Nejste přihlášen/a.
Znárodnění, násilná kolektivizace, politické procesy, uranové doly, dvouletá povinná služba, Olga Hepnarová, nedostatek bytů, pronásledování "protisocialistických živlů", jako Jarek Nohavica, Karel Kryl, Pražský Výběr a těch, kteří jejich hudbu šířili a poslouchali, velice omezený výběr zboží v obchodech, speciální prodejny Tuzex, nekonvertibilní koruna, problémy s cestováním i do zemí "socialistického tábora", o "kapitalistické" cizině nemluvě...
Ten nedostatek bytu je i dnes a kdyz uz jsou, tak ceny premrstene, ze clovek s prumernym prijmem si jej nemuze dovolit. Dnes uz ani hypo nedostane kazdy. Pronajmy v astronomickych vyskach. Hlavne ze nestojime fronty na mandarinky :D Okupace ukrajinci v plnem proudu, migracni pakt, uzasne euro, ktere nas jeste vic ozebraci, pokud jeste projde vypoved bez udani duvodu, tak zamestanec se stane otrokem ... a mnoho dalsiho.
A uz hadam i vasi odpoved a to nemusim byt vestec.. meli jste se lip ucit, kazdy sveho stesti strujce :D cink cink cink
Dnes je šťastné výročí, kdy skončila nesvoboda, mříže žaláře se prolomily, dovednost a práce začaly znamenat víc než rudá knížka a stranická poslušnost, padla Železná opona držící nás v područí nenáviděné Moskvy, na hranicích už člověka nezastřelí, vyslovení pravdy na veřejnosti nezničí osud celé široké rodiny a každý si může zvolit, jak chce vést svůj život.
Staré špatné časy skončily a otevřel se nám celý širý svět.
Jsem nesmírně rád, že se mé děti narodily do svobodné doby, když já sám to štěstí neměl a jsem pyšný, že jsem tomu mohl pomoci mnohem víc než jen cinkáním klíči.
gilhad: jsi tedy i pyšný na to,že se díky p. Havlovi prolomily mříže žalářů a věznic a dostali se na svobodu stovky vězňů a prudce stoupla kriminalita
ben: Předložky kvůli a díky mají hodně podobný význam. Obě používáme, pokud chceme vysvětlit důvod nebo příčinu nějaké události, lidského chování nebo třeba našeho pocitu.
Tak nevím.Ale stejně je mi to jedno.
Je menší zlo projednou odpustit provinilému, než dlouze věznit nevinného.
Kvůli zločinným praktikám starého systému bylo vězněno spousta lidí za něco jiného, než měli nakonec v papírech. Vzhledem k tehdejší situaci nešlo projít všechny případy znova, s nezávislými soudci bez politického zadání a navíc v krátké době. Nacházet chyby ve zpětném pohledu je vždycky jednodušší, než v reálném čase najít řešení prosté všech chyb.
Vadí vám tak strašně, že najednou bylo možno bez postihů mít příbuzné i v jiných zemích? A dokonce s nimi i normálně komunikovat? Nebo se s nimi i stýkat? A nebo se k nim i odstěhovat?
@ben
Bene, to je ale celý strašný paradox-Marx, Engels, ale vůbec celý ten komunizmus "vymysleli" na západě do jeho podpory a rozvoje ve světě cpali strašně velká peníze.
Ano, tehdy skončila doba temna.
Že někdo okamžitě zneužil neschopnosti se přeorientovat a naivity některých lidí je sice smutné, ale na věci to nic nemění. I když je pravda, že se to celé rozjelo ne zrovna ideálním směrem.
Jo a ty lampiony - ten symbol sovětské VŘSR, kdy se muselo povinně 7. 11. chdit do lampionových průvodů rozhodně připravený nemám.
Takhle. Lidi samozřejmě chtěli změnit systém, to je chvályhodné. Oni když cinkali těmi klíči, tak mysleli, že se procinkají i s těmi jistotami do svobody bez drátů. Disent chtěl dialog, a dostal se rovnou k moci...
