Je žvýkačka nejtoxičtějším produktem?

Od: Datum: 20.03.13 18:49 odpovědí: 13 změna: 16.03.14 17:02

Je žvýkačka nejtoxičtějším produktem v obchodě?
Autor tohoto článku se nedávno dotazoval asi třiceti žen ve věku kolem čtyřiceti let. Otázka zněla, zda mají u sebe žvýkačky. Dvacet sedm z nich vytáhlo balení žvýkaček a některé dokonce popsaly jakou zvláštní příchuť, nebo značku milují.
Statistiky z tohoto průzkumu necharakterizují všechny ženy, ale 90 procent z nich žvýká žvýkačku každý den, přičemž značný počet žvýká více než jednu denně. Když budeme přemýšlet o množství chemických látek, se kterými jsou lidé v kontaktu každý den, bude zajímavé zjistit složení žvýkačky, a co je důležitější, zjistit, zda nepoškozuje zdraví. Jak často lidé věnují pozornost složení na zadní straně obalu žvýkačky?
V případě, že tomu přece jen věnují pozornost, jsou opravdu obeznámeni s těmito látkami? Je možné, že balíček žvýkaček je více karcinogenní než krabička cigaret? Jak vzápětí uvidíme, žvýkačky obsahují některé z nejvíce toxických látek, jaké se vůbec můžou dostat do organismu a způsobují značný počet nejnebezpečnějších onemocnění na světě.
Zde je složení žvýkaček, produkovaných několika nejoblíbenějšími značkami:
Sorbitol, xylitol, mannitol, maltitol
Glycerol
Hydrogenovaný kokosový olej a škrob
Aspartam - acesulfam
Sójový lecitin
Oxid titaničitý
Technický ionol
Kyselina Jablečná a citronová
Přísada číslo 1 - gumový základ. Zkuste si představit, že k vám někdo přijde a zeptá se : "Nechceš chvíli žvýkat kus automobilové pneumatiky nebo plastu?" Jistěže zdvořile odmítnete a doporučíte osobě odborné vyšetření. Ve skutečnosti je ale gumový základ směs elastomerů, plastifikátorů, plnidel a pryskyřic. Některé z dalších složek směsi jsou třeba "PVA lepidlo" polyvinyl-acetát, který je často nazýván jako "tesařské lepidlo" nebo parafín - další složka, která je vedlejším produktem zpracování ropy. Je bezpečné žvýkat plast, olej nebo gumu? Pří žvýkání žvýkačky mohou tyto látky snadno nalézt svou cestu do vašeho těla.
Přísada číslo 2 - aspartam. Spory ohledně látky nepřestávají už dlouhou dobu. Je to jedna z nejvíce toxických látek, jaké se vůbec můžou dostat do těla. Aspartam je spojován s nejtěžšími poruchami mozku, včetně Alzheimerovy choroby a amyotrofické laterální sklerózy. Je také považován za závažnou příčinu nemocí jako
je cukrovka, roztroušená skleróza, astma, obezita a mnoho dalších. Aspartam je nyní zahrnut do mnoha zdravých výživ, i přes jeho schopnosti vyvolat dlouhodobou obezitu díky vysoké kyselosti. Tento exotoxin způsobuje hyperexcitabilitu neuronů (nervových buněk) a jejich následné úmrtí.
Přísada číslo 3 - hydrogenovaný kokosový olej a škrob. Hydrogenace je chemický proces, který váže vodík na uhlíku dvojnou vazbou. Cílem je prodloužit trvanlivost výrobku transformací oleje do látky, která více připomíná plast. Tento proces také vytvoří trans-tuky, které jsou velmi škodlivé pro zdraví.
Přísada číslo 4 - barvivo oxid titaničitý. Oxid titaničitý je nanočástice, která je součástí složky slunečních krémů a dalších zdravotních produktů, včetně syntetických potravinářských přísad. Nový výzkum vedl k předpokladu o karcinogenních účincích této látky. Lidi to prostě táhne k barevným věcem.
Přísada číslo 5 - sorbitol, xylitol, mannitol, maltitol. Jsou to alkoholy vyrobené z cukru, ale natolik chemicky pozměněné, že se považují za bezcukerné. Obvykle výrobek, jehož struktura je upravená tak, aby byl "lepší" nemusí znamenat to, že je zdravější. Někdo dokonce tvrdí, že tyto produkty jsou mnohem škodlivější než cukr a stimulují růst tělesné hmotnosti. Mezí další nežádoucí účinky těchto látek patří bolesti břicha a průjem. Je cukrový alkohol lepší jak cukr?
Žvýkačka a trávení:
Pokaždé, když žvýkáte žvýkačku, je váš mozek zmaten a myslí si, že budete jíst. Proto vysílá signály do žaludku, slinivky břišní a dalších trávících orgánů, aby se připravily na "jídlo". Vaše slinné žlázy a pankreas začnou produkovat enzymy potřebné k trávení potravy. Konstantní uvolňování enzymů vede k tomu, že tento proces se zpomaluje. To brání tělu trávit potravu, když doopravdy jíte.
Alternativní osvěžovač dechu:
Dobrou alternativou žvýkačky je mátový olej. Jediná kapka stačí na osvěžení dechu. Existují i jiné organické oleje, které vám v tomto pomůžou.
Na žvýkačce není nic dobrého. Tato látka přeplněná chemikáliemi nemá nic společného se zdravím zubů nebo celého těla. Nevěřte reklamám. Všech pět složek vyjmenovaných výše vede k poruchám v těle a různým nemocem. Neměli byste podstupovat takové riziko jen kvůli svěžímu dechu. Možná, že v budoucnu zjistíte, že žvýkačky jsou stejně špatné jako cigarety


