Nejste přihlášen/a.
Švihlé vánoční zvyky: pálení kozy, "kadící"poleno a nadívaný lachtan
Na Islandu se zase traduje pověst o krvežíznivé kočce Jólakötturinn, která obchází vesnice a sežere každého, kdo nedostal žádné nové oblečení.
Jihoafrické děti zase každý rok děsí pohádka o neposlušném chlapci Dannym, který své babičce snědl koláčky napečené pro Santu Clause. Rozzlobená žena hocha zabila a jeho duch od té doby straší vánoční domácnosti. Útěchu děti mohou nalézt v tradiční vánoční pochoutce - smažených larvách obřích můr.
Neobvyklé vánoční recepty najedeme i v Grónsku. Sveřepí ostrované si dopřávají pokrmy zvané mattak (syrová kůže z velryby s vrstvou podkožního tuku) a kiviak (lachtan nadívaný alkami, které se v jeho útrobách nechají přibližně sedm měsíců uležet).
Zlatá česká kotlina
V zahraniční jsou pro nás docela podivné tradice - v Austrálii Vánoce na pláži, v Norsku schovávají košťata na Štědrý den, aby si je nevzaly čarodějnice, na Islandu nemají Santu ani Ježíška, ale 13 nějakých skřítků, v Rakousku se převlékají za démona Krampuse, v tropických zemí zdrobí palmy místo stromečku, v Mexiku rozbíjí talíře jako tradici...
Dobrý den, doplním příspěvek viz výše - Vánoce nejsou jen sníh, ale také pořádné horko. Zdravím!
Možná to většinu čtenářů překvapí, ale nejbláznivější je oslavovat narození J.K., když se v prosinci vůbec nenarodil.
Usmrcen byl na Velikonoce ve věku 33 a 1/2 roku - pokud by se narodil koncem prosince, tak by se Velikonoce museli slavit až na konci června.
"achjo", je to pravda, co píšete a je to k zamyšlení. Možná jde o to, jak Vánoce vnímáme. Pokud se opravdu soustředíme na to, že k nám přišlo "světlo", je to jedno, ale prostě to musí každý podle sebe, jak to vnitřně cítí. Ono stejně neznáme přesné datum Ježíšova narození a tak je asi jedno, kdy si narození připomeneme, zda na podzim, v zimě, či na jaře (jak uvádí různé prameny). Jeden tex v Písmu říká, že "je den, jako den..."
A takto taky vnímám i dodržovaní "šabatu", který někteří pojmenovali "sobota" a striktně ji dodržují, jako zákoníci. Přece písmo říká.." šest dní pracovat budeš a sedmý den odpočineš..." a tak to také je, chodíme do práce a jeden den (nyní dva) bývalo a je volno, aby si člověk odpočinul. Není to o striktním dodržování "soboty", ale o tom, aby člověk odpočíval, měl také čas na rozjímání duchovních věcí a nabral sílu, jak tělesnou, tak se duchovně osvěžil. Je jedno, zda má volno a odpočinek v sobotu, v neděli, či v úterý, nebo v pátek...
5 - Někdo považuje jeden den za důležitější než druhý, jiný považuje všechny dny za stejně důležité. Každý nechť je plně přesvědčen o tom, jak sám smýšlí.
6 - Kdo zachovává určitý den, zachovává jej Pánu. (Římanům 4:5,6)
Možná by mi v dnešní době přišlo malonko švihlé udržovat starou českou vánoční tradici "Třesu, třesu bez, ozve se mi pes, kde můj milý jest?". I když na vesnici by to snad bylo možné, avšak psů ňafe vždy několik. Štědrovečení noc je sice čarovná, ale stejně bych na ty psy moc nespoléhala.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.