Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Který filosofický směr je vám nejblíže?

Od: willybrandt* odpovědí: 31 změna:
A proč zrovna tento směr?
a) socialismus
b) konzervatismus
c) liberalismus
tedy 3 hlavní proudy - máte osobní preferenci?

 

 

31 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

5x
avatar axus

Konzervatismus.

Proc?

Protoze nemuzu vystat nejruznejsi slunickare, LGBTxyz hnuti, neziskovky podporujici imigraci z vychodu a z Afriky, feministky, genderology, ekoteroristy, klimastrasaky, black lives mattery, nejruznejsi integralisty, nekriticke podporovatele a revolucionare cehokoliv a proticemukoliv...a hlavne pokrytecke politiky, kteri se timto nechaji vlacet a diktovat a nechaji se populisticky ovlivnovat od nejruznejsich Gret vseho druhu.

Nejsem nijak prehnane konzervativni, ale mam oci, usi a pouzivam vlastni mozek.

Nejsem proti liberalnim myslenkam, proti gayum, lesbam, ekologii, jinym rasam, nejsem xenofob..., ale jsem proti vsem temto nesmyslnym terorizujicim -ismum schovavajicim se za a majici plnou hubu nedotknutelnosti svobod, ktere sami svym jednanim popiraji.

Dokud se taci budou vydavat za liberaly tak budu volit opak.

willybrandt*
hodnocení

Problém nastane ve chvíli, kdy zastánci jedné ideologie začnou své myšlenky propagovat jako jediné ty správné.

Propagovat mohou.

Problém je, když nositele odlišných vylučují z veřejného prostoru, vyhazují z práce, případně zavírají ..

ruzena*

axus - 18.02.21 09:42

Plně s Vámi souhlasím. I já jsem demokrat, ale nesmí toho nikdo zneužívat. I demokracie má a musí mít své hranice.

Ale nesouhlasím s Vámi ohledně feministek. I když dnes už dělají uplné nesmyslnosti, tak ale to byly právě ony, které pro ženy vybojovaly volební právo a jiná práva, do té doby přisuzována jen mužům. Dnes často bojují, aby nebylo domácí násilí.

Ted feministky bojují v Polsku a nejen tam, o to, aby polské ženy měly plné právo rozhodovat o svých tělech a životech, jako to právo je dané ustavou polským mužům.
Protože není možné, aby mi zákon přikazoval, že musím porodit i polomrtvé či postižené dítě, konec konců i zdravé, ale pak mi s ním už nikdo celé roky nepomůže, jen mi bude poroučet. Co omezuje polské muže v jejich lidských právech? Nic.

Jestliže něco ženám přikážu, pak tedy musí mít možnost maximální pomoci státu a tu rozhodně nemají i když třeba by zamířily z porodnice s děckem pod most. Vidím tedy feministky jinak. A chci doufat, že jednou vybojují i spravedlivé důchody pro ženy, aby ženy za to, že vychovaly danové poplatníky je český stát netrestal malými důchody.

willybrandt*
hodnocení

@ruzena: Vybrala jste si jeden faktor, který ovšem neni podmínkou konzervativních stran, a už vůbec ne českých. Liberální strany často jen zakrývají své problémy, že ukazují prstem na jiné, aby odvedly pozornost. Feministky, které se staví jako jediní nositelé pravdy a odmítají diskuzi, se mi moc nezdají. Něco je také otázka kontinuity, ke které lze přispět. Radikální a nepromyšlené změny nejsou řešením.
ruzena*

Nemyslím si, že feministky odmítají diskuzi. Problém je jinde, že je nikdo nechce poslouchat, brát vážně a už vůbec s nimi diskutovat.

Jako ted v případě toho šíleného, v podstatě církevního zákonu o potratech v Polsku, kdy jde ženám o život a zdraví a EU podle mlčí.
Církev, plná naprosto zbytečných chlapů, kteří nemají pro společnost žádný význam, nikdy se nestanou otci, tak mají zakazovat matkám, aby šly na potrat, když nemají jiné východisko?

To přece není jen o těhotenství, porodu, ale i podmínkách na dalších cca 20 let, než to dítě postavíte do života a ono to stojí skoro 2 milony a Vy je nemáte a také s dítětem nemůžete přijít do stanu nebo pod most.
Jako vděk všech primitivních států a jejich vlád pak matky odmění malými důchody, to je něco tak odporného, jak se neinteligentní vlády nechtějí postarat o své matky a ještě jim budou rozkazovat?

