Nejste přihlášen/a.
Pěkný den,
zajímalo by mě, zda berete losy jako hazardní hru?
Stírací losy jsou považovány za okamžitou loterii, což dle Zákona o hazardních hrách 186/2016 Sb. § 18 (4) znamená "...hazardní hra, u níž je výhra podmíněna výherní kombinací po setření zakryté části losu..."
Vzhledem k faktu, že tedy stírací los splňuje podmínky hazardní hry je tomu, mimo jiné, podmíněn prodej a účast od 18 let věku. I přes tohle všechno jsou losy běžně dávány dětem k Vánocům, narozeninám či svátku. A leckde mají možnost koupit si je i samy.
Jaký pohled na to máte vy a proč by (ne)měli mít možnost přijít dětem do ruky?
Děkuji za reakce
Jana
Zmíněný zákon nezakazuje prodej stíracích losů osobám mladším 18 let. Vy asi máte na mysli ustanovení, které praví: Provozovatel je povinen umístit na viditelném místě v herním prostoru informaci o zákazu účasti na hazardní hře osobám mladším 18 let. Za herní prostor je přitom považována pouze herna nebo kasino.
Z toho vyplývá, že prodej stíracích losů dětem nebo obdarovávání jimi není protizákonné.
Pěkný den, asi jsem si neporozuměli. Zákon 186/2016 Sb, o hazardních hrách uvádí
§ 4
Účastník hazardní hry, sázející, vklad a sázka
(1) Pro účely právní úpravy hazardních her se rozumí
a) účastníkem hazardní hry fyzická osoba, která se k účasti na hazardní hře registrovala nebo zaplatila vklad
...
§ 7
Zákonná omezení
(1) Provozovatel nesmí umožnit účast na hazardní hře osobě mladší 18 let.
...
To znamená, že aby se člověk mohl účastnit hazardní hry musí mít 18 let. A za účast se považuje zaplacení vkladu - tj. pořízení losu. Je tedy dané, že si dítě samo koupit los nemůže.
Co se týče obdarování nezletilého stíracím losem (při čemž by stejně nemělo být možné nezletilým, v případě výhry, částku vyzvednout) je to sporné, stejně jako zprostředkování ochutnání alkoholu. Kde je hranice?
Nejsou vhodné
Nejsou pro děti vhodné, jelikož stírací losy jsou hazardní hrou.
Hazardní hra je z definice věci taková, kde o výsledku rozhoduje především náhoda. Navíc pravděpodobnost vítězství je u hazardní hry vždy nižší než šance na prohru. Jinak by se nevyplatilo v této oblasti podnikat. Proto jsou všechny hry dle loterního zákona od číselných loterií přes automatové hry až po dostihové sázky hazardní,"uvedl mluvčí unie Andrej Čírtek. "Češi jsou trochu pokrytečtí a nechtějí si přiznat, že při sázení číselné loterie se vlastně věnují mírné formě hazardu,"dodal.
Nejsou vhodné
Podivná otázka...a na každou odpověď další otázky. Děláte výzkum nebo co? Prostě hazardním hrám slabší jedinci lehce propadnou a děti silnou vůli nemají. Nechat je utrácet kapesné za losy je totální nezodpovědnost. Je lepší si na něco ušetřit pěkně korunku po korunce než to dostat zadarmo. Člověk si toho víc váží a těší se na to.
Pěkný den,
děkuji Vám za sdílení názoru Pracuji v organizaci Podané ruce o.p.s., která se mimo jiné věnuje i hráčům a hráčkám hazardních her a jejich blízkým. Zmiňujete "na každou odpověď další otázky" napadají Vás tedy k této oblasti nějaké dotazy?
Pěkný den,
ano, věnujeme se poskytování podpory či společného hledání možných cest k řešení situací spojených s hraním hazardních her. Naším cílem je snížení dopadů hraní na běžný život hráče či hráčky a jejich blízkých Těší mě, že si mě pamatujete. Jaký názor na stírací losy máte vy?
Trochu mimo téma,ale někteří tady určitě pamatují losy ČSČK, stříhací losy...jiná technologie jiná doba
@ nunici
Pěkný den, jedná se o stíraci od červeného kříže? O těch jsem neslyšela. Přiblížíte mi je, prosím?
