Vysoký cholesterol

Od: odpovědí: 46 změna:

Dobrý den,

Mám vyšší cholesterol, nějak kolem 6. Jak vysoký,tak i nízký cholesterol. Byl jsem u doktora, ten mi jen řekl, že mám vyšší cholesterol, byly u něj 3 plusy. 4 plusy jsou snad maximum. Rád bych jestli někdo s tím má zkušenost, tak mimo pohybu, dietnjší stravy, tak jaký by případně doporučil přípravek z lékárny na snížení.

Děkuji.


doplněno 03.08.17 14:51:

Mám cholesterol 6,1+ mmol/L ; LDL cholesterol 4,52+++ .


doplněno 03.08.17 15:50:

Já bych ten cholesterol až tak moc neřešil, ale posledních 14 dní mám nejspíše nízký tlak, jelikož mám po tu dobu skoro stále závratě. Chvílema co to tu píšu, se musím chytnout rukou stolu, abych nehodil záda. Navíc dnes ráno mi podivně zkoprněla levá ruka, když jsem se probudil, byla levá dlaň asi v takovém tvaru, jako kdyby se člověk snažil rukou ukázat kobru.. Nemohl jsem s ní chvíli vůbec hýbat a měl jsem to poprvé v životě, pak se teda vzpamatovala. Myslel jsem, že to je přeležené, ale ani to nebrnělo jako když to mám přeležené, prostě byl to jiný pocit. Ale u srdce mě nepíchalo, jen mi pak vylítl tep, ale to možná proto, že jsem měl takový strach, že je to moje poslední hodinka, že mám nejspíše infarkt a že je to poznat díky ruce.

46 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar minda

klídek, hodnoty kolem 6 nejsou nijak tragické, léky zatím nejsou nutné, spíš upravit jídelníček - méně tuků,smaženého apod, najdete na internetu, ale jestli se stravujete "ukázkově", může být na vině i genetika - hlavně se nestresujte :)

Super rada,operace se zdařila,ale pacient zemřel...

s hodnotou kolem 6 se neumírá, milý znalče a kritiku - jestli víte, tak poraďte líp než já... ale stojím si za svým, stačí upravit jídelníček, nic víc není potřeba :)

 


3x

Tyhle hodnoty nám kolísají, z toho se nemusíte děsit. To sledování se Vám škodí víc. Jakmile se hodně napijete, tak jsou i hodnoty jiné. Jezte vlašáky a mandle a seminka. Používejte za studena lisované oleje, nejlépe lněný. Pokaždé tak lžičku do salátu. A hodně zeleniny vařené i syrové.. Omezte tučná smažená jídla, uzeniny,chipsy, zákusky máslo, tuč.sýry. Dostatek čisté vody a pohyb, ten přidejte určitě! A nějaký akční program na čerstvém vzduchu, abyste se tolik nepozoroval. Poslední dny jsou to i atmosferické vlivy.


doplněno 03.08.17 21:26:

Vy za preventivku platíte? Já ne. A ani u zubaře ne.


Objednal jsem rybí olej, tak si to v Maxovi v pondělí vyzvednu. Chipsy už nejím minimálně dva měsíce (kvůli ledvinám), zákusky možná tak dvě balení měsíčně. Za preventivní neplatím. Nevím kde jsem to psal. Ale mám preventivní zdarma, jednou za 2 roky. Ten pohyb bude základ. Zítra složím zase rotoped, co už skoro 3 roky hnije v krabici..

