Tisknutí peněz -

Od: odpovědí: 4 změna:
Ahoj, chtěl bych se zeptat na jednu věc do ekonomiky.
Vím že by to nešlo (protože se to neděje) a ani bych nebyl pro realizaci, pouze mě to zajímá.
Představme si, že stát natiskne peníze a každému občanovi dá třeba 10 000 Kč. Všichni by pak alespoň chvíli více utráceli a podnikatelé by měli víc. Zde bych si asi dokázal představit, že vlivem obecného vědomí o nových penězích by se podnikatelům nabízelo prostě zdražit ikdyž si myslím, že by to zdražování nemusela být samozřejmost.
Druhou věcí je ale podle mě to kdyby vlády různých zemí peníze natiskly přísně tajně a zaplatily by třeba výdaje za nemocné, lidi postižené válkou nebo vojákům na boj s teroristy (nejednalo by se o víc než procento státního rozpočtu). Pokud by se nikdo neprořekl, pak by nikdo nezjistil že na Zemi je více peněz než pustili do oběhu a tedy by se nezdražovalo...?
Co si myslíte že by se stalo v obou případech?
Díky
4 odpovědi na otázku

 

 


2x

Toto co popisujete se děje. Například honkong rozesílal při kovidu šeky , aby rozběhl utraty . Nebo i usa rozdávaly šeky domáctnostem na utraty do ekonomiky. Zdražování ale v principu nehrozí . Z jednoduchého duvodu a to je konkurence . Pokuď je konkurence firmy se snaží přetahovat zákazníky a mít kšeft na ukor jiných firem . Zdražují proto , že si to mohou dovolit a nikdo nedodá levnější zboží (není štika v rybníce)

 


1x

Máte v úvaze několik omylů. Jen pár procent korun je v hmotné (papírové či kovové) formě. Většina je jen v databázích bank - když platíte kartou nebo převodem z účtu na účet, tak to stačí.

Peníze u nás dnes neemituje stát. Dělají to banky. A dělají to běžně, není na tom nic tajného.

 


0x
avatar jenyk
Nejsem ekonom, ale bylo by mi krajně podezřelý, kdyby přišel stát a dal mi jen tak pro nic za nic, asi pro moje krásný modrý oči, deset tisíc.
U druhý varianty nevěřím, že by se to neprokeclo. V Čechách obzvláště.
Jak známo, když tři lidé znají tajemství, které se nesmí provalit, musí nejméně dva z nich zemřít.

 


0x
avatar kimba

Tisknutí ničím nepodložených peněz vede k hyperinflaci, to byste určitě nechtěl ! Zažili to např. v Německu mezi dvěma válkami. Zkuste si vyhledat hyperinflace německo 1923 , tam stál bochník třeba miliardu marek.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]