Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tanková munice

Od: dotaz* odpovědí: 16 změna:

Pěkný den, občas sleduji videa o vojenské technice a zrovna jsem viděl video, kde ukazovali, jak funguje automatické nabíjení u tanku. Nejdříve tam zajede střela a po ní ještě ucpávka, či co to je. Chtěl bych se zeptat: nač jsou tam ty ucpávky? Děkuji za vysvětlení.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
avatar diesel

Normálka, tzv dělená munice. zvlášť střela a zvlášť prachová nápň. Ona tanková "stovka" byla docela těžká. Kolik vážila nwn nikdy jsem s ní neměl možnost manipulovat největší hmotnost trhaviny jsem nesl v bednění jen 4 ks PT-Mi-Ba II (4x8 kg pův náplň jen tnt nová od rv cca 1985 pak tnt/hexogen )

 

asd1
hodnocení

1x
To není ucpavka ale strelny prach. To první je granát.

 

hodnocení

1x
avatar promon

Pokud se nepletu, dělenou munici a nabíjecí automat mají T-72. Ale třeba T-55 používaly klasický nedělený náboj. A jak vidno, ani nejnovější akvizice naší armády - ,,Leoprd ´´ na tom není jinak *smich*


Stejně tak americký Abrams - na tom videu jsou navíc krásně vidět ty automatický dvířka do toho zásobníku, co mají Abramsy za věží. To má zabránit ruskému notoricky známému ,,smeknutí klobouku´´ kdy ruský Téčka, který počínaje T34 měly munici vezenou ve věži, což v případě zásahu vedlo k odlétnutí věže daleko od tanku. Posádka z toho ovšem moc odvázaná nebyla...


 

hodnocení

1x

Třeba já, jsem na vojenském cvičení na Doupově, v roce 1984, v létě, byl naložen do samochodného děla Gvozdik, s kanonem ráže 122mm. Ten má kuli a hilznu zvlášť a nabíjel to poloautomaticky řetěz. Ručně jsem položil samostatnou kuli do nabíjejícího zařízení, zmáčknul tlačítko a řetěz z děsným burácením zarazil náboj do laufu za závěr. Potom to samé z hilznou, ze které mohly být odebrány pytlíky s prachem, když to mělo lítat na kratší vzdálenost. Zase tlačítko a řetěz a po naražení se to nabíjející zařízení přesunulo k nabijákovi mimo prostor mozného zákluzu. Musely se dát ruce i tělo hodně stranou, jinak by došlo k úrazu. A zase zmáčknout tlačítko, že je nabito a odjištěno. A velitel to odpálil pryč na cíl. Celá tahle věc byla zakryta ve věží vyrobené z 5mm kotlářského plechu. Nebyl to tank, střílelo se s tím většinou hodně daleko, nebo přez kopec. I když to částečně bylo schopné přímé palby na vzdálenost asi 800m. Prázdné, vypálené, mosazné nábojnice, byly nechány po výstřelu, spadnout na dno stroje. Mělo to pásy a šest kvaltů. Litalo to jak divoké. Prý ve státě už není ani kus. Všechny byly někam prodány. Samochodka DANA o ráži152mm byla plný automat. Ty už asi taky nemáme. Poslali je sešrotovat na Ukrajinu jako dar.

U DANY dostřel až 18 700m a Gvozdika15 200m. jen tak , na okraj!

Ty karafiáty - " Všechny byly někam prodány." - snad někam do Jižní Ameriky, Uruguaye, Paraguaye... tam někam. Něco šlo do hutí, celé to asi v rámci nějaké dohody o odzbrojení... Však co, koupíme si něco novýho...*smich*

Gvozdiku jsem očumoval v létě v Králíkách *smich*

fotoradce.cz/...

Berger -jako většina techniky. Nejvíce alenasr... když muselo být v předávané technice úplně vše co tam mělo být-od náhradních vezených dílů (šoruby, závlačky, pryžové části, k radiostanicím,klíče , v Topasech velká gola klíče...) a pak to šlorovnou do hutí. Tehdejší kolegové co s tím jeli jako doprovod a stráže si chtěli aspoň goly vzít-neexistuje!

DANA je hlavní zbraň dělostřelectva AČR. Sice jsou tyto stroje již těžko použitelné v boji (poruchy, ND nejsou, věk atd), ale v Litvě se asi uchytí*smich* Na Ukrajinu šly nejspíš zakonzervované zásoby anebo spousty skoro nebojeschopných. Nahrazovat DANY bude Caesar

 

dotaz*
hodnocení

Aha, děkuji za vysvětlení.
A používají se i "nedělené" střely, tzn. s nábojnicí? Na jiném videu zas byl tank a mám tušení, že po výstřelu automaticky vyhazoval nábojnice ven z tanku. Takže proto jsem byl z toho zmatený. Vždycky jsem si myslel, že tanková munice funguje stejně, jako klasický náboj jen s tím rozdílem, že projektil je výbušný.
A dříve to takto bylo vždycky, že? Ve válečných filmech se třeba u T-34 nabíjel vlastně velký náboj (i s pláštěm - nábojnicí). V tu dobu dělená munice zřejmě ještě neexistovala.

Ano , v tomto ohledu jsou dva druhy munice-dělená a vcelku!

 

 

hodnocení

0x
avatar axus

Tak to bych zneuzil otazku a zeptal bych se, jestli se take u delene tankove munice voli velikost naloze podle dostrelu jako treba u namornich del nebo je pro kazdy typ munice vzdy naloz stejna?

U tanku - konkrétně u T-72 jsem zažil jen jeden druh prachové slože. Ale třeba v Lešanech jsem na vojně zažil SHKH Dana a tam kluci normálně do nábojnice skládali pytlíky z prachem, kdy měli určeno, kolik tam toho naládovat, pak to zašpuntovali granátem. Ony ty houfnice, podobně jako ty lodní děla střílí hlavně horní skupinou úhlu náměru, zatímco tankové kanony převážně valí přímou palbu.

 

hodnocení

0x

Taky náboje do tehdejších děl Lidových milicí i vojska, byly v celku. Mělo to ráži asi 76mm a střílelo se s tím na přímo. Bez zákluzu. Nějak to fouklo dozadu kus spalin po výstřelu. Prý, z laufu nespadla mince po výstřelu. Neviděl jsem to pálit.

Myslíte zřejmě 82mm bezzákluzový kanon Vz59 ( vhu.cz/... )

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]