Nejste přihlášen/a.
Od dubna výrazně vzrostla cena zeleniny a ovoce. Jablka například o 15Kč, aniž vzrostly náklady. Kod za to může? Kapitalisti nebo komunisti?
Ty vaše otázky z nudy jsou fakt zábavné. Ostatně, teď máte k dispozici 38 tis. měsíčně, tak to nebude pro vás problém zakousnout se do dražších jablek. Jnak jablka vyvážím s podzimem na kompost. Lidi jsou tak líní si po nabídce pro ně přijít, že to raději draho koupí. Jabloně jsem zvětšího vykácel, nikdo to nechtěl.
jofa@ máme to stejně, děti, než by přijeli si alespoň natrhat, ať to nemusí dělat staří rodiče, tak si raději zajedou do kauflandu ...a nebo počkají, až bude po trhání a v zimě si vezmou trochu na štrůdl
Vaši nabídku jsem nečetla, ale podzim teprve bude, můžete ji zopakovat. Pokud ty vaše jabloně nerostou někde na Moravě, to by přišlo levněji jablka dovážet z Paříže. Na druhou stranu, co vám brání je načesat a prodávat za cenu s marží odpovídající "slušným mravům" třeba v Praze? Lidi by vám tu na trzích urvali ruce.
Takový domácí mošt...hmmm a lidi Vám na trzích utrhají ruce... Jen sehnat někoho, kdo to posbírá...třeba brigádník, pokud jste starší člověk? Škoda skácených jabloní.
Já bych řekl, že poptávka, takže kapitalisti. Každý je kapitalista, i když tvrdí že není. Kapitalista chce mít co nejvíce peněz - ušetřit nebo zisk. Důchodci nakupují ve slevách, podnikatelé zvětšují svůj zisk. O tom je život. Díky bohu.
Ovoce nemá kdo sklízet. Ukrajinci se nevrátili a nezaměstnaný Čech pracovat nepůjde. A navíc, i zemědělec má právo, aby mohl jezdit ve svém novém AUDI, dvakrát ročně trávil dovolenou u moře a aspoň jedenkrát za rok si odskočil na ledovec na lyže - to mu musí zaplatit zákazník. Takže produkty práce zemědělců, řemeslníků, lékařů, zdravotních sester a dalších, kteří musí něco umět, budou čím dál dražší. Jak to zrovna mají s cenami a nabídkou v Severní Koreji, tak to netuším.
No tak to jsem určitě také ekonomicky negramotná, ale je mi to nějak fuk, protože se přece nebudu dlouhodobě ekonomicky vzdělávat kvůli tomu, abych jako obyčejný spotřebitel pochopila přemrštěnou cenu nějakého ovoce, nebo zeleniny či něčeho jiného. To po mně přece nikdo nemůže chtít. Já sama jsem zde už v květnu zakládala otázku na téma zdražování. "Všechno bude dražší, musíme si zvyknout". Nemůžou za to žádní komunisti, protože ti už tady "neúřadují", ale opravdu za tím stojí jednoduše "nenažraní" a podivní kapitalisti českého původu. A ať mi tady nikdo nevykládá, že na západě je to horší a že za to můžou oni, protože to není pravda. Já vím kolik co stojí ve Francii a v Belgiii a dokonce i v Itálii, protože tam všude mám známé, takže jsem v obraze. To co se děje u nás, to nemá nikde obdoby. Dál mne nebaví o tom debatovat, protože vím, že si to zase odnesu.
Které české kapitalisty máte na mysli? TESCO, KAUFLAND, LIDL, PENNY, GLOBUS, BILLA nebo ALBERT?