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.13 19:12
avatar

Nechce se mi to číst do konce. Řekl bychm že ty cigarety jsou ale opravdu horší, nebo docela toxický je 1 kg soli, zkus ho sníst najednou, nepřežiješ, nebo vyvázneš s vážným poškozením organismu. To je k zamyšlení :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 19:41
avatar

Kubo,odkud jsi probůh tento paskvil okopíroval?Je to nesmysl od začátku do konce.

Především,gumový základ nemá pranic společného s kaučukem do pneumatik.Ten je vyroben zahuštěním přírodních šťáv a bobulí gumovníku Achras Sapota.Vkládat sem názvy jako parafín,polyvinylacetát,je absurdní.

Sorbitol,či další organické cukry se označují jako přípravek E-420.V podstatě jsou to nízkoenergetické přírodní sloučeniny,velmi využívané jako náhradní sladidla pro diabetiky.S alkoholem to nemá nic společného.Pokud se tu mluví o Aspartamu nebo o E - 951 jedná se o umělé sladidlo,používané spíše v limonádách ve stopových množstvích.Je asi 400x sladší cukru.

Oxid titaničitý je bílý prášek,který je složkou bílých pigmentů.Pokud je použit v potravinářství,je naprosto neškodný v množství,které se běžně používá.Je schválen i do nátěrů potravinářských zařízení.

Kokosový olej a škroby snad nikdo nepovažuje za škodlivé.Že se hydrogenují pro použití ve žvýkačkách?Ale totéž se provádí i se všemi margarinovými másly,Ramou, Florou ,Perlou a dalšími.

Prostě co slovo,to demagogie.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 20.03.13 19:47

Ufff. jsem to dočetl, mám k tomu textu spoustu výhrad, např. tvrzení "oxyd titaničitý je nanočástice" je podle mě hovadina.