Jsem přesvědčena, že nepochopíte o čem píšu, protože jako muže se Vás to netýká, řekla jsem to obyčejnými slovy a jsem přesvědčena, že kdyby nebylo feministek, byly by ženy na tom ještě daleko hůře, dodnes by nesměly ani volit, protože by jim to nedovolil pán tvorstva.

Muži nemusí demonstrovat za svá práva, vždycky je měli a nikdo je v ničem neohrožoval a neničil zákazy a příkazy i dokonce v případech jejich zdraví..

willybrandt*
hodnocení

Podle mě nečtete pečlivě co píšu, protože v této problematice jsme v souladu. Jen píšu, že nelze paušalizovat určitý systém, myšlenkový směr na základě krajní praxe jedné politické strany v Evropě. Zároveň problémem liberalismu spočívá v tom, že si již dlouho neuvědomuje, respektive jeho dnešní zastánci, že se stále jedná o ideologii, která nezažila svou krajní fázi. Dnešní pojetí v podstatě boří často přirozené fenomény společnosti, roste vliv státní moci, regulace a paradoxně míra individuální svobody se nezřídka zaměňuje za většinový zájem. Je třeba sledovat veškeré situace, které ohrožují svobody lidí, včetně třeba právo rozhodnout se. I přes emotivní pojetí nejrůznějších událostí je třeba zachovat chladnou hlavu a nenechat se zmást, že pravda je vždy na jedné straně perspektivy.

jsem asi konzerva též - nevyhraněná, ale přidám něco na odlehčení ;) : " Ani dnešní, přežívající patriarchální společnost není věčná. Je jen logickou fází vývoje lidstva, stejně jako předchozí matriarchát. Aniž si to uvědomujeme, žijeme v období rozkladu patriarchátu, který je pomalu, postupně nahrazován rovnoprávnějším uspořádáním společnosti. Ne proto, že je to spravedlivější, ale proto, že je to ekonomicky výhodnější. Klasický patriarchát totiž po tisíciletí vyřazoval polovinu lidstva z podílu na vývoji, snižoval duchovní i ekonomický potenciál společnosti a tak omezoval lidský rozvoj. To se již pomalu mění. konec citátu.

willybrandt*
hodnocení

@dvorecek: Na tom taky něco bude. Nestojíme, stále se vyvíjíme a nic netrvá večně. A jak píšete, problematika rovnosti je spíše zájmem, nikoliv vždy důsledkem dobrého úmyslu. Jen bych byl v některých sektorech rozvážnější a netlačil bych tak na pilu.

a vzhledem k tomu, že patriarchát přišel po dlouhých tisíciletí a zase tak dlouho asi bude upadat, nejspíš se toho ani jeden nedožijeme *smich*

willybrandt*
hodnocení

Ani nechci spekulovat *cteni*

 

liska5
hodnocení

5x

Zen buddhismus.

V našich podmínkách asi konzervatismus štrejchlej liberalismem.

Případně všechny koncovky -izmus.

Myslím že nejoblíbenější filosofie v Čechách je, nedumat o příslušnosti k filosofickému směru a nechat to vysokoškolákům co nemají jiný normální způsob jak si opatřit titul.
ruzena*

totaku, není to tak, vždyt se na filozofických fakultách studují jazyky, studuje se tam psychologie, pedagogika se zaměřením na děti, myslím že asi s jiným přístupem, přesně to ted nevím atd. Takže studium není jen pro získání titulu. Samozřejmě, třeba psychiatr musí studovat medicinu, ale psycholog ne, nepředepisuje léky, pokud to jeho pacient ale vyžaduje, pošle ho na psychiatrii. Opravdu to není jen o získání titulu. Ted si nejsem jista, nechci se dívat na google, ale myslím, že se tam studují i sociální vědy.

liska5

Totak, Vy máte asi nějakej komplex. Jdu přece studovat na výšku, abych si vydřel vysněné povolání. Byl odborník na něco... Moje máti měla titul Ing, ale my se to dozvěděli, až jsme byli dospělí. Prostě si šla za svým a na schránku si to nedávala...

