Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Děti nečtou knihy

Od: sametka odpovědí: 50 změna:

Setkala jsem se s 13 letou dívkou, která se mi svěřla, že ještě v životě nepřečetla žádnou knihu. Známky na vysvědčení jsou jedničky a dvojky, ale vše drtí doma na sílu a na moc (tedy spíš její rodiče jsou na ni přísní). A jak řeší povinnou četbu? Obsah knihy opíše z počítače, nikdo z učitelů s nimi o dané povinné knize nediskutuje. A prý není sama.

 

 

50 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lmgify
hodnocení

1x

Tak a teď se ještě zeptejte deseti náhodně vybraných dospělích, kdy naposledy přečetli nějakou knihu, která nebyla do práce. To zažijete šok! :-D

04.01.24 15:52
Dospělých
lmgify

Musím se přiznat, že jsem se o i/y nemohl dlouho rozhodnout a změnil jsem názor asi 10x. Věděl jsem, že 1.pád je dospělí, tak jsem jen přidal koncovku -ch, i když konečný výsledek vypadal "divně".

S odstupem času vím, že jsem neměl být líný a těch 30 sekund vyhledání skloňování věnovat. *alene*

denisa32
Naše děti rádi čtou knihy.
slovan
Tak je čtěte s nimi, Deniso. ;)
Už pak nikdy nenapíšete "děti rádi"...

 

pb®
hodnocení

1x
Já taky nikdy moc nečetla. Bylo mi to znechuceno v dětství, kdy se pořád dbalo na to, aby člověk četl a neustále se někdo nechával slyšet, že on v mém věku přečetl celou knihovnu. Tak jsem nečetla a dodnes nechápu, proč bych měla číst fantazie někoho jiného.
To si radši přelouskám odborný článek. Povinná četba je nuda. Nebo snad někdo plesal radostí nad Babičkou či Jiráskem? Egypťana Sinuheta jsem dala asi na potřetí, Pán prstenů nuda, Dick Francis na jedno brďo, stejně jako Remarque. Monyovou můžu číst pořád dokola, od Fulguma si taky něco pamatuju. U Malého prince jsem celý život tak nějak tušila, že je to protivná kniha a v dospělosti po přečtení zjistila, že protivná fakt je. Namaluj mi beránka.
Největší radost mi udělaly erotické romány 50 odstínů šedi a Božský, ale co si budem, je to tištěné porno. Z poezie velmi pobavil Rytíř Smil, ovšem nejoblíbenější kniha je Basket Flora od Pelce.
A stejně knihy upadají, dnes může vydat knihu každý, kdo má díru do zadku. Podle toho to pak vypadá. Nedávno jsem se rozčílila, když v učebnici pro 1.třídu byl vyobrazený pazneht a popsaný jako kopyto. Takže autoři, editor ani vydavatel nerozezná pazneht od kopyta. A tohle já mám číst? Ne, radši ten odborný článek, který by s faktickými chybami nikdo neotiskl.
jendad

Tak teď jsem se nasmál .,,,, Já taky nikdy moc nečetla. Bylo mi to znechuceno v dětství.

A když tam pak napíšete pel mel knížek co jste přečetla , tak nevím jak si představujte člověka co čte knihy :)

 

smode2
hodnocení

1x

A to ještě nevíte že bych mohl být rodičem velmi mnoho let a poslední knížka co jsem četl byly Cesty k prosperitě od Franty Čuby. Mimochodem moc zajímavé čtení. Obsahy knih mi ani nepřipomínejte, sám jsem si jen ty nastudoval před maturitou a jeden byl špatně (už v těch materiálech). A proto jsem měl z ČJ za 2 :-D i tak zlaté profesorky že se mnou úplně nevyběhly..

Já byl u maturit totálně nepřipravenej a zachránil mě Wolker, protože když jsem tisknul materiály, tak se mi zrovna zasekla tiskárna, tak jsem mu věnoval víc pozornosti a to bylo dobře ... a na otázku, co teda čtete Jaroslav Andrt Opravy vozů Škoda Favorit... řekla 4 a můžete jít.

