Nejste přihlášen/a.
Jsem přesvědčen, že základ úspěchu je kvalitní organizace. (státu, firmy, práce). Je vidět, že tohle v Číně mají asi zmáknuté, vědí co chtějí a jak to udělat. Asi to bude na úkor těch chudých, to už tak bývá v nedemokraciích. Svět začíná s dominací Číny vážně počítat-už nejenom odběrem laciného zboží. "Bohužel", už umí vyrábět i kvalitně a brzy se stanou velmocí. Možná, že se k mnohému dostali nefér postupy, ale to je na nás, že jsme to tolerovali...?
1.) ano, základem úspěchu je kvalitní oganizace státu, ovšem ne v tom smyslu, že máte všechno (stát i firmy) pečlivě zorganizovaný, tj. centrálně řízený, v úspěšnost tohodle modelu nevěřim, i kdyby se stát pokusil do toho řízení co nejvíc zapojit sofistikovaný IT a AI systémy (aspoň na současný úrovni, třeba by to někdy v budoucnu mohlo zajímavě fungovat), ten stát musí bejt dobře zorganizovanej ve smyslu efektivně fungující (obslužný aparát od nejvyššího po lokální stupeň, a samozřejmě ve všech oblastech - zákony, daně, výkonná moc...) - tj. jasný pravidla, žádnej chaos, bordel, minimální korupce, klientelizmus, ale na druhý straně žádný zdeuřední složitosti, pomalý rozhodování;
Čína kupodivu udržuje fungující model tržního (a to velmi bezskrupulózního, co se sociálních dopadů tejče) kapitalizmu v symbióze s tuhým politickým centrálním vedením - tudíž ovšem zasahujícím na globální úrovni i do ekonomiky - kupodivu se jim to pořád daří nějak vybalancovávat, aby jim to fungovalo hodně efektivně (já čekám krach tohodle modelu už přes 30 let, a pořád nic, takže v tom jsem se (zatím) velice mýlil)
2.) Čína už dávno velmoc je, t.č. je otázka kdy (případně velmi optimicticky (z našeho pohledu) zda) se stane supervelmocí (a nakolik slabší / silnější vůči USA)
3.) Čína coby (super)velmoc se zcela odlišným a našemu modelu vysloveně potenciálně nepřátelským společenským uspořádáním je pro nás sice velkej průser, ale jak byste chtěl (v rámci našeho společenského uspořádání) bránit nějakýmu státu v ekonomickym růstu? - samozřejmě od začátku má Čína omezení co do předávání minimálně vojensky důležitejch vyspělejch technologií, a ostatně i u veškerejch dalších technologií platí, že je nikdo nechce dávat jen tak zadarmo, ale když vám šlape (makro)ekonomika, jste velikej stát, a eště fungujete v globálnim světě, tak se prostě k pozici ekonomickýho giganta vlastnícího i ty vyspělý technologie dopracovat musíte a ostatní státy tomu nezabrání, protože nějaká opravdu důsledná hospodářská blokáda by byla z jejich podstaty nelogická a tudíž jen těžko prosaditelná a na skoro celosvětový úrovni by byla prosaditelná eště míň, resp. to už je prakticky nedosažitelný
Co chcete řešit? Čína se inspiruje a opisuje . Třeba od USA (kapitalismus) . Jenže si bere to co se jí hodí . Tedy nikoliv svobodu , nezávislost , ale spíše konkurenci . Tedy pochopila , že kapitalismus je o převisu nabídky a nikoliv poptávky (socialismus , feudalismus) . Takže nastavila podmínky pro láci . Tedy levné zdroje (lidská síla , nemovitosti , energie , suroviny) . Odstrašujícím příkladem je japonsko , které stagnuje . To se dostalo do spirály drahoty (obrovsky drahé nemovitosti) , kdy většinu příjmu dávají za stále platby , ketré kopírují jejich příjmy . Američané to mají ošetřené decentralizací daní (obce jsou financované nemovitostními daněmi) , což jim zajištuje využívání zdroju a pokles hodnoty majetku (nové šance) . Proto mají v americe láci (velké domy , auta atd) . Uvidíme jak si čína povede . je teprve na 1/6 příjmu pruměrného američana , ale už mají ve velkoměstech obrovský problém (převis poptávky) .
Dodám k předešlému. Čína si neláme hlavu s ekologií a hygienou práce, tak jako střední Evropa. I když teď se to lepší. Taky jsou lidi schopni dělat poctivě a za málo, a poslouchat. Tak lze přemístit na rok celou vesnici, aby něco budovala a vyráběla a pak je vrátit zpět a vzít další takovou chudou obec. Čínská domácnost nevypadá, jako naše. Palandy nad sebou, vaří spolu i více rodin na patře, žádné drahé vybavení. Pak taky nejsou starosti s vykupováním pozemků. Staví se na státním i mosty na skalách, žádní ochránci přírody tam nehlídají počty žab na stavebních lokalitách... Jinak Číňani si teď vozí levné suroviny z Afriky. Někdo to nazval v rádiu drancováním nerost.bohatství.
Bohužel jste na omylu . Čína už není jen montovna , ale i velký spotřebitelský trh . Tudíž už sama o sobě dokáže generovat ekonomický rust . Ano využívá nás jako spotřebitele . Ale sankce uvalily jen 40 zemí (země pod vedením USA) . Tedy sice v OSN odsoudilo utok 150 zemí , ale na přepočet obyvatel to nebyla ani polovina lidí země . A s těmi sankcemi je to opravdu jen západ (možná 1/6 obyvatel země) . Nehledjte v této politice nějakou svobodu , demokracii . Na tomto hřišti se hraje špinavě a používají jakékoliv spojenectví . Za dvacet let bude třeba rusko dobrý spojenec proti číně a ukrajina bude odsunuta jako nevýznamná šarvátka o vliv mezi USA a ruskem
Jo, dobrá diskuze. Jsem četl, že v Rusku mohutně skupují lesy, dřevo. Už dávno jsem si koupil Ybanez kytaru vyrobenou v Číně. Kvalita je skvělá. Kupuju na Ebay součástky z Číny. 1 ks za 10 Kč. Jistěže fake výrobek. U nás originál 100 Kč. Nejde ani o tu cenu, ale že to umí a pošlou vám to skoro zdarma. Zde poštovné 110 Kč.
"a brzy se stanou velmocí"
Šmankote! Kdy jste tam byla napisledy!?
Ty už velmocí jsou dávno a posledních cca 5 let se smějí Evropě jako skanzenu přestárlých zkonstnatělých seniorů!
Jsou těžce před náma technologicky a my se hrabem do velkého průseru (greendeal, válka), počkejte rok dva a Usa a Čína Evropu ve slevě vykoupí!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.