Nejste přihlášen/a.
Všechno už je zdaněné vícekrát.
Třeba - Vaše mzda, když chcete stavět - tak stavební materiál a nakonec i Vaše nemovitost se každoročně daní /daň z nemovitosti/.
Stát je nejhorší hospodář.
Stát na sobě nešetří, ale měl by. Je to moloch, nepřehledný systém, kdy jedna ruka neví, co dělá druhá. Na naši republiku připadá nesmírně velké množství státních organizací, politických neziskovek a vůbec státních zaměstnanců.
Státní zaměstnavec bere více než ten, kdo ho živí.
Opak by měl být pravdou.
Jednoznačně daň z příjmu fyzických osob vrátit na úroveň před zrušením "superhrubé mzdy". Výpadek 90 mld. je šílený a není ho čím nahradit. Postupně zrušit daňové výjimky, tak jak navrhnul prezident Zeman a za pár let bude pro pracující a daně platící obyvatele Česka veseleji.
proč pro ně bude veseleji? Protože budou dál platit cca 60% z příjmů do různých rozpočtů a ze zbytku ještě cca 21% a víc nepřímých daní? Nebude spíš veseleji darmožroutům přisátým na rozpočet a nemakačenkům, co bez dávek nedokážou přežít čtrnáct dní?
Prosím, vysvětlete- A nezkoušejte to pomocí blábolů Zemana, který při tom svém projevu doslova "cintal pentli".
Výběru daní? Po filcáku se říkalo, že socky budou po přechodné období platit méně, než se podnikání rozjede.
I zdravotní pojištění se jim počítalo z třetinového základu a bylo směšně zastropováno.
A po třiceti letech se pořád učí podnikat?
To jako, že 30 let budování kapitalismu vedlo k tomu, že je kapitalismu hůř, než před zahájením jeho budování?
no kdyby se do budování kapitalismu furt necpali socialisti a komunisti, tak by to jistě vypadalo lépe...my žádný kapitalismus v ČR nebo EU nemáme.
Asi tak . Příjmy by měly odpovídat výdajum . Problém je že naše daňová struktura se vzdálila západním normám .
Pojištění tvoří 41% rozpočtu . Prodejní daně 32% , korporátní 6% a z příjmu také 6% . Po současném snížení bude tedy tvořit daň z příjmu 3% rozpočtu !
Jedna věc je tedy celková daňová kvota , která se desetiletí nemění , ale změnily se zásadně od sametaku daně , jaké se používají (koho zdanujete) .
Jednoduchý příklad . USA je daˇnově decentralizováno . Tedy obce jsou financovány z daně z nemovitosti z hodnoty , státy z prodejní daně a unie příjem a korporátní daně . Jaký to má dopad? Dost zásadní . Tím , že obec je financována z hodnoty nemovitostí , tak mají radní zásadní motivaci k rozvoji obcí (budoucí daně) . Lidé totiž chtějí nízké daně a zvýšení procenta je nepruchodné , tedy jediné jak trvale zvednete příjem obce je rozvoj . Navíc to má vliv i na majitele , kdy jsou tlačeni k využití zdroju (nemovitostí) . V principu je tedy majetková daň základním kamenenm kapitalismu
Výsledkem je převis nabídky stavebních pozemku . Navíc státy mají tak nízké prodejní daně - levně postavíte a nakoupíte vybavení . Proto amerika má tak dlouhodobě rustový potenciál a není závislá na exportu . Jak je to u nás? U nás je majetková daň sprosté slovo a paradoxně tak spousta nemovitostí je prázdných (podle sčítaní 15%) , ale zároveň je nikdo neprodává a ceny rostou . Trh je zamrzlý a obce nemají zájem na rozvoji (centra jsou prázdná) a tak blokují novou výstavbu dražbami za nejvyšší nabídku . Prodejní daně jsou u nás vysoké , protože z něčeho musíte financovat obce , kraje a stát . Živobytí je tedy extrémě předržené , což blokuje zdroje a rozvoj . Jediná cesta k rozvoji je tedy export . Dostali jsme se na japonskou cestu , která má tytéž extrémě drahé nemovitosti a výslednou stagnaci . Žádná orientace na zboží s vysokou přidanou hodnotou nám nepomuže , protože s přílivem peněz zase zdraží zdroje (nemovitosti) a nic se nezmění . Japonsko to řešilo obrovským vnitřním zadlužováním ,kdy dluh má 250% HDP . Ale zatímco u řecka dluhy vlastní cizí fondy , tak u japonska jej většinově drží japonci (spoření na duchod) . Tudíž japonci jsou pracovití , ale zároveň trpí drahotou a stagflací .
