Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Srozumitelně vysvětlete znaky demokracie

Od: lyubdor* odpovědí: 16 změna:

o 1) Držitelem moci jsou dohodnutým způsobem určení zástupci většiny.

o 2) Periodické volby.

o 3) Povinnost odevzdat moc nejpozději po uplynutí volebního období.

o 4) Nezměnitelnost maximální délky období.

o 5) Ochrana politických menšin i jednotlivců.

Budete-li mít ještě něco, ráda si počtu.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

len*
hodnocení

2x

Demokracie je tzv. oxymoron . Tedy slovo, které samo sebe vyvrací, popírá, devalvuje. Je tvořeno z řeckých slov, které znamenají "lido-vláda", což je to první, co každého přemýšlivého člověka práskne do očí, protože lid nikdy nikde nevládl. Nejde to, nefunguje to. Ti kdo vládnou, zejména v zastupitelské demokracii, už nejsou lid, nejsou s ním spojeni, nereprezentují ho, neznají ho. U některých "zastupitelů"je to tak do očí bijící, že se až člověku vybavují "hraběcí rady"a jezení koláčků místo chleba...

Demokracie je živný roztok kapitalismu. Kdo miluje společnost pyramidálně rozdělenou na kasty, třídy, příjmové roviny, ve kterých platí pro stejné lidi různé zákonitosti, principy, ba i zákony, ten bude vždy horovat pro " svobodu, demokracii, humanismus" , apod. aniž by bylo zřejmé, co přesně tím myslí a pro koho by to platilo.

Ten, kdo se vyzná v psychologii, historii a mentalitě davu, se na Vašimi pěti body jen pousměje. To se dá všechno snadno zařídit...

Jedinou anomálií v dějinách byl socialismus , ale ten už byl odstraněn a dostatečně pomluven, takže i lidé, kteří v něm nežili už vědí, že to " nefungovalo" , nic se nedalo koupit, člověk nesehnal bydlení, pořádnou práci, atd. A ty represe... no hrůza... Za to dnes, všude bezpečno, čisto, mír, blahobyt a spravedlnost, kam oko pohlédne...

literarky.cz/...

novarepublika.cz/...

hrdost.net/...

uloz.to/...


doplněno 26.09.17 13:02:

dodatek k bodu 5 :

my tu, po 27 letech systému, který si nazvěte jak je libo, ještě nemáme ani ochranu svědků trestných činů, natož ochranu politických menšin a jednotlivců. To není jen kauza Michálek, je toho mnohem víc. A většinou nejde "jen"o nějaké pomluvy nebo rozbité okna a poškrábané auta, ale i vraždy. Zmapujte si příběh režiséra J.Svobody nebo vnuka ( ! ) M.Jakeše (


např. od času 1:10:19 ).

Na vlastní oči jsem viděl jak náckové v roce 2017 vběhli do malinkého, prvomájového průvodu v Ostravě a za přihlížení Policie ČR a "antikonfliktního týmu"tloukli jeho účastníky. Byli tam opravdu staří lidé, děcka, pár dospělých. Následně nebyl nikdo z agresorů ani legitimován, natož pokutován nebo zatčen.

 

figurek*
hodnocení

2x

svoboda slova.

Klidně si stoupněte na Václavské náměstí vykřikujte, že Zeman je jako prezident úplně neschopný, vláda je zkorumpovaná a parlament je sbírka lemplů, dořitilezců, opilců a kariéristů (což je) a nic se vám nestane. Půlka lidí vás bude ignorovat, druhá půlka vás bude považovat za blázna a policie vás nechá na pokoji.

Stoupněte si na náměstí v Minsku a vykřikujte, že Lukašenko je jako prezident úplně neschopný, vláda je zkorumpovaná a parlament je sbírka lemplů, dořitilezců, opilců a kariéristů (což je) a skončíte v base.

 

culdabulda1*
hodnocení

1x

myslím, že demokracie ve smyslu "vlády lidu" není v dnešním světě ani možná - neboť jak zvolení zástupci, tak "lid" podlehnou nakonec vždy korupci a touze po moci ! - přinejmenším ideálu "pravdy a lásky" ! - který je stejně nesmlouvavý, jako ideály ostatních líbivých ideologií, které změnily a mění svět !

Koukám, že je otázka stará - tím spíše však stále aktuální - protože společnost získává stále nové zkušenosti - a ty nejsou v současné době moc optimistické :-D


doplněno 08.07.19 14:31:

- navíc se v dnešní době demokracie "zvrtává" v nadvládu řvoucích menšin nad slušnou většinou. Ale na druhou stranu jim to zřejmě vyjde - slušná většina bude nakonec umlčena a "přehlasována" - tak jako ostatně v každé totalitě. ať už se nazývá jakkoliv.

Z historie ovšem víme, že některá totalita alespoň něco vytvoří - nejsem si ale tak jistá , že se současná "liberální demokracie" nesnaží spíše o degeneraci společnosti, namísto jejího povznesení - a rozhodně nemám na mysli technický pokrok - ten se rozhodně nezastaví *smich* - lidstvo si ve své cestě ke zkáze zabránit nedá ! *ua*

 

hodnocení

1x

Demokracie je to, že hlas úplného blba má stejnou cenu jako hlas člověka, který má všech pět pohromadě. A protože většina lidí je blbých, podle toho to vypadá.

