1xCo myslíte, vole?

Od: Datum: 15.03.13 14:44 odpovědí: 23 změna: 17.03.13 15:50
avatar

Dobrý den, dneska jsem stála v Globusu v oddělení zeleniny nad bednou nových brambor. Cena byla vysoká, ale manžel má nové brambory moc rád. Tak jsem přemýšlela, zda je vzít či ne.

Najednou se za mnou ozval hlas: Podívej se, vole, už mají nové brambory. To bude určitě někde z Izraele. Týýý krávo, koukni se na tu cenu...To bych ty vole nekoupil...

Na hospodařská zvířata v běžné mluvě jsem silně alergická. Otočila jsem se - zírala! *sok*Ten, kdo tak mluvil, nebyl žádný nevycválaný spratek, ale starý, snad 70 letý pán. V klobouku a plášti, bílé vlasy, slušně a čistě vypadající. Vedle něj stál asi 20 letý mladík, ke kterému starý pán hovořil.

V ruce igelitový sáček, nadechla jsem se a pořádně hlasitě pronesla ke staříkovi otázku: CO MYSLÍTE, VOLE, MÁM SI JE VZÍT, BUDOU KVALITNÍ?

Přivřela jsem oči, čekala jsem, že na mě dopadne zase nějaký ten skot, ale pán jen odpověděl: Já bych vám je, paní, neradil. A pak rychle odešel. Asi jsem si ale koledovala, naštěstí to nedopadlo.

Odcházela jsem a musela se v duchu smát. Tak už ne jen mladiství, ale i staří dědkové!:D Kam ten jazyk spěje? Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 15.03.13 14:50

Asi moc kouká na NOVU.

doplněno 15.03.13 14:52:

A tu poznámku "STARÝ snad sedmdesátiletý" bych si odpustil. Je to při nejmenším netaktní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 17.03.13 15:50

Ta poznámka mi netaktní vůbec nepřipadá. Myslím, že v mysli lidí je obecně ustáleno, že sedmdesátiletá osoba skutečně je stará, a i každý příčetný sedmdesátník to o sobě ví. Zde to navíc slouží čistě k uvedení čtenářů do kontextu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.03.13 14:52
avatar

Samý vole vole a stádo nikde :D

doplněno 15.03.13 14:54:

Neřekla bych, že je to netaktní. Dneska se to přehání. Nesmí se o člověku říct, že je černý, tlustý, starý atd., protože je to údajně netaktní. To je blbost. Když je někomu 70, tak nečká, že někdo řekne, že je to mlaďoch. Starý navíc není urážka, ale zhodnocení stavu (kde jsou ty doby, kdy starý=moudrý)...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.03.13 15:00

Blbost jakého stavu. Fyzického, mentálního?Slovo "Starší" je na místě. To je jak v TV. Místo zpravodajství všechno nálepkují těmi svými přívlastky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jozef111*
Datum: 17.03.13 07:02

Jen mimochodem - "starší" je druhý stupeň přídavného jména "starý". Takže starší je více starý než starý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 15.03.13 14:55

to vole je myslím takové jaksi univerzální slovo *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 14:59
avatar

Jo, jo. Ještě se říká "ne" (Jdu takhle po městě, ne a vidím krásnou babu, ne...) a za nás se říkalo ještě "čéče" :D.

doplněno 15.03.13 17:06:

Tak to nevím, já jsem od Brna ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 16:41
Tak se mluví hlavně v "bahňákově", tj. okolí ČB
Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 15.03.13 17:08

@beri můžeš mě poučit, kterou lokalitu máš na mysli? Tenhle výraz jsem ještě neslyšela. A to v okolí Budějc žiji od narození.

doplněno 15.03.13 19:11:

Mě zajímá, kterému okolí Budějovic se říká "Bahňákov". To jsem fakt ještě neslyšela a ráda bych si doplnila mezeru ve znalostech o svém rodném kraji.

Jinak používání toho výrazu vole mi u toho staršího pána věkově sedí. (Asi se cítí pořád mladý.) Dnes mladí používají zcela jiné výrazy. Dokonce jsem o tom četla i článek v jednom časopise. Je pravda, že bych se ty výrazy sem styděla napsat. To je výraz vole oproti nim mírný a myslím, že ten pán by se taky hanbil, kdyby je měl vyslovit.

Jinak zmizel, na obhajobu těch mladých, odporný zlozvyk plivání kdekoliv venku na veřejnosti po zemi. Často to byl humus ne zrovna pro slabé žaludky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 15.03.13 15:18
Jaguš,to je ještě dobrý,nad tím přivřu oči,ale když se takhle baví a ještě tvrději děti kolem 7let,druhá třída,tak to jdu do mdlob.To si říkám kde soudruzi z NDR udělali chybu.Odkud to mají,asi z domova nebo od prarodičů.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 15:45

Nic nového - jen jak říkáš staří dědkové - ty už mají to vole ve svém slovníku od svého mládí.

