Jak vyčistit nebo omýt papírovou pětistovku

Od: Datum: 18.06.13 18:03 odpovědí: 11 změna: 19.06.13 17:45

Nevíte jestli jde nějak vyčistit nebo omýt pětistovka politá od kafého?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.13 18:07
avatar

Jar by měl stačit a pak hned do Kauflandu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jogin
Datum: 18.06.13 18:21

A nerozmočí se to nebo neroztrhne? Vždyť je to jen papír

Datum: 18.06.13 18:47
avatar

Párkrát jsem si vypral bankovku v kapse od košile a přežila to ve zdraví. Jinak do banky, pokud máte bankovku celou, vymění jí v plné hodnotě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.13 23:05
Neřešte čištění a běžte si ji vyměnit do kterékoliv banky (ne na poštu). Je to zdarma.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 18.06.13 23:14
avatar

Než vážit cestu do banky (nevíme co to pro tazatelku obnáší), bankovku bych osprchoval a normálně s ní kdekoli zaplatil...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.13 17:45
avatar

Jako bývalá pokladní vím, že bankovky nejsou z papítu, ale vlastně ze zvláštně upraveného textilu. Nestane se nic, když ji lehce přeperete v jarové vodě a třeba i vyžehlíte.

doplněno 19.06.13 17:49:

Ze stránek ČNB:

Papírní hmota (kaše složená z textilních vláken, vody, plnidel, klížidel a případně barviv) je nabírána na začátku linky pro výrobu papíru na kruhové síto - jiná než kruhová síta se pro výrobu bankovkového papíru dnes už prakticky nepoužívají. Na sítu, složeném z velmi slabých drátků, se do papíru formuje vodoznak, jenž je tvořen jeho zesílenou nebo zeslabenou vrstvou. Vyšší vrstva papírní hmoty je v průhledu proti světlu tmavší, vyšší vrstva naopak světlejší. Voda sítem proteče a vrstva papírní hmoty ulpí na jeho povrchu.

Na sítu se rovněž do papíru zapracovává ochranný proužek, případně další ochranné prvky, jako jsou vlákna, konfety a další. Tloušťku - a tím i gramáž papíru - pak určuje rychlost pohybu papírní linky. Čím rychlejší pohyb, tím slabší papír. Šíře linky na výrobu papíru určuje její výrobní kapacitu.

Vrstva papíru se při průchodu linkou dále suší, v závěrečné fázi hladí a pak se nařeže na role o potřebné šíři. Podle objednávky se pak ještě v papírně na papír natisknou, resp. nalepí některé další ochranné prvky. Jde napříkad o iridiscentní pruhy, metalické barvy nebo pruhy s různými optickými prvky (hologramy, kinegramy).

Role se poté nařeže na archy požadované velikosti a zabalí po 500 kusech do balíků, které se v profesionální terminologii nazývají "rímy" (angl. teame). Stohy papíru se pak před zahájením výroby uchovávají zpravidla v klimatizovaných prostorách, neboť vlhkost má vliv na hmotnost, tloušťku i na pružnost papíru.

Při výrobě bankovkového papíru se musí zohledňovat například i to, že při výrobě papíru se portréty osobností ve vodoznaku protáhnou do výšky. Nebo že se při tisku arch bankovkového papíru roztahuje do délky i do šířky a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 18.06.13 18:30
avatar

Normální vodou, nemáčet dlouho. Papír je kvalitní a omytí vydrží, někdy peníze přežijí i vyprání v pračce...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.13 18:58
avatar

Můžu potvrdit, vyprala jsem si tisícovku a byla potom jak z bankomatu :D. Jinak spíš doporučuju nechat usušit a vyměnit v bance. Je to služba zdarma a vymění ji celou bez reptání. Zabere to tak 3 minuty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.13 19:47
avatar

Nevidím důvod ji omývat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.13 21:28
avatar

Rovněž nevidím důvod jí omývat, peníze jsou většinou (pokud už prošly rukama lidí) mastné a kafe sjede samo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.13 06:51
avatar

Bankovky nejsou mastné, jsou už od výroby impregnované (mimo jiného i proti bakteríím), takže vydrží i nešetrné zacházení. Pokud je bankovka jinak v pořádku, omyl bych jí vlažnou vodou (houbičkou) a pustil dál do oběhu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.