Slovo jakoby, v hovorech a rozhovorech

Od: ® odpovědí: 21 změna:

Přeji všem krásnou neděli. Vím,že každá doba nese nějaký ten vyjadřovací úlet,ale slůvko jakoby je fakt už neposlouchatelné. Když se zaměřím na rozhovory v televizi,rádiu, tak i umělci,moderátoři používají tohle slůvko fakt často. Tak mě napadlo,vzpomenete si, co frčelo před lety? Pobavíme se dávno zapomenutými hláškami? Vzpomínám si,ža já osobně jsem dost používala takovéto ty vago,místo ty vole, taky hodně...je to jako mor. Včera jsem slyšela rozhovor se zaměstnancem magistrátu,nevím kterého města,ten zase v jednom souvětí tři "prostě"...Nechci moralizovat,jen se pobavit a zavzpomínat. JISKRA

21 odpovědí na otázku

 

 


3x

To "jakoby" říkají trochu primitivní jedinci. Mě zase irituje, když jeden hlasatel v TV něco řekne a ten druhý na to : "Přesně tak !" nebo : " Máš pravdu, Kláro." Jistě víte, na které stanici se to děje.


doplněno 31.07.17 12:48:

Pak ještě mě štve rusismus : "Pět let zpátky" -místo českého - "Před deseti lety"*cert*


Určtitě je to stanice která "jede" ;).

 


3x

A co velmi často nesprávně používaný termín řádově? *smich*

 


2x
avatar maky

Jakoby a řádově nepoužívám, tak jsem se zamyslela, co používám nesmyslně. Přišla jsem na to, že je to slovo "trochu". Trochu jsem to zapomněla, trochu jsem spadla s kola /tomu se doktora hrozně smála, když poulila oči na moje modřiny/.Používám to asi pro odlehčení situace. :-D

 


2x
avatar babajaga

Tato slůvka jsou berličky, člověk honem neví, jak dál, tak si vypomůže slovíčkem, než ho napadne další řeč.

Těmto lidem, kteří opravdu přehnaně používají některou berličku, říkám: vlastenci /vlastně/, prosťáčci /prostě/, jakobíni /jakoby/ a najdou se i další slova.

Jeden starý pán pletl do každé věty "vcelku". Byl jsem se tam vcelku podívat, ale moc jsem toho vcelku neviděl. V některých spojeních to působilo komicky, moc jsme se mu smáli..

Nejvíc mi vadí "jakoby". Poslední dobou jednám s paní, je to Mgr, ale slůvky jakoby žongluje jako klaun. Pokaždé mi vlasy vstávají hrůzou, když ona začne jakoby mluvit. Nedá se to jakoby vydržet. Jaga.

 


1x

Vím,že každá doba nese nějaký ten vyjadřovací úlet,ale slůvko jakoby je fakt už neposlouchatelné. Když se zaměřím na rozhovory v televizi,rádiu, tak i umělci,moderátoři používají tohle slůvko fakt často.
Tak tak... každý máme to "svoje slovíčko" :-D

30.07.17 11:28

Fakt? *smich*

Zjistili jsme doma, že slovo fakt používáme asi dost často v rozhovoru, když přijela sestřenka z USA s kamarádkou američankou. Američanka jen překvapeně mrkala při " fakt " v každé druhé větě . Slyšela něco jiného, jak nám pak vysvětlila

30.07.17 13:23

), ha ha, tak to jistě byla úleva...

 


1x

Dobrý den. Já vyskakuji metr nad zem, když slyším z médií toto slovní spojení: UŽIL JSEM SI. Nebo JAK JSTE SI TO UŽILi? UŽÍVÁME SI TO. Asi to pochází z anglického enjoy, ale nechápu, proč se to u nás vůbec používá? Vždyť to zní strašně a já si to vůbec neužívám.

Já už vyskočím metr, když slyším mého muže, jak řekne "asi určitě". Takto odpovídá na všechno - jestli má hlad, jestli zajedeme se psem do lesa, jestli koupí chleba...

 


1x
avatar ben

Dobrý den, pokud jde o moderátory, redaktory a osoby na obrazovce celkově, tak se vždy "těším" na věty typu: "Díky silnému dešti jsou povodně." nebo: "Díky válce je zde mnoho sirotků." - neznají snad slovíčko kvůli? Také jeden minulý významný politik (a současný trapný cvičitel) začínal skoro každou odpověď na dotaz slovy: "Tak podívejte se ..." a pan Moravec ve svém pořadu našel hezkou "kličku", jak skákat "beztrestně" lidem do řeči, že řekne nejdříve: "Omlouvám se, ale ..." - a už si vede svou. Když někdo říká jakoby, tak mám dojem, že to nemyslí reálně (jako skutečnost), ale mám si to jen představovat. Zdravím!

