Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Holka co vystudovala techniku

Od: ehehe odpovědí: 11 změna:
Je tu nějaká holka z technického oboru? Jako já byla předtím v poho, že jdu na průmyslovku, ale teď mám celkem stresy, protože holky jsou hodně podceňovane... Prej jedna z té škole byla velice šikovná na teorii, ale v praxi nepoužitelna, takže musela odejít...
Co vy technika, holky?

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

marf*
hodnocení

2x

Doporučuji se pořádně obrnit, jste na dobré cestě. Technika chemie: už od začátku studia jsou dívky postrkovány k úloze laborantek (...stejně se vdá...). V praxi je pak další problém: Nebudete šéfovat, a můžete narazit na spolupracovníka / šéfa - bordeláře, což je v chemii potenciální vrah. A to bez legrace, znám dva takyakademiky, jednomu pomřelo půl oddělení, druhému "jenom!" spolupracovnice - inženýrka. Nebyly známy pořádně účinky chem. látek (nitro-heterocykly, amidy) a zároveň pořádek byl laxní...*plac* Žádná dámská nepoužitelnost, problém je, že si podceňování techničky dají líbit. Mohlo a mělo by jich přežít víc.

 

lucie*
hodnocení

0x

Nemám techniku,ale stavařinu...

a myslím si,že je to boj.Ženy si s technikou (i jinými obory) poradí a nemají s ní problém,ale myslím,že pořád nejsou vymíceny předsudky*nevi*ve škole jsem to cítila,že holky se dávaly do skupinek s klukama nebo dělaly projekty spolu,jakoby nebyly samostatné.Tak jsem nějak cítila-vystudujte si to,ale seďte někde v kanclu na uřadu a nic nenavrhujte,nevymýšlejte.V praxi (ze života) slyším od bývalých spolužaček,že musí často dokazovat své znalosti a mít "ostré lokty".

Ty střety předsudků ženyXmuži podle mě jsou a ženská musí ukázat nejlépe jednou tolik co chlap,aby se prosadila.Což je sice diskriminující a nespravedlivé,ale na druhou stranu to ženy motivuje na sobě více dřít,více vědět,více umět.


doplněno 21.06.18 13:13:

..ještě bych dodala,že záleží na štěstí-na blbce můžete narazit vždycky.Kamrádce po pohovoru šéf řekl rovnou"měla jste štěstí,že nepřišel žádný chlap"a myslel to vážné,nebyl to nemístný humor.Já na takového narazila taky...ale rozhodně nechci říct,že bych podporovala"gender".

Myslím,že to mají ženy těžší i v tom,že po škole najdou práci,musí dřít,aby ukázaly co umí (někdy musí ukázat více jak chlapi) potom chtějí rodinu,vyskočí z oboru a buď o práci přijdou nebo opět po 2-3 letech péče o dítě těžce naskakují do oboru...to platí samozřejmě pro všechny obory.Né všechny tohle zvládnou skloubit.

Souhlas i nesouhlas.

Souhlas: Ano, ženy v technických oborech v praxi to mají těžké a musí být lepší než chlap, jinak jsou "upozaděny".

Nesouhlas: Na technice (ČVUT, fakulta strojní), bylo mého času řádově 10% holek. "Úmrtnost" řádově stejná jako u kluků.

Nějaká moudrá hlava to jeden rok zaonačila tak, že holky byly umístěny ne mezi kluky, ale do dvou dívčích kruhů (tříd). Výsledek? Úmrtnost cca 90%. Takže ono promíchání pohlaví je prospěšné (pro obě strany). Ta dobrá děvčata to žene kupředu - dokázat, že není pravda, že holka toho zvládne míň. No a pro ty slabší je k dispozici vždycky nějaký "gentleman", který jim rád pomůže.

 

jentak*
hodnocení

0x

Nejsem holka, ale mám několik "holek" jako spolupracovnice. Ať už SŠ elektro, nebo VŠ elektro nebo strojní. Takových, co něco umí, a chtějí se učit, není mnoho a jsou u nás vítány. Jen #MeToo tady moc nefrčí. Na úsměv se odpovídá úsměvem, na drzost fackou(v tom nejkrajnějším případě). Jsme taková normální česká firma. Jen školní znalosti opravdu nestačí, ale je to velmi dobrý základ, na kterém se dá stavět. Je potřeba umět, nebo se naučit, ty školní znalosti aplikovat v praxi.

 

hodnocení

0x
avatar jethro

Co se týká vyloženě technické práce, máme u nás ve firmě přípravářky, konstruktérky, jednu technoložku. Jsme strojírenská výrobní firma, žádná aktivistická neziskovka, tak si na žádné kvóty a genderovou (ne)rovnost nehrajeme. Buď za ty peníze stojíš, nebo ne.

