Co je to zpověď?

Od: Datum: 13.04.13 21:58 odpovědí: 5 změna: 14.04.13 16:11

Dobrý večer, jak byste prosím Vás vysvětlili slovo zpověď? Děkuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 13.04.13 22:08
avatar
ZdravimZpověď je to,kdyz se clovek u pana farare vyzpovidava ze svych hrichu,proto,aby mu Pan Buh odpustil,a netrestal ho na dalsi zivotni pouti,a posleze i posmrtne.
doplněno 14.04.13 09:42: "dedabrno"Asi jsme na Zapade jna tom jak Vy rikate zastarali,ale u nas stale funguje a plati to,co jsem jiz rekla
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 23:37
avatar

Jsem už sice stařík, ale ta první odpověď je více než archaická a církev se k ní už ani takto nehlásí.

Církev hovoří o svátosti pokání a svátosti smíření.

V zásadě jde o to, že všichni, ať věříme či nevěříme, neseme v sobě pocit, že jsme se v denním životě nezachovali tak jak bychom se zachovat měli a že dříve či později nastoupí pocit viny, třeba i neurčité a následně pocit, že bychom se s tím měli vyrovnat. Jak vyrovnat? Tím, že se usmíříme především s tím, komu jsme přímo či nepřímo ublížili a v obecných morálních věcech či chcete-li tajemstvích, že se s tím svěříme někomu, kdo je nad věcí (viz Havlíček, Král lávra ...).

Ta možná už 6 000 let platná pravidla chování jsou obsažena v jednoduché normě: Desatero Božích přikázání. Jak jednoduché, žádné stovky paragrafů nad nimiž se dnes armády advokátů přou přou a zase přou a soudy si nad tím myjí ruce...

To zmíněné Desatero je závazné jak pro judaismus, tak pro všechny křesťanské církve a co si budeme povídat, celá naše evropsko-atlantická civilizace stojí na něm nejen morálkou ... i když se ale nechala zahltit již zmíněnou záplavou práva.

Takže závěrem jen stručně: Smíření můžeme dosáhnout jenom zde, za vlastního života. Pak už je na veškerou lítost pozdě a nikdo neví, zda to, o čem víme, že existuje jako svědomí, bude pokračovat nehmotným způsobem a vlastně se nekonečně trápit (peklo = stav duše) - ovšem už bez možnosti smířit se.

Věřící tedy nechodí se zpovídat, ale rozhovorem s knězem (s použitím Desatera) se vyrovnat s tím, co jsme nevykonali a vykonat měli, čím jsme se fakticky provinili a na základě toho získat svátost smíření.

Kněz je vázán absolutním zpovědním tajemstvím, které nesmí vyzradit ani nadřízeným církevním autoritám.

Páni duchovní mi snad odpustí tento laický výklad, a kdo má jinak zájem o tuto problematiku, jistě si najde jak na internetu tak mezi lidmi a duchovními podstatně lepší vysvětlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 08:50
avatar

Děda z Brna vám to vysvětlil úplně přesně. Kapku mi to nedá a chci odpovědět na slovo zpověď pohledem nevěrce. :D Svědomí, to je takový tichounký hlásek, který nám říká za A) to se nedělá! B) někdo se dívá! Takže ikdyž neznáte desatero a sedm smrtelných hříchů, přesně musíte vědět, že jste udělal něco špatně. A také pořád máte pocit, že odněkud příjde trest, že si to odskáčete, odpykáte. Jakmile do řeknete knězi v tichém a tajemném soukromí zpovědnice, vyhodíte to ze své duše a za trest dostanete příkázáno, co máte udělat. Např. několikrát odříkat modlidby. *sok* Anebo, své hříchy pošeptejte třeba do vrby nebo do peřiny, zpytujte svědomí, uznejte otevřeně, co jste udělal špatně a sám si také uložte trest. Zaplaťte za to, co jste udělal zlého. A příště to nedělejte! *bum* Je potřeba si nic nenalhávat, nijak se neospravedlňovat, nehledat důvody a polehčující okolnosti. Je potřeba uznat svou vinu. Zkuste to, je to velice očistné a osvobozující. A nemusíte do kostela.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 09:34
avatar
Správný výzmam slova zpověď je něco jako vyznání. Jeden člověk se druhému k něčemu přizná. Ať už v kladném nebo záporném slova smyslu. Můžeš se třeba kámošovi zpovídat z toho že miluješ jeho sestru.
Oproti tomu zpověď ve smyslu církevním je nejvyšší stupeň flanďáckého pokrytectví. Církev tak dává najevo že když jsi jejich ovečka tak se nemusíš trápit tím že jsi ha j zl který škodí kudy chodí, protože stačí v neděli zajít do kostela, vyspat to na faráře a dál se tím nenervovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 16:11
avatar

Milá kolegyně, děkuji za vyčerpávající výklad. Já to tak lidsky srozumitelně neumím, ale snažit se budu ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.