Tato slova mi nijak nevadí ať si je každý používá jak je libo, ale co mne vytáčí, jsou všelijaká ta slovní spojení v reklamách. " Vychutnej si tu svěžest... Odevzdej se pocitům... Splň si sen mužů... atd. Když to slyším, tak se mi otvírá kudla v kapse.

A mrkněte někdy na reklamu v časopisech, samé příkazy. Jen namátkou z poslední Claudie: zregenerujte, prožijte, odličte, vyhrajte, vsaďte (na lutein), pozvěte. Nejšílenější slovo z reklamy je rozzařte.

 


0x

Zdravím,

když jsem měl pod sebou lidi v práci, a snažil jsem jim něco vysvětlit, tak jsem sám sebe přistihl, jak říkám třeba něco takového:
O co se jedná? Vlastně musíte udělat tohle, a potom, vlastně můžeme získat... V podstatě se jedná o týmovou práci, a ve finále... no... vlastně vedení bude spokojeno *smich*

 


0x
Ano, Jakobíni, navíc je toto slůvko hodne nakažlivé a šíří se to jako mor. Další nešvar je používat různé výplně. U reportérů a moderátorů je dnes běžné např. "eeehm". Když poslouchám zprávy z Televizních novin kolem r. 89, slovni projev se zdá být na mnohem vyšší úrovni (obsah zpráv nehodnotím to už jiná kapitola).

 


0x

Jakoby je strašné, dokonce někteří mladí pedagogové na Vš jej používají... Kvůli vers. díky, hold vers. holt... také krátká příjmení některých veřejných osob někteří redaktoři neuměji řádně vyslovovat atd. atd.

 

 


0x
avatar blesik

Já jsem odjakživa "prosťáček", jak píše Babajaga. Sama vím, že mi toto vlezlé slovo v hovoru funguje, jako vata, když zatím v hlavě formuluju zbytek věty. Je to tak. Ale zbavit se toho nemůžu, ač je mi to samotné protivné. Inu, zvyk je železná košile. Moje dcera zase nadužívá slovo "teoreticky", už mi s tím taky leze na nervy. Nemám ráda "TY kráso", ale uznávám, že je to pořád lepší, než, když mládež říkala "Ty krávo". Taky nevím, proč tolik lidí skloňuje "přítelovi" a ne příteli, to mě tahá za uši a už jsem i alergická na "renesančního člověka". Klaus roznesl po republice "pojďme, udělejme, dejme", vlastně asi mi vadí všechna slova, která se stanou příliš módními. Jeden známý pomalu za každou větou používá "ajta krajta" a slovní rčení "přes to vlak nejede", mě dohání k šílenství. Nikomu to nevyčítám, ale špatně se mi to poslouchá, to zase jo.*haha*

 


0x
avatar babajaga

Vadí mi i nesprávné skloňování - 3. pád. V mém okolí to není, ale v bydlišti mé dcery tak mluví každý. Už i ona se naučila. Tam se neříká - jdu k doktorovi, k tátovi, k zahradníkovi, k sousedovi, dám zbytky psovi či kocourovi...ale:

Jdu k doktoroj, k tátoj, k zahradníkoj, k sousedoj, dám zbytky psoj či kocouroj!

Hrůza! *zed* Jaga.

To není nesprávné skloňování, ale nářečí - dlouho mě ničilo, taktéž nářeční, "jít do doktora".

 


0x
Já jsem si pár dní zpátky všimla nešvaru ve svém vyjadřování. Nevím proč, ale hodně používám výraz "v uvozovkách". Nejspíš je to náhrada za "jakoby". Bohužel si toho většinou všimnu, až po vyslovení. Doufám, že se mi brzy podaří zlozvyku zbavit. Myslím, že zmíněný výraz užívám krátkou dobu (asi měsíc).
Před lety jsme s kolegy jednali s klientem, jehož zastupovala slečna Lucie "jakoby". Ta byla schopná vyslovit tento výraz ve větě i třikrát. A nešlo o žádná souvětí. A opravdu jsme ji takto přejmenovali

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]