Nejste přihlášen/a.
Já si myslím, že je nesmírně důležité, nechat lidi být šťastnými podle jejich představ. Ne podle našich. Nejdůležitější zákon života je "Za svůj život zodpovídá každý sám."
Ruku na srdce. Už někdy vaše trady zachránily někomu život? Nebo alespoň, stalo se, že to nepodělal díky anonymní radě laika na netu? Neblázněte! Opravdu zanechal zlozvyky, zvyky, chutě, způsob života? Fakt? A to jste se snažil a rozčiloval stejně jako tazatel. Pomohlo? Každý si to přebere sám. A také si to zodpoví sám. O placení toho příliš nevím. Ale je to rozhodnutí každého z nás. A k tomu patří i to, ke komu se přikloní.
Já nevím, napíšu to, aby si z toho každý vzal, co uzná. Vnučka byla několik let vegankou, výsledky sportovních prohlídek byly stále výborné, jen kvetla a mela úspěchy ve sportu i v učení na gymplu. Ale najednou začala kolabovat, objevila se jí močovina v krvi, potají si začala kupovat sladkosti, protože se za to styděla. Tím pádem přibrala na váze, stydí se za to a není vůbec v pohodě.
»...než na to hodím někde veřejně hate abych to odsoudil.« Podle mne nikdo nemáme právo soudit něčí filozofický ani životní styl. Můžeme vyjádřit nesouhlasný názor (nikoliv "hate"), upozornit na sebepoškozování, ale soudit právo nemáme
Nejde-li o poškozování někoho dalšího → např. neposkytování dostatečné výživy dětem vnímám jako týrání dětí.
Všchny tři mé dcery byly několik let (všechny už se do určité míry vrátily i k masu; mléčné výrobky a vejce jedly vždy) vegetariánkami, takže jsem si k tomu leccos "načetla"(a spoustu toho už zase zapomněla). Pamatuji si jen, že rostlinné bílkoviny nejsou plnohodnotné, nemohou organismu poskytnout všechno, co potřebuje, v dostatečné míře.
Možná by Vás zajímal článek o názoru na veganskou "dietu"/... nebo článek o možné diagnóze veganství
Ano v názoru na "odsuzování/neodsuzování" plně souhlasím s Ivzez. Jen bych takovou ještě poznámku, vegetariánství je celkem snadno "praktikovatelné" i v dnešním často "hektickém" životním tempu, je daleko jednodušší ve své každodenní realizaci než veganství, u veganství je třeba mít opravdu velmi dobře sestavený jídelníček což může znamenat větší časovou náročnost a někdo to z různých důvodů ne zcela dobře zvládne...Každopádně i pro ty co se řadí spíše mezi "masožravce" je velmi zdraví prospěšné dělat si od masa "půsty",neboť v dnešní době je problém s bílkovinami spíše opačný, totiž "překrmujeme se jimi" což nemá zrovna blahodárný vliv na zdraví. V přírodě, přirozenosti totiž neplatí ten "lidský metr" kterým se často podvědomě řídíme a který praví : "čím více tím lépe", tam platí spíše zákonitost "rovnováhy" "vyrovnanosti" tak i pro naše tělo, někdy méně je více.
S veganstvím mám osobní zkušenost. Mně tedy tenhle směr zajímá, ani ne tak ideologicky, jako mi živočisné výrobky odjakživa moc nejedou. Podle mě hodně záleží na tom, co si od stravy slibujete. Pokud jsou vegan fitness nadšenci, tak tam opravdu je třeba hlídat pečlivě množství bílkovin atp. Ale jinak bych to tak úzkostlivě neřešila. Vždycky mě pobaví, jak někdo zvedne hlavu od talíře knedlíků, od smažáku, od kyblíku zmrzliny a konstatuje, že veganství je strašně nezdravé Četla jsem, že vegané přijímají hodně moc vlákniny a to pak brání vstřbávání některýh živin, třeba železa z potravy. Za sebe můžu říct, že jako všežravec jsem nejedla nijak moc zdravě. Jako vegan jsem třeba měla méně bílkovin, ale rozhodně jsem jedla zdravěji. Prostě to nějak spolu souviselo. Jedla jsem hodně ovoce, zeleniny, luštěnin... I na vegan stravě se dá prasit, ale nějak mě to k tomu "junk food" táhlo méně.
Na vegan stravě jsem si živiny nikdy nehlídala a nikdy jsem nepozorovala nějaké tělesné strádání - pleť, ochablé svaly, nedostatek energie nebo nějak špatné výsledky u jakéhokoliv lékaře.
Názory najdete rozporuplné pro oba výživové směry. Vegané mají málo bílkovin se píše v jednom článku. V druhém se píše, že vepřové stojí za rakovinou tlustého střeva. Jinde zase, že veganství má pozitivní vliv na prevenci cukrovky a kardiovaskulárních chorob...
A co se týče těch bílkovin - s rostlinnou bílkovinou je dobré pracovat, abyste získal to, co potřebujete. Obilniny i luštěniny se dají namáčet, fermentovat, klíčit... A to všechny přispívá ke snazší vstřebatelnosti bílkovin.