Nemám komplex. Jen se mi nelíbí politika.. Půjdu studovat cokoli jen abych měl titul. Manželka dělá ve školství takže se s takovými studenty kterým je úplně fuk, co vystudují setkává často. A že vysokých škol které na takovou poptávku slyší v republice je.
ruzena*

Byla tu doba, 40 let trvala, kdy studovat nesměly ani opravdu chytré děti. Studovaly děti papalášů, děti známých těch papalášů a samozřejmě s funkcemi v KSČ. Bylo to odporné a pokud tvrdíte, že každé dítě, které dostuduje, musí být například v kanclu, bance atd, tak to není pravda. Už 30 let není pracovní povinnost.

Takže stát nemusí nikomu zajištovat práci v oboru. který VŠ vystudoval a je na tom člověku, co umí a co je schopen se naučit, práci si musí najít sám, protože ze škol vždy vychází jen teoretici, praxe je teprve čeká. A pokud neuspěje, firmy ho pro neschopnost propustí, tak prodává třeba za kasou. Takových lidí je opravdu dost, protože každý chce pohodlné a pěkně placené místo, zrovna jako chce být každý politikem, ovšem my tolik míst nemáme. A firmy jsou většinou nadnárodní a podobně a mají požadavky na lidi s mozkem, který umí i používat. Takže pak se ukáže v praxi, jestli uspěl či ne.

Proto je naprosto správné, aby VŠ přijaly všechny uchazeče a pak je síto, ne každý vydrží déle než 4 semetry, ukáže se, že na to nemá. Chybu vidím jen v tom, že může jít na další univerzitu a neudělá ani jednu, jako třeba rádoby politik Minář. Protože to už nás stojí zbytečné peníze. Ale nesouhlasím s tím, aby byla selekce jako dříve, kdo na VŠ smí a kdo ne.

 

smode*
hodnocení

3x
Hezký den. Samozřejmě liberalizmus. Je dle mých měřítek nejsvobodnější a prosazuje význam individuality a osobní zodpovědnosti. Ovšem v jeho původní a nepokřivené podobě (která snad pořádně nikdy nikde nebyla - možná v 60. letech v Americe). To co je dnes dáváno do souvislosti s liberalizmem z tohoto slova dělá spíše opak.
willybrandt*
hodnocení

Máte pravdu, dnešní pojetí liberalismu jde často proti původním myšlenkám a hodnotám liberalismu, který si zakládá na svobodě.
ruzena*

O jaké svobodě to proboha mluvíte - mají podle Vás polské ženy svobodu? Ne. Mají ji jen muži.

willybrandt*
hodnocení

Ženy v Polsku mají volební právo, svobodu vzdělávat se, svobodu se rozvíjet a vybrat si své povolání, mají právo cestovat, svobodu čerpat informace, svobodu názoru, protestu. Vy zde uvádíte stále jeden fenomén, který došel do krajní situace. Jenže to není vždy hlavní princip konzervatismu a mnoho stran (u nás), se k tomuto kroku neuchylují. Je to i svým způsobem protireakce na zase podivné nápady ze strany progresivní politiky, která vnucuje své přestavy o životě a má tendenci moralizovat druhé, bez ohledu na jiný názor. Neomlouvá to politiku polské strany, ale zároveň je nutné si také říct důsledky a reakce na současné fenomény, které následně často míří do krajních případů. Nápad, že ženy citící se býti muži budou sportovat s muži je proti logice, hledá se rovnost tam, kde není. Nevím, proč se stále jde poslední dobou do krajností a tendencí generalizovat situaci ve prospěch jedné či oné strany.

ruzena*

Tak jestli polské ženy nemají právo rozhodovat o svém těle, o svém mateřství, o sobě a to dokonce i tehdy, když je zákon ohrožuje na zdraví a životě, tak mě nikdo nepřesvědčí o svobodě a právech polských žen. Nechutně mlčí i Unie, mám jim to za zlé. Jen v jedné věci máte pravdu, že ženy měly církev vykopnout při volbách, polských žen je dost ale pořád je otázka, jestli v zemi, kde není svoboda a lidská práva, jsou vůbec i rovné volby, připadaly mi jak volby v Rusku. V každém případě je tam diktatura a totalita. Bolševici měli aspon komise s domovními důvěrnicemi, které potrat povolovaly, polky nemají ani to. Vždycky, když slyším ty kecy o stejných právech občanů EU, zavřu jim usta a neposlouchám ty lživé kecy.