 


3x
avatar blesik

No, já nevím, ale pokud Vám jde bolest do paže, tak bych šla k lékaři. Takhle začíná i infarkt. Vyšší cholesterol, nedostatek pohybu,velká nadváha - jste dobrý adept na infarkt, ale nechci strašit, může to být i něco jiného a to by měl rozlišit lékař a ne abychom Vás tady uklidňovali, abyste k lékaři nechodil a přestal se pozorovat. S lidmi, co se nepozorují to často šlehne a už se neproberou, protože nevnímají varovné příznaky těla a pak je pozdě. Sami lékaři říkají:" Raději 3x zbytečně, než něco prošvihnout." Sousedce, hrdince, co se nepozorovala, se udělalo zle, nedovolila muži zavolat sanitu, že to přejde. Sedla na židli a po chvíli se jí udělalo líp. Za hodinu opět zle, tak ji už neposlechl a sanitu zavolal. Odvezli ji do krajské nemocnice a okamžitě operovali. Operace se zdařila, pacient zemřel. Druhý, nebo třetí? den. Už seděla na posteli a najednou zemřela.


Blahopřeji k vnučce. No už to dělají jak obě ruce, tak i obě nohy. Pouze v noci. Taková podivná křeč, ruce i nohy do "kobry", přes den to dalo celkem pokoj. Ale vypozoroval jsem, že jsem teď seděl u PC jaksi nestandartně a levou ruku jsem měl převážně do L skoro celý den, když jsem používal myš.. Měl jsem ji na gauči na kterém jsem seděl, danou vedle sebe. A myš používám často, jak s pravou, tak i levou rukou. Karpální tunel? Budu je muset holt šetřit. Ty nohy to nevím. Chtěl jsem jít dnes k doktorovi, ale je pátek a kdyby mě poslal obvoďák ke specialistovi (obvoďák "nečekaně" nic nenajde), tak mě vezme stejně až v pondělí. Jestli tedy vůbec v tomto bordelu... Spíše bych to viděl na čekací lhůtu měsíc a déle. Hlavně to na mě přijde večer po jídle, a pak při usínání. Navíc levá ruka mě už bolí několik dní, tak kdyby to byl infarkt, tak už je asi po mně. Dám pak vědět, jak to dopadlo.

No,tak mi to tak připadá,že si tady z lidí děláte pr...,že si chcete jen psát...!

Kéž byste měl pravdu, byl bych za to radši. Já za to nemůžu, že si to vymýšlí pokaždé jinak. Ve dvě ráno jsem probudil přítelkyni, ta taky nechápala co se děje a já spal snad dnes 2 hodiny. Nešlo přes to bušení srdce a křečovité nohy, ruce, usnout. Ale dnes odpoledne jsem se dokopal k tomu, že jsem oprášil činky, dal jsem tomu 10 min. a stejně tak jsem se dokopal k tomu, že jsem konečně oškrábal zeď od staré omítky. Asi hodina práce a slušně jsem se zapotil. Zatím to se mnou nepraštilo, tak počítám, že pohyb a strava a mělo by to být OK. Ale jak říkám, když ty závratě přetrvají, v pondělí jdu k doktorovi. A z facebooku a kdysi x-chatu na centrumu jsem už vyrostl, opravdu nemám potřebu si tu povídat a vymýšlet si, aby na mě někdo reagoval.

 


1x
avatar figurek

se mi líbí zasvěcené názory zdejších znalců.

Proto vám radím : zachovejte klid a žádnou zaručenou medecínu nekupujte. Zatím ji nepotřebujete.

Cholesterol kolem 5 je v pořádku.

Cholesterol 6-7 už je už trochu zvýšený. Chce to lehkou proticholesterolovou dietu, vyřadit z jídelníčku vajíčka na tvrdo, tlačenku, uzený špek, zhubnout, jíst víc zeleniny, víc se hýbat a podobně. Za půl roku půjdete na kontrolu.

Cholesterol 8-10 už je vysoko. Dieta už nestačí, dostanete prášky a pravidelně budete chodit na kontroly.

Cholesterol nad 10 už je zvednutý příliš. S takovým cholesterolem dostanete doživotní dietu, doživotní prášky a doživotní pravidelné kontroly.

No a kdo má cholesterol nad 14, ten si koleduje o futrál.

Já mám cholesterol 3,4. Mě poslali rovnou na pivo a tučné uzené. :)


doplněno 03.08.17 16:12:

jestli máte strach z infaktu, nechte si udělat EKG. Tam se všechno pozná hned.