Jinak si myslím, že důležité je, aby člověk jedl tak, jak jemu vyhovuje, než aby jel podle tabulky. Musíte si najít to své. Pro někoho je veganství úchylárna, pro mě je úplně mimo low carb - stravování, které vylučuje ovoce, luštěniny, tmavý chléb, ovesné vločky... Je pro mě hodně úlet. Skutečný vegan ze mě nikdy nebude, vždycky budu nosit kožené pohorky a budu mít v autě kožený volant, protože prostě neklouže a já jezdím opravdu hodně... Ale vždycky budu ve stravě inklinovat k veganství, byť se 100% bezmase nestravuji.
Kubo,
já jsem Vám přece odpověděla (soudu se týkal jen první odstavec). Další názory (i odborníků) najdete v odkazech z mé odpovědi...
Myslím si, že tu nikdo z nás není takový specialista, nebo že nikdo z nás není natolik obeznámen s veganstvím, abychm mohli odpovídat konkrétněji. Alespoň já se za takového znalce nepovažuji → proto jsem radši přidala odkazy na názory odborníků.
-"kubaa"
Problém vidím jinde, zkrátka a dobře se budete muset smířit s tím, že se lidé ve svém životě nebudou řídit jen vašimi radami byť to myslíte třeba dobře, nemůžete po nikom chtít aby byl "výživovým poradcem" nebo měl takové znalosti než se rozhodne jak se bude stravovat, to je nesmysl, navíc to jak se bude kdo stravovat je u dospělých a svéprávných lidí naprosto jejich věc, můžete jim poradit ale tím to končí, rozhodně nemáte právo klást jim v tomto nějaké "mantinely" nebo "podmínky" např. "dříve než se budeš stravovat takto, musíš prostudovat toto" apod. Jsou jisté věci v životě které si může rozhodnout jen každý sám a nikdo mu do toho nemůže mluvit pokud to sám nepřipustí a to je rozhodně dobře, možná to jednou dopadne tak, že každý bude mít přiděleného výživového poradce a bude ho muset na slovo poslouchat jinak bude sankcionován naštěstí ale zatím ještě trochu zdravého rozumu lidem zbývá zatím, takže si toho važme a podotýkám že v jistých věcech by lidem neuškodilo kdyby si především "hleděli svého" a nezasahovali do života těm kteří o to nestojí a nechtějí to...
Já s Vámi úplně nesouhlasím v tom, že člověk musí vědět a znát. Podle mého je ten problém daleko hlubší. Vemte si generaci mých rodičů, což jsou lidé někde mezi 50 a 60 lety. Nikdo z nich nevěděl nic o kaloriích, nehlídal jim potravní koš, nechodili k dietologovi a výživovému poradci. Nikdo z nich nechodil do fitka a po večerech neběhal kolem vesnice. K snídani jedli chleba s marmeládou nebo s máslem, oběd byl 1x do týdne sladký, minimálně jeden bezmasý. Běžně se dělali knedlíky o víkendu se peklo. Masa bylo maličko, ale bylo daleko kvalitnějšía chutnější. Přesto v této generaci nebyl skoro nikdo tlustý (jasně, výjimka co potvrzuje pravidlo by se našla). Většina těchto mladých nebyla ani obézní, ani vychrtlá, měli úplně normální přirozeně osvalené postavy. Když se podívám na fotky z mámina dětství byla většina dětí a dospívajících normální. Na maturáku holky měli hezké dívčí postavy. Dneska jsou děti vychrtlé a nebo obézní. Děti co se válí na gauči a nebo ty, co mají 12 kroužků do týdne a na nic čas. Mladé holky i když nemají nadváhu, tak jsou povolené, ochablé, většinou se špekem na břiše nebo s "bůčkem" kolem pasu nad zadkem. Viděl jste nějaký maturák v poslední době? Je to přehlídka rozkydlích jitrnic s břichem a poprsím zasloužilé rodičky a proti nim pár anorektických holčiček. Tedy si myslím, že o stravě a jejím složení to zas tolik není, protože to by moji rodiče a jejich vrstevníci byli banda špatně živených kuliček. A to není skoro nikdo.
Obávám se, že velký problém je v kvalitě potravin. A kvalita souvisí i s kvantitou. Jedna věc je šizení výrobků pro lepší ekonomický výsledek, druhá věc je, že jsme rozežraní. Chceme maso k snídani, obědu i večeři. Mléko po hektolitrech. Jenže tak obří produkce nejsme v kvalitních chovech schopni a proto se to štve cestou nejrychlejší, byť umělou a chemicky podporovanou. No a já nevěřím tomu, že pokud někdo jí levné maso podivného původu, tak sice má asi dost bílkovin, ale nedává tím tělu nic dobrého.
Netvrdím, že veganství musí být zdravé - vždyť hranolky a chipsy jsou také veganské. Pokud někdo žije střídmě, ale všezdravě, tak jistě může dávat tělu víc, než vegan. Ale pokud někdo cpe knedlíky, colu, fast food, smažené, salámy, paštiky, brambůrky... tak ať mě proboha nepřesvědčuje o tom, že normální a zdravé je jíst vše a veganství škodí, no
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.