Jenomže ti, kteří jsou na to hrdí až do dneška jaksi nevidí, že ta doba nesvobody, klientelismu, a papalášství se pomalu ale jistě přibližuje znovu. Jak jinak si lze tedy vysvětlit, že za přiblližně stejné společensky nebezpečné vyjádření (= nijak společensky nebezpečné) dostane jeden občan vězení, a druhý nic?
Jak si lze vysvětlit, že na základě vaší "protisystémové aktivity" na blogu vám banka odmítne založit účet?
Co má znamenat prohlášení státem ustanovené osoby, že je potřeba se systémem nesouhlasící lidi zavřít za plot?
Ona ta svoboda je relativní. Já ji vidím stejně, jako před čtyřiceti lety. Když jsi do ničeho nekafral, tak jsi měl děti na škole, a i do tý Jugošky jsi mohl. Pozitivní rozdíl vidím v dostatku zboží, v technologickém rozvoji a v opravách měst a památek.
Jen tak mimochodem, demografický vývoj je v našich zeměpisných šířkách a kultuře jedním ze znaků blahobytu a naděje do budoucna. No jak myslíte, že to jde s námi?
Částečně s Vámi souhlasím, ale ten graf je lehce zavádějící. Za pokles porodnosti v poslední době nemůže ani tak horší životní úroveň, jako spíš fakt, že mladé páry dávají přednost rychlé kariéře před rodičovstvím (na děti je přece času dost, teď musím vydělávat na vilu s bazénem, luxusní dovolenou v Karibiku...)
magdon .
Dnes na vilu nevyděláte . Pruměrná dostupnost bydlení je 14 ročních platu . Tedy na tu vilku mají elity . Paradoxně ta dovolená v karibiku je naprosto dostupná pro všechny . Tedy mužeme létat po světě , ale bydlení a založení pro rodiny je pro většinu nedostupné . Tak jak je to v japonsku , korei nebo německu , kde jsou vyspělé trhy (vysoké životní náklady) .
Svoboda začíná od nemovitostí a možnosti se kdykoliv přestěhovat , levných energií a nízkých životních nákladu . Jakmile si většina nepořídí bydlení , tak jste jen nevolníkem . Jak se do lesa volá , tak se z lesa ozývá . Většina lidí co zde dnes diskutuje , by si dnes to bydlení nepořídila . Transformace je dnes dokončena
@ernie Takhle: Drtivá většina lidí se chtěla jen mít lépe, o žádné svobody jim ve skutečnosti nešlo, opět platí Paretovo pravidlo.
@jendad Jasně, elity (definuj kdo to je!?*) a proto drtivá většina lidí bydlí ve svým Že na to nevydělá v budoucnu spodních řekněme 40% dnešních GenZ, Tak to je možný, ale je to proto, že se jim nechce makat, chtějí si užívat
Jistě se shodneme na tom, že nemakají tak jako generace X
*) Podle starej definice střední třída jsou majitelé činžáku a malých továren, to podnimi byl už plebs
@ben Dokonce je i spousta jednodušších lidí si plete (nerozlišuje) pojmy: svobodu a demokracii a plete 5. přes 9., to jsou většinou ti, kteří vzdělání ani rozhledu moc nedali, dnešní svět totiž umožňuje kdejakému takovému stvoření veřejně se projevovat
A dnešní sociální sítě přes algoritmy využívají těchto produktů = lidí co. cílení reklamy, takže je udržují v jejich nesmyslných bublinách
@magdon Magdone, chcete mi říct, že ta vaše teorie o mladých kteří dávají přednost kariéře platí poslední tři roky, kdy rapidně klesla porodnost? To asi ne, že...
Mladí, kteří se nenarodili se zlatou lžičkou v hubě a stříbrnou v p*deli nemají totiž kde bydlet. Myslím tím nějakou perspektivu k založení rodiny, víte? To je ten důsledek cinkání klíčema...
Jo, za komoušů jsme s manželkou bydleli v půlce původního bytu - pokoj+kuchyň+kousek chodbičky se sprchovým koutem. Záchod společný na chodbě. A to jsme ještě získali tak, že tetu, co tam bydlela, si vzali rodiče k sobě na dožití.
Pro rodinu se dvěma dětmi dosažitelné maximum, na výměnu za lepší jsme ani s rodinama rodičů dohramady neměli ani peníze, ani známosti.