Tolik štěstí jsem do té doby snad ve škole neměl. Ale maturitu mám a to je hlavní :)

lmgify

> Cesty k prosperitě od Franty Čuby. Mimochodem moc zajímavé čtení

Chtěl jsem se podívat, co tam píše, ale nikde jsem to online teď v dobách poÚložných nenašel. :(

smode2

Gumidek: já využívám, kromě %, jen to co jsem se naučil na 1. stupni zš. Imgify: To asi ani takhle nikdy k dispozici nebylo. Já to koupil za 10 Kč od nějaké paní na netu. + 70 poštovné :)

gl

Takže ani ta publikace za 10 Kč vám nic nedala, co byste dokázal zužitkovat?

otázka je, jestli k chlubení to, že využíváte pouze znalosti základní školy, a ani to ne. Samozřejmě dá se to, může to být klidně miliardář, no každopádně ten rozhled je takový jakože zúžený, často tak míváte pocit, že všemu rozumíte, přitom opak je pravdou, Říká se tomu černobílé myšlení

lmgify

@gl > ani ta publikace za 10 Kč vám nic nedala, co byste dokázal zužitkovat?

Předpokládám, že jsi nerozeznal autora té knihy. Je jím předseda JZD Slušovice a kniha byla vydána v roce 1989 a bude to zřejmě rozšířená verze o rok starší informační publikace. Podle knihovního katalogu je o "Podmínky vzniku moderního kombinátu a současný stav jeho organizace a řízení." *smich*

@smode2: Ta kniha už byla zdigitalizována, ale bez knihovní kartičky nebude volně na Internetu až do roku 2100. Myslel jsem, jestli to náhodou někdo nezkopíroval a nedal na síť, ale kdo by se takovouhle obskurností zabýval? Budu muset dojít do knihovny přečíst si tam fyzický výtisk.

 

gl
hodnocení

1x

Proč by četla knihu, když rodiče jí pouštějí k levnějšímu dopaminu, TV, mobilu, tabletu, počítači, seriálům, YouTube, sockám TikTok FB Whatsapp instagram messenger aj?

Vysi asi taky nepěstuje the salát, brambory, mrkev, kedlubny, česnek, cibuli, špenát, pórek, jablka, hrušky, třešně, že ne? Protože si je můžete za zlomek námahy a investic koupit v regále.

ostatně, pokud její rodiče nejsou vzdělání, tak dítě z 98% také nebude vzděláno, tak to prostě bylo, je, pravděpodobně i bude (odkládáno k médiím v prvním odstavci :)

sametka
hodnocení

Tak u mě jste šlápl zrovna vedle, protože my si pěstujeme skoro všechno, od citronů a fíků, ovoce až po všechnu zeleninu. Proto kolem regáů s ovocem a zeleninou jen prosvištím s prázdným košem. Maximálně někdy banány, ty nám sice rostou ve skleníku, ale nedozrají.

 

hodnocení

0x
avatar denny276
Dnešní děti ve většině případů opravdu čtou výjimečně.

 

hodnocení

0x

Bodejť by četly, když to nikde nevidí... ani doma ne.

Kéž by to bylo tak jednoduché...

Já držím knihu v ruce pořád, pořád něco čtu, při každé příležitosti. Od dětství jsem přečetl mraky knih a stále mě to baví. Bohužel dcera se v tomhle "nepotatila" a čtení ji vůbec nebaví. Už ji k tomu ani nepřemlouvám, protože vyloženě vidím, jak ji tím od toho ještě mnohem víc odrazuji.

Myslím, že Vaše dcera toho přečte mnohem více, akorát né v knize. A je faktem, že číst něčí vymýsly a ještě to v osnovách považovat za "literaturu", je spíše přežitek, než užitek.

 

hodnocení

0x

To už bylo i za mě před 20 lety.

Z povinné četby jsem nikdy nic nepřečetl. Nezajímala mě Babička nebo jiné knihy. Pro můj mozek duchaprázdné kra*iny. Naopak jsem miloval encyklopedie, technickou literaturu (začínaly PC) a auta.

