Jaký vypnutý spotřebič je největší žrout

Od: Datum: 07.11.12 21:40 odpovědí: 36 změna: 06.12.12 10:00

Mám dotaz chtěla bych se zeptat kde mohu zjistit kolik odebírá např. televize pokud je vypnutá,ale v zásuvce,video,toustovač,rychlovarná konvice,manžel se se mnou hádá že OOnic,ale za rok to něco přeci odebere...

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.12 21:43

Pořiď si tohle a víš to hned.

doplněno 07.11.12 22:30:

Vyplatí se měřit spotřebiče, které jsou náročné na spotřebu a jedou nonstop nebo se používají velmi často - lednice, mrazák, pračka, myčka atd. Pak můžu přemýšlet, jak na nich ušetřit (a ušetřit se dá hodně) jejich případnou výměnou nebo omezením frekvence používání. Na spotřebičích ve stavu standby se šetřit nevyplatí, nestojí to za to. Teď jste mě vyprovokovali a já si tu spočítal, že jenom na mém PC stole nonstop svítí/bliká 30 kontrolek a to při vypnutém PC.

Datum: 07.11.12 21:48

ladin.To je dobry.I ja diky za typ.:)

Od: hop®
Datum: 07.11.12 22:33

Ládine, mám to a radši jsem si to neměl pořizovat, původně jsem to koupil kvůli něčemu jinému...

Až si budu doma dělat rekonstrukci elektro, veškerá zásuvková "hnízda" (PC+příslušenství, TV+příslušenství...) budou přes vypínač nebo stykač u vchodových dveří! Jediné co půjde "natvrdo" bude mrazák... :)

Datum: 07.11.12 22:47

Hope, já ho původně koupil kvůli ledničce (mám ho ještě s německou zásuvkou) a když jsem si změřil, že ta stará bere 4x víc než nová, tak šla stará funkční okamžitě pryč. A z nedoplatku byl okamžitě přeplatek. Jinak, taky se snažím řešit připojení přes zásuvkové lišty s vypínačem, ale je spousta věcí, u kterých potřebuji aby fungovaly i když nikdo doma není (např. net a zařízení s ním související). Ale jak říkáš, když s tím někdo počítá při rekonstrukci a dokáže předvídat, tak je to ideální.

Od: hop®
Datum: 07.11.12 22:51

Já to koupil na chajdu, společně se "Žánem", abych si tam mohl v zimě zatopit elektrikou před příjezem a věděl kolik si za ten komfort zaplatím... Pak jsem to párkrát použil i jinde, výsledky občas bývají překvapivé... *sok*

P.S.: Žán je spínaná zásuvka přes GSM...

Datum: 07.11.12 21:45

Co jsem měřil doma, tak 4 roky starý počítač + monitor + wifi router + tiskárna si ve standby vezmou dohromady 18W.

Televize bude kolem 5W, mikrovlnka buď nic nebo pár W (pokud je "digitální" a s hodinami), toustovač nic, konvice nic. Video taky nějaký ten W (protože je ve standby, některé opět mají LED display s hodinami).

Datum: 07.11.12 21:47

Ano něco to odebírá ale myslím že v měsíčním vyučtování to nejde ani poznat stačí si nechtat jeden den zapomenout zhasnout na půdě a sežere to třikrát tolik... ;)

Datum: 07.11.12 21:50

Tak to vám řeknu zcela přesně. Spotřebu v kilowattech za dané období (hodinu, den, rok) zjistíte zcela jednoduše a zadarmo kde? No přeci v elektroměru co máte na chodbě*zed*

Od: cockpunk*
Datum: 07.11.12 21:55

Nějak nechápu jak zjistím podle Vás to na co se ptala tazatelka. *zed*

Datum: 07.11.12 22:01

No podle těch hodin. Nebo ne?

Datum: 04.12.12 22:12

Ne. Nechce vědět vše, ale jednotlivé spotřebiče.

Datum: 07.11.12 22:07

Jen takový příklad.

Doutnavková indikační světýlka ve spínačích osvětlení na společné chodbě mají spotřebu (přibližně) 0,2W každé a v třípodlažním domě jich je 5, tedy dohromady 1,2W. Za jeden den tak spořebují (svítí trvale) 0,0288kWh elektrické energie. Pořád se to zdá málo. Za rok je to ale už 10,5 kWh, tedy 100W žárovka by mohla svítit 105 hodin!

Kolikpak Wattů berou dohromady všichni "tišší žrouti" u Vás? Míra zneklidnění tímto údajem ale záleží nepřímo úměrně na výši rodinného rozpočtu.

doplněno 07.11.12 22:40:

je jich 6 . . .*jasne*

Datum: 07.11.12 22:45

Na spotřebu domácnosti mají podle mě rozhodující vliv tepelné spotřebiče - bojler, sporák, trouba, nedejbože přímotop. Potom lednička/mražák. Pokud používáte úsporky, je osvětlení nepodstatné, stejně tak LCD televize (plazma, to je větší žrout). Pohotovostní stavy rúzných televizí, přehrávačů atd. můžou za rok udělat možná pár stokorun, ale v porovnání se zbytkem to není tak tragické.

