Nejste přihlášen/a.
Odebrat žlutou
Nebo zelenou prodat a koupit modrou.
Vlastně ji ani nemusíte prodávat, klidně si ji nechte, třeba někdy budete chtít právě zelenou.
Zelená je základní barva, odebráním žluté, nevznikne modrá, protože zelená nevzniká mísením modré a žluté, ale azurové a žluté
No, pánové - popravdě řečeno - zelená nevznikne smíšením ničeho. Zelená je zelená. Smísením může vzniknout dojem zelené v nedokonalém oku, které má snímače jen na tři barvy.
"bmbx" - zelená není záklaldní barva.
Základní barvy jsou jen 3 žlutá, modrá a červená. Všechny ostatní barvy vznikají jejich mýcháním.
Pokud má být odstín světlejší, tak se přidá bílá, ale bílá není základní barva.
kolor:
základní barvy jsou zelená, červená a modrá. K tomu jsou takzvané doplňkové barvy purpurová, azurová a žlutá.
Doplňková barva jedné barvy vzniká vždy smísením zbývajících dvou.
Podívej se na barevný displej počítače, TV, nebo svého mobilu zblízka lupou, najdeš tam pixely ze tří barev, žlutá tam není
mikihans:
no slovíčkaření to úplně není, azurová je zelenomodrá, proto přidáním žluté (která je negativní k modré) se modrá vyruší a vzniká zelená.
mikihans:
stačí si to vyzkušet, platí to i při míchání "hmoty". Problém je, že při míchání hmoty je barva tmavější a tmavější protože se "odčítá" a mnohdy už nejde rozeznat, u světla se barvy sečtou a jsou světlejší.
Například mícháním světla zeleného a červeného vznikne žlutá, pokud smícháš "hmotu", nebo dáš přes sebe zelený a červený filtr uvidíš tmavě hnědou, pokud bys jí zesvětlil, je to žlutá.
Nevím o co se tu pořád snažíš... od začátku říkám, že smícháním modré a žluté hmoty vznikne hmota zelená. A to je pravda.
Teda pánové - vy tady z toho děláte guláš ! Pravdu máte tak trochu všichni, ale zároveň nikdo. V první řadě je potřeba rozlišovat "aditivní"a "subtraktivní"míšení barev. Je v tom dost podstatný rozdíl a základní barvy jsou u obou způsobů rozdílné. Docela slušně se o tom píše třeba tady.
magdon:
ano to je teorie, ale prakticky to funguje i obráceně, stačí si to vyzkoušet
Takže znovu opakuji:
Pokud smícháš světla (aditivní míchání) například zelenou a červenou tak dostaneš žlutou.
Pokud smícháš pigmenty nebo dáš přes sebe filtry (subtraktivní míchání) například zelenou a červenou, dostaneš hodně tmavě žlutou, ta se jeví jako hnědá.
Takže je jedno jak mícháš, barva vyjde stejná, jen v případě aditivního míchání ti odstín světlá a v případě subtraktivního míchání odstín tmavne.
Smícháš li všechny barvy aditivně vznikne bílá, subtraktivně - černá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.