omlouvám se, ale nehodlám se koukat na to jak se to tady všechno rozpadá. Možná mi je 15, ale necítm se tak.

Datum: 05.08.13 02:14
avatar

Od kdy je nabývání vlastnictví podmíněno věkem?

doplněno 06.08.13 01:53:

Který zákon máte na mysli? Nebude na škodu uvědomit si podstatu dotazu, která spočívá v možnosti věkového omezení pro nabývání majetku. Vaše reakce je jinak zcela mimo!

Od: luke237
Datum: 05.08.13 03:37
Ze by to bylo od te doby, co plati zakon ;) : "Způsobilost fyzické osoby vlastními právními úkony nabývat práv a brát na sebe povinnosti (způsobilost k právním úkonům) vzniká v plném rozsahu zletilostí.".
Od: luke237
Datum: 06.08.13 01:58

V podstate mate pravdu. Zakon uvadi, ze dedenim lze nabyvat majetek i pred dovrsenim plnoletosti, ale nelze s nim disponovat, protoze majitel neni plnolety a nema pravni zpusobilost provadet pravni ukony. V techto vecech za nej jedna a zastupuje ho jeho pravni zastupce.

Je to jasne popsano v Obcanskem zakoniku.

Datum: 07.08.13 02:35
avatar

Asi máte jinou verzi zákoníku nebo špatně studujete. Nejedná se o zástupce "právního", ale "zákonného". Tím právním může být jen a pouze advokát, kdežto zákonným může být každý zletilý občan, který není zbaven či omezen na svéprávnosti. ;)

Od: hop®
Datum: 04.08.13 20:40
avatar

Nešlo, jediný důvod ke zplnoletnění je svatba...

Od: luke237
Datum: 04.08.13 21:20

Ano, je to tak (Obcansky zakonik §8).

Za 5 mesicu ale zacne platit novy zakon (viz bod 7 tohoto clanku), ktery obsahuje nove moznosti (§30), jak se domoci zplnoletneni pred 18 rokem bez nutnosti uzavrit manzelstvi.

Od: luke237
Datum: 04.08.13 21:24
Ta "svepravnost" podle §30 se posuzuje podle §37. Doporucuji precist ale celou sekci zakona mezi §30 a §37.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.