Ale když čtu vaše doplňky, tak bych vám ještě něco poradil. Nastudujte si co je to hypochondrie.

cs.wikipedia.org/...


Dejme tomu, ale co tohle? doplněno 03.08.17 15:50:


Přeji Vám stejně hodně elánu. Největší sranda bude, jak budete jednou skučet, až to budete mít pořádně nahlé. Jako že to bude mít nahlé každý, dříve či později.

adame,ty potíže,co jste uvedl v doplnění,jsou spíš psychické, protože se celou situací stresujete - cholesterol za to nemůže, vaše hodnoty opravdu nejsou hraniční - poraďte se se svým lékařem, jak to řešit - držím palce, chce to hlavně klid :)

 


0x

Tak zajdi za nějakým lékařem specialistou. Tam ti odeberou krev a zjistí přesnou (číselnou) hodnotu dvou druhů cholesterolu. A podle toho se s odborným lékařem pobavíš, jakým způsobem a co změnit.

 


0x

Tohle všechno vám snad měl vysvětlit právě praktický lékař, ne?!


Praktický lékař mi ukázal výsledky. Šlo o preventivní lékařskou prohlídku po 2 letech, kde bylo tak nějak vše. Tedy i ten cholesterol. Řekl mi, když projížděl výsledkový list asi 50 položek, že ten cholesterol, mám zvýšený. A tím to zvadlo.

Vyměnil bych lékaře.!

Buď ho tedy nemáte zvýšený tolik, abyste musel okamžitě měnit svou životosprávu a nebo je váš lékař lenoch a příliš mu na vás nezáleží. Když se mému lékaři nějaké hodnoty nelíbí, tak mi vždy všechno kolem vysvětlí a doporučí, co s tím.

 


0x
avatar iz

Tohle je přece otázka pro Vašeho lékaře, případně si můžete nechat poradit od lékárníka (ale ten Vám může doporučit to, na čem má vyšší marži → takže jsme zase u toho lékaře. Abyste k němu nemusel "běžet" znovu, zkuste jej požádat o konzultaci telefonicky.

 


0x
avatar blesik

Netuším, zda se tyto léky dají dostat bez předpisu. Já brala Simvastatin, Rosumop a další už si ani nepamatuji, protože každý z léků jsem brala opravdu dlouhodobě. Spíš se domnívám, že při prvním zjištění bude lékař čekat na potvrzení výsledku, při další Vaší návštěvě a pokud i potom budou hodnoty vyšší, tak předepíše léčivo. Myslím, že u mě to bylo také tak.


Tak lék zrovna nemyslím. Nebo ano, jestli je bez předpisu. Ale něco jsem viděl, že Omega Forte3? Ale kdo ví, jestli to není jen kšeft a nepůsobí to.

To už raději rybí olej,teď už se dá opět koupit v lékárně,a je už i s příchutí.
03.08.17 15:28

 


0x
avatar babkazov

Adame - Tondo, to co popisujete může být úplně klidně od páteře. To píchání u srdce, točení hlavy a také kapku strach. Posaďte se rovně, ramena dolů a pocvičte si několik uvolňovacích cviků na krční a pak na hrudní páteř. Je důležité, aby byly prováděny pomalu, v rytmu dechu. *hej*Poklikejte, na netu najdete spousty cviků, které budou prospěšné i s videem. Také se pokuste pověsit pažemi za horní hranu otevřených dveří. Zády ke dveřím, pomalu pokrčujte nohy a váhou vlastního těla by se měla páteř uvolnit. A pak napište, co se dělo.


doplněno 04.08.17 06:58:

