Černá kočka přes cestu

Od: Datum: 10.08.17 12:40 odpovědí: 15 změna: 11.08.17 16:05

Dobrý den,
určitě všichni znáte pověru o černé kočce, která vám přeběhne přes cestu. Nejsem zrovna pověrčivá, ale zjistila jsem, že tuhle "hru" hraje každý jinak.

Sousedka z této pověry vylučuje kocoura jiného souseda, protože by měla smolný každý den. :-D Jiný zase jen pokud běží kočka přes cestu zleva doprava apd. Jak je to u vás? Jak tato pověra funguje nebo co musí nastat, aby platila u vás?

Pokud někdo ví, jak tato pověra vznikla, zajímalo by mě to také.

Děkuji
Věra


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 10.08.17 12:54
avatar

Zdravíčko.

Já osobně na tuto pověru nevěřím.Zrovna tak nevěřím na pátek,třináctého.A další a další...

Pověra vznikla asi takto : http://promuze.blesk.cz/clane…kocek-nosi-opravdu-smulu.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: josefk
Datum: 10.08.17 21:01

mě v pátek třináctého nečekaně zemřel děda, takže určitě na tom něco pravdy je, že tento den nosí neštěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 13:22

Nevěřím na to, ale jsou to potvory proradný. V nedávném období svého života jsem musel hodně zariskovat a vsadit prakticky vše na jednu kartu. Nakonec to vyšlo, ale ten den, kdy jsem se k tomu odhodlal, jsem potkal tři černý kočky a všechny mi přeběhly pře cestu. Té první jsem si pouze všiml, u druhé jsem si říkal: "To snad ne!" a třetí už mě naštvala, že jsem po ní mrsknul nejbližší kus asfaltu (pro ochránce - netrefil jsem) *smich*

to wamp: Zajímavý článek. Tedy ne že bych na to věřil, ale taková černá kočka na doma by nebyla špatná. Budu uvažovat o tom, jestli nějakou nedám té svojí k narozeninám. Když mě naštve, tak ji pak můžu případně upálit a říkat že to byla čarodejnice *afro*
*cert*


doplněno 10.08.17 13:44:

A proč o tom vlastně mluvím: od té doby jen sleduji, jestli to byla vyjímka, nebo ne. Přijde mi zajímavé, že od té chvíle už nikdy mi nepřeběhly přes cestu tři kočky za jediný den. Zvláštní. Nebo jsem si toho jen nevšiml? *nevi*
Pro případné rýpaly: Já vím že je to blbost. Vím jaká je psychologie víry v cokoliv. Ale je to zvláštní náhoda, nebo ne? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 13:36
avatar

U nás se jedna černá kočka( kocour) dost často vyvaluje na silnici ,až se divím ,že ji nic nepřejelo.Ze začátku jsem vždycky v duchu říkala "jdi na druhou stranu",ale teť už mě je to celkem jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 10.08.17 14:00

My na žádné pověry nevěříme, navíc kočky jsou posvátná zvířata a doma jsem měla úplně černé kočky dvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 15:06
avatar

- období, kdy jsem měla doma černého kocoura, patří k mým šťastnějším, ne-li nejšťastnějším ! A jak byl chytrej ! - to se s lidmi mnohdy ani nedá srovnat.

A je typické, že "prokletí" černých koček má na svědomí - jak jinak, nežli zase církev !- ta je v oblbování lidí naprostej mistr. Škoda, že vliv náboženství ve světě spíše přibývá, nežli naopak.


doplněno 10.08.17 16:39:

ildika

- no já jsem si jenom přečetla v odkazu "wamp" toto :

Dodnes známá pověra o černé kočce přes cestu a následné smůle vznikla totiž právě ve středověku. Fanatičtí lovci čarodějnic tehdy usoudili, že černá kočka je pro čarodějnici nepostradatelným společníkem a že v ní musí být ukryt ďábel. Setkat se tak s černou kočkou se prakticky vyrovnalo setkání se samotným satanem.

