Vykup vratnych lahvi

Od: Datum: 07.11.12 19:33 odpovědí: 8 změna: 09.11.12 18:37

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na podmínky výkupu vratných lahví od piva. V obchodě mi bylo řečeno, že tyto lahve nevykupují, přestože

jsou zálohované, protože tuto značku sami neprodávají. Je to zákonné?

L.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.12 19:43
avatar

Myslím, že mají pravdu, pokud pivo této značky nemají a lahev je atypická tak co by s ní dělali.Lahve od vyškovské11 by mě ani nenapadlo vozit do Brna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.11.12 20:04

Když je neprodávají, kam by to vezli, nebo pro pár flašek kdo by přijel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 07.11.12 20:05
avatar

Ano, je to zákonné, obchod má povinnost přijímat jen láhve (a přepravky), které prodává...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laki
Datum: 07.11.12 20:10

aha, dekuji za nazor...ja prave slysela ze obchod, ktery vratne lahve vykupuje je povinnen vykoupit jakoukoliv vratnou lahev bez ohledu na to zda je prodava, ze je jen vykupovat nechteji, protoze je to pro ne slozitejsi ale ze je to jejich povinnost...ale jak je to presne v zakone netusim.

Datum: 07.11.12 20:12
avatar

Kazdy obchod kde se prodavaji zalohovane lahve je povinen je zpetne vykupovat. O jinych rec neni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.12 23:02
avatar

Našel jsem toto:

Tato problematika je upravena v zákoně 477/2001 Sb. o obalech. V § 9 najdeme úpravu vratných zálohovaných obalů. V odstavci 4. zmíněného paragrafu se stanoví, že osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, je povinna vykupovat tyto vratné zálohované obaly bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží. K otázce číslo 1: Z dikce ustanovení je zřejmé, že prodávající je povinen příjímat pouze obaly od výrobků, které uvádí do oběhu nebo na trh. Pokud tedy daná provozovna tyto konkrétní láhve neprodává, není povinna jejich zálohované obaly příjímat. K otázce číslo 2: De facto stejný případ. Povinnost přijmout obal lze dovozovat u toho, kdo výrobek uvádí na trh. Pokud jiný prodávající prodává totožný výrobek, je povinen jej vykoupit bez omezení množství, pokud ne, tuto povinnost nemá. K poslednímu bodu: Určitě nejste povinen zachovávat etikety na lahvích, žádný zákon podobnou povinnost nestanoví. Závěrem ještě dodám, že nad dodržováním těchto povinností provádí dozor státní úřady specifikované ve výše zmíněném zákoně.

Viz http://www.spotrebitele.info/…dna/vratne-obaly_55590_0.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 15:14

Dobrý den, situace u výkupu lahví je celkem logická.

Obchod má za povinnost vykupovat pouze ty vratné obaly a přepravky na ně, které on sám prodává. To vychází z logické podstaty, že láhev by měl člověk vrátit tam, kde ji zakoupil. Bohužel dnes jsou lidé hodně pohldlní a lahve koupí v jednom obchodě a když je vypijí, jdou je vrátit třeba do jiného - pokud tam ty lahve prodávají, tak je pochopitelně vykoupí, pokud ne, tak je nevykoupí. To znamená obchodník měl pravdu, pokud lahve tohoto typu neprodává, nemusí je vykupovat. Opět logické - co by pak s těmi lahvemi dělal, když na ně nemá příslušné přepravky? Jedině že by on sám pak vozil zase do jiného obchodu, kde by je vykoupili...

Ovšem pozor. Pokud obchodník neprodává danou značku, ale prodává jinou značku ve stejné lahvi, musí tyto lahve vykoupit. To znamená, že když obchodník prodává dejme tomu značku Bohemia Regent(láhev typu NRW) a vy máte láhev pivovaru Platan(také lahev NRW), tak Vám ji vykoupit musí. Jde zde o to, že typ lahve je stejný. Opět logické - pokud by třeba obchodník vykoupil láhev Budějovický Budvar, kterou používá pro své pivo právě Budějovický Budvar a nikdo jiný, a tuto láhev obchodník neprodává, pivovar ji obchodníkovi nevykoupí, neboť je mu k ničemu. Pokud je však typ lahve stejný, tak ji vykoupí(lahve po odstranění etikety jsou stejné a po nalepení nových etiket nikdo nepozná, jaký pivovar tu láhev měl předtím).

Pokud Vám nějakou vratnou láhev nevykoupí, tak jsou v podstatě asi tři možnosti, které můžete udělat: buď si láhev vezměte zpět a vraťte ji v jiném obchodě, kde vám ji vykoupí; nebo hodně lidí volí pasivní přístup, že lahve jednoduše u výkupu nechají; nebo láhev vyhodí do skla. Avšak pozor. Někdy se stává, že vám v obchodě nevykoupí i láhev, kterou sami prodávají. Tedy abych byl přesnější: pokud budete vracet láhev v nějakém malém obchodě, kde výkup probíhá "z ruky do ruky", tak bez problému, ale problém je u automatů na výkup lahví, které jsou ve většině větších obchodů. Jde tam o to, že lahve jsou vyráběny v rúzných sériích a některé se mohou i trochu lišit od nejpoužívanějšího vzoru, který byl do automatu zadán. To se například stalo i mně, že mi automat nechtěl vykoupit láhev od Krušovic, neboť byla prostě trochu jiná. V tomto případě se samozřejmě domáhejte toho, aby vám láhev byla vykoupena - opět potíž automatů na výkup lahví je taková, že u nich většinou nikdo nebývá, lahve se pak odebírají nárazově až při větším množsví.

Jinak zákon také říká, že obchodník nesmí omezovat výkup lahví na nákup plných lahví a že výkup musí probíhat po celou otevírací dobu. To znamená, že obchodník Vám musí ze zákona vykoupit třeba 100 lahví od piva, aniž byste si vy museli koupit 100 plných, nemusíte kupovat ani jednu. Problém může nastat v malých prodejnách, kde na takové množství nejsou přepravky, to už ale zákon bohužel neřeší. Pivovar pak má rovněž povinnost všechny tyto lahve od obchodů vykoupit a pokud končí výkup nějakého vratného obalu, musí jej vykupovat ještě jeden rok po posledním uvedení na trh. Peníze, které získáte za vratné obaly, jsou vaším majetkem a obchodník vás nesmí nutit k tomu, abyste je utratili v jeho prodejně. Musí vám je proplatit a vy si za ně můžete pak koupit to, co sami uznáte za vhodné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: siera*
Datum: 09.11.12 18:37

Tak toto vim uplne presne, pokud je to klasicka hneda lahev (znacka jakakoliv) je povinnen ji obchod, prodejna vzit.Pokud je to naprikald zelena lahev od Plzne a obchod ji nema, pak tuto lahev vzit nemusi.

Toto je udelane kvuli tomu, ze se stejne vsechny lahve cisti a znacky (nalepky) jsou stejne dolu a take kdyz prijede vuz a vezme 100 prazdnych bas nemuze kazdou lahev vzit a zkontrolovat. To by do vecera nedelal nic jineho.

Jde vzdy o typ lahve, nikoliv o znacku piva. A prodejna vraci lahve dal a dostava za ne penize. O to se neboj. Jde spis o male obchudky a soukromniky, kteri samy musi lahve vracet, pak se jim nechce brat lahve zpet. Ale poku uctuji zalohu, jsou povinni lahve vzit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.