Dělali jste někdy IQ testy?

Od: odpovědí: 13 změna:

Zajímá mě, jestli jste je podstoupili? Ptám se proto, protože bych je chtěl podstoupit a to přímo u psychologa. Zajímá mě, jak jsou nárožné a dlouhé? Kolik to stojí?

Já jsem v minulosti už něco dělal, ale byla to jen publikace a měl jsem IQ 95-na netu to bylo různé. Zajímalo by mě, jestli ta hodnota bude u těch profesionálních testů zcela odlišná (ten test z oné publikace byl od psychologa a byl dost náročný!), nebo podobná? Na netu to vychází člověku různé asi podle kvality či nekvality testu a ty rozdíly jsou i desítky bodů?

Jaké IQ máte vy, jestli to není tajemství, tak napište kolik? Já na tom asi moc dobře nejsem, ale s tím už jsem se smířil.

13 odpovědí na otázku

 

 


11x
Vy si musíte uvědomit, že hodnota IQ vůbec nevyjadřuje nic jiného než rozřazení do intelektových pásem podle procentního zastoupení v populaci.
Průměrný IQ je u nás 100, ale polovina lidí je v pásmu od 90 do 110. Ta druhá polovina má buď nad 110 nebo méně než 90. Takže jestli máte okolo devadesáti, znamená to, že jste jen trochu slabší ve schopnosti řešit logické úkoly. Nic víc.
Jestli máte zájem nechat se testovat, přihlašte se na pravidelné testování Mensa, pro dospělé s cenou 300 Kč. Podrobnosti najdete na jejich stránkách. Můžete mít i komplexní testy, ale myslím, že nejsou pro vaši sebedůvěru tak potřebné.
Ale znovu opakuji, nižší IQ neznamená, že jste hloupý. Jen vám některé nové úkoly trvají déle, hůř se učíte nebo se možná musíte občas zeptat zkušenějších na radu, ale například o šikovnosti a vycházení s lidmi, což jsou důležité předpoklady k oblíbenosti a schopnosti dobře a kvalitně provést práci, nevypovídá vůbec nic.
Rozhodně se nemusíte bát, že s nižším IQ jste k ničemu a nemůžete být v životě šťastný, což je myslím mnohem důležitější.
Sám jinde píšete, že jste vystudoval střední školu, nejste tedy odkázaný na nejhorší nekvalifikované práce. A jestli jste měl při studiu nějaké obtíže, nikdo zkoumat nikdy nebude.
A jestli myslíte, že život s vysokým IQ je nějak zvláštní, tak to je jenom váš pocit. Většina lidí je s něčím nespokojená. Musíte si na všem vždycky najít ty kladné stránky.

 Myslím že mezi testy od Mensy a těmi u psychologa je rozdíl právě v té komplexnosti a zároveň i ceně.

Je pravda, že nové úkoly mi dělají zpočátku problém a mám strach, abych je neprovedl špatně, takže se raději více krát zeptám. I různé logické úlohy mi trvají déle a pokud je řeším, tak obvykle na to potřebuji více času, takže např. různé testy OSP a TSP nebyly nikdy pro mě. Matematika mi dělala velké potíže a v cizích jazycích jsem byl nic moc! Ve škole jsem byl průměr až podprůměr, pokud jsem se málo učil, pokud jsem dřel, bylo to lepší! Co se týče prací, tak mi jdou určitě lépe ty manuální, ale jak které-kancelář není pro mě! Nevím jaký je život s vysokým IQ? asi různý-člověk od člověka se totiž liší.

Já se zúčastnil během těch asi pětadvaceti let několika víc či míň komplexních vyšetření, a pokud bych o nich měl něco říct, tak to, že byly všechny dlouhé nejmíň půl dne a v zásadě mi nic nového neřekly. Co řekly zaměstnavateli nevím, protože moji spolupracovníci, absolventi stejných testů, byli různí. I formálně nevzdělaný mohl být sympatický, milý a přirozený s mnoha koníčky a zájmy a člověk s několika tituly mohl být naprostý ignorant a omezenec. Takže absolvování jakéhokoliv vyšetření a vyšší IQ vám opravdu štěstí nepřinese. A vaše silné a slabé stránky nejspíš sám dokážete odhadnout.
První takový test jsem absolvoval za jakýsi poplatek ze zvědavosti v rámci školního předmětu ještě na střední, další již pro konkrétní pracovní pozici a u naprosto odlišných zaměstnavatelů, takže typ vyšetření se mírně lišil, ale v zásadě byly velmi podobné. Co na tom taky vymýšlet, že?
Součástí vždy byl test IQ, tedy tvary, obrazce, číselné řady, doplňování slov. Z nich se určuje schopnost verbální, logická, prostorová.
Další bylo odpovídání na sledy otázek, bylo jich celkem několik stovek, přerušených jinými typy testů. V otázkách se sledovalo, jestli na podobné dotazy odpovídáte stejně, tedy jestli se nesnažíte lhát, a pak také, jak jste odpověděl na konkrétní dotaz, který se vztahoval k poznání rysů vaší osobnosti. Záměrně dlouhé sledy a přerušované něčím jiným, abyste mezitím zapomněl, jak jste odpověděl předtím. Výstup například mohl být, že odpovídáte tak, jako byste byl milý, přátelský, prozákaznický, schopný pracovat v kolektivu, ale že strašně lžete.
Součástí každého testu bylo kreslení stromu nebo postavy, ale tento test se dá nejsnadněji manipulovat, protože podruhé už víte, co máte kreslit. Takže se nesnažte nic si k tomu předem zjišťovat.
Poslední druh testů už se lišil podle konkrétního zaměstnání, namátkou mě napadá pozornost, chybovost, odolnost stresu, ale také orientace v problematice pracovní pozice.
Na závěr je pak sezení s psychologem ve formě rozhovoru.
Cenu neřeknu, ale bude to jistě několik tisíc, poslední jsem navíc absolvoval před nástupem do nové práce asi před pěti lety. Většina testů byla už na počítači.
A můžu vás uklidnit, já sám mám problémy s novými úkoly a mám strach, abych je neprovedl špatně, matematika mi dělala velké potíže a jazyky ještě větší. Přesto se mi kdysi povedlo vystudovat nějakým záhadným způsobem školu a pracuji raději duševně, protože při manuální práci jsem sice občas až moc precizní, ale vééélmi pomalý a občas se mi povede něco udělat úplně blbě.
A k poslednímu vašemu dotazu, život s trochu vyšším IQ je například pro mě úplně normální, běžně se na potkání o IQ nezmiňuji, ten druhý by mě mohl snadno přebít;). Navíc lidi, kterým se snažím něco vysvětlit si myslí, že se buď vytahuju, poučuju nebo jsem úplný blbec, a ti znalejší zase, že jsem polovzdělaný a pro změnu úplný blbec.
A poslední dobou, jak mi rostou děti, se o tom samém přesvědčuju sám:-D.
Vážně zkuste spíš změnit přístup k životu a buďte smířený sám se sebou. Nic s tím stejně neuděláte a zbytečně se trápíte. A přitom můžete mít docela normální, běžný a klidný život. Jsou na tom lidi mnohem hůř.