Datum: 08.11.12 01:13

to je jasne ze 00 nic, vsechno co ma vypinac zap/vyp jako konvice, toustovac atd (to je jako byste tvrdila ze vypnuta zarovka zere proud) se v poloze vyp stane jen "prodluzovackou"
neco jineho je to u pristroju s diodami nebo displayi tam bych pocital s obri castkou 5-10Kc celkem rocne za tv+mikrovlnka+sporak, za to uz mate 6 nozek parku bez masa z Lidlu :)
a jeste neco jineho jsou nabijecky, adaptery, ty odebiraji proud porad, kdyz jsou v zasuvce (adaptery) a prikon je na nich uveden

Od: bmbx®
Datum: 08.11.12 08:50

joudic:

nabíječky a adaptéry odebírají ze sítě jen to kolik dávají + ztráty dané jejich účinností, ne to co je na nich napsané. V dnešní době jsou téměř všechny tvořeny spínanými zdroji a u nich je účinnost ještě višší než u běžného transormátoru. Takže připojené do sítě jen tak, pokud nenabíjejí neberou téměř nic. To je jakobys chtěl tvrdit, že trafostanice bere z elektrárny stovky kilowat ať mají lidé spotřebiče zapnuty nebo ne :D Displaye na mikrovlnkách, videopřehrávačích a jiných podobných zařízení sežerou ročně energii za několik stovek Kč.

Datum: 08.11.12 11:05

Ovšem v klasickém stransformátoru dochází vlilvem přepólování střídavého proudu k elektromagnetické indukci, i když na sekundáru není připojen spotřebič. Však taky vydává teplo, i když je v zásuvce "naprázdno".

Datum: 09.11.12 09:43

ernie:

zmínil jsem se o učinnosti, nebo ne? ;) Jde především o to, že zdroj, adaptér, nabíječ, nežere tolik elektriky kolik je na něm napsáno, jak napsal joudic. Doporučuji, si změřit klasický transformátorek zmíněným watmetrem...

Datum: 09.11.12 10:18

Jistě. Ale tady je řeč o tom, jestli cokoli odebírají. Analogicky se standby režimem atd...

Datum: 09.11.12 10:23

Samozřejmě, ale já se snažím uvést věci na pravou míru, joudicova informace je zavádějící, zdroj z notebooku zapnutý jen tak nežere např. 60W , ale míň než třeba přehrávač ve STBY modu, nebo mikrovllnka s displayem ;)

Datum: 13.11.12 22:08

U toho transformátoru to je spíše jen energie na zmagnetování jára trvale ... :D

Od: asiasi*
Datum: 08.11.12 07:55

Nejlépe to asi zjistíte změřením dle uvedeného návodu. Jistě to chcete vědět kvůli placení. Mám podobné nápady, ale vždy při vyúčtování elektřiny, i když nám spotřeba klesla, platíme rok od roku více. Čili největší žrout je ČEZ.

Od: jarmulina
Datum: 08.11.12 17:27

Tak to je stejné jako u nás a potom chodíme jeden po druhém a nadáváme,že neumí ten druhý zhasínat:D

Od: tomasgulas
Datum: 08.11.12 10:12

Ten měřič je super, používáme ho v práci každou chvilku, abychom věděli, kolik který server žere v klidu/v zátěži, a podle toho dávali ceny. Jestli se nepletu, dá se tam zadat cena v MWh a rovnou to počítá i prachy :-D Jinak obecně žerou hodně spotřebiče, které:

a/ energii převádí na teplo, tzn. různé ohřejváky, přímotopy, konvice a tak.

b/ něčím "hýbou", takže asi třeba pračka a hadronový urychlovač částic*haha*

Datum: 08.11.12 10:47

Raděj to nezkoumu, máte vidět co dělají hodiny na chalupě když zapne manžel svářečku, cirkulárku nebo šrotovník. Sousedka se vrátila od rychlovarné konvice ke konvici na sporák, úspora prý je značná. Někde jsem četla, že televize pokud svítí to světýlko na ovladač je cca 400 za rok.

Ten měřák zakoupím a začnu měřit babce co žere její 200l mrazák, 40 let starý, zapnutý na mé chalupě (rok žádám o odvezení).

Od: jarmulina
Datum: 08.11.12 17:23

Všechno máme v prodlužovacích kabelech s červeným světýlkem,který neustále svítí v kuchyni napojeny všechny spotřebiče,od lednice/mrazák až po mixér,to samé v obýváku televize,počítač...Když nabíjím telefon a nabiječka zůstává bez telefonu v zásuvce tak to také odebírá?

Od: tomasgulas
Datum: 08.11.12 17:49

Datum: 09.11.12 05:52

Záleží na nabíječce. Pokud je v zásuvce bez telefonu a vydává teplo, tak ano, nějaký proud odebírá=přeměňuje elektrickou energii na teplo.

