Odstupné v zaměstnání

Od: Datum: 14.06.13 07:47 odpovědí: 5 změna: 14.06.13 21:37

Dobré ráno, potřebovala bych radu, Pracuji jako zdr.sestra v DS. Od září mají snižovat stavy sester a jedna má být propuštěna. Chtějí to udělat tak, že dotyčné nabídnou práci pečovatelky, aby nemuseli vyplácet odstupné. Mají na to právo? A v případě, že místo pečovatelky odmítnu, jak postupovat dál? Děkuji. Renáta


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.13 08:16
avatar

Samozřejmě že mají právo navrhnout cokoliv. A je zase tvým právem nabízenou dohodu přijmout (a stát se pečovatelkou) nebo odmítnout (a najít si jinou práci).

Pokud mají propustit jednu, jak víš, že to budeš zrovna ty? V každém případě neuškodí začít si intenzivně shánět lepší místo už teď.

Datum: 14.06.13 08:33
avatar

Pokud tio nabidnou praci pecovatelky, a ty to odmitnes, mas narok na odstupne, jelikoz o tvou praci prijdes. nevim jak to je, kdyz jim na to kyvnes, ale myslim ze ani tak to neni jednoduche.

Datum: 14.06.13 09:38
avatar

Ano, mají na to právo. Stejně tak máte Vy právo návrh zaměstnavatele odmítnout nebo sama navrhnout něco jiného.

Odmítnutí jiného druhu práce (pečovatelky) nezakládá nárok na odstupné. Na odstupné by Vám vznikl nárok v případě, že by Vám zaměstnavatel dal výpověď podle § 52 písm. a) až c) [v tomto případě by podle mne šlo o písm. c) - nadbytečnost].

Takže zaměsdtnavatel Vám může navrhnout cokoliv, Vy máte právo jakýkoliv návrh, s kterým nesouhlasíte, odmítnout.

Po odmítnutí zaměstnavatelova návrhu nemusíte dělat nic. Dokud Vám zaměstnavatel nedá výpověď a neuplyne výpovědní doba, platí beze změny vše, co máte sjednáno v pracovní smlouvě.

Převést na jinou práci nebo přeložit do jiného místa by Vás zaměstnavatel (až na výjimky) mohl pouze s Vaším souhlasem.

Datum: 14.06.13 11:13

Děkuji vám moc za odpověď.

Datum: 14.06.13 21:37
avatar

Pokud Vám zaměstnavatel zruší Vaše dosavadní místo pro nadbytečnost, ale současně Vám nabídne jiné, můžete zůstat, odstupné se nevyplácí. Bohužel, stává se, že nové místo u stejného zaměstnavatele bývá horší, méně placené.

Je jen na Vás, zda jej přijmete. Když ano - v pořádku. Když ne, končíte a to bez odstupného. Protože zaměstnavatel Vám nabídl řešení, ale Vy jste jej nevyužila.

Jinak ale o zdravotní sestřičky je pořád zájem. Pokud to místo pečovatelky nebude splňovat Vaše očekávání, poohlédněte se po něčem jiném. Raději co nejdřív, až budou ty stavy skutečně snižovat, abyste už měla představu, jak budete postupovat dál.

Sester je u vás určitě víc, proč uvažujete o tom, že tou propuštěnou budete právě Vy? Přišla jste jako poslední, nebo špatně vycházíte s nadřízenými? Třeba to padne na nějakou jinou chudinku. Každé je mi líto. Jaga.

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.