Není proto divu, že při honech na čarodejnice byla, kromě spousty nevinný žen, upálena také spousta černých koček. A aby toho neměly málo, vytvořila se kolem nich další řada nelichotivých pověr...

tak fakt nevím


doplněno 10.08.17 17:03:

no jo, no ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 16:23
avatar

Jako že církev rozšiřovala tyto trapné pověry? Čuldo, Čuldo... doufám, že sama víte, že je to hloupost. ;) Pověrčivost je pro křesťany dost velký hřích. Kočky se vždycky chovaly v klášterech, a to i černé. My jsme našeho prvního černého kocoura také měli z kláštera.


doplněno 10.08.17 16:42:

A co to mělo co dělat s církví? Čarodějnictví bylo trestné z hlediska státního práva a státní právo také přikazovalo tyto osoby upalovat. Církev měla odjakživa ve svých stanovách, že se nikomu nesmí udělit trest smrti, ani se nikdo nesmí mučit tak, aby mu to působilo přílišnou bolest a způsobilo trvalé následky. Nezapomínejte na to, že naši předkové byli pohané - a to i přesto, že oficiálně přijali křesťanství. Vždyť ješte snad v 19. stol. shazovali na Perunův svátek kozly z věží.


doplněno 10.08.17 16:46:

Mimochodem, ani Husa neupálila církev, jak s oblibou tvrdili historici za minulého režimu. Hus byl upálen státní mocí, protože narušil zákony říše (kacířství, které vedlo k pobuřování veřejnosti). Pokud by byl jenom kacířem, který by psal latinsky a tedy nepobuřoval prostý lid, církev by ho podle svých předpisů potrestala max. domácím vězením.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.08.17 17:11
avatar

ildika

- každá holt vidíme svět jinak - v tom se shoda najít nedá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 17:44
avatar

Kdybych měla věřit na černé kočky a smůlu, asi bych nemohla vyjít z domu. Na každé straně ulice žije jedna. A že chodí po chodníku a přes silnici sem a tam, je jasné. Jednoho z těchto černých macků vídám často z okna. Nikdy mě jako první myšlenka nenapadne nic o smůle, ale skoro vždy se mi vybaví Mauglí a jeho přítel Baghíra. Černé kočky jsou velmi elegantní. Sice mám osobně na prvním místě mourinky, ale černé hned po nich.

Na pověry nevěřím, ale když padá hvězda, tak si přeji zdraví a pohodu pro celou rodinu, když vidím kominíka, začnu se smát a hledám knoflík. Když to kominík zpozoruje, směje se také. Je to neškodné a milé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 21:39
avatar

Tak nevím, jestli mám do povětří vyhodit cestu, nebo kocoura? Mám černého a chytrého, umí si otevřít klikou dveře. Na pověry nevěřím, ale vím, že na co člověk věří to si přitahuje. A to vím bezpečně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.08.17 21:48

Já věřím na peníze. Víra se mnou úplně cloumá, intenzivně věřím na mega hromady prašulí *andel* *modla2*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.17 22:12
avatar

no konečně nějaká "slušná" víra !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.17 06:53
avatar

still10 - Tak abyste se nám v nich jednou neutopil!*plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.17 10:48

Žádné slzy prosím. Stejně žádnou hromadu nikdy nebudu mít, takže se není v čem utopit. Tou mojí výplatou se nelze ani udusit, polknu a je to *smich2*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.17 16:05

Když mi přeběhne černá kočka přes cestu, tak počkám, až to místo přejde někdo jiný. Nešlápnu na hranatý kanál a když náhodou ano, tak ho třikrát obejdu (zleva ;)). Když kolem mě jede sanitka, tak zkřížím prsty (na ruce :-D) a třikrát plivnu přes pravé rameno... Díky tomu mi někdy cesta na nákup (cca 200 m) trvá i půl hodiny *smich*

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.