A na sílu jsem se drtil jen vípis o čem to bylo. To bylo tak nezajímavé čtení, že jsem byl rád, že jsme to nezapomněl do druhého dne ke zkoušení u tabule a pak puffff a vše bylo zapomenuto.

A dnes, jak jsem předpokládal k povolání to vůbec nepotřebuji, takže docela výhra proplout ČJ.


doplněno 03.01.24 20:16:

V dětství mě bavili jen komiksy z ABC, Galaxy, STORY, Vzpoura mozků a Rychlé šípy. A Čtyřlístek.

smode2

A od doby čtení 4lístku opravuješ kromě běžných sériových výrobků i Kostitřas DeLux*smich*

Že by tam to začlo? *co*:-D

Děti nečtou knihy
smode2

Moc velké komíny. Mě by stačilo jet na Popelku přece ;)

Děti nečtou knihy #2
03.01.24 21:03

*smich*

gl

@gumidek Vzpoura mozků začínala v ABC v 70 letech a PC začínaly před 35 lety... je fakt, že do některých regionu se to dostalo Aleš notně později :)

jde to pozorovat stále, věci co frčí v zahraničí, tak se do české kotliny dostávají s Xletým zpožděním... Stále a stále mě to fascinuje, jak některé regiony jsou opožděné a jiné mají náskok ...

Ps: Sleduješ Bezkonprese? ;)

Dostal jsem vázanou knihu komixů z ABC, která vyšla kolem roku 2000.

Bezkomprese nesleduji.

gl

Oni recyklovali ty komixy už v 1986 v tlustým ABC Speciál a pak ještě několikrát, myslím že před rokem to vyšlo jako rozhlasová hra. Šorel to vydal i knižně.

No originál vycházel v sedmdesátých letech, kdysi hodně dávno jsem to dostal od strejdy, měl to zasmrádnuté zvlhlé na půdě.

takže už víme, odkud Ridley Scott vzal vesmírnou loď USCSS Prometheus , ve svém filmu Prometheus (2012), zápletka jeho filmu byla oficiálně inspirována teorii o starověkých astronautech od Ericha von Dänikena.

A ještě k tomu čtení, ten největší čtenář osobnostně rozvojových knih, Na YouTube kanále : trochu lepší - Taky nic nečte, koupíš si na Amazonu audioknihu a poslouchá. Vydělává na tom pěknej balík :) Dokonce ten obchodní model popsal ve své školní diplomové práci z roku cca 2017. A jelikož neumí dobře česky, tak ten hlas je s největší pravděpodobností AI :)

to další týpek, jménem pohl, tak ten naopak knihy načítá vlastním hlasem na YouTube. každopádně jeho monetizace bude diametrální je odlišná o několik řádů.

pokud si lidé umějí historii a informace dohledat jinak, tak není nutno vyloženě číst, každopádně člověka bez všeobecného přehledu lze velmi rychle odhalit, pokud dnešní vysokoškolák není často schopen nahlas předčítat text, případně skládat rychle do psaného projevu souvislé věty :)

Ps: jak dopadl Kruan, od stejného ilustrátora Kobíka : Existuje pouze pár render sekund



Šorel byl dle mě mistr sci-fi komixů. Těch technických detailů tam měl opravdu hodně.

 

jk2021
hodnocení

0x

Povinná četba i přístup k ní byl stejný problém i v pozdních devadesátých letech, kdy se používalo i stejné řešení - opsat to od spolužáka nebo sehnat na internetu... Proč číst něco, co vás ve finále nezajímá (protože vám to někdo nařídil číst, aniž by byl schopen vysvětlit k čemu vám ta znalost vůbec bude) a často to ani nemáte kapacitu pochopit, protože je to např. napsáno příliš zastaralým jazykem/výrazovými prostředky, které těžko chápe i velká část dospělých?

