Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyhazování do povětří

Od: sirokko odpovědí: 8 změna:

Zdravím

Mám takový technický dotaz. Proč se stále používá ustálené sousloví "vyhodit do povětří" například mostní konstrukci nebo budovu? Chápal bych to před několika staletími u vyhození do povětří nějaké dřevěné chatrče sudem prachu.

Ale dnes, i když nejsem pyrotechnik, tak z laického hlediska vím, že se stavby do povětří nevyhazují. Naopak. Umisťují se pyrotechnické nálože na kritická místa stavby, které detonací naruší její statiku a stavba se vlastní hmotností vlivem gravitace sesune k zemi.

A ne, že vyletí do povětří.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x

Umístí se pyrotechnické nálože na kritická místa stavby, aby detonací narušily statiku a stavba se vlastní hmotností a vlivem gravitace sesula k zemi. A pyrotechnik se migne ve výpočtu a místo řízené demolice ( ne pyrotechnické) stavba vyletí do povětří...*smich*

 

hodnocení

2x
avatar diesel

Jwen tak mimo soutěž.Pletete základní pojmy. Žádný sapér, střelmistr dokonce ani pyrotechnik neřekne "pyrotechnická nálož! Vždy jen nálož nebo nálože trhavin, popřípadě trahavina! Jinak, pyrotechnik je specialista policie nebo v armádě, jehož účelem je likvidovat munici, Osoba, jež provádí likvidaci , odstřel budov, komínů, mostů, horniny v kamenolomech ... a provádí výpočty (někdy i tým těchto osob ve spolupráci se stavebními inženýry ) , určuje umístění náloží, a řídí trhací prace je střelmistr. a nakonec pak jsou armádní sapéři, v česku ženisti, kteří by provádělí vše co ostatní, ale v bojové situaci a nepočítalo složitě hmotnosti ale použili vzorce v předpisech Žen 2-6 trhací prace nebo žen 2-9 Ženijní práce všech druhů vojsk (tyto byly platné do roku 97 pak? nwn co vše se změnilo...A proč se to nazývá vyhazování do vzduchu? To je nasnadě proč- např volně položená nálož 200g TNT (standartní náložka vyýzbroje ačr) udělá při odpálení kráter (dle druhu zeminy cca do 2m v průměru a hlouky klidně i metr a ten materiál, ta zemina neteče jako voda co přetéká z lavoru, ale vyletí do vzduchu a pak teprve padne na zem v kruhu dokola od míste výbuchu proto se říká vyhodit do vzduchu!

 

adam106
hodnocení

1x
Přece jen je to takové lepší než říkat "výbušninou narušit statiku a nechat budovou vlivem gravitace sesunout k zemi".
sirokko
hodnocení

A co třeba "pyrotechnická demolice"?

vilik*
Pokud budete chtít někomu trochu expresivně povykládat o "řízené demolici" bude to znít trochu nudně.

 

hodnocení

1x
avatar starejpes

Vzhledem k tomu, že povětří obkopuje ten výbuch ze všech stran, nejenom nahoru, tak na tom výrazu nevidím nic nelogického. Snad s výjimkou podzemních či podvodních výbuchů, ale o těch se nezmiňujete.

 

hodnocení

0x

Když jsme v tom upřesňování - výbuch nemusí být vždy detonační.

 

hodnocení

0x
U auta také každý říká pedál plynu.. přidat plyn..Ale ne všechny auta jezdí na plyn.. spíš menšina.Správně je to pedál akcelerace..akcelerátor.. A slyšel jste, že by se tak v praxi mluvilo? Pájka taky není ta věc co pájí,ale je to naopak.. pájka je ten cín a nástroj je pájedlo..a mohli bychom pokračovat *smich*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]