Nejste přihlášen/a.
Vláda se bojí bankrotu. Změnou taktiky uťala lidem šance na odškodnění. Tento nadpis je aktuálně na echo24.cz
Je hezké poslouchat Babiše, co a jak a jak v předstihu udělali a přitom netušit, co za sviňárnu chystají. Různí přední právníci jako např. Tomáš Sokol se ke změně vyhlašování opatření z vlády na ministerstvo zdravotnictví již vyjádřil, že firmy nebudou mít nárok na odškodnění.
V tomto světle se pak jasně ukazuje jako jinde, že někdo rozhoduje, aniž by nesl jakoukoli odpovědnost za jiné a přitom v zájmu boje proti covid-19 stát může snadno zbankrotovat. Tak to jsou skvělé vyhlídky.
Tak tušené se stává pravdou. Do 24.3.2020 byla možnost žádat odškodnění. Následné prodloužení už tento nárok zrušilo. Přitom se netají tím, že prodloužení do 1.4.2020 nemusí být konečné.
Tak to je opravdu zvláštní boj proti covid-19 ovšem ve skutečnosti se jen čeká, jak to dopadne. Že může přijít bankrot státu a vymazání naspořených peněz je možné.
Kde na to odškodnění vezmou?
Zase jenom z daní a odvodů všech ostatních. Potažmo i těch, kteří o odškodnění požádají.
Problém je, že spousta lidí "vidí" především sebe a svoje problémy.
Takže např. nejmenovaný divadelní "principál" se zajímá především e ekonomické výsledky svého divadla. Je otázka, kolik lidí na představení by tam chodilo po delšé době, kdyby teoreticky žádná opatření nebyla učiněna.
Např. majitelé některých restaurací se samozřejmě zajímají jen o jejich restauraci, jakoby byli jediní na celé planetě, kdo byl ekonomicky poškozen. Akorát není jasné, kdo by tam pracoval, kdyby se daný personál nakazil, jakože ta pravděpodobnost je velmi velká, a zvyšuje se v závislosti na čase.
Velký problém bude, jak "sanovat" letecké společnosti. Jestliže např. bylo/je "na zemi" sedm stovek letadel Lufthansy, tak to bude ve víc státech pořádnej "ranec". Tedy nelze všechny "volné" finance "nasypat" jen do restaurací. "sanaci" leteckých společností lze předpokládat i "formou" dluhopisů s mnohaletou splatností, přičemž lze očekávat zvýšení cen letenek.
jenda2 - teď nám napište ,jak byste to řešil vy, být v pozici naší vlády. Můžete vaším návrhem vládu inspirovat. Hlavně popište, kde na odškodnění vláda vezme peníze.
Pokud vláda něco dá, někomu musí ubrat. Jste ochotný třeba platit trojnásobné daně?
Pomoc? Obyčejný kšeft s platbou předem. Doufejme, že se výroba ochranných pomůcek rozjede u nás doma a "pomoc" nebudeme potřebovat.
Já bych nemluvila o dotacích, ale o půjčkách z MMF, tedy ta pomoc z EU bude hodně fikaná. Uvidíte později, protože ztráty budou šílené, tolik zase EU nemá na rozdávání, vždyt musí platit živobytí migrantům, které si schovala v chudých státech. A to opravdu nejsou malé peníze. Tam se měsíčně točí biliony.
Naše ekonomika si může pomoci dluhopisy, kdy si půjčí peníze od našich lidí, potom financemi z privatizačního fondu, zvýšenými daněmi atd. Protože čekat na půjčky z EU je sebevražda. To Vám rovnou může půjčit Amerika na 150% urok...Ne, ted vážně, dostaneme se z toho sami, je správné, že to Babiš odmítá. Z dluhů bychom pak nevyšli.
A opravdu není možné podnikatelům hradit ušlé zisky, protože by museli dokázat, že ten vir sem zatáhla vláda, je za to odpovědná a proto musí odškodnovat. Opatření, které dělá, dělá na ochranu zdraví obyvatel a tak není důvod platit odškodnění. To se platilo za povodní a také ne u všech, když někomu voda sebrala dům a nebyl pojištěný, ale nevím to určitě, je to moc dlouho a na netu se mi hledat nechce. Zeptám se ještě jinak, na co jsou podnikatelé vůbec pojištění?
Jo a budme rádi za ten obyčejný kšeft s platbou předem, s Čínou, mnohé u nás zachránil...