Osobně jsem jako dítě četl opravdu hodně, ale ne kvůli škole... vedli mě k tomu odmalička rodiče i prarodiče, což se dnes moc neděje, a proto děti něčtou. Za celou školní docházku jsem zpovinné četby nepřečetl vpodstatě nic (přečtené tituly bych spočítal na prstech jedné ruky) a zatím jsem nenarazil na situaci, kdy by mi tyto znalosti chyběly. Takže je otázka, zda je vůbec potřeba něco takového po žácích chtít...

jk2021

V pozdních devadesátých letech/začátku nového tisíciletí

 

lmgify
hodnocení

0x

Z povinné četby jsem za všechny ty roky přečetl snad jen 5 knih, definitivně méně než 10. Mě ten zbytek nějak intelektuálně míjel a dorostl jsem do toho až mnohem později dlouho po škole. Osobně nemyslím, že většinu těch povinných četeb dokáže osoba pod 20 nebo 30 let ocenit a pochopit. Čest výjimkám.

Škoda, že té holce nikdo nedokázal vysvětlit, že knihy jsou i jiné, než jen ty nudné povinné četby (i když i mezi nimi se najde pár přístupných). Určitě má nějaké zájmy, sny, představy, které zpracované v pro ni ve věkově přístupném příběhu, by ji mohl zaujmout. Ať už je to magično ("Harry Potter"), příběh o holce a koních, dobrodružný příběh o statečné hrdince, první prázdninové lásce nebo záhadná, tajemná kriminálka. Pro začátek bych volil něco tenoučkého - tak do 100 stránek, ať se v tom neutopí a lehce to dočte.

sametka
hodnocení

To děvče nemá vůbec žádné zájmy. ze školy jde domů a je na mobilu nebo se pod dozorem rodičů učí. Když se jí zeptám, co ji baví, tak nic a čím bys chtěla být, neví a prý ji nic nebaví.

jk2021

Sametka: To, co jste popsala ovšem není její chyba, ale chyba rodičů, kteří ji evidentně zanedbávají a nesnaží se o to, aby se v něčem rozvíjela.

lmgify

@sametka: Takhle napřímo vám to neřekne. To musíte vydedukovat z toho, co sleduje na mobilu, co jen tak mimochodem plácne mezi řečí při nějakém delším, nezávazném, přátelském povídání s vámi, co si kam zapisuje, co si shromažďuje apod. Pak už jen vybrat knížku, správně v ní vzbudit zájem o to si ji přečíst a snad ji to doklikne, že jsou i knihy se zajímavými příběhy.

Je ale také možné, že je jedna z lidí, kteří prostě v životě nic nepřečtou, protože jim to nic neříká. *nevi*

 

ml1
hodnocení

0x

Povinná četba je způsob, jak nejlépe děti odradit od čtení. Mě teda odrazovalo uý to, že sotva jsem sehnal jednu sadu knih (řekněme 100 dětí dostane stejnou povinnou četbu, několik uspokojí domácí knihovna, ale ten zbytek jde do veřejné knihovny, kde mají třeba jen 7 výtisků; ostatně kdysi jsem takto na průmyslovce pro sestru sháněl knihy v naší školní knihovně, přecejenom měli tu četbu posunutou a já si poptávkou na otce goriota udělal u učitele docela oko (samozřejmě se očekávalo, že jej přečtu, což jsem teda udělal, ale další z té trilogie jsem už nečetl)), už to nebylo potřeba a zkoušela se další (po dvou kolech jsem to prostě vzdal). Aspoň na základce, tam to šlo ráz na ráz. Na průmyslovce to bylo úplně jiné, tam jsem i stačil něco přečíst. Faktem je, že jsem přečetl minimum, na základce snad nic na průmyslovce přece něco, ale byl to zlomek toho, co se číst mělo.

A to jsme měli dobrého češtináře, který s námi ty knihy (ovšem až při zkoušení) důkladně rozebíral. Myslím, že s nějakým internetovým (tehdy to spíš vycházelo knižně, něco jako povinná četba v kostce a pod.) výcucem by člověk nepochodil.

