Cestování na občanku s končící platností?

Od: Datum: 20.06.13 19:15 odpovědí: 7 změna: 21.06.13 07:57

Zdravím. Bohužel jsem si nekontroloval platnost občanky, ta mi za necelý měsíc končí. Zároveň mi zkončila platnost pasu. V příštích dnech mám odjet do zahraničí, konkrétně Švýcarsko, Itálie a Chorvatsko. Do všech zemí se dá bez problémů jet právě na občanský průkaz, mě zajímá, jestli není problém s končící platností, poslední den v zahraničí budu asi 5 dní před zkončením platností. Prosím o zodpovědné odpovědi, nikoliv názory. Díky moc, M.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.06.13 19:30

Do těchto zemí lze cestovat na platný občanský průkaz, což mít budete. Takže no stress.

Informace z webu ministerstva zahraničí: www.mzv.cz

doplněno 20.06.13 19:31:

Mikikus Sice druhý, ale máte dobrý poznatek. V zahraničí se vždy může něco vy...

Od: mattbaylesa*
Datum: 20.06.13 19:40

Díky moc za odpověď!

Od: mikikus*
Datum: 20.06.13 19:30

Problém dle litery není - platnost je uvedena právě proto. K čemu by byla uvedena platnost, kdyby se pak řeklo, že týden předem to už neplatí... ALE(!) je nazvážení, jestli si nenechat udělat rychlopas na 1/2 roku, protože člověk nikdy neví... může se stát, že v zahraničí "stvrdnete", něco se stane (zraběbí, - prodloužená dovolená (nedobrovolně) a pak...

doplněno 20.06.13 19:30:

tak až 2., škoda*plac*

Datum: 20.06.13 19:41

Také moc děkuji!

Od: luke237
Datum: 20.06.13 21:25
Predpokladam, ze asi poletis, kdyz neuvadis zadne okolni staty, takze:

1. Italie: toto je asi nejjednodussi pripad - je to clensky stat EU, takze mas pravo se tam pohybovat stejne volne jako v CR. Navic, pokud tam prijedes z jineho statu Schengenske dohody, tak nemusis ani ukazovat obcanku.
  2. Svycarsko: sice neni clenem EU, ale je ve Schengenskem prostoru. Opet pri prijezdu nemusis nic ukazovat
  3. Chorvatsko je snad jediny netrivialni pripad. Neni clenen ani EU ani Schengenu, ale s CR ma podepsanou smlouvu, ze pri vstupu a po dobu pobytu staci platna obcanka.

Navic podle tvych slov obcanka bude platna jeste 5 dni po navratu.

Jestli se nemylim, tak ten pozadavek platnosti u pasu 3/6 mesicu dele, nez je posledni den pobytu, maji nektere staty proto, ze je mozno turisticke vizum prodlouzit o tuto dobu, tak aby jsi i pri vycestovani mel platny pas. Dalsi mozny duvod je to, ze kdyby jsi zmeskal letadlo a chtel odletet dalsi den, tak uz by jsi mel propadly pas a musel by jsi si vyridit na ambasade novy a to par dni trva. Navic by jsi s tim mel nejake vydaje, ktere uz na konci pobytu nemusis nezbytne mit.

Datum: 21.06.13 07:42

Díky moc. Do Švýcarska pojedu autem přes Rakousko, zpět pojedu přes Itálii, ze které následně poletím do ČR. Do chorvatska přes Rakousko a Slovinsko, myslím, že to by neměl být problém, kontroly budou právě na chorvatských hranicích.

BTW, Chorvatsko má někdy v těchto dnech vstupovat do EU, nebo ne?

Od: luke237
Datum: 21.06.13 07:57
Chorvatsko se stane 28 clenskym statem EU za 14 dni (1.cervence 2013). Zrejme az tvojem vasem navratu do CR. Zmenilo by se jen to, ze bys nemel v Chorvatsku statut turisty, ale plnopravneho obcana EU.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.