...Ostatní nezlobte se na mne je až na druhém místě...
No i pri lecbe plati, ze lecba nema zpusobit horsi nasledky nez nemoc samotna. Nejde rict ted se bojuje proti viru a vse ostatni je vedlejsi. Nasledky takoveto lecby tu s nama totiz budou i po nakaze a my se s nimi budeme muset vyporadat. Bylo by tedy kratkozrake jiz nyni na ty mozne nasledky nehledet a nesnazit se je zahrnout do celkoveho obrazu pri rozhodovani o dalsich a dalsich opatrenich.
V restauracích jsou určité zásoby potravin, např. maso v chlaďácích. Dovedu si představit, že by kuchaři v těch restauracích vařili např. pro majitele, pro sebe a pro jejich rodiny a případně známé, aby byly menší ztráty. A dovedu si představit, že v mnoha restauracích to tak dělají, ale nepřiznají a použité suroviny by někteří možná chtěli "vykázat" jako znehodnocené.
axus:
jenže nelze dostatečně objektivně porovnávat v tzv. podmínkách nejistoty. To znamená, že nelze pomocí "experimentů" zjistit, kolik lidí by se nakazilo, kdyby teroeticky nebyla učiněna žádná opatření. Co když by byl např. nakažen personál nějaké restaurace? Chtěli by po zaměstnavateli odškodné? A případně kolik? Kdyby byli nakaženi např. kuchaři, kdo by v dané restauraci vařil? Nebo by v takovým případě prodábali třeba jen pivo apod.?
satam a ra252...
Vřele s vámi oběma souhlasím...
Jinak smode :
Fakt nevím, komu se to hodí, což podle Vás víme všichni.
Zatím se vláda chová jak dobrý hospodář a poprvé jsem ochotna přiznat, že Babiš řídí stát jako firmu.
Já totiž Babiše upřímně nemám ráda, doslova ho nesnáším, jsem na něj alergická, nevolila jsem ho...
Ale vím jedno, jestliže dokáže vyvést republiku bez velký lidských a ekonomických ztrát a do roka bychom byli zase heppy, jsem ochotna ho volit i jako prezidenta. Ačkoliv Slovák, dělá pro naši záchranu hodně a navíc mně přímo fascinuje, jak ho některé státy napodobují.
Ještě není konec, ale dovedu ocenit lidi, kterým se pak říká velcí státníci a on má k tomu nakročeno. Sleduji jeho kroky a přemýšlím nad nimi, myslím, že můžeme být rádi, že tu ted není nikdo z těch, co nám dělali premiéry v minulosti. Můžete mít na to názor, jaký chcete, ale on nás má za svou vlast a podle toho se také chová..
To třeba Slovenka Krnáčová taková nebyla, říkala o nás v Praze, že jsme rozmazlení, zpovykaní a podobné nesmysly, když se pražáci ozvali, že nám padá Praha na hlavy a ona s tím nic nedělá, byla strašně líná, Babiš je pracovitý. To je pravda, přes kterou nejede vlak...
Takže bych ho volila i jako prezidenta...
@dolga Kvůli panu Prchalovi doufám, že si přečte váš komentář, aby měl po náročných třech týdnech dobrý pocit z dobře odvedené práce.
Všem kromě Klery: Já tedy "feťákem" nikoho označovat nebudu. Ale i tak je to velice zajímavá situace. Například na rakovinu zemře každý měsíc jen v ČR v průměru 2 200 lidí. To je 73 lidí denně. Na ten "děsivý a obávaný" virus doteď prý 17 lidí. A jak je to dlouho? Ne-li měsíc, brzy bude. 80% lidí má "mírné až žádné" příznaky průběhu této nemoci. A proto jsou uzavřené školy? Obchody? Toho bych se tedy měl bát? Proč není izolovaná jen riziková skupina? Například je hromada důchodců pro které je každý měsíc těžkým rozhodováním zda budou následujících 30 dní v teple a nebo budou jíst. Tito lidé celý život pracovali a stát má vždy jediný cíl: co nejvíce oddálit valorizaci a když ta přijde, s velkou slávou vyhlašují navýšení o pár drobných. Vždy byli důchodci (a praktický každý) státu úplně u pozadi a teď mi chcete namluvit že se stát "najednou stará"? To jako vážně? Roušky jsme si ušili sami. Kvalitní respirátory vyvinuly univerzity. Dezinfekce často lékařům dodávají dobrovolníci a podnikatelné kteří to platí ze svého nebo zakládají transparentní účty. Na nové plicní ventilátory vyvinuté na ČVUT je veřejná sbírka. Každý druhý živnostník vám řekne (a že jich znám dost) že je nastalá pomoc čistě jen "oddálením jisté smrti". Tedy stát, který na všechny celou dobu kašlal a jak vidno z velké části kašle i teď, se najednou polepšil? To mi chcete říct? Neberte to prosím jako nezdvořilost, ale tou naivitou mám postříkaný celý monitor.