Nám se tehdy na živobytí skládaly obě rodiny rodičů.Teď jsem zkusmo zkusil vyhledat v Praze nějakou obdobu, 7-9 tisíc měsíčně (a každý lepší, než to staré), a pro financování - například prodavačka plat kolem 29 tisíc měsíčně, nástup hned. Vila to není, ale o té jsme si tenkrát ani nemohli nechat zdát.
ernie s tím demografickým vývojem ses ukázkově střelil do vlastní nohy je to totiž přesně naopak,
největší porodnost mají ty nejchudší a nejzaostalejší země (Afrika, část Asie, j.Ameriky), s tím jak společnost bohatne porodnost klesá, platí to všude po celém světe prakticky bez výjimky, nejnižší porodnost mají právě ty nejvyspělejší země
Jenom připomenu, že nižší porodnost je symbolem většího blahobytu. To @ernie zapomněl dodat. No když by se vzal ten graf ne od roku 18, ale od roku 85, to bysme museli žít ve zlatě a mramoru.
Taky jsou tady jisté cyklické vlivy, poválečná generace splodila tzv. husíkovy děti (ve skutečnosti vnuky válečných veteránů), a tato generace se dostala trochu se zpožděním k plození dětí až někdy v letech 15-20, to byl ten v médiích furt omýlaný bejbybům (což na grafu za 5 let nemůže být vidět, ty cykly jsou tak dvacetileté spíš delší, no poslední vlna blahobytu ho ještě protáhla). A další bude zase za 25-30 let. Prostě nejen reprodukce člověka funguje ve vlnách. On tenhle paradox blahobytu je pozorovaný i ve zvířecí říši, svádí se na to i to, proč se v zoologických zahradách zvířata tak obtížně množí.
Husákovy děti:
Podpora rodičů měla povahu novomanželských půjček, nového bydlení v panelových domech nebo zvýšených přídavků na děti. Není proto divu, že lidé, kteří se narodili v letech 1973–1976, jsou v současné populaci České republiky nejpočetnější skupinou. (...) Na konci 70. let už začaly socialistickému státu docházet finance. Strana proto podporu rodičům zredukovala a porodnost se opět začala snižovat.
Zdroj: https://csu.gov.cz/produkty-archiv/52002e2055
To je zajímavé. Takže když vláda cpala horem dolem, lidi š*kali jak pominutí. A když je vzala u huby, tak s tím přestali. Tady ta korelace chudí=nadporodnost, blahobyt=podporodnost trošku kulhá, ne?
Mimochodem v odkazu je hrubý graf od 1960 i stať o tzv Havlových dětech, které studují zbytečné pseudoobory neuplatnitelné na trhu práce, to nás čeká budoucnost.
Ale vzhledem k tomu, že za čtyři roky u nás budou platy jak v Německu (kdy já už to jednou slyšel?), jak se vyjádřil náš premiér, pokud mu ještě dáme šanci, tak asi blahobytem vychcípáme. Jsou dvě možnossti. Buď má už premiér totálně halucinace, anebo Německo půjde do kopru rychleji, než my. Ale jinak je všechno fajn.
Dokonce je i dostatek kečupu! A víček!
V plánované ekonomice (jeden majitel = stát) a absenci konkurence to holt moc nefunguje :
Já chci vážně takového (mladého) b.ba vidět naživo, který teskní za starými časy!
U starého to ještě chápu, ten teskní za tím, když byl ještě mladý zdravý při síle, aniž si to uvědomuje, a aniž jeho mozek je schopen pojmout komplexitu tohoto světa...
15. Demokratické svobodné vlády nás osvobodily od výstavby dalších 3 jaderných elektráren. Představte si, ten komunistickej povl by postavil další jaderné elektrárny a tím dehonestoval celý svobodný mírumilovný západ tím, že by tu byla jaderná energie v nevídaným množství.
To by tak ještě bylo, aby nějakej československej povl mohl vyrábět mamutí množství energie a rozšiřovat si průmysl, ocelárny, mít hromady energie pro obyvatele. A navíc by celýmu svobodnýmu demokratickýmu světu ukázali, že NA TO MÁ PENÍZE. Vždyť přeci bylo třeba ukazovat na ty zaostalý komoušský Čechy, jak strašně špatně se mají.
