Gravitační záhada

Od: Datum: 15.06.13 08:40 odpovědí: 18 změna: 16.06.13 18:30
avatar

Dobrý den!

Různým pa(ra)vědám nevěřím, přesto bych rád přišel na kloub této záhadě:

Jeden známý kdysi převedl polupracovníkům zvednutí osoby sedící na židli čtyřmi účastníky, kdy každý uchopí jednu nohu židle jednou rukou. Prý to jde i na prstu jedné ruky (viz odkaz níže). Po svém zážitku tomu věřím.

Když se při jedné oslavě naskytla příležitost, přesvědčil jsem známeho (médium) k opakování pokusu. Pro korektnost uvádím, že jsme měli upito cca 3-4 dl vína, viróza to ještě nebyla, proto byl svolný, přestože se původně předvádět nechtěl.

Průběh pokusu: Urostlý muž cca 85 kg váhy se posadil zpříma na dřevěnou kancelářskou židli, ruce položené dlaněmi na kolena. Celkem 4 muži (včetně mne sušinky) jsme nejprve na zkoušku uchopili v podřepu pravou rukou každý jednu nohu židle až u země a na pokyn se ji pokusili zvednout. Přes značné úsili jsme židli neodtrhli ze země. (Nejsme žádní nabušenci z fitek).

Vlastní akce: Všichni čtyři zvedači jsme na hlavu sedícího položili střídavě obě ruce dlaněmi dolů, mírně na jeho hlavu tlačili a současně důrazně opakovali nejmíň 10x zaklínací formuli ve smyslu "Jsi lehký a budeš ještě lehčí!". Pokud možno vážně, bez srandiček. To trvalo asi tak 2 minuty.

Pak jsme na povel média opět každý uchopil jednou rukou u země svou nohu židle a velmi snadno ji i s pánem zvedli do stoje, až do výše svých ramen! Je to neuvěřitelné a dodnes to nechápu! Doma jsem pak zkoušel zvedat kbelík s vodou, ale už při 5 kg jsem měl pocit, že musím vyvinout větší sílu než při tom pokusu.

Na následujícím webu se o tom také mimo jiné píší:

http://www.kpufo.cz/oblasti/oso/patrov/c_lze.htm

Říkají tomu "zvedací pokus". Prý to někdy jde a někdy ne. Jenže i kdyby se to povedlo jen v jednom procentu pokusů, tak to popírá mé dosavadní chápání fyziky! Je to pokus, který lze s jistou dávkou opatrnosti (a štěstí?) úspěšně zopakovat (ať vám pokusná osoba nesletí ze židle ...)

Umí to někdo logicky vysvětlit? Zkoušel to už někdo z vás?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.13 09:03
avatar

Lze nějak popsat prostředí ve kterém se pokus udál? To, že jste dotyčnému dvě minuty hučeli do hlavy a jistě se museli pekelně soustředit, není bezúčelné ovšem kromě toho, že by byl potom lehčí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 15.06.13 09:15

Zdání klame. Těch 21kg na osobu a tudíž na jednu ruku není nic moc. To zvládnou i ženský, když je k pokusu přesvědčíte. Dokonce takhle unesete tu váhu i tak, že budete zvedat židli sice oběma rukama, ale jen ukazovákem a prostředníkem. Jen musí všichni zabrat současně. Není v tom žádné tajemno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.13 10:13
avatar

O tomhle mi kdysi vyprávěla dcera, že to dokázaly na skautském táboře, kde byly obyčejné, normální dívky. Kdekoliv, ta dívka seděla na zemi se skříženáma nohama, 4 dívky mírně tlačili na temeno hlavy a pak ji společně, každá na jednom prstě, zvedly.;) Tenkrát jsem se zasmála a přemýšlela, co mám ještě na práci. Budu se jí muset zeptat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: opredat
Datum: 15.06.13 10:38

Finta je v tom tlaceni na hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.13 10:55
avatar

Není, kdysi jsem o tom četl a pak jsme to ve škole zkoušeli. 5 lidí a každý zvedal jedním prstem, aniž jsme předem na něco tlačili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.13 12:05
avatar

Není problém zopakovat tenhle pokus s tlačením nahlavua bez tlačení na hlavu, raději nejdřív bez, aby někdo neříkal že přetrvává ten efekt z předchozího pokusu, no a nakonec bych nohy židle zavěsil na mincíře a zvedal jo tahem za ty mincíře. A pak bych mluvil. Hic Rhodus, hic salta!

Jinak ono 20_25 kilo opravdu nepředstavuje ůkol pro goliáše, dospělý člověk zvládne zvednout padesát kilo, ale jak říkám...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 07:30
avatar

Kartaginec, na jednom prstě? Tedy na čtyřech ukazováčcích? Dívky ve 12ti letech?! *klik* Jo a ještě si toho zvedaného nahoře jakoby nadhodily.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 09:07
avatar

Už jsi zvedal 25 kg v jedné ruce do výše ramen? Bez problémů, velmi lehce? Heh...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.13 13:27
avatar

Díky za dosavadní názory. Myslím, že prostředí na pokus nemá vliv. Bylo to v kanceláři, pro rejpaly - dost dlouho po pracovní době - v rámci oslav MDŽ - škoda, že to mládeži nepamatujete! Samí úředníci, žádný svalovec z ochranky diskotéky. Pokud 21 kg lehce uzvednete jednou rukou do výše ramen, asi tak půl metru od těla (a možná i na jednom prstě), pak smekám! Ale to nevysvětluje proč se nám to nepodařilo při prvním pokusu, ještě před "zaříkáváním". Tlak na hlavu bych možná bral s tím, že po jeho uvolnění tělo funguje jako pružina a vymrští se vzhůru. I to mi však připadá trochu přitažené za vlasy. No a o zvedání děcek na táboře na jednom prstu ve čtyřech už jsem také slyšel, asi to bude pravda.