Dnešní děti to mají snažší, zvlášť starší díla už nejsou nijak chráněná, takže je mezi sebou můžou legálně sdílet (jakoby to někdo z nich řešil, jestli může tohle či tamto někomu nafotit) a nejsou omezeni počtem výtisků v místní knihovně jako my. Ale stejně je asi jednodušší našprtat se nějaký vejcuc. Ono už by se někdo měl zamyslet nad tím, jestli opravdu je nutné na základce číst 6 knih měsíčně. No ono kdyby měl člověk jen ten češtinodějepis, tak by to asi nebyl problém. Ale předmětů je víc, a každý učitel si myslí, že děti mají denně 24 hodin času jen na ten jeho. A to se ještě očekávalo, že se budeme doma učit (na základce jsem to opravdu neměl zapotřebí, vystačil jsem s tím, co jsem si odnesl z hodiny, řešil jsem tak i básničky, stačili dva tři lidi a už jsem to uměl, no průšvih bylo, pokud já jsem byl první, i to se stane).

 

hodnocení

0x
avatar babkazov

Sametko, já jsem bývala veliký čtenář, cca 3-4 knihy za týden nebyl problém. Předseda maturitní komise mě požádal, zda si nemůže nechat můj čtenářský deník, jako vzor pro ostatní. Starší dcera čte také tak hodně. Mladší vůbec. Kolikrát jsem ji chtěla navnadit, přečetla jen ten odstavec, který jsem ji šoupla pod nos. A? 2 maturity, vysoká škola s červeným diplomem, škola v Londýně, 2 mezinárodní certifikáty, odborná literatura v originále, j.h. přednáší na lékařské fakultě, jsko školitel systému Bobath. *sok* Kdo neviděl, neuvěří. A jestli beletrii za celý život 2 kusy, tak to je co říci!


doplněno 05.01.24 16:33:

pb. jste kapku vedle. O tom literatura není. Svou dceru znám lépe, než vy. Má 49 let a znám ji opravdu dobře. Nějak mi přijde vaše vysvětená zcestné. *mir*Se vší úctou a respektem k vám.


doplněno 05.01.24 16:35:

Nedá mi to, musím doplnit, že při úklidu, vaření a domácích pracech chodí se sluchátky na uších a knihy poslouchá. Jen je nečte.

pb®
Protože beletrie je fantazírování, někdy i chorého mozku. Vaše dcera asi raději čte fakta. Vážně nevím, k čemu je dobré přečíst Tolkiena nebo Rowlingovou. Co v těch knihách se dá uplatnit? V Moulin Rouge jsem se aspoň dočetla, že existoval malíř Tolouse Lautrec a když jsem pak viděla v Paříži jeho obrazy, střípky do sebe zapadaly. Fakta. Co za fakta se dočtu v pitomém Potterovi?

@pb - Proč hned tak útočně? To neznáte, že někdo vdolky, někdo holky? *smich* Někdo beletrii, někdo fakta, jiný jen odbornou literaturu a dokonce existují i tací, co čtou poezii - ale ti pro vás budou už zřejmě úplně nepochopitelní *alene*

06.01.24 18:10

Jedulko *hej* *palec*

 

mraf
hodnocení

0x

TAk asi jak kde. Zrovna před chvílí šla parkem školačka s maminkou, a ta školačka si listovala v knížce, zřejmě dětské. Ovšem - bylo to 50 metrů od knihovny městské i technické. Rodiče čtou - děti pak rovněž čtou. Tak to vidím.

Čtení z počítače sociálních sítí je náhražka dost strašlivá.

 

hodnocení

0x
avatar babajaga

Dneska mladí opisují z internetu, dříve opisovali kamarád od kamaráda - půjčovali si čtenářské deníky. Vyjde to nastejno.

Četla jsem poctivě všechno, měli jsme češtinářku, která si to zasloužila. I když už dnes nežije, moc ráda vzpomínám na to, co nás naučila. Nejhorší pro mě tehdy bylo prokousat se Čapkovou Válkou s mloky.

Dneska právě: u postele mám knihu s 617 stránkami. Betty Mc Donaldovou. Tu čtu večer před spaním. I když už asi počvrté, je stále krásná...A pořád se chechtám.