No samozřejmě. Přesně ty a opravdu nechápu, proč se smějete. Ceny u nás určuje management složený z Českých zaměstanců. Každý takovýto řetězec má své "výzkumníky trhu", jejichž práce spočívá v tom, že dělají průběžně výzkumy domácího trhu a analizují co všechno si mohou v každé jednotlivé zemi "dovolit", co všechno zákazník "skousne" a čím ho přilákat. A to všechno dělá Český management, jako jinde Polský, Německý a tak dál. Tyto obchody přece nemají zastoupení pouze u nás , ale jsou v celé Evropě a i když se jedná o stejný obchod, jako třeba Lidl, tak ceny a i kvalita produktů se v různých zemích liší, protože je samozřejmě neurčují opravdoví vlastníci. Snad si nemyslíte, že ceny v České Republice třeba v Lidlu, určuje ze svého fotelu pan Schwarz, Německý kapitalista a ostatní cizozemští kapitalističtí akcionáři, kteří mají na tomto obchodním řetězci podíl. To by bylo opravdu dětinské. Ti s tím nemají co dělat. Jejich management k tomu určený sleduje pouze to, jak si vede jeho řetězec v té které zemi a každá zem má zase management z řad domácích zaměstanců a ti rozhodují o tom, jaké budou ceny a jaká bude kvalita zboží. Ono to není tak jednoduché, jak si lidé představují a proto se nechají lehce oblbnout. Za všechno můžou západní kapitalisté. K smíchu. Za to, jaké jsou u nás ceny a jaká je kvalita zboží odpovídají u nás Češi. A zrovna u nás všechny podobné řetězce vykazují obrovské úspěchy a víte proč? No protože Čech Čecha umí dokonale zmanipulovat a nakukat mu různé nesmysly. To je snad pokračující prokletí komunistického systému, kdy se lidé nechali oblbovat po 40 let a věřili, že na ně zaútočí západní imperialisté a vykořisťovatelé
. No a kde je největší tma? No přece pod svícnem. A tam se to nejlépe plichtí. A tak se to dělalo 41 let a jak je vidět, dělá se to stále, protože už to má Český národ v krvi. U nás se dá velmi lehce manipulovat davem a v tom to všechno vězí. A když se občas někdo zvedne a poukáže na nějaký nešvar, tak místo aby dav dal hlavy dohromady a zamyslel se nad tím, tak se vrhne na dotyčného "vzbouřence" a udupe ho. A proto tady máme také takové politiky jaké máme a všechno se to sere...
Ještě bych k tomu dodala, že je to také vidět na tom, jak u nás fungují třeba takové "odbory", kteří mají chránit zaměstnance a vymáhat na zaměstanavateli práva, na které mají nárok. Tady nefunguje ani tohle správně. Odboráři jsou většinou propojení s vedením a paradoxně fungují naopak, protože tady je všechno prolezlé korupcí a osobním prospěchářstvím.
@suzymon Čeští zaměstnanci nejsou "nenažraní" a podivní kapitalisti - jsou to jen zaměstnanci (dříve zvaní nádeníci). Máte v tom trošičku hokej. A že by pan Schwarz přímo nebo prostřednictvím svých nejbližších nazasahoval do řízení jeho společností v Česku, to si může myslet snad jen malé dítě nebo prosťáček s IQ do 70..
No o tom, kdo v tom má ten "hokej", se nemíním dohadovat. Zvláště ne s lidmi, kteří se ohánějí IQ a napíší, že o cenách v Česku a tudíž i jinde ve světě, rozhodují "nejbližší" pana Schwarze.
Těmi nejbližšími myslíte zřejmě jeho rodinu. Protože pouze rodina se dá tímto výrazem označit. Jinak asi neumíte číst, protože byste pochopil(a), že přesně o tom píšu. Ale nenazývám tyto lidi samozřejmě "nejbližší", protože to jsou jeho zaměstanci a ne žádní příbuzní.
Ukázalo se, že naši skvělí soukromí zemědělci (nyní zvaní farmáři) v mnohých oblastech svého podnikání bez cizokrajných otroků jaksi nefungují ..
Soukromí zemědělci v tom státě nemají ale podporu. Když peníze jdou nadnárodním korporacím, které tyto malé zemedělce spolknou jako malinu, se nedivme, že to pak značně ovlivní situaci pro ně. Stále nadáváme, jak malí a střední podnikatelé hledají šetrnější alternativy (snaží se uživit) a pak si lidé zvolí komunistického prospěcháře, který však disponuje tak velkým kapitálem, že nemá konkurenci, bravo!
Škoda, že tu není nějaká strana (agrární), která by se ozvala a podpořili soukromníky proti socialistům, co chtějí jen brát a brát.
Já myslím že si za to můžem sami. Honba za nejlevnější cenou, to zlikvidovalo domácí produkci a teď se divíme. Pochopitelně ty ceny byly často dampingové, aby se celý proces urychlil. Kapitalististé mají zkušenosti. Ostatně většina žije na úkor těch blbejch.
No u mne za to mohou ti zasr..Španěláci co se sem natahali. Nemám sílu s nimi bojovat
tak hlavně, že jsme se do té Évropy cpali, ale taky je pravda, že ti, kdo podepisovali edohodu, měli číst i mezi řádky a nebo použít rozum a matematiku...když ptáčka lapají...
No ve Španělsku, Francii se jistě banány nepěstují a přesto jsou levnější než jablka. O to přece jde. Co nejvíce sedřít chudáka. Někdo si myslí, že Janoušek vytvořil nějaké hodnoty. Nebo Vitásková, šlápla jim na kuří oko a tak ji musíme zadupat. Bohužel každý koho se to netýká je spokojený a ostatní jsou mu fuk. Viz Hsystem.
