Nejste přihlášen/a.
Práce Ti chybí, koníček, nějaká smysluplná činnost, která Tě zaměstná natolik, že nebudeš mít čas rozebírat své pocity a nimrat se v sobě. Budeš se těšit na nějaké výsledky své činnosti. Je potřeba mít cíle. Krátkodobé i dlouhodobé a přitom se nevrtat ve svých mindrácích. Tím totiž narostou. Je sice blbá doba, ale vždycky se dá něco najít a něčím žít. Držím Ti palce!
To je první a důležitý krok, že si uvědomuješ své " mínusy" a rozhodla ses pro změnu. Jen by bylo dobré mít vedle sebe někoho zralého, který Ti bude dávat zpětnou vazbu.Dobrou kámošku, třeba starší. Myslím to tak, že se vidíš prizmatem své citlivé duše více dramaticky, než to v reálu je. Jinými slovy: svazuje Tě, že příliš řešíš vlastní pocity, než to, jak navenek v očích jiných působíš. Mně se osvědčilo vybrat si ve svém okolí nějakou vzorovou osobnost a vždycky jsem si řekla, jak by se asi zachovala v té situaci ona.
Změn chceš na sobě udělat hodně, ale nepůjde to všechno najednou a hned. Pro začátek pracuj na sobě jen v jedné záležitosti, dej si zatím jeden cíl. Na ten cíl se zaměř a vše si kolem toho zjisti. Radím knihu Moc podvědomí od Dr. Joseph Murphy.
Pravdu má liška. A také hned navrhuje rozumné řešení.
Nepozorovat se, nemyslet si, že jiní na tom nejsou daleko hůře a snažit se pomáhat ostatním i kdyby jen v rodině. Pomoc druhým nás dostává do lidské roviny, kdy už nemyslíme tolik jen na sebe a své pocity, ale spíše na pocity druhých, protože není normální v tomhle věku nemít koníčky, nebo nějaké zaměření, třeba čtení, zkrátka, co by nás bavilo a neutápěli se v nesmyslech, pokud jsme zdraví a nic nám v podstatě nechybí.
Chápu, že je dnes modní, že každý potřebuje psychologa, někteří dokonce psychiatra, ale lze se zaměřit na skutečnost, proč v dobách skutečně kritických situací, jako byly války a možné ohrožení života lidé tyto lékaře skoro vůbec nepotřebovali, protože měli jiné starosti, než to, jestli jsou asertivní.
Já bych k tomu, co tu psala liška doporučila nečíst knihy o rádoby psychologii, protože na to se studuje na fakultě několik let a tady se svým vlastním psychologem cítí snad skoro každý, kdo se domnívá, že má nějaké psychické potíže, což je samozřejmě nesmysl, jen se mladí lidé většinou nudí a než by šli něco dělat, tak začnou vyhledávat problémy, které nemají. Je to tak, všímám si toho už delší dobu, a nevím, co by chtěla poradit slečna, která se domnívá, že není psychicky OK, protože podle ní není v 18 letech asertivní, snad ví o čem vůbec mluví...
Takže moje rada - opakuji - nepozorovat se tolik a místo knih o psychologii, aservisitě, číst raději Mateřídoušku a vypnout i facebook, to se ulevilo mnoha lidem, kteří pak s překvapením zjistili, že jejich duševní stav odpovídá svému, tedy jejich věku.
V tomto věku 18 let jsem byla dospělá a vdaná, dělala jsem těžkou práci, narodil se mi pak syn, zkrátka na sebepozorování nebyl čas, byla jsem dospělá a podle toho jsem se také chovala. To na vysvětlenou, proč nechápu, že lidé mají zbytečné problémy, protože pořád přemýšlejí o sobě a ne o druhých. Já ráda přemýšlela o rodičích, jak to měli těžké, sama sebe jsem považovala za člověka v normálu, nic se mi nedělo..A také mi nebylo proti mysli uvažovat o životech druhých lidí..zajímalo mě to.
Ale prosím vás, to že se chci seberealizovat určitým směrem přeci neznamená, že jsem sobecká a nemám žádné koničky. Už jen to, že mám své cíle nasvědčuje tomu, že mám koníčky. Také nevím, kde jsem zmínila, že nejsem "psychicky OK"?
Je spousta stydlivých lidí, citlivých atd. a to je v pořádků. Ale mně to vadí na mně vadí. Vím, že se pak v určitých situacích díky tomu cítím velice nepříjemně. A mám čas to změnit, tak proč se o to nesnažit?
Co bych chtěla poradit? Nejraději od někoho, kdo to měl stejně a nějak se s tím "popral". Přeci jen i s obyčejnými záležitostmi, se kterými se člověk může potkávat každý den, se musel někdy ze začátku "poprat" nebo naučit.
Říká se, že co nám vadí nebo nás vytáčí, tak si na to máme zvykat právě tím, že se tomu budeme úmyslně vystavovat. Trpíme-li kvůli každému smítku na podlaze, zkusíme se zdržovat v hrozném nepořádku. Jestliže se bojíme jít nakupovat, tak musíme do obchodu co nejčastěji. A dáváme si body za úspěšný nákup. Jestliže máme obavy z komunikace s lidmi, dáme si závazek, že každý den jako první oslovíme třeba 10 lidí. Ve vlaku někoho, která že to bude stanice? Nebo to je dneska počasí.., co to je za rasu ten váš pejsek? Nebo paní pochválíte skvělou barvu kabátu. V Kauflandu se někoho z kupujících zeptáte, který z těchto sýrů se hodí na smažení?
sheslady 05.03.21 22:22
Jste psychicky OK říkáte, podle mně ne, máte nízké sebehodnocení, tak proč potom píšete dotaz, jak být asertivní. Já nikde nepsala, že jste sobecká ve smyslu, že byste nedala žebrákovi pětikorunu, já píšu o sebestředných lidech, co se pořád zbytečně nimrají ve svých pocitech, ačkoliv vedle padá na usta třeba máma, co nemá čas si přečíst ani něco, co by ji zajímalo, ale nemá na to čas, zkuste se vžít do situace druhých lidí - jste mladá, patrně i zdravá a tak místo o sobě, jak být asertivní, spíše přemýšlejte, proč taková jste, proč se přetvařujete a říkáte ne tam, kde byste ráda řekla ano a podobně...
Takže rada - zvyšte si sebevědomí, pokud ho máte málo, zamyslete se nad důvodem. A pak budete, jak píšete i asertivní. Sebevědomí si lze zvýšit především tím, co dělám a jak to hodnotí společnost. Studujete? Tak proč byste měla mít méně sebevědomí..
co je asertiviva :
Zjistili jste, že říkáte ano v situaci, kdy byste raději řekli ne? Udělali byste cokoliv pro to, abyste se vyhnuli konfliktu a konfrontaci? Jste nerozhodní a bojíte se následků svého rozhodnutí? Dovedete si představit, že byste na všechny tyto otázky mohli dát s klidným svědomím zápornou odpověď?
--------------------------------------------------
Takže je to o sebevědomí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.