Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Odkud se bere obilí na vločky?

Od: martin124 odpovědí: 7 změna:
Dobrý den,
Nevíte prosím, odkud se bere obilí na vločky. Co jsem se tak koukal, tak většinou na obalech produktů vyráběných z obilí je uvedeno buďto jen vyrobeno v Česku nebo jméno a sídlo nějaké soukromé české firmy, která produkt zhotovila. Nicméně se už nedovídáme, odkud pochází obilí z kterého byl produkt zhotoven. Zdali se jedná o české obilí, nebo je dováženo z nějaké jiné země a poté je z toho zhotoven produkt. Ptám se na to v souvislosti s tím, jak se teď pořád řeší ukrajinské obilí.
Netvrdím, zda je dovážení obilí z ostatních zemí špatně či správně, myslím si, že od toho jsou zde určité kontrolní orgány a mechanismy, které o tom rozhodují zda je to pro konzumenty správně či špatně. Nicméně stále mě prostě zajímá odkud se třeba vezmou takové vločky, rohlíky. Jak ten mechanismus toho vzniku funguje. Odkud se to obilí bere, jak se dostane do regálu. Mnohé produkty mají nálepku bio, jenže člověk nikdy neví jestli se jedná o bio produkt, pokud nezná konkrétní mechanismy nakládání a výrobu, kontrétního "bio" produktu.
Narodil jsem se už v době kdy nám přistane hotový produkt na stole a neptáme se jak vznikl a jak ho máme vyrobit. Ptáme se spíše kdy už nám přistane na stole a za kolik peněz abychom si mohli co nejrychleji naplnit
žaludek. To je na našem lidském druhu velmi smutné. Z jídla se nám nestává potřeba ale spíše byznys.
Dále bych se chtěl zeptat, zdali lze např. Podpořit nějak i české zemědělce a koupit si třeba rohlíky, vločky, nebo další produkty, které byli vyrobeny z českého obilí od českých zemědělců.
Děkuji za Vaši odpověď, rady a poučení.
Hezký den
PS: otázkou nechci nikoho pobouřit, naštvat ani vyvolat nějakou špatnou náladu. Vím že v dnešní době toto téma může ve společnosti velmi rezonovat. Je třeba se k sobě chovat s respektem a vzájemně si pomáhat a neodsuzovat. Bez ohledu na věk, zemi původu či vzdělaní.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

oveska
hodnocení

8x

Obilí z Polska a Ukrajiny jí půl světa už desítky až stovku let, jsou to obilnice Evropy (a asi i Afriky), zatím na to nikdo neumřel, jen třeba ztloustl, protože se přežíral buchtama. Tak nevím, co dnes všichni blbnou. Přestali jste jíst ukrajinskou pšenici v době po havárii Černobylu?

Čeští zemědělci toho moc nevypěstujou, zejména posledních třicet let raději prodají pole na skladové prostory nebo osejí řepkou a dotacemi. Tak chci vidět, jak budete pátrat po rohlících ze skutečně české mouky a kde budete mít záruku, že čeští zemědělci jsou poctivější než ti pár kilometrů za hranicemi. Zatím se pořád jen snaží prodloužit dobu, kdy se smí používat pesticidy a nebezpečné jedy.

otyk

české... Podle etiket mám pocit, že všecko se dováží na Moravu z Čech. Asi nic lokálního

 

hodnocení

3x
avatar juraja
No snad to nebude jak z těma Českejma slepicemá,ty taky jezdí do Polska snášet*smich*
Prostě si České obilí zajede vyrůst do Bulharska, na dovolenou si zajede do Španělska a vrátí se nám opálené jako vločky
;)

 

liska5
hodnocení

2x

Mluvili o tom na Plusu. Máme prý v zásobách 5% ukrajinského obilí. Né každé je závadné. Ukrajina je skoro 8x větší než my a regiony se tam liší. Ostatně u nás to taky nebude žádná sláva. Jestli jsem to dobře zaregistrovala, dovážíme pětinu pšenice z různých zemí. Co se týká Ukrajiny, dosud jsme léta letoucí od nich dováželi pšenici, pohanku, slunečnicová semínka na olej, možná nějaké luštěniny,...Mělo by to být kontrolované. Ale nevím, nevím... Oves asi né. Mám doma několikery vločky a na žádných není napsáno, kde ten oves vypěstovali.. Vždy jen dovozce. Jen na jedněch je text pouze slovensky a na druhých vyprodukováno v EU,

 

hodnocení

1x
avatar elisa24

Emco ovesné vločky uvádí, že jsou od českých zemědělců. Tukové rohlíky ze supermarketů od českých farmářů nebudou, porozhlédněte se po speciálním obchodě v okolí Vašeho bydliště. Hodně výrobků od českých farmářů si také můžete objednat skrze rohlík a košík.

 

nerentier
hodnocení

0x

Je to ještě horší (zejména pro voliče 5K), protože část ukrajinského obilí prokazatelně pochází z Ruska. S podporou českých zemědělců bych to příliš optimisticky neviděl, je to velmi obtížné. Vezměte si třeba značku Babiččina volba. Jeden by se dojetím rozplakal. Firma přitom patří rakouské Raiffce a zde se můžete dočíst, jací (censored) za ní stojí.

Je třeba se k sobě chovat s respektem a vzájemně si pomáhat a neodsuzovat.

Hm...ano. *vtip*

 

hodnocení

0x
avatar babkazov

Takhle byste se mohl zeptat na naprosto všechno, všecičko. Od piva, kdy se dováží i chmel i slad, až po auta, kdy se doveze všechno a smontuje třeba u nás. *alene* Vzpomněla jsem si na Smectu. Přírodní lék na běhavku. U nás se jíl vytěží, odveze do Francie a v krabičkách se sáčky přiveze zpět, do naší lékárny. Od vzduchu a vody až po komponenty do raket. Tomu se říká globalizace.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]