Jakto, že nevzrostly náklady?
Jsou o něco dražší pohonné hmoty, voda, chemie, doprava, energie na klimatizaci skladovacích prostor...
Za komoušů by byly jen dva druhy jablek, mrkev, salát, zelí, celer, okurky,cibule, rajčata a ostatní by nám museli dodat kapitalisti.
Dva duhy jablek, to může napsat jen blb. Aha omlouvám se. Asi bylo myšleno červené a zelené. To ano.
@liska5 Ceny pohonných hmot šly výrazně DOLŮ, prší zdarma, skladování v prostorách s řízenou atmosférou je velmi levné.Já tvrdím, že za to může chamtivost prodejců.
Jestli si někdo myslí, že prodejní cena závisí na nákladech, tak tím jen ukazuje svou ekonomickou negramotnost.
Což nemyslím jako kritiku nebo urážku, jen konstatuji fakt.
Nejen Marxe, ale i jiné (a třeba zajímavější) ekonomické filosofy, kteří přispěli pozitivněji do společnosti než Marx, jehož teorie neobstála v praxi.
Režimy, které stály a snažily se aplikovat Marxovu teorii, došli k postupnému zchátrání a prakticky ke stagnaci. Neříkám, není to moc vina ani Marxe, který stojí za přečtení, ale těch, co si ho brali do úst a interpretovali. Nicméně, pokud komunisté dokážou prosperující zemi dostat po jejich vládnutí na úroveň rozvojové země, pak v tom centrálním řízení ekonomiky bude někde chyba.
Jde o to, že mnoho ekonomických filosofů stálo při zemi a nepouštělo se tak do radikálních textů, jako samotný Marx, který volal po sociální revoluci. Dost z nich varovalo, že to může být zneužité fanatiky, což se potvrdilo. Marx sám někde uznal, že společnost musí být připravena na tento řád, nebyl vždy úplně mimo mísu, ale realita...
Ano, proto hned nezavrhuju Marxovy myšlenky, které dost silně (a často oprávněně) mířily na situaci v kapitalistických zemí. Nicméně s ním spíše nesouhlasím, ale snažím se o nadhled, který promiňte mi, Vám asi chybí, protože z Vašich reakcí spíš pozoruji dost jednostranou interpretaci. Třeba se mýlím. Zajímal by mě třeba obecně Váš názor na kapitalismus.
Co má Marx společného s ekonomikou? Ten člověk prostě napsal scifi, u kterého někteří nepochopili, že je to jen vtip, vzali to vážně, a umřela kvůli tomu spousta lidí.
A proč by neučili? Vliv Marxova myšlení je nesporný, i negativní okamžiky historie mají své místo pro diskuzi.
To je žert? Hlásilo se k němu mnoho komunistických hnutí. O negativní důsledcích komunistických diktatur Vám snad nemusím psát.
Nemohu jinak, dozvzdělejte se. Myslím, že mě spíše zkoušíte. Spojistost Marxe a komunistkého hnutí je všeobecně známé. Natož, že jste z toho státnicoval, tak Vaše reakce jsou překvapivé.
K. Marx byl filosof, ale hlavně to byl teoretik a všichni přece víme, že teoreticky je možné všechno, ale praxe nás vyvede z omylu. A ano, na západě se o něm na vysokých školách učí, ale jeho utopistické teorie jsou udávány jako dstrašující a nebezpečný příklad. Já bych mu tu jeho ideu ani za zlé neměla, ale on hlásal, že tak zvané sociální spravedlnosti a rovnosti, může vládnoucí strana použít násilí. A to je moc špatné a to se stalo všude, kde vládli tehdejší komunisté. A bylo to svinstvo, protože pan Marx zapomněl na jeden veledůležitý faktor. A to je člověk a jeho přirozená povaha. A všichni víme, že pohlaváři jiným majetek zabrali a sami si ho mezi sebe rozdělili. Všem lidem nasadili uzdu na hubu a znárodnili všechno, ale ne proto, aby z toho měl užitek národ jako celek, ale aby z toho měla užitek ta jejich "elita". Byla to strašná doba a jsem ráda, že už je to pryč.