I já jsem něco podobného před více léty absolvoval (kresba stromu, postav i ty dlouhé testy), výsledky jsem se však nedozvěděl-nakonec to ani pro mě nebylo! Ale pamatuji se, že my ty testy docela dělaly problémy, kdoví, jak to dopadlo. Jinak máte pravdu, slabé a silné stránky u sebe vidím, ale jde mi spíše o zvědavost a hlavně ujištění, že to tak opravdu je (asi ano). Ani se nedivím, že takto komplexní a dlouhé testování tolik stojí, ale určitě jsou i levnější. Jinak máte pravdu, co člověk, to jiný názor na vás, pro někoho jste takový, pro jiného makový a skutečně záleží na tom, aby člověk sám sebe přijal takového, jaký je, protože určité věci se jen velmi těžko mění-někdy to není možné!

Jinak jsem se více za to styděl spíše v minulosti, protože mi ta hodnota mého IQ přišla v porovnání s druhými dost malá. Možná že u psychologa, by to bylo ještě méně, tak spíše počítám +-90, ale jestli je to 95, nebo trochu více, či méně, už je asi jedno.

Pořád jste průměr a čtvrtina a víc populace je na tom hůř než vy.
Mějte se rád a budete v pohodě.
Většina lidí holt Nobelovu cenu nedostane.

 


0x

Vychází mi vždy "mírný nadprůměr". A to jak v pedagogicko-psychologické poradně, kde test trval 4 hodiny, dal zabrat a byl pro dítka končící devítku, tak v testech typu celysvet.cz/...


Já měl v tom kratším testu (na který jste dal odkaz) hodnotu IQ 120 a v tom delším jen IQ 95! Ten kratší je mnohem snazší a stejně ty hodnoty neodpovídají reálu-test jsem dělal před více než rokem.

 


0x
avatar aja1946

Teď asi někoho naštvu, hodně čtu, zajímám se o politické i společenské dění, luštím křížovky, mám slušné zeměpisné i dějepisné znalosti, nedělám gramatické chyby, vyšlo mi několik povídek a přesto v těch testech většinou neudělám ta matematická a geometrická doplňování a přesto se nepovažuji za blbce s nízkým IQ. Zrovna tak někdo, kdo to umí, nemusí zase dobře odpovědět něco ze zeměpisu a taky to nebude žádný blbec.

Proč byste někoho naštvala?
Tyto testy nejsou založeny na znalostech, slouží jen na stanovení schopnosti řešit testy v rámci populace vzhledem k vrstevníkům. Tedy jak jste rychlá oproti jiným.
Když budete dělat testy stále dokola, vyjde vám postupem času stále lepší číslo. Proto například Mensa doporučuje maximálně tři testy v životě.
Já mám IQ vysoké, v testech mi nejvíc jdou právě ty logické úlohy, ale povídky mi nevyšly žádné, hlavní město Ugandy neznám, hrubky dělám, křížovky mě nebaví a stejně to o mně jako o člověku nevypovídá vůbec nic.
Například teď mě setřel v jiné otázce na poradně jiný rádce a můžu mít IQ 2000. Není to prostě životně důležitý údaj.

Právě to je ten rozdíl, mezi IQ a znalostmi, mnoho lidí inteligenci zaměňuje za vzdělanost, či moudrost. Já jsem se v gramatice zlepšil a to hodně, ale stále dělám chyby! V matematice jsem netalentovaný a vše jsem musel vydřít! I přes své nižší IQ jsem ale stření zvládl, ovšem je pravda, že to byla lehčí škola, těžší bych nedal!

IQ test je o tom jak a kudy vám to "zapaluje", jak běhají propojení v šedé kůře, i jak rychle. Matematické znalosti pomůžou (sláva maturitě), ale někdo je v matematice / technice dobrý aniž ji vystudoval s červeným diplomem (často leváci např.). Otázka testu se ptá na "něco", ale sleduje tím něco jiného*jasne*. Strašně mne psychologie bavívala, otázky psychologa jsou hravé, jenže bývala ideologii podřízená...teď není, ale k placenému soukromiči na test - jedině na doporučení.

 


0x
avatar jethro

Ano, někdy začátkem 90. let u Mensy, taky jsem pak byl nějakou dobu členem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]