Nejste přihlášen/a.
Nevíte někdo odkdy se začaly děti pořizovat? Možná je to jen rodinou, ale ještě tak 20-30 let zpátky se rodily do rodiny, tedy většinou . Pořídit jste si mohli auto, chatu, psa...
Co si o tom myslíte? Zní mi to, jako kdyby někdo degradoval lidskou bytos na věc, nebo společenský status.
Tak pokud si vzpomínám, ak termín ,,pořídila si fakana´´ a pod jsem slyšel z úst různých drben už za svého dětství .
Ale ano, máte pravdu, je to termín, hrubě znevažující dítě, ženu, socialistické zřízení, a jeho používání by se mělo trestat přinejmenším nepodmíněným trestem odnětí svobody.
Na druhý straně nutno přznat, že je fajn, že má někdo čas na podobné starosti
S většinou toho, co píšete, se myslím dá souhlasit. Jen ty děti jako pracovní síla mi vadí - to myslíte vážně? Ve kterém století? Moje děti měly odmala povinnosti, ale z výchovných důvodů. To, co musely (pravidelně) dělat, bych sama zvládla levou zadní, to mi víc práce dalo je k tomu motivovat a usměrňovat. A trvám na to, že jim to jenom prospělo.
Dobrý den, když může být člověk označován termínem lidský zdroj, tak se mohou i děti pořizovat.
Ostatně, jsou to budoucí lidské zdroje . Zdravím!
Pokud jde o časové určení, tak by to možná mohlo mít souvislost s termínem plánované rodičovství.
A plánované rodičovství je z hlediska historie pojem poměrně nový. Takže, nejdříve se plánuje a když plán vyjde, tak dojde k tomu pořízení.
No, přestože se nepovažuji za drbnu ( @promon ), zrovna dnes jsem tento obrat použila. Jedná se o účelové "pořízení" dítěte. Tedy že žena otěhotní za určitým účelem, kdy dítě je vlastně prostředek k..? (doplňte sami) Je to vpodstatě hanlivé označení. Mohou ho používat lidé s despektem k dané osobě (ovšem jestli oprávněně ). M.
@aknelka - Jen ty děti jako pracovní síla mi vadí - to myslíte vážně? Ve kterém století?
Za sebe mohu říci, že ještě ve druhé polovině toho minulého. Nikoli z výchovných důvodů, ale prostě proto, že každý v rodině měl své povinnosti.
Potvrzuji názor Jedubabičky a zároveň i Vilíka. V druhé polovině minulého století děti běžně pracovaly. Výchovné to bylo, ale v rámci rodiny i nutné. Nebylo to snad vyčerpávající a bylo to různorodé, sezónní. V zimě se dralo peří, brambory se na jaře sázely a na podzim sklízely, mezitím s kozou na pastvu. A občas si, v době sklizně borůvek, vzpomenu na svého exmanžela. Musel je chodit sbírat. Ne jen konvičku na domácí knedlíky, ale kila do výkupu. Od té doby považoval slovo borůvka za jedno z nesprostších slov, co znal.
" Pořídit si"je v souvislosti s dítětem divný výraz. Mimochodem 16 dětí panovnice Marie Terezie (1717-1780) ovlivnilo chod celé Evropy. Jak kdo a jak kde.
...:...Jaké minulé století? Jaké rozvojové země? Dnešek a např. Turecko - textil: zpravy.idnes.cz/... Děti nechodí do školy, rodina potřebuje příjem. Dětri nepracují na svém, rodina zřejmě nic svého nemá. Všechny firmy známe z obchodních center. Vaše texasky možná pomáhalo tvořit dítě z chudých poměrů.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.