Zabíjení jateční pistolí - jak to funguje

Od: Datum: 17.03.13 19:16 odpovědí: 18 změna: 20.12.15 13:05

jak vlastně probíhá výstřel ať už do býka, prasete?

Já jsem si vždycky myslel, že vyjede z tělesa pistole po stisknutí spouště ocelový válec stlačený na pružině a ten prorazí lebku zvířete.. A teď tady čtu o nějakých nábojích - kam se dávájí?

A ná závěr, je to účinnější prostředek ke smrti zvířete než klasická pistole s 9mm náboji parabelum?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 17.03.13 19:27

Patrona vyráží dotyčný váleček, žádné péro, to by nemělo takovou sílu. A účinější? Hlavně, když střelíš prase 9mm Parabellou, tak na druhé straně mu bude chybět půl lebky, díky kynetické energii kulky po nárazu na přední stranu kosti.

Od: olaf71*
Datum: 17.03.13 19:27

do jateční pistole se vkládá poplašný náboj

Od: pest®
Datum: 17.03.13 19:30
Náboj se tam dává právě kvůli tomu aby vyjel ten válec. Vylétne asi tam pět cm ven. Prase se zabíjí mezi oči. Viděl jsem i řezníka, který tou samou zabíjel i krávu a povedlo se na poprvé. Už je to nějaký pátek, co jsem zabíjel prase, ale vloží se patrona, přiloží se na hlavu a stiskne spoušť.
Jinak znám i historku od známého u policie, který se pokoušel zabít prase pistoli a nepovedlo se mu to :-D jinak se klasická pistole nepoužívá asi kvůli tomu, že náboj může projít ven a někoho zranit.
Od: reznik
Datum: 20.12.15 12:14
zabíjet prase domácí služební pistolkou fakt může napadnout jenom blbce a nebo policajta.
Datum: 17.03.13 19:43

Podívejte se na tenhle odkaz, docela se pobavíte. Je tam fůra vysvětleno a budete koukat :)

http://www.cilichili.cz/temata/jak-na-to-265.html

Datum: 17.03.13 19:50

Super, to se mi bude hodit (do povídky) *palec*

Datum: 17.03.13 22:43

Tahle je sice na stlačený vzduch, ale funkčně je to naprosto stejné:

u té z Vašeho odkazu je jateční trn hnán zplodinami vzniklými odpálením náboje ( stejně jako u nastřelovačky)

A jestli je to účinnější? Jako jestli je to zvíře víc mrtvé? Každopádně je to jednak levnější, jednak bezpečnější, kulka z devítky projde skrz a pak může někoho dalšího zranit/zabít.

Datum: 18.03.13 09:05

Jateční pistole pro zabíjačku se vůbec nepodobá pistoli a prase nezabije, ale jen omráčí. Je to takový jakýsi podlouhlý mechanický aparát, který se praseti přitiskne k hlavě. Stiskne se pojistka, prase dostane pecku do hlavy, kvikne, lehne a mydlí nohama, jako by chtělo utíkat. Řezník mu nabodne tepnu na krku, vypustí krev a je po praseti. Tak vypadá začátek vesnické zabíjačky. To je ale humanita, co? Když to vidíte poprvé, tak je vám na omdlení.

Datum: 18.03.13 09:10

no já nevím jak by to prase mohlo žít s dírou v mozku... tak samo člověk... ale klidně mi to mužeš vysvětlit at jsem chytřejší.. když usekneš slepici hlavu a ona ti ještě bude běhat po dvorku, tak chceš říct že pohoda, jen jsem ji omráčil? ještě musim pichnout do srdce at je po ní... :D...

Datum: 29.01.14 18:47

Co se týče té slepice, hledej "Mike the Headless Chicken" ;)

Od: pest®
Datum: 18.03.13 09:44

Omráčí? No nevím díra v lebce a v mozku, asi si omráčení představujeme jinak. Ta tepna se nařezává kvůli vykrvení, jinak by bylo špatné maso. Krev se dále také zužitkuje. Humanita, tím se ohání, kde kdo, ale řízek to si dá a je mu jedno, jak se to maso vzalo :-D

Jinak kdysi proběhl i případ v mediích, kdy řezník doma jateční pitolí zabil manželku. Takže omračovat to rozhodně nebude.

doplněno 18.03.13 11:43: Z novin? To fakt ne...zabijačky znám, pistole je doma ve skříni, a pár prasat jsem zabíjel i já...
Ale omráčení beru, jako něco z čeho se dá probrat.
Datum: 18.03.13 10:17

no vidím že zabijačku znáš z novin. :D

Datum: 18.03.13 10:18

Cílem použití omračovací pistole, je právě zvíře zcela nezabít, ale jen omráčit. Po omráčení následuje vykrvení, ke kterému je ale třeba, aby ještě bilo srdce, jinak dojde jen k částečnému vykrvení a takové maso pak není už jakostní kvality. Samozřejmě, že rána do mozku by zvíře nakonec zabila, ale při porážce ve skutečnoti zvíře umírá v důsledku ztráty krve. Ne nadarmo má každý řezník po ruce větší sekeru, či tak něco, protože když není omráčovací pistole zcela úspěšná, což se občas stane, není čas na přebíjení (prtotože pistole se musí rozšroubovat, pro vložení nové patrony) a zvíře se musí omráčit tupou stranou sekery. Na člověka by byl účinek podobný, nejspíše by ho rána nakonec zabila, ale je možné že ne hned.

Od: kadel*
Datum: 29.01.14 18:38

Tak si vezmi tu pistol a zkus jí střelit třeba do pařezu.

to co tu popisuješ je blbost mám ji doma a nějaké to prase už to má za sebou a věř mi že par centimetrů skrz lebku do mozku asi prase neomráčí

U nás se stal případ sebevraždy je to teda už hooodně dlouho a vyšlo mu to.

Datum: 06.03.15 19:29

Nechci zakládat novou otázku týkající se jateční pistole,proto vložím sem.

Můj dotaz směruje k náhradním dílům jateční pistole ČZ,která slouží k porážení prasat.

Nemohu na internetu nic najít,většinou mi vyskočí odkaz na díly na jateční pistoli na králíky.

Díky za rady.

Od: antreg
Datum: 06.07.15 18:40

Firma Antreg, Vyškov vyrábi JP, a dodává díly, ale jen k novějšímu typu JP4, JP5. Navazuje na Zbrojovku Brno, typ ČZ jsem dosud neviděl.

Datum: 20.12.15 13:05

Označení "ČZ",sem měl na mysli českou zbrojovku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.