No co, no. Nežvýkejte. Vypadá to blbě, a ty fleky na chodnících taky nejsou hezký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 19:52
avatar

Tak jsem si to celé přečetla, a myslím si, že máte pravdu. Žvýkačky dnes a v době, kdy byly vyvinuty proto, aby Američtí vojáci mohli pečovat o svůj chrup ve válečných podmínkách, kdy neměli možnost čistit si zuby klasickým způsobem, nemají dnes nic společného. Nevím, jaké bylo složení tenkrát, ale byly to takové táfličky. Dnes je to obalené v nějaké tvrdé skořápce z cukru, nebo čeho a je to barevné a všelijaké. Já je nežvýkám už desetiletí. Ale pamatuji si dobu, kdy u nás byla tato pochoutka naprosto nedostupná. Měla jsem kamarádku a ta měla tetičku v Americe. Ta jim žvýkačky posílala. Dědeček té mé kamarádky mi nikdy novou táfličku nedal, a když jsem žádostivě čučela, jak Vlastička žvýká, tak se smiloval a řekl, aby mi Vlastička dala tu ožvýkanou z pusy a jí dal novou, jako svátost. A já nadšeně žvýkala oslintanou vyžvýkanou gumu a opatrovala ji jako oko v hlavě, dokud se nerozdrolila. Jojo, to jsou vzpomínky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janica*
Datum: 20.03.13 21:10

Tak tento clanek je hodne stary, znam ho asi pres 20 let :) To uz je opravdu minulost, momentalne se vyrabi zvykacky zdravotne nezavadne a nikdy jsem po nich nemela chut k jidlu, naopak, po zvykacce spise nejim nez aby mozek zacal vysilat signaly, ze má hlad. Nesmysl. A k dalsim bodum, jiz jsou zvykacky bez cukru :) Dulezite je zvykat kratce a zvyku vyhodit pokud po jidle "vycisti" zuby...a samo je jasne, ze se kartacku nic nevyrovna, ale presto je schopna zbytky jidla odstranit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 08:18
avatar

Trošku mě vaše povídání vyděsilo. Ale pak jsem začala přemýšlet a číst další názory. ;) Myslím si, že to zas až tak zlé není. Žvýkání uvolňuje napětí a snadněji se pracuje mozkem. Čistí se mezizubní prostory a lépe se tráví. Poslední žvýkačka mě stála 2.000kč, protože mi vytáhla blombu a dostala jsem náhradní díl, protože zub už nestál za opravu. ;) Když žvýkačky nebyly zas až tak běžné, zachytila jsem ve školce žvýkající dítě. Toto je o strach, protože dítě může upadnout a žvýkačka může zapadnout do průdušnice. Holčička mi žvýkačku vyplivla do dlaně a já se málem osypala. Byla šedočerná a čouhaly z ní vlasy a ještě nějaké drobky. Holčička se dala do pláče, že to není její a že ji musí vrátit. Takhle si děti ten hnus chlupatý půjčovaly už nějakou chvíli. Věděly, že dělají něco špatně, tak to dělaly jako velké tajemství. Ještě dnes mi z té žvýky naskočila husí kůže. *blee* Při vzpomínce na první žvýkačku se mi vybaví ten zázrak, zvaný šumák. Už nebyl ze dvou kostek-bílé kyselé a červené, ale byly to dvě růžově kropenaté krychličky v jednom balení. Bolela z nich pusa a jazyk, ale bylo to úžasné.

doplněno 21.03.13 10:36:

Moula a taky se na chleba nevíce napracuješ. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janica*
Datum: 21.03.13 11:10

:P ja tedy na chleba nedřu protoze ho nejim :P

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 21.03.13 09:57

Nejsmrtelnější potravinou je chleba: Bylo totiž dokázáno, že 99,99% ldí, kteří umřeli, jedli během posledních tří dnů chleba!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 10:01
avatar

Odborníci praví,že pokud chce člověk žít zdravě,nesmí vůbec jíst.Při konzumaci potravy se v žaludku a střevech pomocí enzymů vytváří 100 typů jedovatých látek.Ty pak se dostanou do krve a do jater a ledvin,které tyto jedy odstraní.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.13 17:46

no a proto taky jím všechno, ať nevím z čeho je mi pak zle

Datum: 21.03.13 18:07
avatar

Díky, dobře jsem se zasmála, když už je to škaredý počasí *palec**smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.13 11:28

já si stejně myslel, že je to kravina jak CIP

*zed*

Od: janinaka
Datum: 16.03.14 17:02

Celé je to nesmysl. Jinak třeba žyýkačky Xilovit jsou čistě přírodní s Xylitolem, což je sladidlo z březové kůry.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.