Ra252: Vidím to tak že skutečně na všechny. A kašle i teď. Jediným státním zájmem je jeho vlastní udržení. "Socky" jsou jen žádanou částečkou v celém kolosu. Občas některým lidem stát musí i "sypat drobečky" pomocí přerozdělování. Protože je má rád? Ani náhodou. Jako nástroj k udržení moci. Ale dává vždy jen tolik, aby se systém udržel. Žádný parazit nechce úplně zabít svého hostitele. Představte si že by stát přišel s návrhem: "Od 1. 5. 2020 budou zrušeny veškeré důchody a dávky. Nepočítejte tak od tohoto data například s invalidním důchodem, starobním důchodem, podporou v nezaměstnanosti či příspěvkem na bydlení. Nashledanou." V ČR je asi 2,4 milionu důchodců. Dovedete si představit co by se stalo kdyby jen půl milionu z nich si na vládu přišlo druhý den "došlápnout"? To by vládě nepomohla svěcená voda. Natož armáda - mnoha lidem by začalo být úplně jedno jestli umřou tam nebo o chvíli později hladem. Stát by to roztrhalo tak jako tak na atomy. A to on přece nechce. Tak musí pokud možno i nadále "sypat drobečky". I těm, jak Vy říkáte, "sockám" - pokud tam vidí potenciál k udržení moci. No a ostatní dál vesele vysává.
Určitě se každý snaží své "výpalné" minimalizovat. To je přirozené. Stát tohle, domnívám se, ale moc nezajímá. Celková daň je astronomická takže je řekl bych jedno jak ty peníze do systému natečou (jestli zdaněním práce navíc či kupováním už tak několikanásobně zdaněných výrobků).
@smode - Roušky jsme si ušili sami. Kvalitní respirátory vyvinuly univerzity. Dezinfekce často lékařům dodávají dobrovolníci a podnikatelné kteří to platí ze svého nebo zakládají transparentní účty. Na nové plicní ventilátory vyvinuté na ČVUT je veřejná sbírka. Každý druhý živnostník vám řekne (a že jich znám dost) že je nastalá pomoc čistě jen "oddálením jisté smrti". Tedy stát, který na všechny celou dobu kašlal a jak vidno z velké části kašle i teď, se najednou polepšil? To mi chcete říct? Neberte to prosím jako nezdvořilost, ale tou naivitou mám postříkaný celý monitor. Tady vidíte, jak na nás kašlaly všechny vlády po revoluci! Toto všechno jsme si mohli ušetřit, kdyby nebyly zrušeny a rozkradeny sklady CO. O zrušení celého CO, rozhodovala Vláda České republiky (9. 1. 2007 – 8. 5. 2009). Každý obyvatel měl ochrannou plynovou masku, ve školách a podnicích se zjistilo, kdo má jakou velikost masky. Tyto masky byly dvouventilové, tedy nezpůsobovaly překyselení organismu zbytkovým CO2, jako dnešní s jedním ventilem a obsahovaly i prostředek proti zapocení skel. Měly výměnný filtr, takže byly stále funkční, neboť filtry náhradní ty sklady rovněž obsahovaly a na vstupu vzduchu byly filtry přelepeny páskou z důvodu neznehodnocení! Mimo jiné bylo v těchto skladech nepřeberné množství dezinfekčních prostředků. Použití veškerého vybavení se periodicky nacvičovalo pro případ napadení v jeho různých variantách. Od biologického přes chemické až po jaderné. Ale toto bylo "komunistické", proto se to muselo potlačit, aby na to obyvatelstvo pozapomnělo a nyní se ukazuje při této epidemii, jak je celý systém zranitelný a celých 30 let se kašlalo na civilní ochranu, protože by v ní ležely zbytečné peníze, které nepřináší žádný zisk, tak se to házelo za hlavu! Až tato epidemie pomine, tak jsem zvědavý, kolik vznikne nových firem na výrobu těchto ochranných pomůcek, protože se ukazuje, že stále máme mezi sebou mnoho hlav otevřených, které jsou schopné během pár dnů vyvinout kvalitní ochranné pomůcky pro lidi na koleně! A soudruzi poslanci si musí uvědomit, že vše před 30 lety nebylo tak špatné. Ve válečném konfliktu, bychom dopadli mnohem hůře, než v boji s epidemií!
dvd99: A kolik toho materiálu CO by bylo použitelného. Většina byla v rozkladu včetně masek. Muselo by se celé vybavení znovu nakoupit a kryty rekonstruovat.