Pětikolka tedy se chytla do vlastní pasti . Snížila si příjmy , ale prodejní daně už těžko muže zvedat (postihnete spotřebu ) . Ta tvoří u bohatých menšinu utrát , kdy spíše příjmy investují . Sami se nechějí zdaňovat , tudíž majetkové daně , korporátní a progresivní zdanění příjmu nebude . Současný rozpočet je prakticky nezměněn , příští roky počítám se stagnací a inflace tak bude užírat hodnotu peněz . Reálně tedy dojde k poklesu duchodu , služeb ve zdravotnictví a školství . Což předpokládám bude vyrovnáno komerčním pojištěním a školným . To je pro bohaté výhodnější něž procenta z objemu jaká se platí u korporátní daně nebo majetku.
Zvyšovat daně v době kdy okolni zeně je snížují (např. Polsko) je nesmysl. Pokud už zvýšovat daně tak především tam kde to běžní slušní lidí příliš nepocítí. Např. z hazardu nebo cigaret třeba o 200% nebo klidně i více ať to pocítí ti co jim to příliš nemyslí a peníze utrácejí za takové nesmysly. Mluví se, že za blbost se platí a tak ať klidně platí především ti co jim to příliš nemyslí.
A tuší ti, co myslí (což máte být zřejmě vy), že v případě přijetí vašeho návrhu by okamžitě výroba tohoto zboží přešla do šedé zony a stát by měl místo zisků z daní jen výdaje s honěním zločinců?
Proto je lepší tyto daně nezvyšovat skokově, ale pěkně kontinuálně v menší míře, pak po vzoru vařené žáby spotřebitelé zůstanou věrni kolkovanému zboží.
Ale to někdo tak moudrý jistě ví.
@tabletka Že se vám chce unavovat. Tady platí slova klasika "Je to marné, je to marné, je to marné".
Do šedé zony přechází mnohé zboží dokud to jde a zcela se tomu zabránit asi nedá. Není třeba vymýšlet nějaké protiargumentace pouze proto aby se tím obhájilo nějaký lidský nešvar.
racio: Ano, je to marné s takovými co to odmítají pochoúpuit.
Ano, slušní lidí nekouří a to především tam kde to nekouřícím vadí, protože je to neslušné, ale těm kouřícím "uchylákům" se to vysvětlit většinou nedá.
Pna, jde o systém efektivního výběru daní, ne o vaše pojetí slušnosti. To by zas byl úplně jiný příběh, doporučuji vložit novou otázku: Patří do kodexu mravnosti požadavek na nekouření či nikoliv? Už to tu dlouho nebylo a debata bude jistě zábavná. Možná si k tomu i zapálím...
Samozřejmě, že zvýšení daní z cigaret by bylo mnohem efektivnější než daň zvýšovat např. u potravin, oblečení, energií atp.. Samozřejmě za předpokladu, že by s těmi vybranými daněmi se mnohem lépe a efektivněji hospodařilo a nerozkradlo se to na zvýšení platů politiků, reklamu a propagaci ministrů, noční jednání parlamentu (možná i za noční příplatek) o ničem atp..
Daně u cigaret byly zrovna před pár týdny zvýšeny a to dost citelně, což neodradilo od kouření prakticky nikoho, jen tak mimochodem, nicméně časté užívání slova "samozřejmě" není ekonomický argument (pokud tedy člověk není ekonom asi jako Maláčová).
A zvýšení daní u potravin by podle veškeré logiky bylo mnohem efektivnější, neboť potraviny musí každý, vyrobit, dovézt a prodat načerno je v nutném množství pro více než deset milionů občanů velmi obtížné až nemožné. Cigára si člověk v nouzi odpustí nebo ubalí z nějakého svinstva, ale jíst musí. Oblečení by mohlo být zatíženo mnohem vyšší daňovou sazbou, stejně má každý bez výjimky hadrů víc než potřebuje.
A bylo by to šetrné k přírodě a rozhodně slušnější než zdaňování čistě přírodního produktu, tedy tabáku.
tabletka: Jestli daně z cigaret byly zvýšený nebo ne to nevím, protože se tím až tolik nezajímám. Každé zvýšení daní z tohoto svinstva má smysl. Aby to mělo nějaký pozitivní dopad a někoho odradilo od kouření tak to zvýšení daní by samozřejmě muselo být mnohem větší a ne pouze o nějakých zanedbatelných pár %.
A potraviny podle tvojí záměrně pokřivené logiky není třeba dovést a musí se prodávat načerno?
Rozhodně slušnější by bylo kdyby jsi ze sebe nedělala hlupáka a začala se chovat slušně bez záměrného trollování.
pna, jen se tě snažím ekonomicky vzdělat, ale jak je vidět, je to marné. Na to člověk musí mít schopnost aspoň porozumět psanému textu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.