Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak řešíte rodinne finance?

Od: kamca* odpovědí: 11 změna:
Zdravim,rada bych se zeptala zkušenějších..sem mlada,mam pritele,ale neziji s nim. Casto premyslim nad budoucností,nad rodinami a jejich financemi. Kdyz treba lide zarizuji spolecnou domácnost,kupuji společné veci,kdo plati?muz i zena vydelavaji,ziji spolu,řekněme ze zena chodi nakupovat,platí tedy nákup ona nebo poprosi muze o penize? Nebo si treba založí společný ucet? ...Nebo kdyz cekaji dite,a je třeba koupit výbavu,opět,kdo plati?
Prosím o zkusenosti,jak to mate vyřešené doma Vy.
Vim,ze kazdy to ma asi jinak,ale casto nad tím uvažuji,i z pohledu ze i ja mam partnera a určitě me to casem take ceka
Děkuji všem

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

8x
avatar hejkal
Když jsme se vzali, příjem obou šel dohromady. Žádné moje peníze, tvoje peníze. Společné.
Společný byt, společné děti, auto, dovolená, ošacení. Nákupy běžné v péči ženy, ze společného. Větší jsme plánovali.
Později bez obálek, co zbylo, to šlo na spoření. Sem-tam bylo třeba i vybrat.
Po téměř 50 letech manželství ještě stále společné prachy, společný účet v bance. Nějaká ta hotovost je doma po ruce. Větší obnosy platíme kartou.
Neutrácíme zbytečně. Z důchodu ženy platíme běžný život. Můj jde na účet. Kartou nebo z účtu platím třeba benzín, servis, pojistky, inkaso, jednorázové větší výdaje okolo domu. Dovolené, lázně.
To vše z NAŠICH společných peněz.

 

hodnocení

3x

Společné peníze, společný účet, společné výdaje. Velké výdaje po poradě, drobné nikdo neřeší.

 

hodnocení

2x
avatar aja1946

Já jsem celý život dostávala celou manželovu výplatu mimo části peněz, kterou si nechával na svoje běžné potřeby. Ovšem toto jde akceptovat pouze u vztahu, kdy žena je schopná dobře hospodařit a neutrácet za zbytečnost. Např. u mé sestřenice je to pravý opak, ta odevzdá výplatu manželovi, protože by byla schopna všechno rozfofrovat za první tři dny po výplatě. A samozřejmě si musi oba vyjasnit finanční preference, šetření apod.

 

pohanka*
hodnocení

2x

Je potřeba se vzít. Potom je všechno jednodušší. Nevím, proč na tohle mladí dneska kašlou.

Potom bude jednoduché ošlehnout systém od Vašich, nebo přítelových rodičů.

Pokud mají spokojené manželství, funkční, něco vybudovali, máte ty nejlepší vzory z domova, v čem jste vyrostli a nemělo by to bolet.

Jinak jsme měli stejný systém co předcházející příspěvky od hejkala, aji, pckopa. Oba jsme zbytečně neutráceli a ze začátku manželství jsem opravdu měla obálkovou metodu, protože se nosily peníze domů v hotovosti. Takže zaplatit vše okolo bydlení, živobytí, něco na spoření, novomanželskou půjčku, něco na kulturu atd.. Jeden šuplík a tam vše bylo. Opět jsme čerpali ze svých rodin. Fungovalo to tak celý život u našich i u manželových rodičů.

Není potřeba se vzít, je potřeba myslet. Úředně potvrzený nebo nepotvrzený vztah na finanční hospodaření partnerů vůbec nemusí mít vliv. Problémy pak mohou nastat jedině když jeden z partnerů zemře. V tom případě je úřední potvrzení vztahu naprosto na místě, jinak může pozůstalý "utřít hubu".

pohanka*

Když nejsou sezdaní, tak se při prvních neshodách dávají velice lehce kopačky, nebo jeden z partnerů odchází.

Po úředním sňatku se partneři více snaží, myslí na svoje společné bydlení, na společné zařizování a vrcholem je společné dítě. V manželství je více jistoty, spolehlivosti a zodpovědnosti.

Tím, že nebudou oddáni, tak budou stejně neustále něco řešit, kdo, co koupí, za čí peníze a podobně.

----------------

Manželství bylo posvátné a bylo ostudou se rozvést. A není to tak dávno, kdy holka s outěžkem byla ostudou rodiny a bývala vyhnána.

To je dnes úplně jinak a takové tragédie se nedějí.

Jinak, kolik těch rozumných dnes je, kteří se dokáží domluvit na společném životě bez manželského slibu. A ten vzrůstající trend neplatičů alimentů to jenom ukazuje.

 

penize*
hodnocení

1x

Kamčo, společnou kasu doporučujeme všichni v manželství i když je mnoho rodin praktikující jinou metodu. Společnou kasu bych nedoporučila mladým párům. Nikdy nevíte, zda s partnerem zestárnete, obyčejně muž vydělává více peněz atd. Líbí se mi procentový způsob hospodaření. To znamená, že každý z partnerů dá do společné kasy třeba 30% ze svého příjmu. Z toho se hradí vše okolo domácnosti, dovolené.

Koníčky, oblečení si hradí každý sám. POkud některý měsíc společné finance dojdou, přidají partneři opět dle procent z příjmu.

Nejlepší je, když jdou mladí do pronájmu, dokupování věcí jde ze společné kasy. Ovšem má-li jeden z partnerů svoje bydlení a druhý se k němu přistěhuje, je otázkou, zda přistěhovalec má vylepšovat byt, který není a nikdy nebude jeho.

athenaise*

Souhlas. Znám bývalý pár, kdy se partneři dohodli, že z ženina účtu se budou platit poplatky za školu dětí( obědy, kroužky a pod) a jídlo pro 4 osoby. Z mužova účtu se bude platit benzín do auta s kterým jezdil muž do práce a zbytek jeho výplaty se bude šetřit na rekonstrukci domku. Hádejte, jak to dopadlo po 10 letech *smich*? Jelikož nebyli sezdáni a na rekonstrukci údajně nebylo DOST, pán měl na účtě hotovost s pěti nulami a paní ani ťuk. Po rozchodu.

 

mot
hodnocení

1x
pokud jsou oba rozumni, netreba resit... jednou zaplati neco jeden, podruhe druhy, ono to nejak vyjde. pak prijde dite a chlap stejne bude platit vetsinu

 

eulalie*
hodnocení

0x

Dobrý den. Před tím, než začnete řešit společné bydlení a hospodaření, bych asi řešila svatbu... Jinak my máme s manželem každý vlastní finance. Vyhovuje mi to.

 

nikdo*
hodnocení

0x

My sice máme každý svůj účet, ale stejně jsou to stejné peníze na hromádce. Já platím všechny poplatky, energie, splátky, pohonné hmoty do aut. Zkrátka vše, co se dá platit bezhotovostně. A když něco zbyde, jde to buď na jiný účet na spoření, nebo se za to nakoupí normální nákup domů. Manželka platí v podstatě téměř všechny nákupy domů. Ať už kartou, nebo za hotové. Dospělé děti nám přidávají z výplaty domluvenou částku, za to mají bydlení a většinu jídla. Podmínkou takového fungování, je naprostá otevřenost a důvěra navzájem. Oba partneři si musí navzájem "vidět do peněz". Do příjmů i do výdajů. Větší útraty, bez výjimky řešit spolu. Asi by toho bylo ještě víc, ale už si nevzpomenu, to ten HOSIP. Jo, a funguje nám to takhle už 37 let.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]