Hlavně si lidi uvědomte jádro problému- tiše, nenápadně udělat radikální změny, nic lidem neříct. Když se pak ptají na vysvětlení, do očí jim lžou. Vám nevadí, když vám někdo lže? Já to nesnášim.
Nečti bulvár a podobné šunty. Když už musíš věřit každé hlouposti. Stále jsou v akci média, kterým "nic nevoní". A překrucování čehokoli je české hobby.
Vyberte si, feraxi. Nebo jakou máte představu o ne-bulváru? Jestli je to idnes, tak tam se obávám, že si tohle asi nepřečtete, no.
To téma je dost složité.
Jednak, těžko říct, na základě čeho by případné odškodnění mělo být vypočítáváno(např. v případě restaurací), aby to bylo dostatečně spravedlivé (na základě dat z EET?).Navíc, kdyby nebyla učiněna ta opatření, tak nelze s jistotou říct, jaké škody by vznikly v důsledku intenzivnějšího rozšíření viru.
Není problém uvést jednoduchý (zjednodušený)příklad. Např. z pohledu nějakého majitele restaurace.
"Scénář 1" - nebyla by učiněna opatření, ale byl by nakažen i personál restaurace a stejně by neměl kdo zajistit provozování restaurace.
"Scénář 2" - nebyla by učiněna opatření, nebyl by nakažen personál restaurace, ale v důsledku epidemie by byla menší návštěvnost.
"dlouhodobý scénář A" - jiné restaurace zkrachovaly a někteří zákazníci začali chodit do této restaurace, která ekonomicky "přežila".
"dlouhodobý scénář B" - kdyby nebyla elidemie, tak by možná prosperita trvala o rok nebo dva déle a pak by nastala ekonomická krize
I ze zcela jednoduchého popisu je patrné, že gastronomie je ekonomické odvětví, kde není zcela jisté, co bude zítra, natož např. za rok.
Myslím si, že státní pomoc by měla sestávat především jednak z půjček s odloženou dobou splatnosti a jednak z výrazného časového odložení doby splatnosti např. plateb DPH nebo odvodů sociálního pojištění.
Dám hodně zjednodušený příklad pro srovnání - z dopravy.
Někde na dálnici se stane vážná nehoda a daný dálniční úsek je uzavřen. Někdo v důsledku toho uzavření např. nestihne doručit včas náklad a bude muset zaplatit penále apod. Provoz toho úseku byl uzavřen policií, tedy státním orgánem. Problém byl ale způsoben "třetí stranou", tedy vinou nějakého jiného "subjektu".
A teď "porovnání". Problém epidemie je samozřejmě problém mnohonásobně většího rozsahu, ale taky způsoben především "třetími stranami" (např. nezodpovědnými "dovolenkáři", v širší souvislosti nezodpovědností čínských kontrolních orgánů v Číně), ne vládou ČR.
Když byl např. před lety výbuch v černobylské elektrárně, tak bylo tzv. radioaktivním mrakem zamořeno velké území Evropy. Některé potraviny byly zlikvidovány - rozhodnutím vlád v daných státech. Ale viníkem byla "třetí strana" a sice tehdejší SSSR. Pochybuju, že byly zaplaceny nějaké kompenzace ze strany SSSR.
A další příklad- škody v důsledku druhé světové války. Byly snad ze strany SRN a DDR zaplaceny kompenzace za válečné škody? Samozřejmě rusáci z DDR odvezli vše co mohli. Ale kompenzace např. ČSSR byly zaplaceny? Těžko.
100% spravedlnost obecně bívá obtížné i dostatečně přesně odhadnout, natož právně zajistit.
"Spoluviníky" toho současnýho stavu jsou taky ti, kteří nedodržovali domácí karanténu. Státní orgány dodržování karantény moc nehlídali.Je ale otázka, jaký měli možnosti to hlídat a kolik by měly být pokuty za porušení.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.