Proto vládnou většinou psychopati?

 

 

hodnocení

0x

Periodické volby mají i v Rusku a v KLDR. Podmínkou demokracie je, aby volby byly svobodné.

len*

Svobodné dolby... :) Podmínka demokracie ... *smich*

Svobodně se rozhodni mezi "ano" nebo "jo"...

Vlastně je to dobrá ukázka na jakých lidech to celé stojí a proč pomocí voleb nejde prosadit žádné zásadní změny k lepšímu.

Většina se není a nebude schopna orientovat v otázkách, které vyžadují rozsáhlé, odborné znalosti ... množství informací... a také určitý, jednotný žebříček hodnot... říkejme mu třeba etika.

Proto volby dopadají tak, jak dopadají - a většina je schopna hlasovat dokonce i proti zájmu většiny.

Maranatha...

 

hodnocení

0x

Nejblíže skutečnosti a praktikám ve společnosti bude asi toto chápáni demokracie:

Demokracie znamená vláda lidu, jak uvádí výše p. "len", včetně toho , že lid nikdy nevládl , ani vládnout sám sobě dost dobře nelze. Nelze aby všichni vládli všem, pak nikdo nevládne , nemá komu vládnout. Jaké důsledky by to mělo?. Demokracie hovoří, že někdo (lid) někomu vládné, to je jednoznačné vyjádření- fungování demokracie. Abychon si mohli odpovědět kdo komu vládne, musíme si odpovědět , kdo je tem lid, kdo jej představuje? Proto bychom měli jednoznačně chápat, že pro tento případ, lid jsou ti, kteří vládnou ti kteří jsou u vlády a vládnou ostatním, zprostředkovaně jejich voliči a sympatizanti.. Tedy vždy když hovoříme o demokracii, musíme si nejpve opovědět: Kdo komu vládne?. Kdo z té demokracie má úžitek a kdo musí respaktovat (poslouchat)? Ve prospěch koho je demokracie?. Politické strany mívají ve svých názvech demokracie, protože usilují o vládnutí ve prospěch svých ideálů. . ( ČSSD, ODS, KDUČSL ODA, a další,).

zdravím -miro

jofa*

Nejdůležitějším předpokladem demokracie musí být nezávislá justice a dodržování zákonů. Múžete si sice svobodně volit a vykřikovat co chcete, poukud toto nebude fungovat o demokraci nemůže být ani řeč.

 

26.09.17 17:09
hodnocení

0x
avatar babkazov
Srozumitelně vysvětlete znaky demokracie
klera*

I kdyby to opravdu řekl, tak takhle pesimisticky to naštěstí nevypadá. :)

 

liska*
hodnocení

0x

Podstata demokracie je v tom, že běžný občan / dělník, student, důchodce, lékárník, prodavačka, ... / řízení a chodu státu nerozumí, tak dá ve volbách dobrovolně svůj hlas fundovanému člověku / straně/, který za něj bude jednat. Který bude reagovat na jeho potřeby. Dostal od lidí mandát, tak se bude snažit plnit přání a požadavy těch, kdo ho volil. Každá strana voliči nabízí svůj program a občan je porovnává, co mu nejvíc sedí a vybírá si toho, o kom si myslí, že ho bude nejlépe zastupovat..

Člověk s jinými názory se nemusí bát je vyslovit. To v nedemokratické zemi neexistuje.

cechacek*

Paní Lisko, člověk s jinými se nemusí bát vyslovit své názory, dle mého názoru bych si nebyl tak jistý

 

cechacek*
hodnocení

0x

Demokracie je to, že co není zakázáno, tak je dovoleno. W. Churchill měl názor, - Demokracie je největší bordel, který může existovat

 

hodnocení

0x

To, co zde všichni popisujete, je zastupitelská demokracie, potažmo parlamentarismus.

 

hodnocení

0x
Vyhledejte:
siege of Melos

...to byla demokracie.
Vlada lidu je mozna na urovni,na ktere to slo, z hlediska početnosti rodů. To jest - byl zvolen staresina, sedl na kone s par zvolenyma "kontrolorama", kteri davali pozor, jestli na snemu stařešinů skutecne rekl to, co mu bylo prikazano od "volicu". Muselo dojit ke vseobecnemu souhlasu (a proto vsechno tak dlouho trvalo). Nasledne byl zvolen staresina ze staresinu, ktery se ucastnil porady staresinu na vyssi urovni, atd, atd.
Po vpadu cizich vojsk na uzemi drzav ale system selhal, protoze byl sice ucinny, ale pomaly. Lide zili ve vesnicich, pozdeji v opevnenych vesnicich - oppidech, pozdeji na Ostrohach - terennich vyvyseninach, ktere ze 3 stran obklopovala voda... Nepomohlo, vzdalenosti byly prilis velke a cizi vojska prilis koncentrovana v pusobeni na "maly bod drzavy". Ten znicila a napriste lepe prochazela krajem. Vznikla opevnena mesta (Jericho, Troja dohoda, Konstantinopolis a pod), vznikly Polis a polistika. Politika. Od te doby vladnou mesta krajum a drzavy jsou ve vazalskem postaveni. Zadna demokracie, ale - system falesnych nazvu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]