 

rv*
hodnocení

0x

Holka s kladným vztahem k technice je vzácná - je to něco jako chlap s kladným vztahem ke kojencům. A není to předsudky, ale je to generacemi přírodního výběru. Ženy preferují monotónní, opakované práce bez překvapení, kde vyniká jejich pečlivost. Muži nárazovky, řešení problémů, kde nacházejí nová řešení.

marf*

rv: Máme 21. století, račte si povšimnout. Nepotkalo vás něco znalostí o genderu, sociální konstrukci ženství a mužství, tak např.:

Zjednodušující, omezené a zaujaté
předpoklady týkající se vlastností, názorů
a rolí žen a mužů. O mužích se například
stereotypně předpokládá, že nikdy
nepláčou, jsou nepořádní, agresivní
a soutěživí. Ženám se naopak paušálně
přisuzuje citlivost, empatie,
pořádkumilovnost a poddajnost.
Zevšeobecňování mužských a ženských
vlastností může často vést k diskriminaci
jedinců, kteří svým chováním vybočují
z daného stereotypu.

Více zde: gender.webnode.cz/...

To, že existuje nějaká přirozenost muže a ženy je omyl způsobený tisícíletou mužskou dominancí a křesťanstvím, zejména katolickou církví. Neexistují také žádné specificky mužské a ženské role a pokud ano, jedná se o tzv. genderové stereotypy, které je nutné vyvrátit.

Toho se dosáhne výchovou již malých dětí. Ty se mají "osvobozovat"již od mala od genderových stereotypů. Děje se to třeba tím, že se dětem vyprávějí tzv. genderově korektní pohádky (drak unese prince a princezna ho zachrání).

Zdroj: hruban.blog.idnes.cz/...

marf: nesmysl. Mužské a ženské role jsou odlišné statisíce let, ať už chceme nebo nechceme. Genderové blábolení nějakých pošahanců (a pošahanek - abychom byli genderově korektní) v pár posledních desetiletích na tom nic nemění.

Tím nemá být řešeno, že muži vs ženy jsou lepší/horší nebo dokonce nadřízení/podřízení. Jsou holt jiní - a dobře se doplňují. A těch sto tisíc let vývoje žádné feministky a genderoví korektoři prostě nezvrátí. Tvrdit opak je odmítání reality.

marf*

jethro: Tak také prosím, doporučuji nastudovat pořádně něco genderu. Žádné role po staletí, vyrábějí se až výchovou. Ženy určitě nepreferují monotóní práce, jak uvedeno v příspěvku výše. Možná některé. Fůra můžů je k potkání se spokojeným dítětem na hrudníku v úvazu. A co platy? Jako v Africe? ekonomika.idnes.cz/...

Mimochodem, znám fůru technicky vzdělaných dam - a všechny podceňované, jak se dalo. Vždycky se je snažil s odpuštěním nějaký "chytrý blb"oškubat - a to mám písemně. Ono v důsledku běží o pohodlíčko, ne?

rv*

marf: Už jsem slyšel tolik nesmyslů, které se následně ukázaly jako nesmysly, že vím, co si mám o genderové problematice myslet. Vývoj člověka vedl k tomu, že ženy jsou si (na rozdíl od mužů) velmi podobné, jejich role byla po tisíce generací rodit a vychovávat děti. Ženy s geny dobrodruha a válečníka na rozdíl od mužů totiž vymřely (neměly děti a své geny nepředávaly dál). A nic na tom nezmění posledních 20 let genderových mouder. Muži jsou mnohem pestřejší, najdete mezi nimi více debilů i více géniů, protože jsou snadno nahraditelní a tato pestrost zase umožňuje lidem lépe reagovat na měnící se prostředí.

Pokud budete hledat standardního zaměstnance, šáhnete po ženě a jste si téměř jist, co dostanete. Pokud hledáte špičkového pracovníka, najdete ho spíš mezi muži.

I dnes se setkáte s tím, že mimořádné ženy obvykle nemají potomky a tedy i dnes probíhá jejich vymírání.

 

iz*
hodnocení

0x

Jedna z mých dcer absolvovala průmyslovku. Hned v prvním čtvrtletí zjistila, že je to něco jiného, než si představovala, ale školu řádně dokončila. Po maturitě absolvovala roční jazykové pomaturitní studium a šla dělat něco jiného. Na obor (ani se školou nijak nebojovala) by stačila, ale nebavil ji.

********

@Marf, nevím, jestli jste článek Pavla Hrubana nepřečetl/a celý, nebo jestli mu omylem nepřičítáte jiný význam. Podle mne pan Hruban článek psal s jiným záměrem, než jste si z něj "vytáhl/a".

Vezměmě si třeba, jak by např. mohl dopadnout ten Váš ocitovaný příklad: »Toho se dosáhne výchovou již malých dětí. Ty se mají "osvobozovat"již od mala od genderových stereotypů. Děje se to třeba tím, že se dětem vyprávějí tzv. genderově korektní pohádky (drak unese prince a princezna ho zachrání).«

Fyzicky by princezna draka nejspíš nepřemohla (myslím, že i v genderovém světě přemůže slabší silnějšího jen těžko), hru "na fanty"nebo hádanky by s ní zase nehrál/neřešil drak. Nedošlo by náhodou na nejstarší řemeslo? A jsme u toho genderu, který si tam dosadil »sám velký Gender«. (Kdo chce kam, ...)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]