dejv- Má pravdu, tehdy z toho opravdu alespoň něco bylo, hlavně pro stát jako celek, nyní a to lidé nevidí se kapitál prostřednictvím velkých obch. řetězců a firem "vyváží do ciziny". Tehdy si komunisté nemohli dovolit tak "rozkrádat" jako tomu je teď a bylo po revoluci a vše do soukromých kapes jako v současnosti. Navíc se tu dělá taková propagandistická iluze o nějaké komunistické elitě a všichni si to představují tak že šlo o něco jako dnes tj. nahoře sedí výborně placení přeplacení lidé kteří se topí ve svém nezměrném majetku a příjmech, tato představa je daleko od pravdy, měl jsem totiž možnost "vidět do talíře" jednomu takovému "pohlavárovi" (měli jsme ho v rodině) a tak jsem mohl srovnávat jeho životní úroveň s úrovní mých rodičů -dělníků. Takže ano neměl škodu 100 měl 1500 žigula a jednou za rok jeli s děckama do Bulharska k moři, bydleli v obyčejném panelovém bytě, nábytek vybavení celý byt normální ošuntělý, neviděl jsem tam žádný "tuzex" žádný extra "nadstandard", nejoblíbenější volnočasovou aktivitou tohoto dobře situovaného "K"omunisty byla veřejná sauna místního bazénu takže to byly asi ty "nadpoměry" jaké asi lidé dnes myslí. Žádná vila bazény žádné rozmařilosti, normální z dnešního pohledu spíš skromný život... a takových vysoce postavených komunistů na byrech sedělo spousty, možná někdo z nich nasysleno měl, já to ale neviděl a z dnešního pohledu by i to bylo ubohé v poměru jak si žije "elita" dnes...
Pane Willybrandte, žádná doba není černá nebo bílá ( jak to ukazujete Vy) a Vy nám tady teď líčíte tu dobu jako nějakou extra černou s každodenními nočními můrami, což je s prominutím hloupost. Moji rodiče na tu dobu vzpomínají spíše pozitivně a nějaké fronty na banány nebo (nemožnost?) cestování by Vám hodili na hlavu. A Vy si myslíte, že dnes můžete svobodně mluvit bez následků? NEMŮŽETE! Poslechněte si jeden z posledních rozhovorů na DVTV s paní Krnáčovou a Martinem Veselovským a dojde Vám to se vší parádou. Já Vám říkám jedno. Od minulého režimu se v zásadě moc nezměnilo, jen je to trochu jinak zabalené, víc si toho možná nakoupíte (když na to ovšem máte) a dál se podíváte ( když na to ovšem máte), to je asi tak vše. Jen se změnila témata, ke kterým se můžete a nemůžete kriticky vyjadřovat... To je celé...
A pro Vaši informaci, jsme narozen na konci 80. let..., takže úplný mladík už bohužel nejsem.
-Můj nebožtík otec říkával : "Já jsem vždycky na komunisty nadával, ale když vidím co se děje teď, musím říct že měli v mnoha věcech pravdu." (V době normalizace vystoupil z KSČ všichni ho strašili jak "zle" dopadne, mimo trochy pitomých keců se ale nestalo nic, poslal jim dopis a oni chca nechca to nakonec respektovali.)
- Míla Ransdorf (KSČM ) kdysi také prohlásil, že z ekonomického nebo hospodářského hlediska se ten systém příliš od toho kapitalistického nelišil. (ve smyslu směny peněz obchodu apod., ne ve smyslu ekon. ukazatelů úrovně)
- Tím hlavním cílem ze strany západu a jeho "odměnou" nebylo "ulevit ubohým lidem v tom hrozném soc. systému", nýbrž získat východní trhy což je dnes již téměř každému jasné. (levná pracovní síla, odbytiště zboží, vývoz kapitálu zpět na západ, v podstatě "těžba")
-Při hodnocení minulosti si musíme uvědomit, že soudíme "dnešní optikou", pozor na to že ač se to nezdá v sedumdesátých šedesátých padesátých letech (čím dál víc do minulosti) a to nejen komunisté tehdy ale celá společnost všichni lidé dříve měli malinko "jinou mentalitu" než mají dnes, dnes jsou lidé daleko více "majetničtěji" "individualističtěji" (sobečtěji) zaměřeni než tomu bylo dříve, čili pohled dnešního historika který se soustředí a hodnotí z pozice majetku individuálního úspěchu apod. se bude často "míjet" především v interpretaci toho co v té historii "uvidí", lidé byli také v mnoha věcech daleko konzervativnější, upjatější, více se dbalo na morálku a na takové ty hodnoty jimž se dnes vysmívá lidé se daleko více "starali o druhé" ( i v tom zlém slova smyslu) Čili když se dnes hodnotí nějaký čin tehdejšího "zlého" komunisty je třeba to brát v kontextu mentality té doby, zapomíná se na to že v jistých situacích by se třeba jeho vrstevník "nekomunista" zachoval zcela stejně přičemž z dnešního pohledu dnešní mentality nám to přijde hrozné nebo hloupé a naivní...Soudíme z dnešního pohledu "rozkladu" základních lidských hodnot (např. si vezměte že by jste v padesátých šedesátých nebo i 70 letech s někým chtěli probrat např. "sexuální orientace a pohlaví" jak se to dělá dnes, buďto by jste byli pokládání za choromyslného pak do ústavu nebo za nebezpečného pak do kriminálu) = zkreslené vnímání minulosti.
