Nejste přihlášen/a.
Zdravím. Tuhle jsme s kolegy řešili nesmrtelnost chrousta a dostali se až k úvahám, kterou zemi současného světa lze právem považovat za nejsvobodnější. Nikoliv ve smyslu svobodného podnikání, to bude zřejmě Singapur, ale svoboda lidského počínání obecně. Země pouze regulérní, žádný Puntland nebo Liberland. Upřímně, na základě svých poznatků...nemám páru. Všude je totiž něco; omezení náboženská, politická, tradicionalistická, nebo mají extrémní míru přerozdělování...co vy na to?
V Rusku je mimořádně nízké zdanění, kterému ostatně podlehli i Seagal & Depardieu. Do budoucna si netroufám predikovat absolutně nic, protože se rozjíždí nový bipolární svět a hybnou silou BRICS bude (nebo už je) samozřejmě Čína. Co to udělá s ruskými reáliemi, ví jen Bůh...nebo paní magistra, pardon, bakalářka Lipavská. Já nemám tucha...ale zajímavý je běloruský režim. Z našeho pohledu velmi nesvobodný a ve světovém měřítku unikátní, nikde nic podobného není. Je na míle jiný, než Putinovo Rusko. Paternalistický kapitalismus? Většina běloruských podniků je státních, Lukašenko preferuje umělou zaměstnanost (třeba zde - v každém voze konduktor). Kdo nemá zvláštní schopnosti, ale bude hodnej, může se mít relativně dobře, z pohledu životní úrovně Čechů jde samozřejmě o veselou bídu. V Rusku na občana vyměšuje domestikovaný vlk, může být poslušný, jak chce. To jen pro zajímavost, postsovětský prostor mezi nejsvobodnější země světa určitě nepatří, ani Pobaltí.
Za nejsvobodnější považuji ty, které se vzepřely agendě NWO zvané kovidismus. V Evropě Srbsko a Bělorusko (které však má jiné zmíněné mouchy). Ostatní zde zmíněné tomu nevyhovují, o Andoře nevím.
Takovou nenajdete, páč jakmile napíšete, že by to mohla být ta správná, ihned dostanete desítky příkladů, že tam vedle je toto lepší a svobodnější.
Ta, která nedává peníze, které si musí půjčit, na uprchlíky, kteří na tom nejsou zdaleka tak špatně, jako někteří její vlastní občané, např. Švýcarsko.
Z té země, kde plno lidí fňuká, že doplácí na uprchlíky, utíkaly po invazi v srpnu 1968 a následné okupaci Rusákama tisíce lidí na západ a tam dostávali ubytování, jízdenky, stravenky, jazykové kurzy, stipendia a nikdo jim to neotloukal o hubu! A to na tu zemi nepadaly bomby.
Ovšem naši tenkrát se po určité době museli postarat sami o sebe. Rozhodně neutíkali na západ ti, kteří jen čekají, co jim kdo dá a zneužívají sociální systém daného státu. Nedovedu si představit, že by po 68 utekla na západ matka s 3 dětmi a dvěma babičkami, přičemž by doma pronajímala byt.
Liško, srovnáváte nesrovnatelné. Češi na Západě byli rádi, že jsou rádi, žádné nárokování si všeho možného. Byli v pozici prosebníků, vystaveni na milost a nemilost zemím, které je přijímaly.
Když se přidržíme samotného důvodu invaze 1968, tak to byla neochota ČSSR nechat si zde instalovat sovětské jaderné zbraně. Na Ukrajině 2022 to bylo přesně naopak: došlo k ní, až když se Zelenský vyjádřil, že jaderné zbraně chce. A Rusko zareagovalo podobně jako USA v době Karibské krize 1962.
Ukrajina se jaderných zbraní vzdala a v roce 2022 toho dle NYT litovala.
Novotný překážel plánům Sovětů:
První tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR Antonín Novotný souhlasil ve znění smlouvy z prosince 1965 s rozmístěním strategických zbraní s jejich specializovanou obsluhou v počtu nejvýše několika stovek sovětských vojáků, ne však s umístěním posádek s konvenční výzbrojí a s mnohem větším kontingentem vojáků, jak si mimo uzavřené smlouvy přál Sovětský svaz.
Míru svobody v ČR stále považuji za poměrně vysokou, i když to jde rychle zu grunt. Ve střední Evropě např. funguje právo na krajinu, v anglosaských zemích něco nemyslitelného. Jako ateistická země máme na háku omezení náboženská. A pořád ještě částečně přetrvává svobodný duch 90s. Každopádně do budoucna jsem v tomto ohledu velkým pesimistou.
To samozřejmě chápu, žádná země není úplně svobodná. Jde o to, vybrat z nabídky zemi nejméně nesvobodnou.
Pro aju: To bych úplně neřekl: Anglosaské země jsou mimořádně puritánské. Roční holčičky musí mít na pláži "kompletní"plavky. Shodit ze sebe někde u jezírka v odlehlé liduprázdné buši (americké prérii, kanadské tundře) šatstvo a vidět mě ranger, zaplatím mastnou pokutu a možná obdržím obsílku k soudu. Tady v ČR v podstatě mohu někde u obsazené řeky poodejít pár set metrů od ostatních, učinit výše uvedené a nic se nestane.
Definuj "svoboda lidského počínání obecně."
