Kam se asi vezl vyhořelý odpad?

Od: Datum: 23.03.13 20:15 odpovědí: 6 změna: 23.03.13 21:34

hezký večer,

dnes večer jsem na TV Prima zhlédl reportáž o velmi utajovaném transportu pravděpodobně vyhořelého jaderného odpadu nejspíše za hranice naší republiky - bylo zmíněno, že podobný transport se uskutečnil i v roce 2007, prý do Ruska.

Nevíte o tom někdo něco blíže? Měl jsem vždycky za to, že radioaktivní odpad zůstane navždy u nás(bohužel!), ale možná je to jinak...

děkuji za postřehy a názory


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.03.13 20:30

Zase tak moc utajoivaný ten transport nebyl. Odpad se pravděpodobně odvážel tam, kde mají kapacity na jeho další zpracování. Takových zemí je v Evropě několik, nejpravděpodobnější je Rusko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jakojaaa
Datum: 23.03.13 20:37

Težko říct, nevíme, co to bylo za jaderný odpad (nemuselo se nutně jednat o vyhořelé jaderné palivo). Byl to odpad z výzkumného ústavu v Řeži, kde mají vědecký reaktor malého výkonu. Takže toho odpadu asi nebylo mnoho. Obecně se dá jaderný odpad buď přepracovat a znovu použít, nebo uložit do úložiště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 23.03.13 20:45

Vyhořelé jaderné palivo si dnes již jaderné elektrárny nechávají a ukládají do dokonale hermeticky chráněných prostor umístěných pod zemí pod jadernou elektrárnou , důvod proč ho nehodí na vagon a neodvezou je jeden důvod šlo by to ale dnes se ještě vyhořelé jaderné palivo využít nedá ovšem už se pracuje ba dokonce si odvážím tvrdit již se dokončuje na jaderném reaktoru které dokáže zpracovat vyhořelé palivo a vytvořit z něj látku která již není radioaktivní a nebezpečná , jaderný odpad se nejčastěji odváží do ruska kde je za prvé mezi náma plno místa a za druhé některý dokáži opětovně zužitkovat například zbraně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radiace
Datum: 23.03.13 20:58

O této možnosti jsem slyšel také.

Pak ale nerozumím tomu, proč se stále omílá místo trvalého úložiště radioaktivního odpadu, které přirozeně nikdo nechce, bude stát hodně peněz a podobně. Úložné kapacity obou našich elektráren na nějakou dobu vystačí a do té doby snad někdo reaktor na úpravu paliva uvede do provozu. A dále, přímo tuším Správa úložišť radioativních odpadů na svých stránkách prezentuje, že ze zákona se takový odpad nesmí nikam vyvážet. Přepracování právě třeba v Rusku je údajně velmi drahé.

Ale skutečnost je zřejmě úplná jiná.

Od: mowla*
Datum: 23.03.13 21:34

..."nějakou dobu vystačí a do té doby snad někdo reaktor na úpravu paliva uvede do provozu"...

*smich*

Nechci být špatným prorokem - ale spíše ne, tato technologie není otázkou pár příštích let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.13 21:25
avatar

Vyhořelý jaderný odpad,který pochází z reaktoru z Řeže u Prahy se odváží podle smlouvy o jeho likvidaci do Ruska.U nás zatím není možnost radioizotopy využít.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.