Nějakým zázrakem se dneska i na západě začínají domnívat, že ti čeští komouši asi jaksi nějak měli před těmi 40ti lety s tou JADERNOU energií OMYLEM pravdu!
Komunisti by postavily jaderný elektrárny v
a)Tetově
b)Blahutovicích
c)Severní Čechy
16. Českoslovenští komouši si dovolili-měli tu drzost vyrábět auto ŠKODA FAVORIT-v té době vyráběl Volkswagen modely v podobné třídě- Polo i Golf mk2. Představte si, že ten Favorit byl lepší-jízdní vlastnosti, design, než Polo i Golf mk2! Jak si to ty komouši mohli dovolit? Dehonestovat západní demokratickou automobilku lepším modelem auta ve svý kategorii?
ernie.
Krasná fotka , ale naprosto mimo. Dnes tady už není prumysl . Z jedné prde... jsme vlezli do druhé . Zatímco dříve jsme měli koncové produkty a postavili jsme atomky , dnes jsme subdodavatelská kolonie (nevolníci) .
A bude huř . Nikdo nemá vizi . Elita pracuje pro cizí zámy viz Kolář z Aspenu
@bene
Jak se tedy stotožňujete s tím, co jsem napsal výše. Že z rukou bývalého komunistického funkcionáře, dnes v roli presidenta, přebírají bývalí disidenti vyznamenámí? Přijde vám to normální, pokud se lidi nezbláznili? Babiše mi nepředhazujte, toho neřeším.
Mimochodem, jak se těšíte na válku? Senilní dědek v americkém úřadu právě zmáčknul červené tlačítko, jestli to náhodou někdo nepostřehl. A liberálové v čele se současnou vládní garniturou tomu tleskají.
Jestli jste někdo od Pardubic, Čáslavi nebo kolem Temelína, tak zdrhejte.
Jaké to štěstí,že jsem učňák udělal a v Ostrově nad Ohří si svoje taky už odležel.Na tu jejich slavnou památku ( Rudá věž smrti ) jsem koukal každý den z ,,paneláku,,.Mňamka byly plněný papriky rýží a s rajskou.Ještě pamatuju jak tam jeden blbec zadřel motor u zahradního traktůrku - nedoplnil olej.
Karoserii a vnitřek Favoritu vymyslel a pevnostně spočítal Bertone a Porsche se podílel na věcech kolem motoru, viď?
V čem jste dnes nejistý, že vám to způsobuje bebínko? Svěřte se. A můžete přidat, na co jste byl pyšný v čase "lampionů" vy, jistě si rádi počteme.
Pár tipů bych našel:
Byl jsem si téměř jistý, že neseženu - pytel cementu, toaletní papír, telefon (nemyslím mobilní, na pevnou "podvojnou"linku jsem čekal 12 let), slušnou televizi, jízdní kolo (1/2 metráku vážící "Ukrajinu" tím nemyslím), pneumatiky, mandarinky, banány (byly jen týden před vánocemi) a spoustu jiného ovoce (nejen exotického). O značném množství nejrůznějších potravin ani nemluvím, řadu z nich jsem ani neznal...
výročí , kdy skoncily jistoty netáhl..., nescho... a kom...
ps: už to tu ani nejde napsat na plný ústa Nutno vytečkovat
Tak jestliže byli za komunistů všude možně netáhla, neschopní, tak je třeba si uvědomit, že i přes tohle se za těch 40 let vybudovalo MNOHONÁSOBNĚ VÍC, než za posledních 35 let. Ať už obrovská bytová výstavba, kde i dnešní panelákové komoušské byty mají hodnoty miliony korun, výstavba přehrad, kompletních jaderných elektráren, enormní navyšování strojírenské výroby, navyšování zemědělské a živočišné produkce.
Vybudovalo se za komunistů metro. Umíte si představit, že by se to mělo dělat dnes v té demokratické, svobodné době?
