Kuřácký koutek

Od: odpovědí: 34 změna:

Zdravím,

mám menší problém. V práci mě přestěhovali do jedné kanceláře, která byla dost dlouho nevyužívná. Je to pěkná místnost, s oknem do dvora, takže člověka nic při práci neruší. Vlastně až na jednu věc. Problém je, že přímo pod mým oknem, funguje kuřácký koutek. Jelikož je tam daný popelník, tak bych řekl, že je to oficiálně určené jako místo ke kouření. Problém je, že když mám otevřené okno a někdo si dole zapálí, okamžitě mi to jde všechno dovnitř a pak se v té místnosti nedá dýchat. Musím kvůli tomu zavírat okno, ale nebaví mě dělat to třeba desetkrát denně. Navíc, když na to zapomenu a na chvíli odejdu z místnosti pryč a někdo si mezitím zapálí, po návratu to tam smrdí jak ve čtvrté cenové před zákazem kouření. Jsem sice nekuřák, ale nejsem žádný fanatik, kterému by kuřáci vadili nějak z principu. Jen si myslím, že by kolegové mohli chodit kouřit jinam, zvlášť když je po celém areálu několik míst ke kouření (jedno je asi 40 metrů daleko). Tam to zřejmě nikomu nevadí, když to funguje.

Nechci ze sebe dělat potížistu, ale čuchat mě to taky nebaví. A řešit to neustálým zavíráním oken taky nejde. Po pravdě ale nevím, jak to vhodně a zároveň taktně nakousnout a neudělat při tom ze sebe fanatického nepřítele kuřáků. Chci to vyřešit nějak diplomaticky a s citem. Nenapadlo by někoho něco? Jak byste to řešili vy? Díky :)

34 odpovědí na otázku

 

 


5x
avatar iz

Přestože by kolegové (zaměstnanci) kuřáci Vaší žádosti nejspíš vyhověli, byste toto neměl řešit s nimi.

Je potřeba to řešit se zaměstnavatelem, který měl kuřácký koutek umístit jinam → tam, odkud kouř nebude nikoho "obtěžovat".

Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům nekuřácké prostředí. A trvání na zdravotné nezávadném pracovním prostředí je podle mne v pořádku, nikdo by Vás neměl brát jako "fanatického nepřítele kuřáků". Zdraví máte jenom jedno...


doplněno 24.05.18 14:38: @670592633n670477u je "mimo". Zde nejde o naschvály kuřáků, ale o nevhodné umístění "kuřárny" na pracovišti → nejde o kuřáky, ale o nesplnění povinnosti zaměstnavatele. Kuřáci zde chodí tam, kde jim prostor vykázal zaměstnavatel, nikoliv tam, kde by někoho záměrně obtěžovali.

Proto říkám, že trolí...

Je mimo.

ivzez: Já jsem psal o kuřácích všeobecně a ne pouze na pracovišti.

72mona3: Píšeš o něčem co možná ani sama nevíš co to je. Přičítáš někomu něco co tu ty sama záměrně provozuješ.

 


3x
avatar lidus

Snad není problém slušně požádat aby se kousek přestěhovali, kuřáci nejsou přece zlí lidé a jistě vám vyhoví. Já v tom problém nevidím.

lidus: Vidím, že asi pořádně neznáš kuřáky. Samozřejmě, že všichni nejsou stejní, ale většina z nich jsou neukáznění zabedněnci kteří si myslí, že jim patří celý svět a tím hnusným smradem klidně mohou obtěžovat kohokoliv tak jak se jim zachce. Mnozí ustoupít ochotní nejsou a někteří dokonce když vidí, že to někomu vadí tak záměrně a bezcharakterně se mu snaží smradit přímo pod nosem.

670592633n670477u - Přestaňte trolit! Z člověka se nestane hajzl jen proto, že drží cigaretu. Tím buď jste, nebo nejste.

72mona3: Ono dost záleží kde a proč tu zapálenou cigaretu kdo drží. Někteří neukáznění kuřáci ji drží záměrně tam kde to nekuřákům vadí a nejsou ochotni ustoupit.

 


1x

Já myslím,že těm kuřákům to asi ani nedojde,že kouř jde do vašeho okna. Kouří v kuřáckém koutku. Asi jedině jim to nějak osobně říci, tak nějak v legraci,něco vymyslet. Třeba to uznají a přesunou se jinam.

 


0x
avatar naufrago

Na nádraží v Liberci má jedna prodejna obdobný problém. Na okně mají proto umístěnou tabulku "Prosím nekuřte pod oknem". Moc často tam nikoho nevídám a jestli jim to jde do oken i když kuřáci stojí o něco opodál, nevím.

Jestli ty lidi ale znáte, tak bych možná za nimi během kuřpauzy zašla a mile (ale ne poníženě) je požádala, jestli by se nemohli o pár metrů dál. Za předpokladu, že jde ten popelník přesunout. Prostě a jednoduše: "Hele chlapi/lidi, mně jde všechen ten kouř do oken... nemohli byste kouřit tamhle?" - za zkoušku nic nedáte, potížista taky nejste, je to jen obyčejná prosba.