Tondo, tyhle problémy jsem mívala po mnoho let a občas je i opět mívám. Páteř a její jemné problémy, nic moc, žádný hexnšus, jen drobný posun, dovedou vypadat jako infarkt, bolesti na paži, kde nic není, co by mohlo bolet, točení hlavy, závratě, úzkost, píchání u srdce. Toho všeho jsem si užila, když jsem rostla, za 3 týdny 1 cm a hrála basketbal. A můj bratr, který závodně hrál volejbal a hodně lyžoval, na tyhle problémy které tehdy, na malém městě, neuměl nikdo diagnostikovat, modrou knížku. ;) Uvolnit se, několik pohybů na uvolnění páteře, zvláště pak v oblasti krku. A probém je pryč! Nečekejte, pohněte se, zacvičte. Např. Hlava rovně, ramena dolů, předklon hlavy, narovnat a bradou udělat šuplík. Bradu i s hlavou zasunout dozadu. Podržet a uvolnit. V klidu, několikrát za sebou. Dá se to i v tramvaji i u televize. Žádný problém.


doplněno 04.08.17 07:01:

Vycházím z toho, že jste na větším vyšetření byl nedávno a vlastně z toho všeho jste si zapamatoval pouze cholesterol. A jen ten vás trápí. Víte co to cholesterol je? Zeptejte se strejdy Gůgla!


Adame, Tondo. Poznala No zkusím to a dám pak vědět. Počkám ještě týden a když to se mnou náhodou nešvihne(, tak se u doktora radši objednám.

Tak s takovýmhle přístupem se k tomu doktorovi zase dostaneš 2x za 20let.

Na co chceš čekat ještě týden? Máš potíže teď, tak jdi k doktorovi teď. Když to za týden rozchodíš tak tam zase nepudeš. A tak se to párkrát zopakuje až už ti doktoři nebudou moct pomoci.

Ale jak chceš. Rozhodni se sám.


Vím jak to myslíte. Díky. Když to nepřestane, tak tam za týden jdu na 100procent. To už nemá cenu čekat.

 


Takže jsem to asi našel. Ale čím to může být? To nevím. zdrava-vyziva.doktorka.cz/...

 

 


0x

Nic nekupujte, ale snižte svou obr nadváhu ! Polovina problému se vyřeší sama. Ujdete 5 km za měsíc. Proč neujdete 5 km denně? Takovou trasu mají u nás zdejší důchodci nad 70 let a chodí denně mimo velkých mrazů.

Upravte jídelníček, přidejte rychlou chůzi (pokud nejste extra líný) a bude vám hej.


doplněno 03.08.17 20:56:

Adame, nepíšete vše popravdě. Např. U doktora jsem byl za posledních 20let jen 2x..
a pak píšete, že máte agorafibii. Tu jste si diagnostikoval sám? Pokud jí máte potvrzenou od lékaře, tak je to nemoc, která vyžaduje léčbu a to byste chodil do roka k lékaři častěji. Tato nemoc postihuje především ženy kolem 30 let, vy jste starší muž. Hlava mi to nebere.

Mně to připadá jako dobrá výmluva na to, abyste nemusel sportovat, cvičit a mohl vesele doma kynout dál. Přestaňte hledat nemoci na internetu a začněte se sebou vážně něco dělat - pravidelné zdravé netučné jídlo a nééé plenit lednici a pohyb a pohyb a zase pohyb. Toto vše je v mozku, až vám to sepne (aby nebylo pozdě) tak do změny životního stylu se pustíte s chutí.

________________________

Dnes k rehab. lékařce přišla žena s velkou nadvánou a žádala rehabku na klouby. Lékařka jí řekla, přijďte až zhubnete minimálně 10 kg, pak začnem s rehabilitací a vy s hubnutím budete pokračovat. Co já s vámi mám nyní dělat, když vy si svou leností sama ubližujete.


Budu muset, ale spíše doma. Ono s agorafobií se toho kolikrát moc venku dělat nedá... Jinak bych rád.

Cvičit doma se s ní dá poměrně snadno. O úpravě stravování nemluvě-

Cvičení i změna stravy je pro spoustu lidí docela zápřah. Potřebují motivaci, ale dřív než skončí například s mrtvicí, infarktem v nemocnici.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]