V obýváku mám román z 2. světové války od českého autora. Ten čtu souběžně. Bez knih si nedovedu svůj život představit. A vzdávám hold naší úžasné češtinářce, že mě naučila lásce ke knihám. Jaga.

lmgify

Čapek byl pro mě jeden z mála autorů v seznamech povinné četby, který se dal číst.

To asi nebudou ta Vejce od McDonaldové, že ne? Pokud si vzpomínám dobře, tak to je mnohem užší knížka. Když jsem Vejce četl poprvé, myslel jsem, jaká to byla dáma středního věku a přitom ten příběh se jí stal v tolika letech, kolik bylo mně, když jsem to četl, tedy asi 20. *sok*

Ne, "Vejce" to nejsou.Čtu knihu Co život dal (a vzal.) Jaga.

 

slovan
hodnocení

0x
Ano, je to smutná pravda a závažný, kulturní zlom v dějinách.
Jeho důsledky se už začínají projevovat, kdy se např. setkávám s texty mladých vysokoškoláků ( obvykle různí úředníci ), kteří neumí pravopis na úrovni základní školy...
Vtip je v tom, že člověk, který dost čte ( aspoň 2 knihy měsíčně ), tak se pravopis vůbec nemusí učit a přesto ho umí...
Ale není to jen o pravopisu. Těm lidem běžně chybí základní znalosti z historie, zeměpisu, fyziky... Neschopnost logicky myslet a argumentovat...

@slovan - Jeho důsledky se už začínají projevovat, kdy se např. setkávám s texty mladých vysokoškoláků ( obvykle různí úředníci ), kteří neumí pravopis na úrovni základní školy...
Ale no tak... běžte někam se "závažným kulturním zlomem". Roky jsem pracovala s absolventy VŠ, kteří ve svém oboru byli špičkoví, ale z jakéhokoli jejich psaného textu by se češtináři osypávali - zvláště motoráři vynikali *smich* Je to už nějakých 40 let - že už by se to začlo lámat tehdy? *smich2*

slovan
Drahá, odpovědi v komentářích zásadně nečtu, v zájmu zachování zbytků duševního zdraví, ale dnes večer jsem selhal.
Vaše iluze o úrovni současných dvacátníků, třicátníků Vám vyvracet nebudu. Natolik jsem gentleman.
Přesto, aspoň stručně. Ne, nejde o motoristy. Jde o tupou, buržoazní chamraď, která si koupila "humanitní" diplomy, převážně na soukromých školách, po známosti obsadila teplé fleky ve státní správě, příp. korporátech, a dnes z pozice úředníků, personalistek, a podobných "specialistů", lepí texty za které by v sedmdesátých letech dostaly vytaháno za uši i děcka ze základky.
To je fenomén, který tu snad nikdy v historii nebyl. Srovnejte si maturanta z osmdesátek se současníkem. To je totální úpadek a ne vzestup. Pokud to "nevíte", tak Bůh Vám buď milostiv.
Jinak téma je o dětské četbě knih. Všimla si?
Běžte se zeptat nějaké starší knihovnice, kolik chodilo dětí před třiceti lety a kolik dnes...

 

@slovan - Už je vám líp? Tak já vám do těch hraček (s potěšením) kopnu - možná umíte číst, ale s pochopením psaného textu je to o dost horší ;)

@slovan... nejen dnes. Diskuze a monologický názor se vylučují. Diskuze není zpověď.

 

hodnocení

0x
Je mi 14 a ráda čtu, ale jsem asi jediná ve třídě. Nevím, do jaké školy chodí, ale na základce, kam chodím, nikdo povinnou četbu neřeší. Ale na druhou stranu, naše učitelka chce, aby si každý udělal na češtinu referát o knížce, kterou přečetl, jinak dostane pětku.

To není žádný problém. Stačí sehnat knihu, která byla zfimována a nedá moc práce. A těch je hodně. Třeba Hrabě Monte Christo nebo i ta Babička. K tomu si přečíst obsah někde z internetu a napsat nebo neučit vlastní pojednání na referát pro přednes.

Ale když tě baví číst, tak čti. Každého baví něco jiného.;)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]