 


Já většinu z nich znám jen od vidění. Nespolupracujeme spolu. Od nás konkrétně kouří jen tři kolegové a ti naštěstí většinou chodí úplně nahorů na balkón, kde to nikomu nevadí. Bohužel si taky někdy jdou zapálit dolů, ale spíše moc ne.

Pokud jde o to, zda jim to dochází nebo ne, tak si myslím, že zřejmě ano, protože už si všimli, že chodím zavírat okno. Jde spíš o to, že nevím, co jim mám říct, když jim tam přímo dali popelník. Tím jim v podstatě řekli: "tady můžete kouřit" a pak jim někdo jde říct, aby šli kouřit jinam.


doplněno 23.05.18 21:30:

Ještě doplním, že tam samozřejmě v různou dobu chodí více různých skupinek a jednotlivci.

 


0x
avatar 72mona3

Tak buď a nebo. Záleží, kdo tam ten popelnik dal. Pokud sami kuřáci, musíte to řešit s nimi. Prostě slušně požádat. Pokud někdo jiný (vedení?), tak s ním. Jakmile se popelník přemístí, kuřáci se tam slétnou jak můry za světlem... M.


Ten popelník je erární. Je to tenhle. Akorát je tam ještě koš a ten je tam napevno. Tak to budou házet tam. Asi zkusím promluvit s ředitelkou, jestli by se to nedalo nějak vyřešit. Ta je na štěstí rozumná.

nekurak2: S tou ředitelkou to vidím jako asi nejrozumnější řešení. S mnohými kuřáky se ohledně kouření nedá rozumně vyjednávat. Někteří když vidí, že to někomu vadí tak naschvál mu chodí koužít pod nosem. Někdy mám dojem jako by ten smrad který vdechují jim lezl i na mozek a ovlivňoval tak schopnost rozumného myslení.

 


0x
Já nechápu, proč uz to koureni neni davno mimo zákon aspoň na pracovišti. Je to fet jako kazdý jiný a navic obtezuje okoli, samozrejme v práci jsou zbytečne prostoje, vyspelejši zeme ani neprijmou kuráka na solidni práci. Teď dokonce se u nás leckde ustupuje v nastolenem trendu zákazu koureni, je to zbabelý krok zpet, bohuzel.

zak: Plně s tebou souhlasím. Já to ale docela dobře chápu. Zakony dělají a schvalují lidí kteří mnozi jsou kuřáci a od takových se asi dá těžko očekávat, že by souhlasili s něčím co by asi omezovalo i jich. Také i proto, že by se tím možná snížil prodej cigaret a tím by stát z toho měl méně na daní vybrané formou DPH.

Na druhou stranu - žádná prohibice nikdy nefungovala a fungovat nebude.

U nás ve firmě byl 100% zákaz kouření. Výsledek byl, nejen že se o přestávce dělníci vyrojili před vrátnici na cigárko, ale kouřilo se prakticky všude, kde se dalo zašít: za halou, ve skladu, na toaletách... Vybudování přístřešku na kouření situaci zlepšilo. Ne sice úplně, ale významně.

Vážení děláte si legraci? Chtěli jste demokracii a najednou jste pro mnoho zákazů když se zrovna vám něco nelíbí. Příště dáme zákon, že koupat se budete jenom v sobotu a maso jíst pouze v neděli. Jste zblblí tím masírováním o velké škodlivosti kouření, ono to vůbec není tak jisté. Kuřák se klidně dožije 100 let a nekuřák zemře na rakovinu plic. Nesnáším zahulený prostor, ano, oběd by mi jistě nechutnal pokud by mi kuřák čoudil pod nos, vždycky je to o toleranci a já mám pocit, že kuřáci jsou mnohem tolerantnější než nekuřáci.

 


0x

@nekurak2 - Špetka argumentů pro jednání s vedením:

ZP § 103

(1) Zaměstnavatel je povinen...

l) zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích stanoveného zvláštními právními předpisy

§ 106

(4) Každý zaměstnanec je povinen...

e) nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele a nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

@670592633n670477u - tak jako vše musí mít i demokracie stanovené svoje hranice které by se neměly překračovat
No právě - takže by ani nemělo být kýmkoli militatním - ať nekuřákem či třeba ekoaktivistou - požadováno podkračovíní těchto hranic. Tedy konat "zákonněji", než norma stanoví.


doplněno 24.05.18 16:19:

Omlouvám se za překlep ve slově "podkračovíní" - aby tomu skutečně všichni porozuměli, má znít "podkračování" *zed*

jedubabicka: Nevím co máš na mysli tím slovem "podkračovíní". Nějaké stanovené normy jsou jedná věc, ale něco jiného můžou být třeba ne vždy normami stanovené zásady slušného chování.

 

670592633n670477u, zásady slušného chování jsou dobrá věc, ale tam kde předpisy nedodržuje zaměstnavatel, jsou "jaksi mimo" (nemusí stačit).

jedubabicka: Mě nejde o překlep, ale o to slovo "podkračování".

ivzez: Zásady slušného chování by stačit měly a měly by pro každého být samozřejmosti. Tam kde slušné chování je pro některé neznámý nebo ignorovaný pojem by zaměstnavatel měl zasáhnout vydáním nějakých závazných norem, nařízení atp. pokud je to v jeho zájmu nebo v zájmu někoho jiného.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]