Jen si chtěl zřejmě notovat s mladíkem/snad vnukem /- připadat si mladší, no a co. Nijak divné mi to nepřijde.Možná si ani neuvědomil že je slyší spousta lidí. Vole není nic sprostého-mluvili tak mladí dříve používají to i nyní. Jistě, mohlo by to zůstat jen v konverzaci někde stranou , ale což...:D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 16:00
avatar

ty wole vsak normalka wole ... tak to je jeste slaby odvar pani , staci prijet do Ostravy a nebudete se divit ... my Ostravaci se nedivime jsme zvykly , bo Ostrava je kraj razovity... neresil bych vubec , wole , krava ... je hodne slaby odvar sprostych slov

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marenka*
Datum: 15.03.13 17:30

Myslíte Baník ... *smich*?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 16:09
avatar

Stačí se postavit na zastávku autobusu když budoucí generace jede do školy.2,3 třída super slovník.Zírám jak blázen a to pro "vole" nejdu daleko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 15.03.13 17:14

tam slovo "vole" ani neuslyšíte tam jsou slova jiného kalibru *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 17:21
avatar

Občas slýchám slovník školáků na zastávce. Tudíž vím, co od nich čekat. Tady mě překvapilo, že těmi voly a kravami házel úplně automaticky a před ostatními takový zralý pán. /už nepíšu starý/.:D

Andrea: Můj strýc z Kutnohorska se na vojně oženil se slečnou z jižních Čech a usadili se přímo v Budějovicích. Když přijeli, nebo my k nim, paní nikdy to slůvko NE za větou nepoužívala. Zato strýc, který měl kořeny někde jinde, říkal NE? za každou druhou větou. Tak nevím, kde to bývá zvykem, ale Jarda se stal budějovákem a to NE? skutečně říkal neustále. Bylo to takové zvláštní, ale pak jsme si zvykli. Jaga

Občas tahá za uši třeba v televizi při nějakém rozhovoru, kdy odpovídající má takovou jakoby "berličku" - neustále používá jedno nic neříkající slovo. Často to bývá VLASTNĚ , PROSTĚ nebo JAKOBY. Skoro v každé větě.

Náš známý zase říkával téměř v každé větě VCELKU. A to i tam, kam se to ale vůbec nehodilo. Každý z nás má nějaký zlozvyk, nikdo nejsme dokonalý, ale ta domácí zvířata bych opravdu z mluvy na veřejnosti /a nejen tam/ skutečně vyloučila.

Od: marenka*
Datum: 15.03.13 17:32

Budu se muset polepšit *jasne* Protože když přijdu do obchodu a vidím u některého z produktů, který jsem třeba rok nekupovala cenu, vylítne ze mě "no ty vole" *smich*.. Ale ne k osobě, nýbrž k situaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 15.03.13 18:02
avatar

Ještě mě napadla jedna možnost. Ten mladík nemusel být vnuk, ale milenec. Podobný pár jsem potkal v restauraci (mladý něco přes 20 a starší vypadal 50-60). Třeba se mu chtěl tou mluvou přiblížit (zalíbit) :D

No i když stejně se mohl chtít přiblížit vnukovi, že jo? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 18:04
avatar

Je mi vcelku jedno jak se bavi ostatni, neposloucham takove rozhovory a ani na ne neraguji. At si kazdy mluvi jak chce, na vas snad nemluvil, ne? Mimochodem mel pan pravdu. Tedy s temi brambory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 18:26
avatar

Tenhle výraz se používá již několik generací. Není to myšleno jako nadávka, vůl je zvíře, jako každé jiné. Je to prostě zažité oslovení mezi osobami, patřícími nějak k sobě. Když řeknete "to je ale cena, kamaráde" má to v podstatě stejný význam. Ten člověk si možná ani neuvědomuje, že tohle oslovení používá. Je tak prostě už léta zvyklý. Možná byl z Vaší reakce překvapený víc, než Vy. On to slovo totiž použil k důvěrnému oslovení blízké osoby. Na rozdíl od Vás, která jste tak oslovila na veřejnosti zcela neznámého člověka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.13 21:19
avatar

od malička mi zní v uších hláška: hele, vole, von ti řek, že si kráva, vole, dej mu do držky, vole!

patřím k těm zralým... a věk před sedmdesátkou opravdu považuji jako stáří, teda fyzické... pro některé lidi jsou staří i čtyřicátníci... já zase poznám pro změnu mnoho mladších třeba i o 30 či 20 let, které mohu směle označit za mršiny, starce psychické...
vole používám dobrých 50 let, možná i víc... jinak to nejde, jsem rodilý Pražák...

protože žiji na Slovensku, používám ho velmi málo, jen při styku s kamarádem z Čech, a se synem ...například říci manželce nebo kolegům nebo ve společnosti mne ani nenapadne... ovšem jak dojedu do Prahy, kde mám rodinu, vole sypu zcela automaticky, podvědomě...
- moc se mi líbí vysvětlení v příspěvku magdona, moje řeč... díky!
- vůbec se nechci polepšit, jako mařenka, i mně to občas vyletí jako reakce na situaci... naučil se to již i vnuk...
- a jak píše andrea, vole mi nepřijde špatné, je plno výrazů, které sice poznám, ale nepoužívám a na jejich autory koukám dost zvrchu...

doplněno 15.03.13 23:08:

andreo, díky!

zdravím z přípravky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 15.03.13 23:00

Ahoj Hejkale,

jenom doplním a možná mnohé potěším. O věku od 60 až do 70 let se hovoří jako teprve o "přípravě na stáří". O stáří se hovoří až po 70tce. A to platí již dlouho. Dnes se věk opět posunul.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 09:05
avatar

milá Jago. Skočte si na fotbal, nejlépe na první ligu a tam něco uslyšíte. Jeden by nevěřil, co lítá z úst dobře oblečených pánů středního a staršího věku. Na ligu se s dětmi prostě nedá jít.

*

No a pak mám jednu větu odposlechnutou, kterou na náměstí říká jeden starší pán jinému staršímu pánovi

Já vole jsem vole šel vole do hospody vole a vole tam vole bylo vole zavřený vole. Já vole tam vole stojím jak kokot vole a ještě k tomu mám sucho v hubě vole.

No a pak mám ještě jednu odposlechnutou, jeden chlap vykládá kámošům v hospodě :

Muzika hrála piča, tak jsem tam šél piča, v kapse pár korun piča,tak jsem si dal aspoň pivo,abych tam neseděěěl jak piča piča.

Jak vidíte, vole je ještě slušné slovo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.