Datum: 15.06.13 15:44
avatar

Zkoušeli jsme to na škole a princip funguje tak že jeden netáhne, nebo táhne špatně popř se médium co nejméně nenápadně nahýbá na jednu stranu tím naprosto změní a rozhodí rozložení váhy a pokus se nepovede neb krom váhy člověka musí ti dva či jeden ještě táhnout za kolegy a to nefachčí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.13 20:49
avatar

Souhlasím, opravdu si nejsem jistý, zda médium při první zkoušce trošku nefixlovalo. Proto se mi tato odpověď se mi zdá přijatelná.

Datum: 16.06.13 09:03
avatar

Nevím sice, v čem trik spočívá ale jedno vím jistě. I kdyby byla hmotnost na židli sedícího teoreticky (praktiky vyloučeno) rozložena naprosto přesně, tak zvednout "velmi snadno" dvaadvacet kilo jednou rukou do výše ramen je pro běžný vzorek populace velmi těžký úkol, to zaručuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 10:32
avatar

Vidím, že neznáte starý trik na svalový tonus.

Víte co je to svalový tonus?

Stoupněte si mezi futra nějakých úzkých dveří, ruce natáhněte volně dolů a hřbety rukou přitiskěte k futrům. Mírně tlačte nataženýma rukama na futra jako byste chtěl upažit, nejméně minutu, raději dvě. Pak jděte ze dveří a ruce uvolněte. Ruce se vám samy od sebe začnou zvedat až nad hlavu.

Skoro bych řekl, že v té vaší antigravitační záhadě jde o totéž.

Předepnuté svaly jsou silnější, než svaly nepředepnuté. To ví každý skokan, fotbalista nebo vzpěrač, proto se taky před výkonem musí pořádně rozcvičit. Rozcvičky se nedělají jen kvůli kloubům (těm je to fuk) a šlachám (těm je to taky skoro fuk), ale hlavně kvůli svalovému tonusu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 14:43
avatar

To figurek, plný souhlas, svalový tonus mne vůbec nenapadl, přitom hodně vysvětluje. Vyzkoušel jsem ho dle rady mezi futry a funguje! Při zvedacím pokusu navíc dochází ke kombinaci více faktorů uvedených v příspěvcích. Vydařený pokus je pro zvedače opravdu překvapující a navenek i efektní zážitek! Díky všem za názory, občas tím můžete pobavit společnost.

 

Datum: 16.06.13 15:52

to je hrozná hovadina.. takže když budu zvedat čínky tak bez rozcvičení 50kg a s rozcvičením zvednu 100?.. mám tady závaží 25kg... tak můžeš třeba honit celý den a pak mi přijd ukázat jak ho zvedneš jedním prstem do úrovni ramen.. jestli to dáš tak máš muj obdiv.. nám při posilování vždycky tvrdili at se rozcvičíme, jinak nám může jebnout v zádech atd protože máš ty svaly jakoby málo napjaté, ochablé.. což asi souvisí s tím tonusem..

doplněno 16.06.13 15:53:

btw matka mi o tom zvedání taky vyprávěla.. pry to zkoušeli a že ten člověk na židli byl lehký jak peříčko.. takže to fakt jde i tim jedním prstem..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qpe
Datum: 16.06.13 15:32

Jde o zrušení přitažlivosti zemské, magnetismu. Více o tom počtete v knihách pana Břetislava Kafky z Červeného Kostelce. To byl PAN parapsycholog, vyléčil 16 tis.pacientů. Nezávisle od třech lidiček jsem o takovém zrušení magnetisku slyšel, nemám důvod tomu nevěřit. Taky jsme "vyklepávali" stolečkem informace známé jen účastníkům takového sezení. To jde zase o magnetickou sílu v rukách. Můj známý ji má tak silnou, že při vodorovném natažení ruky vidí proud bílého světla. Jiný zas když byl u biřmování, tak se mu svíce zkroutila jeho silným magnetismem. Potom byl lidovým léčitelem v pravém slova smyslu. Dopoledne se v lese nabíjel a odpoledne pomáhal lidem předáváním energie a svým zkušeností s léčbou neduhů. Holt školská medicína když nestačí, měla by nastoupit alternativní. Ale čistá, nikoliv smetí, jak říkával pan Paseka ze Svratouchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 16:51
avatar
přitažlivost zemská rozhodně není magnetismus. stejně tak magnetismus nic neudělá se svíčkou
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.13 18:30
avatar

Zajeďte si do některého z amsterodamských cofeeshopů pro lepší materiál. Už z toho tuzemskýho sena blbnete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.