Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
určitě tady tato otázka už byla, ale přesto bych se ráda zeptala .Co si myslíte o logu žabky na potravinách? Zaregistrovala jsem ji už na větším množství výrobků. Názory se různí, kolují i dezinformace, přesto by mě zajímaly Vaše názory. Děkuji.
Ještě doplním že takto vás společnost vychovává abyste byla za věc která má být naprosto samozřejmá (a nikoliv ověřovaná jakýmkoliv auditem - samozřejmě velmi kvalitně zaplaceným a předraženým) ochotna utratit daleko více než normálně a ještě za to byla ráda jako že děláte dobrou věc. Jde o běžnou psychologii jak z vás dostat více peněz. Stejný princip jako hra s víčky u veksláků či předražené hrnce při zájezdu důchodců. Tam se tomu však říká tak jak se správně má - podvod.
Žába je přeci typický zástupce hmyzu, takže je naprosto oprávněně symbolem pečlivě utajovaného spiknutí, jak do nás nacpat mouku a další produkty ze cvčků a jiné šestinohé havěti...
Ale teď vážně, pokud by to byla pravda, težko by to dávali tak okatě najevo jednoznačně rozpoznatelným logem na výrobcích. Takže si opravdu nemyslím, že by to označovalo cokoliv jiného, než produkt obsahující surovinu vypěstovanou pomocí udržitelného zemědělství bez vykořisťování pracovníků (ačkoliv to v praxi nemusí fungovat naprosto ideálně, což je i poměrně očekávatelné, protože nic na světě není úplně dokonalé).
I tady se to minimálně dvakrát řešilo, ale vyhledávání je zde tragické. Ta značka je dost stará (z dob, kdy ekologie byla sprosté slovo) a je na spoustě věcí (kromě ovoce a zeleniny taky na jogurtech, sušenkách apod.). Já to nijak neřeším, protože tyhle nálepky nebo značky beru jako takovou vábničku (podvod) na spotřebitele.
Nepochybně to má vyjadřovat nějaké ekologické, přírodě šetrné chování. Tedy něco, co by mělo být samozřejmostí.
Rozhodně to neznamená obsah žabího masa, jak se někde taky objevilo. Ale ono je dneska těch symbolů na všem tolik, že už ani nikdo neřeší, co který znamená. A tento problém tzv. vizuálního smogu neni tak nový, jak by se mohlo zdát. V jedné hodně staré sbírce vtipů (první republika) jsem objevil mj. i tento: Nastoupí pan Novák do tramvaje, usadí se a v klidu si zapálí. Přijde k němu průvodčí a říká, "copak neumíte číst, jasně se tu píše kouření zakázáno." Pan Novák odpoví: "To je toho, tady se zase píše, noste piercovy podprsenky"...
> Nechápu, proč zrovna na banánech, jogurtech atd.
Ze článku v odkazu od @milancukrar:
"Standardy jsou nastaveny tak, aby chránily životní prostředí a práva pracovníků. [...] Mezi ekonomické a sociální standardy patří zákaz dětské práce, adekvátní platové ohodnocení, stanovení maximální týdenní pracovní doby a další."
"S logem žabky se spotřebitel nejčastěji setká na kakau, čaji, kávě nebo banánech, nebo na výrobcích, které obsahují výše uvedené komodity jako složku, např. čokoláda a čokoládové cukrovinky, sušenky, snídaňové cereálie s čokoládou, nanuky, oříšky, konzervované ovoce, kávové nápoje a další."
Jogurty obsahují asi konzervované ovoce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.