Pokud je dostanou jen někdy, tak je to v pořádku
Někdo jim je musí koupit, dát a kouká na ně, jak to stírají, tak snad i dohlídne na to, aby tomu "nepropadly". Jeden čas jsem ráda stírala losy, i jsem je párkát loudila. Nevíc se mi na tom líbilo to seškrabávání speciálním škrabátkem, neviděla jsem za tím žádnou výhru. Do měsíce mě to omrzelo. Myslím, že alespoň ty malé děti to berou pouze jako hračku, chvilkové rozptýlení.
Děkuji za odpověď a sdílení vlastní zkušenosti. Ano, děti se k losům dostanou buď tím, že je jim někdo dá, avšak známe případy, kdy si je děti dokáží opatřit samy. Píšete o dohledu nad tím, aby tomu "nepropadly". Jaká opatření podle Vás, může tedy dospělý podniknout?
Pokud je dostanou jen někdy, tak je to v pořádku
Řekla bych nedávat moc často a asi jen menším dětem, co z toho nemají tolik rozumu a opravdu to berou jen jako hračku. U starších dětí by se to mohlo zvrtnout, hlavně kdyby něco vyhráli. Taky reakce každého dítěte může být úplně jiná. Pak mě ještě napadá, že by takový los klidně mohl podmínit nějaké zděděné sklony k hazardu.
To je zajímavá úvaha. Přemýšlím ale nad tím, že se stejně jedná o zprostředkování hazardní hry nezletilé osobě - což odporuje zákonu. V případech, kdy je ale dítě už vystaveno stírání losů a tedy účasti na hazardní hře, vnímám jako důležité vysvětlení dětem principů hazardní hry a její vnímání z různých úhlů pohledu včetně zodpovědného přístupu a možnosti o této problematice otevřeně hovořit, může být dobrým základem, jak možnému rizikovému chování v budoucnu předejít.
Pokud je dostanou jen někdy, tak je to v pořádku
se stejně jedná o zprostředkování hazardní hry nezletilé osobě
Nevím, když si někdo koupí los a řekne dítěti setři si to, nepřipadá mi to jako nic hrozného. To by se dítě takhle mohlo vystavovat "hazardním hrám" třeba při hraní binga, karet o něco, návštěvou dětského kasína... Promluvit si s dítětem o zodpovědném přístupu k hazardním hrám je samozřejmě dobré, ale jako prevenci rizikového chování v budoucnu, bych na to vůbec nespoléhala. Většina alkoholiků, kuřáků, uživatelů drog určitě v dětství slyšela, že je to špatné. Říkat malému dítěti při stírání losu, že je to hazardní hra a že to nesmí, bych mu také neříkala, ještě by to někde rozhlašovalo...
Děkuji za názor Zmiňujete dětská kasina, to je zajímavé téma, přiznám se, že v tomto tématu nejsem moc zběhlá. Kde jste se s takovým dětským kasínem setkala? Případně, vzpomínáte si jak vypadalo a jak hra probíhala? Děkuji
Pokud je dostanou jen někdy, tak je to v pořádku
Pardon, možná, že se to ani nejmenuje dětské kasíno . Byla jsem tam v Itálii, když mi bylo asi 5. Koupilo se pár žetonů a za to šlo chodit na různé hry. Bylo jich tam asi hodně, ale byla jsem jen na elektrických autíčkách, na takových těch houpacích hračkách - koníci, vláčky, a jednou jsem hrála, nevím, jak se to jmenuje, takovou tu hru s klouzacími placatými puky. Uprostřed byl stoj (do teď jsem tomu říkala kasíno a je to má asociace kasína, ale to je to vlastně celý podnik), do kterého se hodil žeton, propadl chodbičkami a dole byla deska plná žetonů a ten jeden se k nim přidal a buď nějaké vytlačil nebo ne. Mezi těmi žetony byly i dětské hodiny, lak na nehty... Asi se ty žetony daly vyhrávat i jinak, určitě tam bylo mnoho jiných her, ale mě zajímala hlavně ta elektrická autíčka a na rozmnožování těď žetonů jen ten stroj, na to ostatní jsem byla asi malá.
Zdravím a děkuji za odpověď. Mluvíte tedy o soutěžích určených pro děti? Co se týká společností tak v současné době existuje několik provozovatelů okamžité loterie jako jsou stírací losy a to nejen Sazka, ale i Play games a Tipsport. Hranice prodeje stíracích losů je dokonce stanovená minimálně od 18 let Setkáváte se s tím, že někdo ve Vašem okolí využívá stíracích losů k obdarování?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.