Takže když i s těma flákačema, netáhlama se udělalo tak obrovský množství práce a v posledních 35 letech docela prd, tak bude asi chyba v systému, něco není s tím "svobodným, demorkatickým systémem" v pořádku
Teď nám tu naproti vyrostl nový panelák, další roste hned vedle a je to normálka, nemusí o tom psát noviny a natáčet to televize.
Když něco chci, tak si to koupím, místo toho abych to musel shánět, psát se do pořadníků, hledat koho uplatit, nebo kdo koho zná a doufat, že dostanu dobrý posudek od nějakých kreténů.
Nestane se, že se práce na celý den zastaví jen proto, že se mezi ženkýma rozkřikne, že přivezli vložky, tak jdou všechny stát frontu a nafasovat kolik jen dostanou, protože je limit na osobu a nemůže to jedna vzít pro celéé oddělení. Teď si je každá normálně koupí kdykoli se jí zachce a může si vybírat z celé řady různých velikostí, střihů, tlouštěk a barev.
Když výzkumák potřebuje nějaké integráče, tak prostě koupí takové, jaké potřebuje v množství, které potřebuje a je to za pakatel. Nemusí najímat brigádníky, aby je ručně mordovali trafopáječkama z průmyslového odpadu a pak zkoušeli, jestli to aspoň nějak funguje a následně se koumalo, jak to zprasit z toho co se podařilo natěžit. On si to teď stejně snadno může koupit kdokoli jen tak a nemusí kvůli tomu mít družbu s výrobním podnikem na rozebírání zmetků.
Když chci v sobotu večer bochník chleba, tak si vyberu z nějakých 4-6 typů, místo abych byl považován za blázna, protože šumava je jen v pracovní dny dopoledne a jiný stejně nevedou.
kdosi
TO je super, že vám tam u vás vyrostly 2 nové paneláky
Ale jen tak mimochodem, na území dnešní ČR, v době komunizmu mezi roky 1971-1980 se postavilo cca 33 000 PANELÁKŮ!
To se nedá vyvrátit
A za další-stavělo se v drtivý většině z materiálů vyrobených v ČSSR, peníze šly teda zpátky do státu, mezi lidi. Dělníci byli opět většinou Čechoslováci, takže zase peníze zůstaly ve státě mezi lidmi.
To nikdo nevyvrací, ale tolik by se jich sem nevešlo. Ale stavění paneláků v dnešní době si dovedu představit snadno, stačí se podívat z okna
Mě spíš udivuje, jak velkým fofrem to stavěli, komunisti. Byť ty interiéry byly umakartový, tak stejně to byl obrovskej fofr a to neměli mobily, notebooky, neměli akunářadí atd , atd...
A stavěli to z peněz státu. Komunisti to prostě uměli ufinancovat, včetně velký komunistický armády.
Hlavně je třeba si uvědomit, že jsme společně budovali za komunistů prakticky celé Slovensko, to byla zaostalá( svýjimkou velkoměsta) zemědělská země.
Takže už jen výstavba Slovenska odčerpávala obrovský prostředky ze státního rozpočtu. Na druhou stranu se tím povzbudil průmysl.
@Boban - 35 let? Bydlí v nájmu? Máš pravdu, že se udělalo 100 000 bytu za 10 let a to jen v Praze
Kámo, ty paneláky byly šíleně dotovaný a na základě nich ten socík skoro krachnul Dneska jsou šíleně dotovaný důchodci. A možná na základě toho krachne naše ekonomika.
Metro? Tak to se běžně staví i dnes, a spousta dalších dopravních staveb, no bohužel oproti Polákům jsme peníze projedli, Poláci si za to udělali dálnice...
PS: vezmi si to čistě racionálně, Za socíku jsi nemohl vlastnit byt, nemovitost. Pouze rodinný domek. Pokud ti ho nesebrali protože byl velký a nebo protože ...
dnes v České republice vlastní 80% lidí vlastní nemovitosti. Tedy drtivá většina lidí nemá žádný zájem na tom, aby stát dotoval, nedejbože stát rozjel fabriku na byty, jak špekuloval už babych "dejte jim krmit".
Takže kamaráde, to že patříš do 20% NEvlastníků nemovitosti, je čistě tvůj problém (Nenakupoval jsi, když bylo levno, 2009 až 2014, to bylo všechno za hubičku), menšinový problém, a rozhodně není zdravo, aby to stát zase začal dotovat! Většina to rozhodně nechce, tím by totiž klesly jejich majetky ! Třeba to teď pochopíš.