willybrandte- "Nevím dejv, za minulého režimu byste si s těmito kritickými poznámkami neškrt"... nevím, kde a jak jste žil. Má zkušenost je úplně jiná. Mám pocit, že ta Vaše nebyla žádná.
Trh je místem, kde se střetává nabídka s poptávkou, je to o dohodě dvou stran (kupující a prodávávají). Osobně mi to matoucí nepřipadá, ale dobře.
Tahle debata je úplně k ničemu. Je to tak jak říkáte, buďto si to koupím, nebo nekoupím. Jiná možnost není. Už to vidím, jak půjdu třeba do "Tesca" a tam se budu dohadovat u kasy, že mají třeba jablka za nehoráznou cenu. Už to vidím, s jakým ohlasem bych se tam setkala
.
@nunici Když koupíte, tak to je právě ta dohoda. Jen blázen by kupoval něco co nepotřebuje, nebo u čeho není ochoten akceptovat cenu. Každý nákup je uzavření kupní smlouvy.
Správná otázka. Názorná, jak těžce se valíme k regulaci trhu poptávkou. Sto let za opicema. Např. Němci už zvolna často opouštějí řetězcové nákupy - víte to?
Prostě květák za 60Kč je kr.v.n..Tak si ho nedám a jdu na obecní špendlíkový strom a samosběr . Samosběr jablek už také probíhá, jakási organizace (?, ta paměť) vyhledává opuštěné stromy... Češi (tedy ani kapitalisti ani komunisti) si někdy pomůžou výrazně a někdy výrazně zas ne.
To je jak s elektřinou.EU (Německo) přijde s plánem "zelené Evropy",ČR se chce zalíbit tak podepíše.Z čeho asi bude ČR elektřinu vyrábět?Jasně...Německo nám bude prodávat plyn,my vyrobíme elektřinu a pak jim jí prodáme.Oni nebudou mít doma bordel,vyjde je to levněji než kdyby jí sami vyráběli a Češi si budou muset připlatit.
Co takový moderní kapitalistický socialismus...národ(stát) zaručí volnost trhu a nesní mluvit do soukromého vnitrostátního podnikání.Pokud někdo začne krachovat (i např. svou neschopností) tak je na vině opět sát a daňoví poplatníci to zaplatí jelikož výdělek podnikatele musí být zaručen a termín "riziko podnikání" neexistuje.
A co sociálně právní stát? Tj pomoc firmě za záruku zaměstnanosti - nepropouštět? Riziko podnikání je samozřejmě na podnikajícím - mimo mimořádné situace .
fram...myslíte tu záruku zaměstnanosti ve smyslu nasazení platu na 14500 hrubého a pak lamentování že se lidem nechce dělat a proto je nutné přijmout dělníky z východu?Tedy zaměstnance z EU ale to je vlastně v pořádku.Mimořádná situace viz. zemědělství...mimořádné sucho-mokro-1000 druhů škůdců-cena nafty-choroby-nedostatek pracovních sil-nedostatek dotací...Za mimořádnou situaci poslední dobou považují podnikatelé cokoliv co ovlivní jejich zisk.
Třeba min. mzda. 14600Kč. Měsíční sazba minimální (zaručené) mzdy vychází z týdenní pracovní doby 40 hodin. Tak od státu nechť přichází také kurzarbeit. Principem kurzarbeitu, jak ho Maláčová popsala, bude výplata podpor zaměstnanosti. Svázána bude řadou podmínek, například maximální dobou čerpání. Další podmínkou bude zase to, že člověk, který bude mít nárok na státní náhradu mzdy, musí být zaměstnán nejméně jeden rok. "Blížíme se klasickému kurzarbeitu, jako je v Německu," uvedla Maláčová o chystaném zákonu.
Myslím tím vším záruky zaměstnání, aby krachující kapitalisté nepropouštěli hlava nehlava.
Mimo mimořádné virové situace: Víc polovičních úvazků, aby mohli/y pracovat samoživitelé /-lky s dětmi.
Samozřejmě jdou sociální opatření z daní - proto je platíme - alespoň já tedy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.