willybrandt*
hodnocení

Takže když se něco nelíbí - zakázat? Nespustilo by to dominový efekt, kdy by se zakazovaly další zájmové instituce, které sdružují určitou část společnosti a tedy má na ni nepřímý i přímý vliv? Co je demokracie a v čem tkví totalita v Polsku? A opět, kam nás svádí současný progresivní (pokrokový) systém sociálního liberalismu? Je skutečně nositelem jednoho správného směru, je žalobcem i soudcem? Kdo dnes určuje pravidla hry? Není chyba v principu v tom, že ve společnosti chybí více naslouchání obav a potřeb lidí, a naopak roste pouze monologické výstupy a vymezování se? Přece není pravda pouze na jedné straně. Zmiňujete případ, ve kterém není mezi námi spor. Žena má právo si vybrat. Jsou zde ale další problémy.

ruzena*

Řeknu to stručně. Být polskými ženami, u voleb bych se zachovala tak, že by se ukázala pravda. Jestli volby jsou jen kamufláž, jako v USA, nebo o něčem rozhodují. Proto feministky bojovaly za volební právo žen, aby i ženy měly učast na politickém dění. Nejsem Polka, ani žádnou neznám, nikdy jsem tam nebyla. Jsem ale žena a proto se mě problém svým způsobem dotýká. Co je dneska v Polsku, může být zítra i u nás.

willybrandt*
hodnocení

To se stále točíme kolem jedné věci. Polsko má křesťanské hodnoty silně zakořeněny. Od toho se odvíjí i některé kroky, které jsou pro nás třeba nesrozumitelné. Poláci jsou na tyto věci citlivější, když jim sáhnete na tyto hodnoty, ozývají se první (viz. komunistická totalita - hádejte kde padl první komunistický režim.). Proto to u nás je nepravděpodobné, neboť máme jiný historický vývoj a na spoustu věcí hledíme jinak. Nicméně to nesnižuje současné problémy sociálního liberalismu.

ruzena*

Včera 09:34 - objasnovala jsem, že si mnou nikdo o filozofii "nepokecá", protože upřímně řečeno, jsem se o to blíže nikdy nezajímala - povoláním jsem byla potravinář, takže lihovary, pivovary, cukrovary, ale ani o těch už dnes moc nevím, v oboru nepracuju mnoho let a mnoho se změnilo. Je fakt, že filozofii vystudovala dcerka, ale ta by mi upřímně řekla, at se nepouštím do něčeho, kde těžko bych měla naději, že uspěji. A tak se držím jen témat, kde si myslím, že bych k tomu měla či mohla něco říci. -

Omluva, že v tomto směru už dál nediskutuji. Určitě se tu najde fůra lidí, kteří s Vámi budou s radostí diskutovat..

willybrandt*
hodnocení

V pořádku, to beru *palec* Diskuzi vnímám spíše jako výměnu názorů než vidinu úspěchu. Pěkný den. :)

 

 

hodnocení

2x

Za současného zmatení pojmů je otázka nesmyslná. Musíte definovat pojmy.

 

ruzena*
hodnocení

1x
Zadala jsem na google - filozofické směry - nedá se to. Holka studovala filozofickou fakultu 5 - 6 let, ted nevím, musela bych se jí zeptat a já bych to z google měla pochopit za 10 minut? Asi nejsem tak chytrá...*sok* Radši se tedy k tomu nebudu blíže vyjadřovat, když mi v tomto směru chybí vzdělání. Ale ráda si to tu přečtu. Může to být zajímavé, kolik filozofů je na poradně...
vidjananda
Pokud nemáte filozofický směr, tak budete nejspíš stoupencem survivalismu - jak přežít ze dne na den, který se stává stále aktuálnějším.
ruzena*

Asi těžko žiju ze dne na den. I já plánuju svůj život. Dívám se do budoucna a pokud možno, nemyslím na tristní minulost..Lze si připomenout jen hezké vzpomínky, protože minulost nikdo z nás už změnit nemůže. Prada je, že dcerka nosila domů skripta i knihy, ze kterých se učila a já jsem ze zvědavosti občas nahlédla a lecos přečetla. Neřadím se mezi lidi, kteří rádi filozofují, dokonce už vůbec mezi ty, co rádi sní, vždycky mě nakopla syrová realita života. Takže si mnou v otázce života a filozofie nikdo moc nepokecá.:) Varovala jsem tu už...;)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]