@haha Tyvole, jak mohl socík krachnout, když se z něj ještě přes třicet let rozkrádalo? To, že skončil neznamená, že krachla ekonomika.
Ohledně kvartýrů, tak samozřejmě, těch 80% vlastníků si to nechaly převést po "revoluci" za pár šupů. Dnes koupit garsonku za tři míče je na lobotomii. Madí gen Z, kteří mají kvartýry svoje to zdědili, nebo čekají až jim umře osmdesátiletá babka...
Už mám připravený lampion, ale jsem moderní, takže plochou baterku do kapsy a kolébkový vypínač vždy připravený k akci. Jak padne tma, jdeme celým městem slavit dnes zejména nový baloňák soudruha Pavla a zpátky ni krokaby byl večer co k čemu, mám taky připravenou jednorázovou náplň do benzínových zapalovačů a sirky, abych tím mohl počastovat některé mladší holčiny a udělat jim nepozorovaně lampionovou šlehu
Ano, máte pravdu. Ale letos (vloni si nepamatuju ) se takové průvody leckde chystají právě na dnešek. Jen doufám, že je to náhoda a s těmi z minulosti to snad nemá nic společného.
Já teda viděl lampionový průvod před 2 nedělema, a asi takový průvod ze hřbitova někam ani nevim kam koná i v jiných městech. To pokud by si někdo chtěl posvítit lampiony.
Lampionový průvod pamatuju jako malé dítě, šlo se asi z náměstí (začátek si nepamatuju, no ale odkud by se šlo) na Stadio brigádníků. To se ještě do lampionů dávaly opravdové svíčky, takže občas někomu ten lampion chytnul. A to se dělalo na čarodejnice (vatrry míru a přátelství) a na výročí říjnové revoluce, která se konala, když v civilizovaném světě bylo 7. listopadu.
Taky je možná dodnes někde vidět (i když už asi všude proběhla obměna, ale donedávna to ještě vidět bylo), jak se připisovala jednička a z ulice sedmého listopadu se stala ulice sedmnáctého listopadu. No ale už proběhla obměna tabulí. Stejně jako na masaryčce, kde ještě donedávna bylo lze spatřit prosvítající nápid Praha-Střed (byl jen přelepený).
Prastará vzpomínka na lampiony. Jako děcko jsem absolvovala se svou třídou mnoho listopadových lampionových průvodů. I když jsem z rodiny komunismem v 50. letech těžce postižené, líbívalo se mi to moc. A pak jednou v létě u příbuzných na prázdninách uspořádal strýček lampionový večer. Zprvu jsem to nechápala. Měla jsem zažité, že lampiony patří k sychravému podzimnímu večeru. Že v létě je to divné. A líbilo se mi to. Byla to jedna z prvních životních zkušeností, že ne vše zažité musí být pravda a napořád. A že na mnoho věcí a událostí je potřeba se dívat z více stran.
Jakou jste tehdy měl jistotu? Pamatujete vůbec tu dobu? Nejsou to jen vyfiltrované vzpomínky?
Já jsem si třeba zavzpomínal na listování v západoněmeckých katalozích typu nekrmann. To když mi jeden německý obchod k nákupu do balíku přihodil tlustý katalog, to je něco jiného, než procházet stránky e-shopu (nebo tento katalog v pdf), papír je prostě papír, ale zároveň to ve mně vzbudilo tuhle vzpomínku na ohmatané západní katalogy. Tehdy jsme (teda naši rodiče) mohli jen slintat, dneska neni problém otevřít e-shop, objednat a nakoupit (koruna je volně směnitelná, devizy prodá banka nebo směnárna). Do čech doručujou už jen za 6,99 (do německa za 5,99), naposledy (před x lety) to bylo 15,99, což jsem nechápal, česko je blíž než některé kouty německa. Ale to jsem se dostal úplně jinam, jenom právě jsem si vzpomněl na ty pěkné barevné katalogy, které se předávaly jako poklad.