Datum: 09.11.12 06:42

mixer, fen a podobne spotrebice, ktere pracuji vyhradne na 230V nic vypnute nezerou, tam je elektrina stopla prvnim vypinacem. kavovar, mikrovlnka, el trouba... ktera ukazuje kolik je hodin, si 230V meni napr na 12V a proto tam nejaky staly odber byt musi. lednice je kapitola sama pro sebe, tu vytahnout z elektriny nemuzete.
Datum: 09.11.12 06:46

mam podobny merak, ale myslim, ze levne meraky do tisice neumi merit male odbery... tv 170W zmeri perfektne, ale jeji stand by rezim vyhodnoti misto 1W jako 40W. reklamoval jsem tv... a prej opravdu zere jen 1W. zkousel jsem to jeste na jine tv jineho vyrobce a ukazalo to neco podobne nesmyslne velkeho. tak pozor.
Datum: 05.12.12 15:32

"Sousedka se vrátila od rychlovarné konvice ke konvici na sporák, úspora prý je značná." - Tak to asi má sporák plynový, protože na elektrickém rozhodně neušetří (pomalé nahřívání, ztráty sáláním...).

"Někde jsem četla, že televize pokud svítí to světýlko na ovladač je cca 400 za rok." Zkus si sama spočítat, kolik by to opravdu bylo, pokud by ta televize brala 1 watt. 0.001 kW * 8.765 h = 8,765 kWh. Nevím, jak tobě, ale mně vyšlo cca 43 Kč...

Od: gustav*
Datum: 04.12.12 21:18

TV by se aspoň 1xza měsíc, měla vypnout vypínačem , už kvůli odmagnetování obrazovky - doporučují servisáci TV, za rok to vypnutí dálkou něco KW na el. měru hodí , video, konvice, toustovač během provozu, žere NEsčetně víc - ale při vypnutí NIC *ua* G.

Datum: 04.12.12 21:50

To odmagnetování platí jen pro CRT televize a ne všechny se odmagnetovávají jen po zapnutí vypínačem, moje CRT Sony odmagnetovává po každém zapnutí i dálkovým ovladačem ;).

Třeba na moc velký žrout, ale zato bez přestání, mohou být některé settoboxy DVB-T, po vypnutí dálkovým ovladačem se jen odpojí videovýstup a řídící signál pro přepínání A/V módu na TV a jinak je vše pod napětím a jeho "srdce" běží pořád se stejnou spotřebou kolem 5W.

Datum: 04.12.12 23:13

naše CRT TV rok 96 žere ve stand-by dokonce 20W, to jsem docela čuměl (v provozu 85W) jedná se o 60cm úhlopříčku.

Takže od té doby co jsem zjistil, vytahuju na noc ze zásuvky jak PC (+ monitor, tiskárnu, router), tak televizi a chodím spát s dobrým pocitem, že jsem snížil spotřebu o 40W :)

Datum: 05.12.12 16:21

To ta TV je teda žrout, ale změřil sis ten zbytek spotřebičů? Vypnutý PC, vypnutá tiskárna, vypnutý monitor a zapnutý router ti s tou nenažranou TV rozhodně 40W nedá. Mimochodem co to je za TV? S něčím takovým jsem se nesetkal, když TV ve STBY módu napájí jen snímač dálkového ovládání, třeba video nebo Hi-Fi věž z flurescenční displajem to je taky žrout, ale tak do 5W ve STBY módu. U té TV je to deklarováno výrobcem nebo jsi to naměřil?

Datum: 05.12.12 23:09

právě že měřil. "Přesnost" měřiče jsem si ověřil na lampičce, kdy odběr při 40W žárovce ukazoval opravdu 40W, tedy měřák je dobrý.

TV ve standby (je to značka OTF - viz fotka). Spotřeba ve stand-by mě opravdu překvapila, když jediné co jede je sotva viditelná červená kontrolka a IR přijímač s jeho elektronikou. Potom tedy ještě automatické zapnutí při zapnutí zařízení přes SCART (sama se zapne při zapnutí STB).

U počítače jsem měřil spotřebu před prodlužkou, kde mám zapojen počítač a všechny jeho periferie. PC, tiskárna i monitor byly vypnuty, běžel jen WiFi router. Celkový odběr 20W.

Když jsem měřil samotné PC vypnuté, příkon byl 7W, monitor (vypnutý) LCD BenQ 17" bral 3W. Tiskárna Canon Pixma MP270 si vzala 5W a WiFi router taky 5W.

Teď jsem to vyřešil tak, že jsem vzal spínací hodiny co mám přes léto u filtrace k bazénu a připojil počítač přes to, takže přes noc se vše samo vypne, a TV vypínám vypínačem úplně. Teď už si "žerou" jen ty spínací hodiny a to údajně 1W :)

doplněno 05.12.12 23:09:

ještě ta fotka TV (našel jsem na internetu)

Datum: 06.12.12 10:00

To mě docela dostává *ee*, schválně zkusím tyhle "stby" spotřebiče "oměřit", každopádně u té TV mi to příjde opravdu hodně, nedokážu si představit v čem se takový příkon ztrácí.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.