V dnešní době kdy je všechno relativní (že pane Einsteine?) to není jen tak. Zaleží na barvě pleti a rase a na politickém názoru. Pokud splnuješ příslušné předpoklady vládnoucí třídy v příslušném státě tak máš větší svobodu v "lidském počínání obecně" než ostatní soudruzi.
Austrálie ano. I Kanada. A to pro umění pohodového života s kulturním vlivem Velké Británie. Svoboda je vždy relativní pojem, "jak pro koho". Amerika je tradičně hlásaná zemí svobod - jenže: Ženy nemají prý nárok na mateřskou...Lékařské zákroky jsou tak drahé, že se často vyplatí odletět do Indie...
Zcela určitě to nebudou země muslimské a buddhistické. Napadla mě Argentina, Brazílie, Uruguay...země verbálně katolické, nicméně církev tam prakticky nemá žádnou moc. V Uruguayi za Mujicy povolili marjánku a svazky hošanů...fakt nevím.
V Brazílii a obecně celé Jižní Americe je extrémní kriminalita, je to snad po jižní Africe nejnebezpečnější část světa, tam určitě ne.
Argentina je hrozně zajímavá země. Má veškerá podnebná pásma, od tropů až po tundru, takže každý si může vybrat. V zemi silně vyzdvihují lidská práva, bohužel často na úkor cizího majetku. Pro mě by Argentina určitě nebyla, protože mañana je tam extrémní a často se kombinuje s oněmi lidskými právy. Ale kdo opravdu nespěchá, spokojí se s málem a nevadí mu, že skoro nic nefunguje a když ano, tak jen dočasně, zato si může pohovět a nikdo z toho nedělá vědu, protože sám se chová podobně...tomu by se tam určitě líbilo. Kriminalita je oproti okolním zemím (hlavně Brazílii) řádově nižší. Cizáci prý žijí hlavně v Buenos Aires, Mendoze a Mar de Plata.
My si to neuvědomujeme, ale my máme hodně svobody! Tady lidi píšou Švýcarsko. Projezdila jsem ho na kole a jen tak do lesa, jako u nás na houby a na borůvky se nemohlo. Každý les soukromý a vstoupit a ještě tam něco trhat bylo nemyslitelné. V tomhle se mi zdá liberárnější Polsko. Tam se dá stanovat u každé vody, jako kdysi u nás.
Píši o zákazu vstupu na cizí pozemek.Nic konkrétního jestli je to louka,pole,les,oplocená nebo neoplocená zahrada,jestli je tam cedule zákaz vstupu a jsou lidi co tam chodí... atd...
Nikoliv, Vy jste napsal
V ČR taky nemáš co dělat na soukromém pozemku
Proto na Vás reaguji. Když poté napíšete něco jiného, není o čem diskutovat.
Souhlasím, že Švýcarsko je přeceňováno. Je doslova sešněrováno detailními pravidly a jejich třebas i nevědomé porušení přísně trestají stát i spoluobčané. Ani životní úroveň; ve Švajcu se maká déle (týdenní norma) než v Německu a také je tam mnohem dráž.
To,že si niekto vylepí značku,aká jemu vyhovuje,ešte neznamená,že je tam legálne a neporušuje niejaké zákony.
Země, kde je pořádek, to Švýcarsko třeba, nebo Švédsko, jsou báječné. Kde pravidla lidé dodržují, nemusí s nadšením...V mnoho zemích bývalého socialistického bloku si občané velmi pletou demokracii s bincem a - škaredé slovo - cochcárnou. V masové fázi turistiky už nelze stanovat všude.
Na Británii, Skotsko, nedám dopustit, povolené prostory k poznávání země úplně stačily. Po Hebridech se dalo volně courat se stádem ovcí - a je bod za nejsevernější bod.
Hezký den přeji.
Svoboda spočívá prakticky v tom, že člověk pozná pravidla (zákonitosti) přírodní, ale i společenská a tyto v životě respektuje a řídí se jimi. V tom případě poté namá nikdo důvody ani právo, omezovat jeho svobodu. Problém je jen v tom poznat tyto objektivní pravidla a chovat se podle nich.
Zdravím -miro
Ekonomicky nejsvobodnejsi je hong kong fraserinstitute.org/... my jsme 15.
Co myslíte za tel pro otázkou, tak to je záhada. musel by nadefinovat nějaká kritéria, třeba přístup k homosexuálům, přístup drogám, sociální služby... jinak je to příliš abstraktní.
Pravděpodobně na Islandu rostou peníze na stromech. Nebo kde je berou? Dva a půl roku doma a pak pár měsíců dělat. To by za těch pár měsíců musel vydělat na těch dalsích dva a půl roku doma.
Chlapec tam mluví o tom, že jsou tam i pracovití lidi třeba jeho šéf. No mohl to přeformulovat tak, že podnikatele tam makaj, ale zaměstnanci nemakaj, tedy úplně stejně jako u nás. A že auto si neopravuju, ale vemou si nový na leasing.
A ono tam je všechno dost drahý, dneska i náš stát se bere 80% z ceny cigaret, 53% z ceny nafty, pak se ptej, kde se na to berou peníze... jídlo nám dotuje EU, proto už naši zahrádkáři nepěstují vlastní zeleninu, každý vám řekne, že se to "nevyplatí"
Cílem obecného státu je dát nažrat ofcím a tak nějak cukrem a bičem to kočírovat, ale když se to zvrhne...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.