Na cinkání klíči jsem byl dost malý. Ale je potřeba si uvědomit, že šlo tehdy o předání moci, aby si komunisti mohli své nakradené peníze užít, protože za minulého režimu vám byly peníze prakticky k ničemu. Je to sice jen konspirace (oficiální výklad je jiný), ale ve stínu následných událostí dost dává smysl. Oficiálně se akorát přiznává to předání moci, které prostě proběhlo relativně v klidu (taky to mohlo skončit pěknou řeží). To, že následovala divoká devadesátá se bere jako důsledek (proč tehdejší politici, kteří na to měli školy nečekali takový scénář je divné, nebyli jsme zdaleka první země, kde se privatizovalo (tedy příklady ze světa tu jsou), byť jsme byli unikátní tím objemem, kdy veškerý majetek byl státní, nešlo jen o jedno odvětví).
Mimochodem slyšel jsem dobrý vtip, na otázku, co je dneska lepší: Dneska si můžete vybrat z tuctu značek toaletního papíru. (Jak jsem to slyšel, což je už několik let, tak jsem to přepočítal (vzpomněl jsem si na tom v obchodě zrovna u regálu s toaleťáky) a fakt, zastavil jsem se někde u dvacítky, dál jsem nepočítal, takže spíš dva tucty.)
Přátelé, bez ohledu na rozdílnost názorů, mějte se rádi a užívejte každý den.
Od cinkání klíči jsme to totiž dotáhli k hodnotové demokracii sem:
Současné systémy protivzdušné obrany nemohou zachytit rakety Orešnik, které útočí na cíle rychlostí Mach 10, tedy asi 2,5-3 kilometry za sekundu, vysvětlil Putin.
Rusko také předem upozorní civilisty na Ukrajině a občany jiných zemí, aby opustili oblasti možného úderu, ujistil Putin.
Já se nemohu zbavit pocitu, že naprosté většině lidí ještě nedochází, co se tady děje. Ale aspoň vím, jak se cítili lidé za Karibské krize v Zátoce sviní. Snad to dopadne stejně dobře, jako tehdy.
Ano, mohu.
Cinkání klíči jsme dospěli k hodnotové politice "západu", který je dnes v totálním rozkladu. V Německu, po válce (sic!) jedné z nevětších ekonomik světa, se zavírají továrny, místo efektivní výroby energie se přechází na nakýsi obskurní substitut větrníků, slunečníků a měsíčníků, jsou tam no-go zóny, regiony, kde se neodváží ani po zuby ozbrojení policisté a platí tam právo šaríja, kde jsou jeho vykonavateli soudci s plnovousem a dlouhým nožem. Společenská degenerace dosáhla bodu, kdy mladí lidé nevědí, jestli jsou kluk, holka nebo třeba sekačka na trávu. Na školách se vyučují místo důležitých předmětů transgender pitomosti. Žáci neumějí trojčlenku, ale zato vědí, kolik je potřeba záchodků. To nejsou tamty hoaxy, ale prostý fakt. Degenerace non plus ultra v přímém přenosu.
Dostali jsme se do fáze Calhounova experimentu, kdy myši ztratily vlivem hojnosti a komfortu zdravý úsudek a přemýšlení. Jak nám historie ukazuje, tohle vede vždy k záhubě civilizace (Římská říše, Velikonoční ostrovy.)
Stejně jako Calhounovy myši ztrácíme životní prostor, a tak je snaha jej rozšířit. Divíte se, že civilizaci na východ Uralu se to nelíbí? Já se tomu nedivím.
Politické procesy v padesátých letech byly bezesporu zločinem. To nerozporuje jak tazatel, tak dnes ani současní komunisti.
Tak proč ty irelevantní útoky?
Mimochodem, podobné procesy by nejraději aplikovali nynější libtardi, kdyby se mohli utrhnout z řetězu. Viz to vaše "dej si facku".
@ben Bene, copak? Já jsem vám zde napsal, že pokud se vás termín "libtard" netýká, což předpokládám že nikoli, tak se mým komentářem zabývat nemusíte. A ejhle, ten najednou zmizel. A předpokládám, že tento nynější tu taky dlouho nebude. Tedy myslím na skle, všude jinde samozřejmě bude.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.